Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 99
  1. #1
    Εγγραφή
    25-06-2007
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    micen
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Huawei
    SNR / Attn
    9(dB) / 49(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κάτι περίεργο γίνεται με τον ΟΤΕ. Εξ' αιτίας της βλάβης που παρουσίασε η το Conn-x μου, και της αδιαφορίας ή αδυναμίας των τεχνικών να την ελέγξουν τουλάχιστο από το κέντρο, (πόσο μάλλον να την διορθώσουν) εδώ και σχεδόν μια βδομάδα, το έψαξα λίγο και διαπίστωσα ότι αυτή τη στιγμή εκκρεμεί πολύ μεγάλος αριθμός βλαβών οι οποίες δεν έχουν καν ελεγχθεί από το κέντρο! Η λογική λέει ότι ή οι τεχνικοί του ΟΤΕ κάνουν λευκή απεργία ή κάποιο μεγάλο πρόβλημα υπάρχει σε πολλά κέντρα του ΟΤΕ και δεν το λένε. Δεν ξέρω αν κάποιοι μαθητευόμενοι μάγοι σκαλίζουν χωρίς να γνωρίζουν τι κάνουν, πάντως, από παντού λαμβάνω τα ίδια μηνύματα: Το S/N των γραμμών τρελαίνεται, τα modem δείχνουν απίστευτα νούμερα, οι διακοπές είναι συνεχείς και όταν καταφέρει να συγχρονίσει η γραμμή, συγχρονίζει πολύ πιο χαμηλά από το συνηθισμένο και για λίγη ώρα, μετά ξαναπέφτει. Ο κόσμος διαμαρτύρεται (βροχή τα τηλεφωνήματα στο 121) και οι τεχνικοί δεν ασχολούνται καθόλου. Άρα, ή κάτι ξέρουν ή απλά απεργούν. Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς συμβαίνει;

  2. #2
    Εγγραφή
    26-12-2007
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Και εγώ (χωρίς έκπληξη) παρατηρώ τελικά ότι αυτό που συμβαίνει με μένα συμβαίνει και σε άλλους. Εγώ θεωρητικά περιμένω τηλέφωνο ως αύριο. Βέβαια δεν έχω ψευδαισθήσεις...μάλλον ντριν δε θα ακούσω. Αλλά δεν πάει άλλο η κατάσταση. Είναι από τα μέσα της προηγούμενης βδομάδας αυτό... δεν έχω δει πάνω από 8MBit κλείδωμα και πάνω από 9dB το snr..

    Όποιος ξέρει το οτιδήποτε ή το έλυσε ( επιστημονική φαντασία; ) ας γράψει κάτι...

  3. #3
    Εγγραφή
    15-11-2007
    Μηνύματα
    558
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    αρχιζει και μου την δινει ο ποτε!εφυγα απο εναλλακτικο και πληρωνω πολλα παραπανω για τετοια προβληματα και κανει και αυτοs τα ιδια;δεν πειραζει.Ξανα πισω αν δεν διορθωθουν τα προβληματα

  4. #4
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Συνηθως αμα οι βλαβες ειναι ''χοντρες'' και πρεπει να σκαψουν να βρουν τα καλωδια,τοτε αργουν.Ετσι τουλαχιστον ειχε γινει σε μενα.Εβλεπα πληρη αδιαφορια για 2 βδομαδες και ξαφνικα τσουπ ενα πρωι ηρθαν με μπουλντοζα και εσκαβαν εξω απο το σπτι μου....

  5. #5
    Εγγραφή
    09-10-2007
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    Οπως τα λες φιλε μου. Εδω και 1 μηνα αυτη η κατασταση και δεν λενε να το φτιαξουν. Αλλα θα παω απο τον ΟΤΕ και θα γινει ενας μικρος σαματας. Τοσος οσος για να το φτιαξουν. Να μην ειμαστε και υπερβολικοι.

  6. #6
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Αν πέσατε σε ανεύθυνους και άθλιους τεχνικούς η μόνη λύση (όπως έγινε και με μένα) είναι να πάτε από τα γραφεία τους. Δεν σας εγγυώμαι πως θα φτιάξουν όλα αλλά τουλάχιστον θα ασχοληθούν...

  7. #7
    Εγγραφή
    25-06-2007
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    micen
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Huawei
    SNR / Attn
    9(dB) / 49(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρχιζει και μου την δινει ο ποτε!εφυγα απο εναλλακτικο και πληρωνω πολλα παραπανω για τετοια προβληματα και κανει και αυτοs τα ιδια;δεν πειραζει.Ξανα πισω αν δεν διορθωθουν τα προβληματα
    Έχω αυτή τη γραμμή κοντά 25 χρόνια, κληρονομιά απ' τον πατέρα μου, (ναι στα 80'ς μόνο με κληρονομιά μπορούσες να αποκτήσεις γρήγορα τηλέφωνο) και έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά να την εγκαταλείψω και να πάω σε κάποιον από τους εναλλακτικούς. Έτσι κι αλλιώς, χειρότερα δεν γίνεται. Κάθε δίμηνο πληρώνω 150άρες και 200άρες, με τόσα λεφτά που τους έχουμε δώσει (εγώ τα τελευταία 25 χρόνια κι ο πατέρας μου άλλα τόσα) αυτά τα 50 χρόνια που έχουμε τη συγκεκριμένη γραμμή, τεμενάδες θα έπρεπε να κάνουνε, όχι να με γράφουνε. Βέβαια, ποσώς τους ενδιαφέρει εάν θα χάσουν έναν πελάτη, έχουν εκατομμύρια άλλους. Αν συνεχίσουν όμως να μην τους σέβονται, σιγά σιγά θα τους χάσουν όλους... Από την άλλη, στους τυφλούς (εναλλακτικούς) ο μονόφθαλμος (ΟΤΕ) βασιλεύει...Αδιέξοδο οι τηλεπικοινωνίες στο Ελλαδιστάν...

  8. #8
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EcoG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι περίεργο γίνεται με τον ΟΤΕ. Εξ' αιτίας της βλάβης που παρουσίασε η το Conn-x μου, και της αδιαφορίας ή αδυναμίας των τεχνικών να την ελέγξουν τουλάχιστο από το κέντρο, (πόσο μάλλον να την διορθώσουν) εδώ και σχεδόν μια βδομάδα, το έψαξα λίγο και διαπίστωσα ότι αυτή τη στιγμή εκκρεμεί πολύ μεγάλος αριθμός βλαβών οι οποίες δεν έχουν καν ελεγχθεί από το κέντρο! Η λογική λέει ότι ή οι τεχνικοί του ΟΤΕ κάνουν λευκή απεργία ή κάποιο μεγάλο πρόβλημα υπάρχει σε πολλά κέντρα του ΟΤΕ και δεν το λένε. Δεν ξέρω αν κάποιοι μαθητευόμενοι μάγοι σκαλίζουν χωρίς να γνωρίζουν τι κάνουν, πάντως, από παντού λαμβάνω τα ίδια μηνύματα: Το S/N των γραμμών τρελαίνεται, τα modem δείχνουν απίστευτα νούμερα, οι διακοπές είναι συνεχείς και όταν καταφέρει να συγχρονίσει η γραμμή, συγχρονίζει πολύ πιο χαμηλά από το συνηθισμένο και για λίγη ώρα, μετά ξαναπέφτει. Ο κόσμος διαμαρτύρεται (βροχή τα τηλεφωνήματα στο 121) και οι τεχνικοί δεν ασχολούνται καθόλου. Άρα, ή κάτι ξέρουν ή απλά απεργούν. Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς συμβαίνει;
    Το snr σου είναι 6 με 2mbit γραμμή;

    ........Auto merged post: hel πρόσθεσε 0 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από house Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως τα λες φιλε μου. Εδω και 1 μηνα αυτη η κατασταση και δεν λενε να το φτιαξουν. Αλλα θα παω απο τον ΟΤΕ και θα γινει ενας μικρος σαματας. Τοσος οσος για να το φτιαξουν. Να μην ειμαστε και υπερβολικοι.
    Περιοχή;
    Τι πρόβλημα έχεις;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hel : 20-10-08 στις 14:15. Αιτία: auto merged post

  9. #9
    Εγγραφή
    15-11-2007
    Μηνύματα
    558
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EcoG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω αυτή τη γραμμή κοντά 25 χρόνια, κληρονομιά απ' τον πατέρα μου, (ναι στα 80'ς μόνο με κληρονομιά μπορούσες να αποκτήσεις γρήγορα τηλέφωνο) και έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά να την εγκαταλείψω και να πάω σε κάποιον από τους εναλλακτικούς. Έτσι κι αλλιώς, χειρότερα δεν γίνεται. Κάθε δίμηνο πληρώνω 150άρες και 200άρες, με τόσα λεφτά που τους έχουμε δώσει (εγώ τα τελευταία 25 χρόνια κι ο πατέρας μου άλλα τόσα) αυτά τα 50 χρόνια που έχουμε τη συγκεκριμένη γραμμή, τεμενάδες θα έπρεπε να κάνουνε, όχι να με γράφουνε. Βέβαια, ποσώς τους ενδιαφέρει εάν θα χάσουν έναν πελάτη, έχουν εκατομμύρια άλλους. Αν συνεχίσουν όμως να μην τους σέβονται, σιγά σιγά θα τους χάσουν όλους... Από την άλλη, στους τυφλούς (εναλλακτικούς) ο μονόφθαλμος (ΟΤΕ) βασιλεύει...Αδιέξοδο οι τηλεπικοινωνίες στο Ελλαδιστάν...
    συμφωνω αλλα για ρωτα και μενα τι επαθα απο εναλλακτικο αλλα και ο αδελφοs μου

  10. #10
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνω αλλα για ρωτα και μενα τι επαθα απο εναλλακτικο αλλα και ο αδελφοs μου
    Για ρώτα και εμένα τι έπαθα από ΟΤΕ...

  11. #11
    Εγγραφή
    09-10-2007
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    @hel γραμμη 8αρα, περιοχη Πευκη. Ενα χρονο ουτε disconnect. Καλα το εχω αμελυση και εγω λογο φορτου εργασιας, γι'αυτο και δεν θα τους κραξω, αλλα επρεπε να εχουν κανει κατι εστω και τυπικα. Ο πανικος βεβαια θα γινει αμα μου πουν οτι δεν σηκωνει πλεον πανω απο 8 η γραμμη. Κατευθειαν θα παρουνε το εξωδικο. Οχι φωνες, οχι καφριλες, αλλα κατι τις να τρεχουνε λιγο.

    @EcoG. Περασα απο εναλλακτικο και γυρισα τρεχοντας στον ΟΤΕ.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-06-2007
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    micen
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Huawei
    SNR / Attn
    9(dB) / 49(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το snr σου είναι 6 με 2mbit γραμμή;
    Ήταν, όταν δούλευε. Την τελευταία εβδομάδα κινείται από 0 έως 4. Στα 4 συγχρονίζει μετά από πολλές προσπάθειες, όχι βέβαια στα 2mbit, αλλά κάτω από το 1mbit. Αυτό για λίγη ώρα, μετά ο θόρυβος μεγαλώνει κι άλλο και η σύνδεση διακόπτεται... Και όχι μόνο αυτό. Κόβεται και το τηλέφωνο. Εάν πάω σε εναλλακτικό, ελπίζω τουλάχιστον να έχω τηλέφωνο. Με τον ΟΤΕ, δεν έχω πλέον ούτε τηλέφωνο. Που; ΣΤΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙ του 21ου αιώνα! Έλεος...

  13. #13
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.766
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EcoG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που; ΣΤΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙ του 21ου αιώνα! Έλεος...
    Το Χαλάνδρι έχει γενικό πρόβλημα με τις γραμμές. Όλο το δίκτυο χαλκού θέλει ξήλωμα

  14. #14
    Εγγραφή
    09-03-2008
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    26(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EcoG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι περίεργο γίνεται με τον ΟΤΕ. Εξ' αιτίας της βλάβης που παρουσίασε η το Conn-x μου, και της αδιαφορίας ή αδυναμίας των τεχνικών να την ελέγξουν τουλάχιστο από το κέντρο, (πόσο μάλλον να την διορθώσουν) εδώ και σχεδόν μια βδομάδα, το έψαξα λίγο και διαπίστωσα ότι αυτή τη στιγμή εκκρεμεί πολύ μεγάλος αριθμός βλαβών οι οποίες δεν έχουν καν ελεγχθεί από το κέντρο! Η λογική λέει ότι ή οι τεχνικοί του ΟΤΕ κάνουν λευκή απεργία ή κάποιο μεγάλο πρόβλημα υπάρχει σε πολλά κέντρα του ΟΤΕ και δεν το λένε. Δεν ξέρω αν κάποιοι μαθητευόμενοι μάγοι σκαλίζουν χωρίς να γνωρίζουν τι κάνουν, πάντως, από παντού λαμβάνω τα ίδια μηνύματα: Το S/N των γραμμών τρελαίνεται, τα modem δείχνουν απίστευτα νούμερα, οι διακοπές είναι συνεχείς και όταν καταφέρει να συγχρονίσει η γραμμή, συγχρονίζει πολύ πιο χαμηλά από το συνηθισμένο και για λίγη ώρα, μετά ξαναπέφτει. Ο κόσμος διαμαρτύρεται (βροχή τα τηλεφωνήματα στο 121) και οι τεχνικοί δεν ασχολούνται καθόλου. Άρα, ή κάτι ξέρουν ή απλά απεργούν. Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς συμβαίνει;
    Οντως !Τωρα τελευταια εχουν χασει την "σπιρταδα" που ειχαν! Παντως δεν σε αγνοουν οπως οι εναλλακτικοι.
    Αληθεια γιατι το s/n margin τρελαίνεται ; Εχω διακυμανσεις απο 1 db;; εως 22 db .Αυτο παντως με ενα restart συνερχεται !
    Επισης η εξασθενηση "παιζει " 48 db εως 53 db .Χωρις να ειμαι σε αποσταση απο το dslam πανω απο 3,5 Km.
    Ολα αυτα με συνδεση 1 Mbits.

  15. #15
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.766
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι και το 5θήμερο με τις αργίες τώρα, Παρασκευή άντε γειά, Σαββάτο, Κυριακή, Δευτέρα άντε γειά, Τρίτη απεργία

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. κατι τρεχει με την ταχυτητα
    Από alfa 156 στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-08, 18:28
  2. Κάτι τρέχει με το snr margin??
    Από Panosfg στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-07, 12:24
  3. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-07, 09:58
  4. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-06, 19:03
  5. κάτι τρέχει με το peerguardian
    Από no_logo στο φόρουμ P2P
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-05, 14:54

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας