Σελ. 14 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 491213141516192434 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 196-210 από 604
  1. #196
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Michelle
    Απ'όσο ξέρω πρέπει να έχει συμπληρώσει μια ηλικία (μικρή μεν) το γατάκι για να εμβολιαστεί γιατί σε μική ηλικία έχουν αντισώματα απο τη μητέρα τους. Αν το βρήκες πως είσαι σίγουρη οτι την έχει συμπληρώσει και το πας αμέσως για εμβολιασμό;
    Δεν είμαι σίγουρη. Η ηλικία δεν παίζει κανένα ρόλο για γατάκια που βρίσκεις στο δρόμο, τα οποία συνήθως είναι τουλάχιστον 5-6 εβδομάδων, κι έχουν ήδη εκτεθεί σε τόσα μικρόβια και πιθανούς ιούς. Αν το πας σ' ένα κτηνίατρο θα σου συστήσει να κάνεις αμέσως εμβόλια, ιδιαίτερα όταν έχεις δικές σου γάτες στο σπίτι, οι οποίες φαντάζομαι δεν θα θέλεις να αρρωστήσουν χάρη ενός φιλοξενούμενου, έτσι;


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  2. #197
    Εγγραφή
    16-01-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα - Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    786
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    Router
    Siemens
    Ούτε εγώ είμαι σίγουρη... Απλώς αναφέρω τι έχω διαβάσει... Και στο δευτερο που λες έχεις δίκιο...

  3. #198
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τα γατάκια πρέπει να εμβολιάζονται στις 4 εβδομάδες, μετά επαναληπτικό εμβολιασμό στο 1 ή 2 μήνες (δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή πότε ακριβώς), μετά στους 6 μήνες και ύστερα κάθε χρόνο, μέχρι την ηλικία των 4 χρόνων εάν πρόκειται για εσώκλειστη γάτα -- εννοώ να μένει μέσα σε διαμέρισμα και να μη βγαίνει ποτέ έξω. Αυτό το "4" είναι δική μου, προσωπική, εκτίμηση. Οι περισσότεροι κτηνίατροι συνιστούν ετησίως, ενώ η κτηνίατρος του Βαλτάσαρ έχει δηλώσει ότι αφού η Μάργκο δεν πρόκειται να βγει έξω, τότε δεν υπάρχει λόγος να εμβολιαστεί ξανά. Η Μάργκο θα κλείσει τα 4 τον επόμενο μήνα.

    Αμάν βρε Michelle. Όλο στην αμφισβήτηση είσαι. Ηρέμησε, παιδάκι μου. Θα γεράσεις γρήγορα.


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  4. #199
    Εγγραφή
    16-01-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα - Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    786
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    Router
    Siemens
    Χμμμ το βιβλίο μου έχω την εντύπωση οτι έλεγε 8-9 εβδομάδες αλλά μπορεί να μην θυμάμαι και καλά...

    Τι κακό έχει η αμφισβήτηση;

  5. #200
    Το avatar του μέλους xionati
    xionati Guest
    Οταν βρηκα τον γατο μου στο δρομο ηταν περιπου 4-5 εβδομαδων. Την ιδια μερα τον πηγα στον κτηνιατρο κ μου ειπε οτι δεν χρειαζετε να εμβολιαστει ακομα κ οτι μεχρι 3-4 μηνων δεν υπαρχει προβλημα. (Δεν ειχα βεβαια αλλη γατα στο σπιτι)
    Το εμβολιο το εκανα οταν πηγε 3 μηνων.

    Απορια: κανετε κ το εμβολιο κατα της λευχαιμιας?

  6. #201
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    [quote=Michelle]Χμμμ το βιβλίο μου έχω την εντύπωση οτι έλεγε 8-9 εβδομάδες αλλά μπορεί να μην θυμάμαι και καλά...[/quote[
    Συνήθως εμβολιάζονται στις 7 εβδομάδες, αλλά μόνον όταν ξέρεις ότι το γατάκι ήταν με τη μητέρα του μέχρι και τη στιγμή που το πήρες. Αν το βρεις στο δρόμο ή το πάρεις από pet shop δεν μπορείς να ξέρεις αν ήταν με τη μητέρα του ή όχι. Και για καθαρά προληπτικούς λόγους τα εμβολιάζεις αμέσως. Στα pet shops συνήθως τα δίνουν στην ηλικία των 4 εβδομάδων, και το καλύτερο είναι να εμβολιάζονται αμέσως.

    Τι κακό έχει η αμφισβήτηση;
    Κάνεις αυτούς που αμφισβητείς να νιώθουν σαν μέλη του E.Λ.Α. που φιγουράρουν στη λίστα σου.


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  7. #202
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xionati
    Οταν βρηκα τον γατο μου στο δρομο ηταν περιπου 4-5 εβδομαδων. Την ιδια μερα τον πηγα στον κτηνιατρο κ μου ειπε οτι δεν χρειαζετε να εμβολιαστει ακομα κ οτι μεχρι 3-4 μηνων δεν υπαρχει προβλημα. (Δεν ειχα βεβαια αλλη γατα στο σπιτι)
    Το εμβολιο το εκανα οταν πηγε 3 μηνων.
    Οι 2 μήνες είναι το ανώτατο όριο για να τους κάνεις το πρώτο εμβόλιο, όταν βέβαια είναι το πρώτο γατάκι που παίρνεις. Μας το έχει πει η κτηνίατρος του Βαλτάσαρ και της έχω εμπιστοσύνη.
    Απορια: κανετε κ το εμβολιο κατα της λευχαιμιας?
    Συνήθως το κάνουν σε γάτες που ζουν σε αυλές και κήπους ή έχουν ιστορικό λευχαιμίας στην οικογένειά τους. Αν η γάτα μένει μέσα δεν υπάρχει λόγος να της το κάνεις. Ο Βαλτάσαρ είχε κάνει μόνο την πρώτη φορά, ενώ η Μάργκο ποτέ.


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  8. #203
    Το avatar του μέλους xionati
    xionati Guest
    sorry το εγραψα 2 φορες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xionati : 10-02-06 στις 22:44.

  9. #204
    Το avatar του μέλους xionati
    xionati Guest
    Ναι,μου ειπε δεν ειναι υποχρεωτικο κ αν θελω να του το κανω αλλα επειδη το καλοκαιρι λογω διακοπων κανει ταξιδια κ τα σπιτια εχουν αυλες γι αυτο του το εκανα πιο πολυ.
    Σ'ευχαριστω για την απαντηση

  10. #205
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xionati
    Ναι,μου ειπε δεν ειναι υποχρεωτικο κ αν θελω να του το κανω αλλα επειδη το καλοκαιρι λογω διακοπων κανει ταξιδια κ τα σπιτια εχουν αυλες γι αυτο του το εκανα πιο πολυ.
    Πολύ καλά έπραξες και του το έκανες τότε. Εύγε!

    Δεν ξέρετε πόσο χαίρομαι όταν βλέπω ανθρώπους να δρουν προληπτικά για το καλό της γάτας τους! Ιδιαίτερα όταν πρόκειται για Έλληνες.


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  11. #206
    Εγγραφή
    22-02-2005
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΚΥΔΩΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bhaal
    Καλά. Αν εμπιστεύεσαι τα pet shops, εντάξει.
    Να ξέρεις πάντως πως ό,τι πληρώνεις παίρνεις.
    Γιατι να μην εμπιστεβεσε τα Pet shop;Αν ειναι γνωστης του αντικειμενου να τον εμπιστευεστε(οχι βεβαια ολους,υπαρχουν και εξαιρεσεις).Εχεις χασει γατα - σκυλο απο ευθηνη καποιου pet shop;
    Οσο για το οτι, περνεις οτι πληρωνεις, ειναι φυσικο.
    Παντος η ξηρα τροφη πρωτης ποιοτητας (υπαρχουν αρκετες αξιοπηστες) ειναι οτι καλυτερο μετα απο το μαγειρεμενο φαγητο ειδικα για το ζωο.
    Ναι μεν εχω pet shop, αλλα αυτα δεν ειναι συμπερασματα δικα μου, ειναι απο μελετες ειδικων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stratos111 : 12-02-06 στις 12:14.

  12. #207
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratos111
    Γιατι να μην εμπιστεβεσε τα Pet shop;Αν ειναι γνωστης του αντικειμενου να τον εμπιστευεστε(οχι βεβαια ολους,υπαρχουν και εξαιρεσεις).Εχεις χασει γατα - σκυλο απο ευθηνη καποιου pet shop;

    γιατί επειδή είναι εμπόριο υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν ότο κατιμά έχουν.

    τα ζώα στα pet shop είναι πάρα πολλές φορές σε άσχημη κατάσταση, κακοταισμένα, χωρίς υπνο μια και οι λάμπες σε αρκετά από αυτά τα μαγαζία είναι ακόμα και τη νύχτα αναμένες, οι υπάλληλοι πολλές φορές δεν ξέρουν την φροντίδα που απαιτούν, ζούνε πολύ συχνά σε ακάθαρτους χώρους, πολλές φορές οι ράτσες δεν είναι και τόσο καθαρές.

    Στα ψαρια μπορείς να δεις βαμμένα είδη με χρωστικές που έχουν δωθεί στο ψαρι με ένεση απλά για να γίνει πιο όμορφο αλλά και ετοιμοθάνατο ταυτόχρονα, οι συνθήκες στα ενυδρεία τους είναι ΑΘΛΙΕΣ πολλές φορές μπορεί να δεις μέσα στο νερό νεκρα και ζωντανά ψάρια μαζί, οι υπάλληλοι σχεδόν ποτέ δεν ξέρουν να σου φώσουν συμβουλές για τα ψαρια που ταιριάζουν μεταξύ τους

    Να μερικοί λόγοι που σκέφτηκα σε 5 λεπτά

  13. #208
    Εγγραφή
    22-02-2005
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΚΥΔΩΝΑ
    φιλε no-logo πες μου τι δουλεια κανεις και σε πεντε λεπτα θα σου πω και γω 100 λογους να μην εμπιστευονται τους συναδελφους σου.
    Δεν ειναι λογικα αυτα που λες.Μας βαζεις ολους σε ενα καζανι. Δεν ειμαστε ολοι το ιδιο

  14. #209
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratos111
    φιλε no-logo πες μου τι δουλεια κανεις και σε πεντε λεπτα θα σου πω και γω 100 λογους να μην εμπιστευονται τους συναδελφους σου.
    Δεν ειναι λογικα αυτα που λες.Μας βαζεις ολους σε ενα καζανι. Δεν ειμαστε ολοι το ιδιο

    πολλοί λίγοι διαφέρουν. Ειδικά τα pet shops για σκυλιά γατες πουλιά είναι τα χειρότερα γιατί επειδή δεν εχουνε πελατεία εξειδικευμένη οι απαιτήσεις είναι ελάχιστες.
    Το αντίθετο συμβαίνει με τα τροπικά ψαρια που η πελατεία είναι ενα περιορισμένο target group στην ελλάδα και κατά συνέπεια περισσότερο κατατοπισμένη.

    Πες μου φίλε μου αν τα παραπάνω που έγραψα δεν ισχύουν στην πλειοψηφία των pet shop στην ελλάδα. Προσφατα είδα ακόμα και καναρίνια βαμμένα

    το μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά το ξέρεις φαντάζομαι εε αυτό συμβαίνει και στον χώρο σας

    Αν ψαξεις παραπάνω στα υπόλοιπα μηνύματα μου θα δεις πως εχω δίσκους, αντιλαμβάνεσαι πως είναι ιδιαίτερα ακριβό και σχετικά σπάνιο σπορ στην ελλάδα. Ετσι λοιπόν ασχολήθηκα με αρκετά pet shop και έχω λίγη εμπειρία. Ε λοιπόν κατέληξα στο συμπέρασμα πως αν τα "ψωνια" δεν είναι από γερμανία (από ψαρια μέχρι ενυδρείο) τότε μαυρο φίδι που με έφαγε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος no_logo : 12-02-06 στις 13:55.

  15. #210
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Ειμαι και γω, ειχα παντα συμπαθεια σε ολα τα ζωα και εχω ερθει σε επαφη με παρα πολλα ειδη.
    Μου αρεσε να εχω μποξερ θυληκα που ειναι καλοι χαρακτηρες, πολυ φιλικα με ολους (και με τα ζωα), παιχνιδιαρικα, δενονται με οσους τα αγαπουν, υπακωα (οταν πας βολτα), καλοι προσωπικοι φυλακες (φυλανε τον ανθρωπο και οχι τον χωρο οπως τα ντομπερμαν και λυκοσκυλα) και ολα τα αλλα χαρισματα τους μαζι με την φατσουλα τους.

    Και εναν γατο ειχα τον ερικ που ηταν πολυ φοβιτσιαρης...δεν κουναγε ρουπι...μικροσωμος και τσαχπινης...ελεγα να τον στειρωσω για να τον σωσω αλλα ειμαι κατα της στειρωσης...οταν ηρθε η ωρα του (αργησε κιολας, δυο χρονων και) τοτε ξεφοβηθηκε και την εκανε για πρωτη φορα μονος του στον εξω κοσμο...τον φαγανε οι αλλοι οι γατοι...

    Αν εχετε ζωα μην τα στειρωνετε, δεν κανετε καλο, αντιθετα ειναι πολυ εγωιστικο να λες οτι κανεις καλο οταν πας εναντια στην φυση, επειδη ετσι δεν θα υπαρχουν αδεσποτα, δικαιολογια ειναι. Τα ζωα ποτε δεν ηταν κτημα μας, παντα συντροφοι ή απαραιτητα οταν εξημερωνωνταν και γινονταν κατοικιδια.

    Κανονικα τα ζωα εχουν θεση στον πλανητη μας οπως και μεις, δεν μπορει κανεις ανεγκεφαλος να θεωρει τον ευατο του υπερανω απο αυτα. Τα αδεσποτα ζουν μια αθλια ζωη που εμεις προκαλεσαμε και αντι να τα εχουμε υπο διωγμο θα επρεπε να φροντιζουμε να βελτιωνουμε τις συνθηκες ζωης τους απο την βελτιωση του περιβαλοντα χωρου.

    Κατι τετοιοι με τετοια νοοτροπια (κατα αδεσποτων) κινουν τα νηματα και δεν εχουμε παρκα και για τα παιδια, επειδη δεν ενδιαφερονται παρα μονο για το χρημα=βιομηχανοποιηση. Εδω δεν κοιτανε το πρασινο, τα παρκα/αλση, τις παιδικες χαρες, θα κοιταξουν τα ζωα?

Σελ. 14 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 491213141516192434 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-07, 21:30
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-07, 17:04
  3. Ξερει κανεις.....;
    Από arisxama στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-06, 02:46
  4. ξερει κανείς...PC to TV
    Από Kserafeim στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-05, 10:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας