Σελ. 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 478910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 138
  1. #121
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν για οποιοδήποτε λάθος έκλεινε ένα κατάστημα τότε, δεν θα υπήρχαν καταστήματα καθώς ουδείς αλάθητος. Εκτός κι αν στην Γερμανία έχουν το αλάθητο του Πάπα ή έχουν ρομπότ.

    Επειδή όμως βλέπω ότι επιμένεις στο θέμα, για πες μου τι θα έπρεπε να κάνει το Media Markt κατα την γνώμη σου, για να εξιλεωθεί?
    οταν εισαι πολυεθνικη εταιρεια (αλυσιδα καταστηματων) δεν υπαρχει λαθος φιλε μου σε οποιαδηποτε πωληση.

    αν συμβει την πληρωνει ο διευθυντης του καταστηματος στην συνεχεια ο τεχνικος και μετα ο υπαλληλος-πωλητης.

    δηλαδη αν γινει λαθος απλα χανουν την δουλεια τους 3 ατομα (θα ξαναγινει μετα αυτο) αλλα οταν ο υπαλληλος καθεται και σερφαρει π.χ και κατεβαζει ταινιες/τσοντες/τραγουδια/προγραμματα/παιχνιδια στους υπολογιστες ειναι μοιραιο οτι θα συμβει αυτο καποτε.

    και μην μου πει κανεις οτι δεν γινετε αυτο (εχω δουλεψει σε αλυσιδα καταστηματων πληροφορικης (μηχανογραφηση) και εχουν δει πολλα τα ματια μου)

    ........Auto merged post: Zer0c00L πρόσθεσε 1 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papados Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω ότι το παράδειγμα που φέρνεις μπορεί να συγκριθεί με την συγκεκριμένη περίπτωση.

    Το να προσωποποιείς κάτι και μάλιστα μέσω παιδιών και συζύγου δεν έχει να κάνει με πουριτανισμό που αναφέρεται παραπάνω.

    Και στην περίπτωση που αναφέρεις δεν νομίζω ότι ο αγοραστής θα είχε το πρόβλημα που αναφέρουμε εδώ. Θα είχε άλλους προβληματισμούς.

    (Και επίσης θα ήθελα να διαχωρίσω ότι άλλο κοπέλα του και άλλο γυναίκα του ή παιδί του)
    ισως να ειμαι υπερβολικος λιγο στο παραδειγμα - ζητω συγνωμη (αλλα εχεις σκεφτει οτι οι τσοντες που ειχε μπορει να αντιστοιχουν σε γυναικα/παιδι καποιου αλλου)

    απλα δεν αποδεχομαι το λαθος - σορρυ απο πλευρα εταιρειας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 20-11-08 στις 14:24. Αιτία: auto merged post

  2. #122
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.430
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένας δεν υποστήριξε αυτό που λες. Οκ έκανε ένα λάθος το κατάστημα και του έδωσε χρησιμοποιημένο PC. Ο προηγούμενος μπορεί να του είχε βάλει ότι ήθελε: απο τσόντες μέχρι πειρατικό λογισμικό. Τι φταίει το κατάστημα για τα περιεχόμενα του PC? Φταίει ότι δεν το έλεγξε αρτιότερα προκειμένου να διαπιστώσει ότι ήταν ανοιγμένο

    Του είπαν "συγγνώμη λάθος" και ότι θα το αντικαταστήσουν. Τι άλλο να κάνουν δηλαδή? Να του δώσουν 1,000,000€ αποζημίωση για "ηθική βλάβη"?
    Που την είδατε βρε παιδιά την συγγνώμη;
    « αυτό μπορεί να συμβεί , φέρτε το από εδώ να το ελέγξουμε και πολύ πιθανό να σας το αντικαταστήσουμε»
    (αν αυτό σας μοιάζει για "συγγνώμη, λάθος" τότε να ξαναρχίσω από το δημοτικό... )

    Δεν θα έγραφα ξανά στο νήμα αλλά δεν κρατήθηκα...
    Βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος.
    Εσύ τότε φίλε μου όταν πας σε έναν έμπορο αυτοκινήτων που θα σου δώσει σε χαμηλότερη τιμή αυτό που χρησιμοποιούσαν για test drive ή εκείνο που επέστρεψε κάποιος μετά από μια εβδομάδα ή εκείνο που ο πιτσιρικάς υπάλληλος έπαιρνε κρυφά και πήγαινε τσάρκες, χωρίς
    α) να σου πουν πως είναι μεταχειρισμένο (για τις 2 πρώτες περιπτώσεις)
    β) χωρίς να το έχουν ελέγξει (για την 3η)
    όταν το καταλάβεις μην διαμαρτυρηθείς.
    Και αν τύχει ο τελευταίος που το δοκίμασε να έχει αφήσει στο πορτμπαγκαζ το πτώμα μιας γκόμενας, πες μπράβο και χρησιμοποίησε το ή πούλα το στον εγγονό του Φρανκεστάιν.
    Κι αν σου πουν δε, εντάξει μωρέ, φερτο πίσω να στην αλλάξουμε με μια ζωντανή και "αχρησιμοποίητη", τότε δεν τρέχει τίποτα, σωστά;
    Τι φταίει ο έμπορος για το περιεχόμενο του αυτοκινήτου; Επειδή ΔΕΝ το έλεγξε από την στιγμή που πέρασε στην κατοχή του και προτού στο πουλήσει;
    Ή αν συμβεί κάτι ανάλογο σε σενα με το παρακάτω (που είναι και σχετικό με το θέμα μας) τι θα πεις; ( "Δεν είναι δικά μου, δεν τον χρησιμοποίησα καθόλου....Δικαιούμαι ένα τηλεφώνημα... " )
    Spoiler:
    ...Στο υλικό αυτό συμπεριλαμβάνονταν αρχεία βίντεο, ήχου αλλά και πορνογραφία. Η ερευνητική ομάδα υποπτευόμενη για παιδοφιλία μερικούς κατόχους δίσκων τους παρέδωσαν στις αστυνομικές αρχές για περαιτέρω έρευνα....

    και το λινκ με ολόκληρο το θέμα.
    http://tech.pathfinder.gr/IT/security/672742.html
    Καλά μας κάνουν και μας συμπεριφέρονται σαν πιθήκους.... Για παραπάνω δεν είμαστε.
    (όταν επιτιθέμεθα σε κάποιον που απλά άσκησε τα νόμιμα δικαιώματα του, κάτι δεν πάει καλά...)
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  3. #123
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Περιοχή
    Αλιμος
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.112
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Vodafone Power Station
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων

    ισως να ειμαι υπερβολικος λιγο στο παραδειγμα - ζητω συγνωμη (αλλα εχεις σκεφτει οτι οι τσοντες που ειχε μπορει να αντιστοιχουν σε γυναικα/παιδι καποιου αλλου)

    απλα δεν αποδεχομαι το λαθος - σορρυ απο πλευρα εταιρειας.
    The foundation of every state is the education of its youth.
    Τα θεμέλια κάθε πολιτείας είναι η εκπαίδευση των νέων της.

  4. #124
    Εγγραφή
    31-08-2007
    Περιοχή
    Κάπου στη Γη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    180
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    7003/1021
    ISP
    Forthnet
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    9db(dB) / 40.5(dB)
    Συμφωνώ με τον φίλο Arkady.
    Λάθη γίνονται ακόμα και απο τις μεγαλύτερες αλυσίδες κι εταιρείες. Το θέμα είναι να αναγνωρίζονται, να επιλύονται και να μην κάνουν την πάπια. Και στην συγκεκριμένη περίπτωση ο υπάλληλος έδειξε διάθεση να το επιλύσει.

    Ωστόσο όσοι βιάζονται να "σταυρώσουν" την Media Markt δεν βλέπω καμία πρόταση για το πως θα μπορούσε να το χειριστεί διαφορετικά...

  5. #125
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    μηπως την διαθεση την εδειξε ο υπαλληλος γιατι σκεφτηκε οτι αν ο πελατης παει στις αρχες θα χασει τα 700 ευρω που παιρνει ? και οχι γιατι καταλαβε το προβλημα του πελατη.

    λυπαμαι αν δεν βλεπεις την προταση κτλ εγω παντως ειπα. (και το πως δεν ξαναγινεται τετοιο λαθος διοτι δεν νομιζω αν χασουν την δουλεια τους οι 3 υπευθυνοι της ιστοριας αυτης) να ξαναγινοτανε κατι τετοιο.

    οσο για την συγνωμη οπως ειπε ο φιλος πιο πανω δεν ειπωθηκε καμια συγνωμη ουτε απο την ΜΜ ουτε απο κανεναν μεχρι τωρα που εχει προβληματα με καταστηματα δεν εχω δει μεχρι τωρα στα 36 χρονια να πουν ΣΥΓΝΩΜΗ ΛΑΘΟΣ ΜΑΣ - ΦΕΡΤΕ ΤΟ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΜΕ κτλ αλλα λενε αλλου ειδους δικαιολογιες ωστε να αναγκασουν στο τελος τον πελατη να το πεταξει στα σκουπιδια.

    αν αυτο θεωρεις εσυ συγνωμη τοτε εγω παω πασο.

  6. #126
    Εγγραφή
    31-08-2007
    Περιοχή
    Κάπου στη Γη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    180
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    7003/1021
    ISP
    Forthnet
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    9db(dB) / 40.5(dB)
    Αν κατάλαβα καλά του είπε ο υπάλληλος "Πολύ πιθανό να σας το αντικαταστήσουμε".

    Απο την δική μου μεριά τουλάχιστον αυτό εκλαμβάνεται ως διάθεση επίλυσης, γιατί όσες φορές μου έχει τύχει στραβή με αλυσίδα ή κάνουν την πάπια ή με παραπέμπουν στην αντιπροσωπεία του προϊόντος. Όταν μια αλυσίδα σου λέει "πολύ πιθανό" στο τηλέφωνο σημαίνει ότι κατα 99% θα σου το αντικαταστήσουν, καθώς διαφορετικά προσπαθούν να αποποιηθούν της ευθύνης.

    Άλλωστε νομίζω ότι όλοι καταλαβαίνουμε τι συνέβη και αν μέσα στο pc δεν είχε τσόντα αλλά αρχεία άσχετα πχ κάποια Word ή Excel δεν θα τον ενοχλούσε τόσο.
    Όμως το θέμα δεν είναι η τσόντα αλλά το ότι δόθηκε μεταχειρισμένο μηχάνημα: Και αυτό έδειξαν ότι θα το αντικαθιστούσαν. Τώρα αν είπαν "συγγνώμη" ή οχι περιττεύει, καθώς το ζητούμενο ήταν να πάρει ο φίλος το καινούργιο pc που πλήρωσε.

  7. #127
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    ακριβως αυτο ειναι το θεμα για μενα οτι δοθηκε μεταχειρισμενο μηχανημα αντι για καινουργιο διοτι μπορει στην περιπτωση του φιλου να φαινεται για καποιον που ξερει απο τα 199 ευρω αλλα μπορει ομως και χιλιαδες αλλα προιοντα που ψωνιζουμε ολοι μας να ειναι μεταχειρισμενα και να μην το ξερουμε και ας τα εχουμε χρυσοπληρωσει.

    αν ομως καποιος καποτε την πληρωνε χοντρα για αυτο το σφαλμα μετα δεν θα το ξανα εκανε κανεις.

    αλλα ειπαμε ελλαδα με οτι σημαινει αυτο.

    τωρα οπως σου αναφερα και πιο πανω το τι κανει ενας υπαλληλος σε ενα μηχανημα (αστο καλυτερα) η πελατης.

    εγω προσωπικα οταν ημουν υπευθυνος καταστηματος μονο σε ενα μηχανημα το οποιο θεωρουσα DEMO επετρεπα να το αγγιζει ο οποιοσδηποτε πιθανος αγοραστης το οποιο βεβαια χρησιμοποιουσα και ως επιδειξη

    ποτε δεν ανοιγα μηχανηματα η παιχνιδια να παιζουν για να μαζευω κοσμο και μετα ο κοσμος να επαιρνε μεταχειρισμενο για αυτο υπαρχει η διαφορα αυτη διοτι το καταστημα μου τοτε σε ενημερωνω ηταν το μοναδικο με 0 προβληματα , 0 πελατες δυσαρεστημενοι , 0 σε κλοπες , και 1 σε πωλησεις απο ολα της αλυσιδας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 20-11-08 στις 15:37.

  8. #128
    Εγγραφή
    31-08-2007
    Περιοχή
    Κάπου στη Γη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    180
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    7003/1021
    ISP
    Forthnet
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    9db(dB) / 40.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακριβως αυτο ειναι το θεμα για μενα οτι δοθηκε μεταχειρισμενο μηχανημα αντι για καινουργιο διοτι μπορει στην περιπτωση του φιλου να φαινεται για καποιον που ξερει απο τα 199 ευρω αλλα μπορει ομως και χιλιαδες αλλα προιοντα που ψωνιζουμε ολοι μας να ειναι μεταχειρισμενα και να μην το ξερουμε και ας τα εχουμε χρυσοπληρωσει.

    αν ομως καποιος καποτε την πληρωνε χοντρα για αυτο το σφαλμα μετα δεν θα το ξανα εκανε κανεις.

    αλλα ειπαμε ελλαδα με οτι σημαινει αυτο.

    τωρα οπως σου αναφερα και πιο πανω το τι κανει ενας υπαλληλος σε ενα μηχανημα (αστο καλυτερα).
    Τώρα συμφωνούμε: το θέμα είναι ότι δόθηκε μεταχειρισμένο μηχάνημα και όχι τόσο αυτό που περιείχε δηλαδή η τσόντα.

    Γιατί με τον τρόπο που το παρουσιάζει ο παθών, περισσότερο δείχνει να τον πειράζει η τσόντα παρά το ότι του πούλησαν -έστω και κατα λάθος- μεταχειρισμένο μηχάνημα, που είναι και το προκείμενο.

  9. #129
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από neeklia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα συμφωνούμε: το θέμα είναι ότι δόθηκε μεταχειρισμένο μηχάνημα και όχι τόσο αυτό που περιείχε δηλαδή η τσόντα.

    Γιατί με τον τρόπο που το παρουσιάζει ο παθών, περισσότερο δείχνει να τον πειράζει η τσόντα παρά το ότι του πούλησαν -έστω και κατα λάθος- μεταχειρισμένο μηχάνημα, που είναι και το προκείμενο.
    δεν ξερω για τον φιλο

    αλλα προσωπικα θα με πειραζε και το μεταχειρισμενο αλλα και το περιεχομενο

    διοτι αντι για τσοντες π.χ για φαντασου να ειχε αριθμους απο πιστωτικες καρτες - λογαριασμους οπως μου ειχε τυχει σε μενα (απο δισκο σε μηχανημα παλιο που πεταξε ενας γειτονας) η σε δισκο που ειχα αγορασει απο μαγαζι για την σχολη

    και τα στοιχεια αυτα π.χ να ηταν τα δικα σου θα σου αρεσε? δεν νομιζω

    για αυτο ειμαι της τιμωριας διοτι αν η αλυσιδα σεβοτανε τον εαυτο της και τιμωρουσε απο μονη της με την αναφορα του περιστατικου τους υπευθυνους μετα δεν θα ξαναγινοτανε τιποτα απολυτως.

    σε μας τοτε παλια που κανανε τα ιδια υπαλληλοι + διευθυντες + τεχνικοι ξερεις ποτε σταματησε οταν εχασαν την δουλεια τους σε τυχαια εφοδο απο ατομα της εταιρειας που το παιξανε τον ρολο του πελατη.

  10. #130
    Εγγραφή
    31-08-2007
    Περιοχή
    Κάπου στη Γη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    180
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    7003/1021
    ISP
    Forthnet
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    9db(dB) / 40.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξερω για τον φιλο

    αλλα προσωπικα θα με πειραζε και το μεταχειρισμενο αλλα και το περιεχομενο

    διοτι αντι για τσοντες π.χ για φαντασου να ειχε αριθμους απο πιστωτικες καρτες - λογαριασμους οπως μου ειχε τυχει σε μενα (απο δισκο σε μηχανημα παλιο που πεταξε ενας γειτονας) η σε δισκο που ειχα αγορασει απο μαγαζι για την σχολη

    και τα στοιχεια αυτα π.χ να ηταν τα δικα σου θα σου αρεσε? δεν νομιζω

    για αυτο ειμαι της τιμωριας διοτι αν η αλυσιδα σεβοτανε τον εαυτο της και τιμωρουσε απο μονη της με την αναφορα του περιστατικου τους υπευθυνους μετα δεν θα ξαναγινοτανε τιποτα απολυτως.

    σε μας τοτε παλια που κανανε τα ιδια υπαλληλοι + διευθυντες + τεχνικοι ξερεις ποτε σταματησε οταν εχασαν την δουλεια τους σε τυχαια εφοδο απο ατομα της εταιρειας που το παιξανε τον ρολο του πελατη.
    Ο καθένας έχει την αποψή του αλλά πάνω σε αυτά που λες, σου απαντώ ότι:

    1)Αν υπήρχαν αριθμοί πιστωτικών καρτών, λογαριασμών κλπ, προφανώς θα είχαν αποθηκευθεί απο τον προηγούμενο κάτοχο ο οποίος επέστρεψε το PC στην Media MArkt. Αν αυτός δεν φρόντισε να εξαφανίσει τα δικά του στοιχεία, είναι δικό του λάθος.
    Η Media Markt απο τη στιγμή που επιστρέφεται ένα προιόν οφείλει να ελέγξει αν είναι ανοιγμένο ή όχι.

    2)Δεν νομίζω ότι αν απολυθεί το παλικαράκι που παίρνει 700€/μήνα και δεν έλεγξε το μηχάνημα αν είχε ανοιχθεί, ότι αυτό θα εξαλείψει μελλοντικά ανθρώπινα λάθη. Ακόμα και ο διευθυντής πωλήσεων να απολυόταν ο παράγοντας του ανθρώπινου λάθους θα υπήρχε.

    Η τακτική που αναφέρεις λέγεται Mystery Customer και την εφαρμόζουν όλες οι μεγάλες αλυσίδες λιανικής. Ο ρόλος της είναι να διαπιστώσει αν οι πωλητές εφαρμόζουν τα σενάρια πωλήσεων και ερωτήσεις που τους θέτει η εταιρεία και όχι να εξαλείψει τα ανθρώπινα λάθη-πράγμα απίθανο. Έχοντας δουλέψει παλαιότερα σε μεγάλη αλυσίδα λιανικής, έχω κάνει και τον Mystery Customer

  11. #131
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    για το 1. ναι θα συμφωνησω (διοτι οπως ειπα θα μπορουσα να τα εχω χρησιμοποιησει και εσυ που θα ησουν ο προηγουμενος κατοχος να τρεχεις και να μην φτανεις.( αρα μπορω να τα χρησιμοποιησω αφου εσυ ο προηγουμενως κατοχος δεν τα εσβησες)

    ευχαριστω για την αδεια (παω για αγορες τωρα ελπιζω να εχεις καμια χρυση visa)

    για το 2. στην αλυσιδα που εργαζομουν αυτο τον ρολο τον ειχα παρει εγω και οι αρμοδιοτητες ηταν δυο μια να κανω τον πελατη και απο την αλλη να ελεγχω το μαγαζι.

    σε μας παρα πολλοι χασανε την δουλεια τους για τους λογους που αναφερα.

    και πιστεψε με οτι απεδωσε το μετρο που εγω θεωρουσα "βλακεια" γιατι αμα χανει ενας των 700 ευρω + εναν που παιρνει 1000 ευρω + εναν που εγω δεν ξερω ποσα παιρνει αυτοματα γινονται παραδειγμα προς αποφυγη.

    αλαθητοι σιγουρα δεν ειμαστε αλλα πρεπει να τα περιοριζουμε τα λαθη.

  12. #132
    Εγγραφή
    31-08-2007
    Περιοχή
    Κάπου στη Γη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    180
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    7003/1021
    ISP
    Forthnet
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    9db(dB) / 40.5(dB)
    Τελικά συμφωνούμε.

    Γιατί άλλη απάντηση είναι αυτή:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν εισαι πολυεθνικη εταιρεια (αλυσιδα καταστηματων) δεν υπαρχει λαθος φιλε μου σε οποιαδηποτε πωληση.
    και άλλη αυτή:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλαθητοι σιγουρα δεν ειμαστε αλλα πρεπει να τα περιοριζουμε τα λαθη.
    Σίγουρα το να απολύσεις έναν υπάλληλο για ένα λάθος του, θα λειτουργήσει αποτρεπτικά/περιοριστικά για την αποφυγή μελλοντικών λαθών αλλά δεν θα τα εξαλείψει.

  13. #133
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Δυστυχως φταίμε και εμείς οι πελάτες. Γιατί μας τραβά πολύ η δυνατότητα - ως πελάτες - της αγοράς με δυνατότητα επιστροφής πχ σε 20 μέρες no questions asked, χωρίς restocking fee, ενώ εαν υπάρχει τέτοιο κόστος όλοι θα φωνάζανε, αλλά στην τελικη, κάποιος καταναλωτής (ή όλοι μαζί), το πληρώνουν αυτό. Ειτε με την μορφή πώλησης μεταχειρισμένου είτε με μεγαλύτερες τιμές, προκειμένου κάποιοι να μπορούν να κάνουν χρήση δικαιώματος επιστροφής χωρίς κανένα κόστος.

    Σε καμμιά περίπτωση δεν δικαιώνω το ΜΜ. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι μέγα λάθος να μην ενημερώνεται ο πελάτης ότι το μηχάνημα που παίρνει είναι απο κάποια επιστροφή ή πχ refurbished, και φυσικά είναι σύνηθες να έχει χαμηλότερη τιμή. Αυτό δεν είναι απαραιτητα κακό, υπάρχουν πολλοί που προτιμούν να πάρουν το demo της βιτρίνας πχ και να γλυτώσουν πχ ένα 30%. Αρα δεν είναι κακό να είναι γνωστοποιημένο εξαρχής και να αποφεύγονται τέτοια πράγματα. Βέβαια σε κάθε περίπτωση δεν δίνεις έναν φορητό απο επιστροφή, εαν δεν γίνει και ένας έλεγχος πρώτα, ένα άλλο σημείο που δεν βλέπω να αντιμετωπίζεται με σοβαρότητα....

    Οσο για τον φίλο μας που έκανε όλη την φασαρία, νομίζω την έκανε για άλλους λόγους και κίνητρα ίσως. Προσωπικα επίσης θα θιγόμουν, όχι τόσο για το τι μορφής ήταν το περιεχόμενο που έχει αφήσει ο προηγούμενος χρήστης (παρόλο που η λέξη πορνό χτυπά πιο δυνατά, ειδικά εαν θες και ανταλλάγματα, ξερετε τώρα, για ψυχική οδύνη), οσο για το γεγονός ότι δεν υπήρξε ενημέρωση ότι επρόκειτο για μηχάνημα χρησιμοποιημένο - έστω και ελάχιστα - απο κάποιον άλλο, πιθανόν μια επιστροφή, και επιπρόσθετα ότι δεν είχε σοβαρός έλεγχος επίσης κατα την παραλαβή του ώς όφειλαν....

  14. #134
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    πως με πιανεις..φιλε anon χωρις να θελω να πω τιποτα για κανεναν και εμενα μου "μυρισε" λιγο η υποθεση προς τα εκει.

    παντως σαφως και φταει και ο πελατης διοτι το βλεπεις αυτο που παιρνεις και ειδικα αν εμενα μου ελεγαν παρε το TOSHIBA LAPTON 199 ευρω θα υποψιαζομουν οτι κατι δεν παει καλα.

    οσο για το αλλο που λεμε ο παραδειγματισμος παντα για μενα δουλευει αποτρεπτικα.

    οσες φορες τον εφαρμοσα εστω και με τα λογια (γιατι στην πραξη ειναι δυσκολοτερο να γινει) διοτι η φοβια οτι μπορει να χασει ο αλλος την δουλεια του (χωρις φυσικα να θελω εγω να χασει το ψωμι του κανεις) βοηθησε παρα πολυ στο η δουλεια να γινεται χωρις επιπολαια λαθη.

  15. #135
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώτα5Παραμένοντας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η περίπτωση που θέλω να αναφέρω είναι, ότι, αν αυτοί που βρίσκονται ξεκάθαρα απέναντί σου αυτή τη στιγμή, διαβάζαν για το συμβάν για το οποίο έλαβε χώρα στην Αμερική και βλέποντας την παχυλή αποζημίωση που θα έπερνε ο παθών, θα λέγαν τώρα: ''αυτά είναι ρε παίδες, γι'αυτό εμείς οι έλληνες είμαστε και θα παραμείνουμε πολύ πίσω'' [...]
    ή θα έλεγαν .... "κριμα ρε παιδί μου! αυτοί οι Αμερικάνοι έχουν πατινάρει εντελώς" !
    Χαίρομαι που παρόλο το νέο της ηλικίας σου, έχεις άποψη, αλλά είσαι πολύ μικρός για να είσαι τόσο απόλυτος.

Σελ. 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 478910 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 253
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-08, 18:59
  2. Media Markt στη Λαρισα
    Από Reef στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-07, 08:17
  3. Νέος Κατάλογος Media Markt(επίγειος δέκτης)
    Από dimis04 στο φόρουμ Satellite
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-07, 17:18
  4. Rainbow: Συμφωνία με Media Markt
    Από BigLion στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-06, 02:04
  5. FORTHnet 3 + 3 μηνες στo media markt
    Από user1 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-06, 19:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας