Σελ. 15 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617202535 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 211-225 από 604
  1. #211
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Επειδη πηρε το ματι μου περι απατεωνιας pet shop θα πω μονο το εξης:
    Cebasil = αντι για το πανακριβο ετοιμο μιγμα γαι ψυλλους/τσιμπουρια/παρασιτα σε βαποριζατερ μπουκαλι που σας πουλανε.

    Με ενα μπουκαλι φτιαχνεις 200λιτρα και ψεκαζεις και τον χωρο τους (βασικο).
    Προσοχη σε υπερδοσολογια γιατι κανει παθησεις δερματιτιδας ακομη και δηλητηριασης.
    Παντα αφου ο σκυλος εχει κανει μπανιο δυο μερες πριν.

    ΥΓ. Οι γιατροι ειναι ασχετοι...χειροτεροι του ικα.

  2. #212
    Εγγραφή
    22-02-2005
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΚΥΔΩΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo
    πολλοί λίγοι διαφέρουν. Ειδικά τα pet shops για σκυλιά γατες πουλιά είναι τα χειρότερα γιατί επειδή δεν εχουνε πελατεία εξειδικευμένη οι απαιτήσεις είναι ελάχιστες.
    Το αντίθετο συμβαίνει με τα τροπικά ψαρια που η πελατεία είναι ενα περιορισμένο target group στην ελλάδα και κατά συνέπεια περισσότερο κατατοπισμένη.

    Πες μου φίλε μου αν τα παραπάνω που έγραψα δεν ισχύουν στην πλειοψηφία των pet shop στην ελλάδα. Προσφατα είδα ακόμα και καναρίνια βαμμένα

    το μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά το ξέρεις φαντάζομαι εε αυτό συμβαίνει και στον χώρο σας

    Αν ψαξεις παραπάνω στα υπόλοιπα μηνύματα μου θα δεις πως εχω δίσκους, αντιλαμβάνεσαι πως είναι ιδιαίτερα ακριβό και σχετικά σπάνιο σπορ στην ελλάδα. Ετσι λοιπόν ασχολήθηκα με αρκετά pet shop και έχω λίγη εμπειρία. Ε λοιπόν κατέληξα στο συμπέρασμα πως αν τα "ψωνια" δεν είναι από γερμανία (από ψαρια μέχρι ενυδρείο) τότε μαυρο φίδι που με έφαγε
    1.Το καναρινι το βαμενο ειναι αναγνωρισμενο. Δεν ειναι κλεψια.Σε ολα τα κρατη υπαρχει.Τωρα αν σου πει ο καταστηματαρχης οτι ειναι φυσικο κοκκινο τοτε ή δεν ξερει που πανε τα 4 ή ειναι κλεφτης.Αν και δεν νομιζω οτι κανεις λει οτι ειναι φυσικο.
    2.Οπως σε ολες τις δουλειες ετσι και στα pet shop υπαρχουν ειδικοτητες. Εγω πχ ασχολουμε με τους σκυλους πιο πολυ και με τα καναρινια. Απο αναγκη εχω και 6 ενυδρεια με ψαρια απλα. Οταν ερθουν να μου ζητησουν καποιο ειδος ψαριου τους το παραγκελνω με δικια τους ευθηνη, οτι ειναι γνωστες του αντικειμενου.
    3. Τι παραπανω σου λενε απο γερμανια; Αν κανει το ταδε ειδος με το ταδε; Αν ναι τοτε αναλογα με την πολη που ζεις ολο και καποιος με μαγαζι θα ειναι γνωστης. Πηγαινε απο εναν και ψωνιζε και αν γινει κατι πας και του το χτυπας στο κεφαλι. Απο γερμανια τι θα κανεις;

    Τελος παντων δεν συνεχιζω γιατι ξερω οτι δεν θα βγαλω ακρη.
    Παντως φιλικα σου λεω οτι μπορεις να εμπιστευτεις και απο ελλαδα pet shop και να εχεις καλυτερα αποτελεσματα.Αρκει να βρεις το καταληλο μαγαζι.Και στην πολη σου θα υπαρχει αν ψαξεις.

  3. #213
    Εγγραφή
    22-02-2005
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΚΥΔΩΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman
    Επειδη πηρε το ματι μου περι απατεωνιας pet shop θα πω μονο το εξης:
    Cebasil = αντι για το πανακριβο ετοιμο μιγμα γαι ψυλλους/τσιμπουρια/παρασιτα σε βαποριζατερ μπουκαλι που σας πουλανε.

    Με ενα μπουκαλι φτιαχνεις 200λιτρα και ψεκαζεις και τον χωρο τους (βασικο).
    Προσοχη σε υπερδοσολογια γιατι κανει παθησεις δερματιτιδας ακομη και δηλητηριασης.
    Παντα αφου ο σκυλος εχει κανει μπανιο δυο μερες πριν.

    ΥΓ. Οι γιατροι ειναι ασχετοι...χειροτεροι του ικα.
    Και για την υγεια μας υπαρχουν φτηνα βοτανα αντι για πανακριβα φαρμακα αλλα εμεις περνουμε τα πανακριβα φαρμακα. Γιατι; Αν απαντησεις σε αυτο το ερωτημα τοτε θα απαντηθει και η δικη σου παρατηρηση
    Και οπως ειπες και μονος σου το Cebasil ειναι δηλητηριο.Αρα καλα κανουνε οι γιατροι και δεν το προτεινουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stratos111 : 12-02-06 στις 16:14.

  4. #214
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratos111
    1.Το καναρινι το βαμενο ειναι αναγνωρισμενο. Δεν ειναι κλεψια.Σε ολα τα κρατη υπαρχει.Τωρα αν σου πει ο καταστηματαρχης οτι ειναι φυσικο κοκκινο τοτε ή δεν ξερει που πανε τα 4 ή ειναι κλεφτης.Αν και δεν νομιζω οτι κανεις λει οτι ειναι φυσικο.
    τις περισσότερες φορές δεν λένε τίποτα, απλά περιμένουν τον πελάτη που θα τσιμπήσει


    2.Οπως σε ολες τις δουλειες ετσι και στα pet shop υπαρχουν ειδικοτητες. Εγω πχ ασχολουμε με τους σκυλους πιο πολυ και με τα καναρινια. Απο αναγκη εχω και 6 ενυδρεια με ψαρια απλα. Οταν ερθουν να μου ζητησουν καποιο ειδος ψαριου τους το παραγκελνω με δικια τους ευθηνη, οτι ειναι γνωστες του αντικειμενου.
    σε αυτόν τον τομέα είσαι επαγγελματίας
    υπάρχουν όμως και πολλοί αλλοι που το παίζουν ειδικοί ενώ είναι ασχετοι

    3. Τι παραπανω σου λενε απο γερμανια; Αν κανει το ταδε ειδος με το ταδε; Αν ναι τοτε αναλογα με την πολη που ζεις ολο και καποιος με μαγαζι θα ειναι γνωστης. Πηγαινε απο εναν και ψωνιζε και αν γινει κατι πας και του το χτυπας στο κεφαλι. Απο γερμανια τι θα κανεις;
    εχω παραγγείλει 2 φορές από γερμανία και το αποτέλεσμα ήταν αυτό που ήθελα. Και η ποιοτητα των ψαριών και οι τιμές τους είναι εξωτικα για την ελλάδα. Αρκεί να σου πω πως εχω 0 θανάτους στα ψάρια από γερμανία.

    Τελος παντων δεν συνεχιζω γιατι ξερω οτι δεν θα βγαλω ακρη.
    Παντως φιλικα σου λεω οτι μπορεις να εμπιστευτεις και απο ελλαδα pet shop και να εχεις καλυτερα αποτελεσματα.Αρκει να βρεις το καταληλο μαγαζι.Και στην πολη σου θα υπαρχει αν ψαξεις.
    Σίγουρα υπάρχουν, οπως για παράδειγμα ενα με δύο στην δάφνη αλλά και πάλι οι τιμές είναι πολύ πιο απαγορευτικές

  5. #215
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratos111
    1.Το καναρινι το βαμενο ειναι αναγνωρισμενο. Δεν ειναι κλεψια.Σε ολα τα κρατη υπαρχει.
    και κάτι ακόμα. Τα περισσότερα χρώματα βαψίματος (λες και είναι τοίχοι) είναι τοξικά, καρκινογόνα κοκ
    Πες μου σε παρακαλώ πως είναι δυνατόν ανθρωποι που δεν αγαπούνε τα ζώα, γιατί εμένα αυτό μου δείχνει το μπογιάτισμα, να περιμένουνε πως θα έχουνε ζώα που θα τα πάρει ο πελάτης και θα ζήσουνε αρκετό καιρό μαζί του;

  6. #216
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratos111
    Και για την υγεια μας υπαρχουν φτηνα βοτανα αντι για πανακριβα φαρμακα αλλα εμεις περνουμε τα πανακριβα φαρμακα. Γιατι; Αν απαντησεις σε αυτο το ερωτημα τοτε θα απαντηθει και η δικη σου παρατηρηση
    Και οπως ειπες και μονος σου το Cebasil ειναι δηλητηριο.Αρα καλα κανουνε οι γιατροι και δεν το προτεινουν.
    Ολα τα προϊοντα εχουν την επικινδυνοτητα τους και τις παρενεργειες τους, ακομα και αυτα που εσυ χρυσοπληρωνεις για τον ευατο σου. Κανενα φαρμακο δεν ειναι ασφαλες.
    Αμα εισαι ασχετος να μην παρεις cebasil μιας και αν βαλεις περισσοτερο απο 1 σταγονα σε 1λιτρο θα κανεις την ιδια ζημια οπως ψεκαζοντας τον σκυλο στο προσωπο με οτι αλλο αντιπαρασιτοκτονο.
    Το cebasil ειναι αναγνωρισμενο απο τον οργανισμο φαρμακων και ειναι για κτηνιατρικη χρηση.

    Αν αγαπας το ζωο σου δεν θα εισαι ασχετος και θα μαθεις πριν κανεις το οτιδηποτε.
    Δεν φταιω εγω οταν ο καθενας εχει παροπιδες και αγοραζει οτι του δινουνε για καλο και στο τελος ειναι ασχετος.

    Απλα φαινεται οτι εισαι εκ του ασφαλους ζωοφιλος.

  7. #217
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratos111
    2.Οπως σε ολες τις δουλειες ετσι και στα pet shop υπαρχουν ειδικοτητες. Εγω πχ ασχολουμε με τους σκυλους πιο πολυ και με τα καναρινια. Απο αναγκη εχω και 6 ενυδρεια με ψαρια απλα.
    Α ετσι εξηγειται...
    τωρα το ειδα, που να ηξερα οτι και οι pet shopαδες ειναι ζωοφιλοι
    Εγω τους ειχα για ζωοφιλοχρηματους.

    Οσοι ανοιξαν pet shop επειδη αγαπουσαν τα ζωα καταλαβαν στην πορεια οτι ειναι εμποριο και τσεπη τους, και ετσι τους εφυγε η ζωοφιλια ή το κλεισανε. Ενα απο τα δυο παιζει.

    Οσοι ανοιξαν απο την αρχη τετοιο μαγαζι με σκεπτικο οτιι θα ειχε κονομα στην περιοχη πανε καλα οι δουλειες τους, γιατι δουλεια ειναι οχι φιλοζωια.

  8. #218
    Εγγραφή
    16-01-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα - Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    786
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    Router
    Siemens
    Parentman διαφωνώ καθέτως στα όσα λες περι στείρωσης. Πάρε και μερικά άρθρα να καταλάβεις γιατί (μην κάθομαι και γράφω ποστ της μιας σελίδας):

    http://www.mycat.gr/forum/showthread.php?t=31
    http://www.gatoselida.gr/arth19.html
    http://pets.gr/index.php?option=com_...d=39&Itemid=71
    http://www.interpet.gr/nea/recent_2005/neo2_260305.htm

  9. #219
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Ο καθενας οπως το δει, εγω απλα δεν επεμβαινω στην φυση.

    Παρεπιπτοντως Patentman ειναι το nick μου.

  10. #220
    Εγγραφή
    16-01-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα - Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    786
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    Router
    Siemens
    Με την ίδια λογική θα έπρεπε να ζούμε ακόμα σε σπηλιές για να μην επεμβαίνουμε στη φύση.

  11. #221
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Μπορει να διαφωνουμε αλλα δεν θεωρω λαθος τις ιδεες σου. Σε παρομοιες συζητησεις ωρων με φιλους/ες δεν βγηκε ποιο ειναι και το σωστο. Απλα και οι δυο ιδεες ειναι σωστες/λαθος επειδη ο ανθρωπος εχει κανει το περιβαλλον κτημα του.
    Και οι δυο ιδεες πιστευω πως εχουν βαση και λογο υπαρξης.

    Επεξεργασια και προσθηκη:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Michelle
    Έχει διαφορά το να ΣΕΒΕΣΑΙ τις ιδέες μου (που μάλλον αυτό ήθελες να πεις) και απο το να τις θεωρείς σωστές. Δεν είναι δυνατόν να θεωρείς και τις 2 απόψεις σωστές
    Οχι μονο την σεβομαι, αλλά την θεωρω και σωστη, οχι ομως και ολοκληρωμενη (οπως και την δικη μου -δεν ειναι ο κοσμος ιδεατος). Απο μονοπλευρη μερια αν δεις και τις δυο αποψεις θα βρεις οτι εχουν βαση. Απλα ειναι η διαφορετικη προσεγγιση σε αλλα θεματα που κανει την διαφορα, οπως το που και γιατι επεμβαινει ο ανθρωπος στο περιβαλλον. Φυσικα δεν μου αρεσουν τα εξαθλιωμενα αδεσποτα αλλα δεν βλεπω λογο να τα εξοντωσω (μειωσω) για να δωσω λυση, η ιδεατη λυση ειναι να τα φροντισουμε οσο μπορουμε. Δεν μου αρεσει και το τσιμεντο και τα σκυλια στο μπαλκονι.

    + οσους γατους εχω δει στειρωμενους αδερφιζουν!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 12-02-06 στις 18:28.

  12. #222
    Εγγραφή
    16-01-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα - Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    786
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    Router
    Siemens
    Έχει διαφορά το να ΣΕΒΕΣΑΙ τις ιδέες μου (που μάλλον αυτό ήθελες να πεις) και απο το να τις θεωρείς σωστές. Δεν είναι δυνατόν να θεωρείς και τις 2 απόψεις σωστές
    Το θέμα είναι αν στη συγκεκριμένη περίπτωση κάνουμε καλό στο περιβάλλον με το να επεμβαίνουμε σε αυτό. Αυτό είναι που πρέπει να εξετάζεις και όχι να χαρακτηρίζεις κάθε επέμβαση στο περιβάλλον αρνητική. Σχεδόν οτιδήποτε κάνουμε είναι επέμβαση στο περιβάλλον. Αν δηλαδή (χτύπα ξύλο) η γυναίκα σου επρόκειτο να γεννήσει ένα παιδί με 3 χέρια, 2 κεφάλια και 5 πόδια δεν θα συμφωνούσες να κάνει έκτρωση? Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, και αυτό επέμβαση στη φύση είναι.

  13. #223
    Εγγραφή
    22-02-2005
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΚΥΔΩΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman
    Α ετσι εξηγειται...
    τωρα το ειδα, που να ηξερα οτι και οι pet shopαδες ειναι ζωοφιλοι
    Εγω τους ειχα για ζωοφιλοχρηματους.

    Οσοι ανοιξαν pet shop επειδη αγαπουσαν τα ζωα καταλαβαν στην πορεια οτι ειναι εμποριο και τσεπη τους, και ετσι τους εφυγε η ζωοφιλια ή το κλεισανε. Ενα απο τα δυο παιζει.

    Οσοι ανοιξαν απο την αρχη τετοιο μαγαζι με σκεπτικο οτιι θα ειχε κονομα στην περιοχη πανε καλα οι δουλειες τους, γιατι δουλεια ειναι οχι φιλοζωια.
    Εχεις μεγαλο λαθος.Ζωοφιλοχρηματος (μην πω τιποτα πιο βαρυ) μπορει να εισαι εσυ και πολυ αλλοι του ειδους σου. Πολλοι ειναι πρωτα ζωοφιλοι και μετα εχουν pet shop.

    Συγνωμη απο τους υπολοιπους στο Forum αλλα θυγομε προσωπικα και δεν ανεχομε να μου την λενε με τετοιο τροπο.

    Υ.Γ. Επειδη φευγω τωρα και θα γυρισω Τριτη πρωι, δεν θα εχω δυνατοτητα να διαβασω το οτι γραφτει μεχρι τοτε.
    Ευχαρηστω και συγνωμη

  14. #224
    Εγγραφή
    22-02-2005
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΚΥΔΩΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo
    και κάτι ακόμα. Τα περισσότερα χρώματα βαψίματος (λες και είναι τοίχοι) είναι τοξικά, καρκινογόνα κοκ
    Πες μου σε παρακαλώ πως είναι δυνατόν ανθρωποι που δεν αγαπούνε τα ζώα, γιατί εμένα αυτό μου δείχνει το μπογιάτισμα, να περιμένουνε πως θα έχουνε ζώα που θα τα πάρει ο πελάτης και θα ζήσουνε αρκετό καιρό μαζί του;
    Δεν ειναι τοιχοι, και δεν ειναι τοξικα ή καρκινογονα.Οπως στην φυση πχ. η καρδερηνα εχει κοκκινο, αν την βαλεις στο κλουβι και δεν φαει ορισμενες τροφες, το κοκκινο γινετε πορτοκαλι. Ετσι σε ορισμενα καναρινια οταν τους δινεις βιταμηνες και τροφες με βαση την καροτινη (και καποιες αλλες), αλλα κοκκινιζουν,αλλα οχι. Δεν κοκκινιζουν ολα.Κοκκινιζουν μονο οσα εχουν προδιαθεση.
    Γι' αυτο ξαναλεω. Μην κρινετε αν δεν γνωριζετε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stratos111 : 12-02-06 στις 18:49.

  15. #225
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Μακαρι να κανω λαθος για ολους και οχι μονο για σενα προσωπικα. Αλλωστε δεν αναφερομουνα σε σενα αλλα στον κλαδο σου.
    Εκπροσωπεις ενα κλαδο και πεφτεις θυμα της γενικοτερης καταστασης. Δεν ειναι ολοι ιδιοι αλλα δεν ειναι στο μεγαλυτερο ποσοστο οι σωστοι.

    Συγγνωμη αν χτυπησα εσενα.

Σελ. 15 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617202535 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-07, 21:30
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-07, 17:04
  3. Ξερει κανεις.....;
    Από arisxama στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-06, 02:46
  4. ξερει κανείς...PC to TV
    Από Kserafeim στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-05, 10:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας