Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Περιοχή
    Σέρρες
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΕΡΡΕΣ
    Router
    TP-LINK Archer D5
    Καλησπέρα σε όλους. Εχω ξαναθέσει το θέμα σε άλλο υποκατάλογο, αλλά κλειδώθηκε από τους διαχειριστές μετά από ένα λάθος μου. Το ξαναθέτω διαφορετικά τώρα.
    Εχω δυο Η/Υ έναν desktop με ΧΡ και ένα laptop με Vista. Το μόντεμ που χρησιμοποιώ είναι το Linksys VAG200 και συνδέω το desktop με καλώδιο Ethernet και, μετά από πολύ κόπο, το Laptop ασυρματα. Ομως κάτι έκανα στο desktop και δεν μπαίνει στο Google (ίσως από κάποια ρύθμιση στο δίκτυο, firewall, ρυθμίσεις του μόντεμ, ποιός ξέρει. Το laptop λειτουργεί κανονικά.
    Το desktop το έψαξα, τις ρυθμίσεις δικτύου, τα TCP/IP τα έβαλα στο αυτόματο, στο χειροκίνητο με τις ρυθμίσεις που δίνει η Forrthnet τίποτα. Μάλλον είναι για format.
    Εκανα reset το μόντεμ όπου μου πρότειναν έδώ αλλά τίποτα.
    Αν δεχθούμε ότι κάτι συμβαίνει με τις ρυθμίσεις του μόντεμ που δεν μπορεί να δει δυο διαφορετικά συστήματα (XP-Vista) και έχουμε Ιντερνετ στο laptop και πρόβλημα στο desktop
    (ιός, firewall ή κάτι άλλο) σκέφτηκα τα εξής και θέλω την βοήθειά σας.
    Κρατάω το Linksys VAG200 που παίρνει το laptop ασύρματα, αγοράζω ένα απλό μόντεμ (ενσυρματο) και από τη γραμμή του τηλεφώνου με ένα ταυ συνδέω το ενσύρματο στο desktop (με USB ή Ethernrt) και έχω ουσιαστικά δυο μικρά ανεξάρτητα δίκτυα (ας τα πούμε έτσι) αφού το ένα ενιαίο έχει προβλήματα.
    Τί λέτε, θα δουλέψει;
    Περιμένεω τις απαντήσεις σας.
    Σας ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-08-2008
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    63
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Conn-x OTE
    δεν γίνεται να έχεις 2. δηλαδή ένα μοντεμ και ένα router, ή 2 ίδια και γενικά όποιο συνδιασμό.
    απ'οτι κατάλαβα το laptop συνδέθηκε μέσω του desktop. εγώ θα σο πρότινα να πάρεις ένα router που έχει μια θυρα usb και δυνατότητα wifi. τη usb για destop και το ασύρματο για το φορητό.

    ερώτηση: μόνο στο google δεν μπαίνει ή γενικά;

  3. #3
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Περιοχή
    Σέρρες
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΕΡΡΕΣ
    Router
    TP-LINK Archer D5
    Δεν μπαίνει στο google, δεν μπορείς να στείλεις σχόλια στο σε blog του blogspot.com και δεν ξέρω που αλλού δεν μπαίνει.
    Ενα μέλος του forum πρότεινε αντί να δώσω google.gr, google.com, google.de κ.λπ. να δώσω 62.χχχ.χχχ... (δεν θυμάμαι πιο) και μπήκε.
    Κάτι πρέπει να συμβαίνει στις ρυθμίσεις του Internet του desktop, αφού την ίδια ώρα δίπλα το laptop μπαίνει κανονικά.
    Τέλος πάντων, πάει για format το desktop και βλέπουμε.
    Σχετικά με τα δυο μόντεμ η ερώτησή μου είχε σχέση με το πρόβλημα. Λεω μήπως (γιατί δεν έχω γνώσεις δικτύων) το Linksys 200 VAG που έχω δεν μπορεί να δεχθεί ένα desktop με XP με σύνδεση Ethernet και ένα laptop με Vista ασύρματα.
    Ελεγα λοιπόν μήπως να κρατούσα το Linksys που εχω και δουλεύει κανονικά το laptop ασύρματα, και να έπαιρνα ένα άλλο μόντεμ ενσύρματο και να έδινα με USB ή Ethernet το desktop. Από τη γραμμή του τηλεφώνου με ένα "ΤΑΦ" να βγάλω δυο καλώδια και ένα να πάει στο Linksys και το άλλο στο 2ο μόντεμ.
    Σημείωση: Εμαθα ότι και τα δυο ταυτόχρονα δεν μπορούν να έχουν Ιντερνετ αλλά αυτό δεν με πειράζει.

    Ευχαριστώ.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-10-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    314
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Κοίταξε στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου στο σταθερό υπολογιστή τι DNS του έχεις δώσει. Εκεί θα πρέπει να έχεις είτε τα DNS που σου λέει ο πάροχος σου είτε την IP του router σου ώστε να τα παίρνει αυτόματα.

    Τα router δεν έχουν πρόβλημα στο τι λειτουργικό έχουν οι συσκευές που συνδέεις πάνω τους

  5. #5
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Περιοχή
    Σέρρες
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΕΡΡΕΣ
    Router
    TP-LINK Archer D5
    Το δοκίμασα φίλε μου, έβαλα τα νούμερα στη σύνδεση δικτύου που δίνει η Forthnet και δεν γίνεται τίποτα.
    Κάτι πρέπει να συμβαίνει γενικώς στο σύστημα του Η/Υ. Θα το στείλω για format και βλέπουμε.
    Ευχαριστώ πάντως...

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά modem ή modem router?
    Από george85ca στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-08, 18:46
  2. Ασύρματο modem ή USB modem
    Από advantix στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-08, 16:02
  3. DSL modem και 56K fax modem στο ιδιο pc
    Από geogrip στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-07, 00:17
  4. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-05, 03:03
  5. adsl MODEM (oxi modem kai router)
    Από copyrighter στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-04, 09:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας