Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    26-08-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTEnet
    Καλησπέρα σε όλους.

    Μένω από τον Μάιο στη Βούλα, στην παραλία, Λεωφ. Αλκυονίδων. Δεν ξέρω που είναι το κέντρο του ΟΤΕ αν και απ'ότι βλέπω από τα μηνύματα άλλων εδώ είναι μάλλον στην πλατεία της Βούλας-αν ισχύει αυτό, είμαι μάλλον στο 1 με 1,5 χλμ. μακριά. Από την ημέρα λοιπόν που ήρθα εδώ, σε ολοκαίνουρια πολυκατοικία με ολοκαίνουριες εγκαταστάσεις καλωδίων για να δουλέψει σαν σύνολο γραφείων το κτήριο (!), τις 15 μέρες του μήνα η otenet δεν δίνει IP. Εδώ και 7 μήνες, και το λέω με όλη μου την ειλικρίνεια, το 1242 που υποτίθεται ότι πρέπει να απευθυνθώ δεν απάντησε ΠΟΤΕ και κάθε φορά μετά από 4-5 μέρες απλά το πρόβλημα διορθώνεται μόνο του. Έχω βρίσει όποιον μπορείτε να φανταστείτε μέσα σε όποιο τηλέφωνο έχουν σηκώσει στον ΟΤΕ και πάντα με καταλαβαίνουν, με συμπονούν, αλλά δεν είναι δική τους αρμοδιότητα αλλά του 1242 (το οποίο θα συνεχίσω να παίρνω και αφού φύγω από την otenet για να τους πετύχω μια μόνο μέρα και να ακούσουν ότι τους μαζευα 7 μήνες). Δουλεύω μέσω internet και πραγματικά τρέχω σε καφετέριες και σπίτια φίλων για να προλάβω τα deadlines μου τις μισές μέρες του μήνα. Υπάρχει κάποιος που να μένει κοντά μου και να είναι ικανοποιημένος από τη σύνδεσή του για να αλλάξω πάροχο να τελειώνω?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τα στατιστικά συγχρονισμού απο το web interface του router θα βοηθούσε αν μας έδινες.

  3. #3
    Εγγραφή
    26-08-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTEnet
    Ευχαρίστως αλλά δεν ξέρω πως... μπορείτε να με βοηθήσετε? Έχω ένα router USR 9108.

    ........Auto merged post: vallicello πρόσθεσε 0 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    ... και έχω macbook...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vallicello : 01-11-08 στις 21:14. Αιτία: auto merged post

  4. #4
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vallicello Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαρίστως αλλά δεν ξέρω πως... μπορείτε να με βοηθήσετε? Έχω ένα router USR 9108.
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25165

    ανοίγουμε τον browser που μας αρέσει και πληκτρολογούμε http://192.168.1.1 (η ip του modem) μας ζητάει ονομά χρήστη και κωδικό

    Τα default είναι user admin , pass admin (καλό είναι να το αλλάξετε ! )
    Και ψαξε στο "Status" για Line rate Upstream & downstream, attenuation και SNR margin

  5. #5
    Εγγραφή
    26-08-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTEnet
    Ένα λεπτάκι και θα το βρω...

    ........Auto merged post: vallicello πρόσθεσε 2 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Downstream Upstream
    SNR margin (dB): 30.2 31.0
    Attenuation (dB): 14.5 11.0
    Output power (dBm): 12.0 8.9
    Attainable rate (Kbps): 9184 1276
    Rate (Kbps): 2048 256
    K (number of bytes in DMT frame): 65 9
    R (number of check bytes in RS code word): 0 0
    S (RS code word size in DMT frame): 1 1
    D (interleaver depth): 1 1
    Delay (msec): 0 0


    Αυτά είναι??
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vallicello : 01-11-08 στις 21:27. Αιτία: auto merged post

  6. #6
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vallicello Εμφάνιση μηνυμάτων
    Downstream Upstream
    SNR margin (dB): 30.2 31.0
    Attenuation (dB): 14.5 11.0
    Output power (dBm): 12.0 8.9
    Attainable rate (Kbps): 9184 1276
    Rate (Kbps): 2048 256
    Αυτά είναι??
    Αυτά είναι.
    Η γραμμή σου είναι καλή.
    www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

    Θέλεις να αλλάξεις πάροχο μόνο για το Internet (Shared LLU, κρατώντας τον ΟΤΕ) ή και για την τηλεφωνία (Full LLU);

    Χρειάζεσαι απεριόριστες κλήσεις προς σταθερά; Διεθνείς; Κινητά;

  7. #7
    Εγγραφή
    26-08-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTEnet
    Κρατώντας τον ΟΤΕ μπορεί να διορθωθεί το πρόβλημά μου? Δεν ξέρω... Ότι είναι καλύτερο για το internet. Αν αλλάξω εταιρεία θα πάρω πακέτο και για τηλεφωνία αλλά το βασικότερό μου πρόβλημα είναι το να έχω γρήγορο και σταθερό internet!

    Υ.Γ. Ειλικρινά ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια, να είσαι καλά, είχα απογοητευθεί..

  8. #8
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vallicello Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κρατώντας τον ΟΤΕ μπορεί να διορθωθεί το πρόβλημά μου? Δεν ξέρω... Ότι είναι καλύτερο για το internet. Αν αλλάξω εταιρεία θα πάρω πακέτο και για τηλεφωνία αλλά το βασικότερό μου πρόβλημα είναι το να έχω γρήγορο και σταθερό internet!
    To πρόβλημά σου φαίνεται να οφείλεται στην ADSL του ΟΤΕ και όχι στη γραμμή, που από τα στατιστικά της φαίνεται καλή.
    Άρα το λογικό είναι είτε Shared LLU είτε Full LLU βάλεις, να μην έχεις αυτό το πρόβλημα, αφού δεν θα είσαι σε DSLAM OTE.

    Επίσης είναι πράγματι απαράδεκτο αν εδώ και 7 μήνες από τον ΟΤΕ δεν μπορούν να λύσουν το πρόβλημά σου.
    Να ρωτήσω αν έχεις δώσει βλάβη στο 121 (όχι το 1242);

    Επιβεβαίωσέ μας ότι ανήκεις στο Α/Κ Βούλας από εδώ, βάζοντας το τηλέφωνό σου στον έλεγχο διαθεσιμότητας στα δεξιά (ADSL Πάροχοι)

  9. #9
    Εγγραφή
    26-08-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTEnet
    Τέσσερις φορές. Μέχρι εδώ έχουν έρθει να ελέγξουν τα καλώδια ή τη σύνδεση ή κάτι τέτοιο και φυσικά αμέσως μετά "δεν ήταν δική τους αρμοδιότητα". Έπρεπε ξανά να μιλήσω με την τεχνική υποστήριξη (1242). Είναι κάτι διαφορέτικο αυτό το LLU? Το ζητώ αλλιώς στον πάροχο? Και το πρόβλημα είναι ποιός πάροχος είναι αξιόπιστος στην περιοχή μου. Να μείνω στον ΟΤΕ να είμαι σίγουρη? Ισχύει αυτό που λένε πως ότι και να γίνει όλοι πάροχοι "πατούν" πάνω σε γραμμές του ΟΤΕ? Ήθελα να βάλω ΟΝ και για την τηλεόραση γιατί το σήμα μου εδώ είναι χάλια αλλά οι μισοί που έχουν την λατρεύουν και οι άλλοι μισοί βγάζουν φλύκταινες...


    ........Auto merged post: vallicello πρόσθεσε 5 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Βάζω το τηλέφωνό μου στον ΟΤΕ και μου λέει ότι έχει διαθεσιμότητα αλλά δεν λέει αν είναι Βούλα...
    Τι κάνω λάθος?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vallicello : 02-11-08 στις 15:55. Αιτία: auto merged post

  10. #10
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vallicello Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέσσερις φορές. Μέχρι εδώ έχουν έρθει να ελέγξουν τα καλώδια ή τη σύνδεση ή κάτι τέτοιο και φυσικά αμέσως μετά "δεν ήταν δική τους αρμοδιότητα". Έπρεπε ξανά να μιλήσω με την τεχνική υποστήριξη (1242).
    OK, αφού "δεν είναι δική τους αρμοδιότητα" καλά θα τους κάνεις να αλλάξεις πάροχο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vallicello Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι κάτι διαφορέτικο αυτό το LLU? Το ζητώ αλλιώς στον πάροχο?
    Διάβασε εδώ:
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=94454


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vallicello Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το πρόβλημα είναι ποιός πάροχος είναι αξιόπιστος στην περιοχή μου. Να μείνω στον ΟΤΕ να είμαι σίγουρη? Ισχύει αυτό που λένε πως ότι και να γίνει όλοι πάροχοι "πατούν" πάνω σε γραμμές του ΟΤΕ?
    Το καλώδιο που έρχεται στο σπίτι σου παραμένει ίδιο.
    Απλά αν βάλεις Shared LLU κρατάς για τηλεφωνία τον ΟΤΕ, με το πλεονέκτημα αν υπάρξει κάποια βλάβη στη γραμμή και δεν δουλεύει το τηλέφωνο, να έχεις γρηγορότερη αποκατάσταση του προβλήματος, απ'ότι συνήθως θα είχες αν ήσουν σε Full LLU.

    Ωστόσο σε οτιδήποτε LLU (Shared/Full) δεν θα είσαι σε DSLAM OTE αλλά σε DSLAM του παρόχου, οπότε μάλλον θα γλιτώσεις από το πρόβλημα που σε ταλαιπωρεί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vallicello Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήθελα να βάλω ΟΝ και για την τηλεόραση γιατί το σήμα μου εδώ είναι χάλια αλλά οι μισοί που έχουν την λατρεύουν και οι άλλοι μισοί βγάζουν φλύκταινες...
    Πάνω κάτω νομίζω ισχύει αυτό που έχεις καταλάβει, ωστόσο αν έχεις μεγάλο πρόβλημα με την TV, θα μπορούσες να δοκιμάσεις την τύχη σου στην On.
    Αν είσαι τυχερή, θα λύσεις και το πρόβλημα στο Internet, και στην TV...
    Αν δεν είσαι τυχερή απλά θα χρειαστεί να αλλάξεις εταιρία.

  11. #11
    Εγγραφή
    26-08-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTEnet
    Μόλις είχα άλλη μια διακοπή για μια ωρίτσα, έτσι, για να μην ξεχνιόμαστε.

    ........Auto merged post: vallicello πρόσθεσε 22 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Σ'ευχαριστώ πολύ έχω αρχίσει και καταλαβαίνω!!! Υπάρχει κανένας τρόπος να βρω κάποιο forum που να έχει γνώμες ανθρώπων που μένουν στη Βούλα και έχουν on?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vallicello : 02-11-08 στις 17:01. Αιτία: auto merged post

  12. #12
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vallicello Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κανένας τρόπος να βρω κάποιο forum που να έχει γνώμες ανθρώπων που μένουν στη Βούλα και έχουν on?
    Μπορέις να διαβάσεις τις εντυπώσεις ενεργοποιημένων χρηστών για κάθε πάροχο εδώ.

    Συγκεκριμένα για τη Βούλα μπορεί να βοηθήσει η αναζήτηση.

  13. #13
    Εγγραφή
    26-08-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTEnet
    Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πάρα πολυ! Μόλις κάνω αλλαγή θα στείλω τα αποτελέσματα. Να είσαι καλά, ήμουν εντελώς μπερδεμένη!


  14. #14
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και εγώ από την Βούλα είμαι αλλά μένω πάνω αό την Βουλιαγμένης, λίγο μετά το 2ο Λύκειο και το 2ο Γυμνάσιο. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα, ούτε με αποσυγχρονισμούς, ούτε να χάνει την IP. Να πάρεις ξανά στο 121, να δηλώσεις βλάβη και να την σημειώσουν ως επείγουσα. Κάθε μέρα να παίρνεις 2-3 φορές και να ρωτάς τι γίνεται. Στην Ηγουμενίτσα, που είχα μεγάλο πρόβλημα με αποσυγχρονισμούς, έτσι έκανα. Στο τέλος βέβαια ζήτησα αλλαγή βρόγχου [αλλάζουν στο ΚΑΦΑΟ (είναι τα κουτιά που βλέπουμε στους δρόμους συνήθως ανά ένα τετράγωνο και εκεί μαζεύονται τα καλώδια από όλα τα σπίτια και πηγαίνουν στο κέντρο του ΟΤΕ) το καλώδιο που συνδέει το σπίτι σου με το κέντρο] και να γίνει reset στην πόρτα της adsl και μειώθηκαν αισθητά όλα τα προβλήματα. Δοκίμασέ το. Το 1242 είναι απλά τεχνική υποστήριξη, όπου θα σε ρωτήσουν αν ανάβουν τα λαμπάκια του router και τα στατιστικά της γραμμής. Δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με βλάβες. Επειδή έχεις το US Robotics 9108 (το ίδιο που έχω και εγώ στην Βούλα) δεν θα σε βοηθήσουν παραπέρα γιατί δεν το πουλάνε οι ίδιοι.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 231
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-08, 23:38
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-08, 09:53
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-07, 08:26
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-06, 00:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας