Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    03-10-2005
    Περιοχή
    Ν.Σμύρνη
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους. Μια ερώτηση για όποιον ξέρει. Έχω έναν υπολογιστή P4 στα
    2.4GHz με 640 Ram, δύο σκληρούς ATA 100 ( 80 και 40 giga), ATI RANDEON 128MB
    κτλ.... Θέλω να πάρω άλλο ένα σκληρό στα 200 giga και άλλη μια μνήμη 512ΜΒ, αλλά
    ο αδερφός μου μου λέει ότι η μνήμη δεν θα βοηθήσει σε τίποτα "τσάμπα θα πάνε τα πενήντα ευρό". Ασχολούμαι με γραφικά (3ds max 8, poser 6, photoshop cs2 κτλ.-όχι για πολύ δύσκολα ακόμα) και αναρωτιέμαι αν ισχύει αυτό που λέει ο αδερφός μου. Αν ισχύει τι προτείνετε(εκτός από την αγορά καινούργιου συστήματος -κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό!-).
    Αυτά!


    Υ.Γ. Άνοιξα καινούργιο thread γιατί δεν βρήκα παρόμοιο θέμα(δεν έψαξα και πολύ βέβαια). Αν υπάρχει κάτι παρόμοιο ξέρετε τι να κάνετε. Ευχαριστώ για όποια βοήθεια, γνώμη.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    μια καλύτερη κάρτα γραφικών είναι αρκετή αλλά και η μνήμη χρειάζεται όχι τόσο σε ταχύτητα όσο σε αποθηκευτικό χώρο (για να μπορεί να θυμάται περισσότερα πράγματα)
    Επειδή μου έτυχε και μια τέτοια περίπτωση για υπολογιστή που να δουλεύει 3D κατέληξα στην παρακάτω σύνθεση.

    AMD 3800 x2
    ASUS A8R45 (Δεν υπάρχει ακόμη στην ελληνική αγορά) η κάτι παρόμοιο
    ΑΤΙ Χ800 GTO Crossfire Ready
    1GB RAM
    Μπορείς βέβαια να επένδυσης και σε SLI το οποίο είδη υπάρχει.
    Προσωπικά προτιμώ Crossfire γιατί είναι πιο "ανοικτό"

  3. #3
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.261
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    512+128 να υποθέσω οτι έχεις τώρα? Διώχνεις τα 128 και παίρνεις μια ΙΔΙΑ αν βρεις κατα προτίμιση module ram των 512 οπότε θαχεις 1GB xωρις ασυμβατότητες! Ναι,αφου δουλέυεις σχεδιαστικά προγράματα η μνήμη πάιζει σοβαρό ρόλο!

    Ο επεξεργαστής σου είναι καλός προς το παρόν,αργότερα αν χωθείς στα αδυτα του 3dmax κλπ ισως χρειαστείς εναν μεγαλύτερο πχ 3Ghz+.

    Tι τροφοδοτικό έχεις?? 3 σκληροί είναι φορτίο όσο ναναι.
    . People like you
    . You live in a dream world
    . You despise the outside
    . And you fear you're the next one

  4. #4
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    To σύστημα που έχεις ειναι ικανό να τρεξει τα σοφτ που αναφέρεις...

    Η προσθήκη RAM με τον τρόπο των όμοιων ζευγών (δηλ. 2Χ512Mb ή 2Χ1GB) χρονισμένων όσο πιό ψηλά σηκώνουν θα διευκολύνει το multitasking αλλά δεν θα δεις δραματική βελτίωση σε χρόνο rendering. To rendering των προγραμμάτων που αναφέρεις είναι CPU intensive, οπότε όσο πιο καλό CPU τόσο λιγότερος χρόνος.

    Πάντως αν δεν σε ενοχλούν οι μεγάλοι χρόνοι rendering δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις upgrade το CPU. Επίσης αν ελέγξεις το Task Manager (υποθέτω τρεχεις Win XP) και δεις ότι σε φουλ φορτίο δεν αξιοποιείς παραπάνω από τα 640ΜΒ RAM που έχεις, τότε καλύτερα να μην ξοδέψεις λεφτά σε μνήμη.

    Στο θέμα του σκληρού τώρα, βρίσκω (από τότε που άρχισα να χρησιμοποιώ ΑDSL) ότι όσους και να έχεις δεν πρόκειται να παν χαμένοι!

    Ελπίζω να βοήθησα λιγο!

  5. #5
    Εγγραφή
    03-10-2005
    Περιοχή
    Ν.Σμύρνη
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τη βοήθεια! Μάλλον θα πάρω το σκληρό και ένα τροφοδοτικό και για τη μνήμη βλέπουμε(από ότι έιδα δεν παίζει και ιδιαίτερο ρόλο αυτή τη στιγμή).Έτσι κι αλλιώς σε λίγο καιρό θα έχω καινούργιο σύστημα!

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας