Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-57 από 57
  1. #46
    Εγγραφή
    07-06-2005
    Περιοχή
    Π. ΦΑΛΗΡΟ
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE H1600
    Φιλε Ackroyd2 η απαντηση της μαμας Linksys ειναι για τα μπαζα εμενα μου ειπαν να βαλω ενα δικο τους splitter συγκεκριμενο τυπο ... τελικα οντως το πηγα στην Infoquest, με ειχαν γραμμενο για κανα μηνα ωσπου τουσ πετυχα την Comdex στο περιπτερο τους και εκει που προσπαθουσαν να πισουν εναν πελατη εκανα μια "παρεμβαση-ερωτηση" και μετα απο 2 μερες με ειδοποιησαν να παω να παρω την καινουργια συσκευη ... η οποια δουλεψε ΑΜΕΣΩΣ & ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ηθικο διδαγμα hardware problem

  2. #47
    Το avatar του μέλους Ackroyd2
    Ackroyd2 Guest
    All's well that ends well...
    Σε μια επίσκεψή μου αστραπή στην Αθήνα πήγα το router (LinkSYS WAG54GS) στην InfoQuest. Αφού τους παρέθεσα το πρόβλημά μου και τους εξήγησα ότι το συγκεκριμένο router το έλεγξε και τεχνικός της FORTHnet, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι έπρεπε να επιστρέψω σπίτι μου την επόμενη μέρα, το άφησα εκεί με την προϋπόθεση να προωθηθεί το θέμα λίγο σύντομα...
    Την επόμενη το πρωί λαμβάνω τηλεφώνημα ότι το router είναι μια χαρά, δουλεύει άψογα σε συνεργασία με το NetMod και να πάω το παραλάβω.
    Πήγα. Όντως δεν παρουσίαζε ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα. Τα κανάλια ISDN τηλεφώνου δούλευαν άψογα παράλληλα με την ADSL σύνδεση. Προφανώς βρέθηκα προ εκπλήξεως! Συζητώντας με τους τεχνικούς εκεί πληροφορήθηκα ότι δεν είχαν αντιμετωπίσει ξανά τέτοιο "περίεργο" πρόβλημα που το εντόπισαν σε συνδυασμό splitter-καλωδίων σύνδεσης. Επιστρέφω σπίτι μου, τοποθετώ τη γραμμή στο router, πέφτει το NetMod. "Τραγικό" σκέφτομαι! Αμέσως δοκιμάζω ένα διαφορετικό splitter που πήρα (το Atech (R) ADSL POTS/ ISDN SPLITTER - ATF057). Ως δια μαγείας το NetMod ΔΕΝ έπεσε, δουλεύουν κανονικά τα δυο τηλεφωνικά κανάλια B1/B2 όπως και η σύνδεση στο Internet (wired ή wireless)....!
    Υπ' όψιν το ίδιο splitter χρησιμοποιούσαν και στην InfoQuest. Προφανώς αυτό έκανε τη διαφορά. Τώρα ποιος φταίει; Η LinkSYS; Είναι τελικά hardware πρόβλημα του router; Επιδέχεται αντικατάστασης; Μα αφού δούλεψε και συνεχίζει να δουλεύει κανονικά.
    Αναρωτιέμαι όμως που μερικοί από εδώ αντικατέστησαν τη συσκευή τους με ένα άλλο ίδιο μοντέλο και δούλεψε! Τελικά τι φταίει;
    Αυτά...τα σχόλια δικά σας!

  3. #48
    Το avatar του μέλους puppy22
    puppy22 Guest
    Συγνώμη αλλά όντας ένας άνθρωπος που έχει δουλέψει πάρα πολύ με τα linksys προϊόντα, και που ποτέ δεν μου δημιούργισαν προβλήματα, και διαβάζοντας απο το πρώτο μέχρι και το τελευταίο thread του θέματος, καταλίγω στο συμπέρασμα ότι αρκετοί από αυτούς που στείλανε msg μάλλον ψεύδονται ή έχουν κάνει λάθος ρυθμίσεις, κλπ κλπ κλπ....

    δέχομαι πως μπορεί να υπάρξει πρόβλημα σε μία παρτίδα προϊόντων, αλλά η λύση θα ήταν κοινή για όλους και όχι ο ένας να λέει εμένα διορθώθικε έτσι, εμένα διορθώθικε αλλιώς.....

    δεν είμαι κανένας υπάλλιλος εταιρείας, απλά έχω εγκαταστίσει εκατοντάδες συσκευές τις linksys και άλλων εταιρειών, αλλά από εμπειρία και μόνο σας λέω πως είναι top μηχανήματα.

    συγκεκριμένα έχω εδώ και δύο χρόνια το wag54g over isdn, για το οποίο είχαν πει πολλά!!! σας πληροφορώ οτι έχω κάνει τα πάντα για να το κολίσω αλλά μάταια... οι μόνες φορές που δεν δούλευε ήταν σε διακοπές ρεύματος.... και γιαυτό σκεφτόμουν να το γυρίσω πίσω και να διαμαρτυριθώ...!!! μη τρελενεστε....

    εξακολουθώ να πιστεύω ότι πολλοί εδώ πέρα έγραφαν ανακρίβειες ή τη μισή αλήθεια....

  4. #49
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puppy22
    Συγνώμη αλλά όντας ένας άνθρωπος που έχει δουλέψει πάρα πολύ με τα linksys προϊόντα, και που ποτέ δεν μου δημιούργισαν προβλήματα, και διαβάζοντας απο το πρώτο μέχρι και το τελευταίο thread του θέματος, καταλίγω στο συμπέρασμα ότι αρκετοί από αυτούς που στείλανε msg μάλλον ψεύδονται ή έχουν κάνει λάθος ρυθμίσεις, κλπ κλπ κλπ....

    δέχομαι πως μπορεί να υπάρξει πρόβλημα σε μία παρτίδα προϊόντων, αλλά η λύση θα ήταν κοινή για όλους και όχι ο ένας να λέει εμένα διορθώθικε έτσι, εμένα διορθώθικε αλλιώς.....

    δεν είμαι κανένας υπάλλιλος εταιρείας, απλά έχω εγκαταστίσει εκατοντάδες συσκευές τις linksys και άλλων εταιρειών, αλλά από εμπειρία και μόνο σας λέω πως είναι top μηχανήματα.

    συγκεκριμένα έχω εδώ και δύο χρόνια το wag54g over isdn, για το οποίο είχαν πει πολλά!!! σας πληροφορώ οτι έχω κάνει τα πάντα για να το κολίσω αλλά μάταια... οι μόνες φορές που δεν δούλευε ήταν σε διακοπές ρεύματος.... και γιαυτό σκεφτόμουν να το γυρίσω πίσω και να διαμαρτυριθώ...!!! μη τρελενεστε....

    εξακολουθώ να πιστεύω ότι πολλοί εδώ πέρα έγραφαν ανακρίβειες ή τη μισή αλήθεια....
    Το ιδιο θα μπορουσε να πεί κάποιος και για εσένα

    Ακόμα αν δεν είχε προβλήματα ποιος ο λογος που η forthnet έχει βγάλει το νέο firmware;

    ΥΓ μιλάμε για ενα συγκεκριμένο μοντέλο της linksys και όχι για όλα τα προιόντα linksys

  5. #50
    Το avatar του μέλους puppy22
    puppy22 Guest
    φυσικά! εννοείται οτι μπορεί να πει κάποιος το ίδιο και για μένα...! αυτό και είναι το point που θέλω να κάνω!

    από εμπειρία και μόνο θεωρώ πως το 90% των προβλημάτων είναι πάντα ο ίδιος ο χρήστης...!!! δεδομένο τώρα πως αρέσει γενικότερα στον έλληνα να κάνει παράπονα παρά να λέει καλά λόγια πιστέυω πως είναι υπερβολικά τα περισσότερα εδώ.

    όσο για τη forthnet και τη κάθε forthnet, θα κάνει τα πάντα για δείξει ότι ειναι δίπλα στο πελάτη και τον εξυπηρετεί αλλιώς ο πελάτης θα φύγει και θα πάει αλλού. και από τη στιγμή που η linksys δεν βγήκε να μαζέψει το προϊόν η να το αντικαταστήσει με νεότερο, πάει να πεί πως το firmware της forthnet ήταν καθαρά marketίστικο για να κάνει μερικά ελατωματικά royterάκια να δουλεύουν.

  6. #51
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puppy22
    φυσικά! εννοείται οτι μπορεί να πει κάποιος το ίδιο και για μένα...! αυτό και είναι το point που θέλω να κάνω!

    από εμπειρία και μόνο θεωρώ πως το 90% των προβλημάτων είναι πάντα ο ίδιος ο χρήστης...!!! δεδομένο τώρα πως αρέσει γενικότερα στον έλληνα να κάνει παράπονα παρά να λέει καλά λόγια πιστέυω πως είναι υπερβολικά τα περισσότερα εδώ.

    όσο για τη forthnet και τη κάθε forthnet, θα κάνει τα πάντα για δείξει ότι ειναι δίπλα στο πελάτη και τον εξυπηρετεί αλλιώς ο πελάτης θα φύγει και θα πάει αλλού. και από τη στιγμή που η linksys δεν βγήκε να μαζέψει το προϊόν η να το αντικαταστήσει με νεότερο, πάει να πεί πως το firmware της forthnet ήταν καθαρά marketίστικο για να κάνει μερικά ελατωματικά royterάκια να δουλεύουν.
    Ισώς η Linksys δεν θέλει να ασχοληθεί με τα ελληνικά δεδομένα,

  7. #52
    Το avatar του μέλους Ackroyd2
    Ackroyd2 Guest
    Είχα αρκετό καιρό να μπω εδώ μέσα, μια και το LinkSys μου δούλεψε. Σήμερα είδα όμως μια απάντηση που με εκνεύρισε. Mr. Puppy22 για ποιο λόγο ακριβώς να ταλαιπωρηθώ τόσο πολύ, να πάω σε δυο διαφορετικούς τεχνικούς (FORTHnet & InfoQuest), να ακούω τις ίδιες βλακείες από την LinkSys (σε απάντηση στο support); Και αν μπορείς εξήγησέ μου που είσαι ειδικός γιατί όταν αλλάζω slpitter πέφτει το NetMod, ενώ μόνο με το συγκεκριμένο splitter που ανέφερα δουλεύει; Δεν αλλάζω κάποιες ρυθμίσεις, ούτε καλώδια. Δεν έχω όμως συνειδητοποιήσει ακόμα τελικά τι φταίει.

  8. #53
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Έχω πάνω από 8 μήνες (από Σεπτέμβριο 2005) στην κατοχή μου (και στην γραμμή μου) το linksys wag 54 gs , annex B και εδώ και 10 μέρες το ίδιο ρούτερ annex A . Από την πρώτη στιγμή της εγκατάστασης ο ρούτερ ,δούλεψε άψογα (πάνω σε ένα splitter της Siemens) ,ποτέ δεν μου δημιούργησε το παραμικρό πρόβλημα , πέρα από κάποια disconnects , κατά περίεργη σύμπτωση πάντα Κυριακή πρωί . To νέο (pstn) μέχρι τώρα δεν έχει ούτε για μισό sec (ακόμα) διακοπή.

    Μάλλον ήμουν από τους τυχερούς ??? Πάντως εγώ είμαι αρκετά ευχαριστημένος για να μην πω απόλυτα , διότι δεν έχω δοκιμάσει άλλα , επομένως δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός .

  9. #54
    Εγγραφή
    05-02-2006
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    On Telecoms
    Σε όλα τα μηνύματα σας βλέπω και αναφέρεστε περισότερο στο LinkSys WAG54GS.
    Μάλιστα προτείνετε την αντικατάστασή του με το WAG54G.
    Λοιποοοοννν....
    Εγώ που σήμερα τοποθέτησα το WAG54G και μου παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα (Δλδ να μου κόβεται η γραμμή του τηλεφώνου ) τι πρέπει να κάνω?
    Μήπως το να κόψω τις φλέβες μου είναι μία λύση?

    Σ.Σ μου αρέσει που ήθελα να αντικαταστήσω το jetspeed που έχω γιατί δεν είμαι ευχαριστιμένος. (Πάλι καλά που δεν πρόλαβα να το χαρίσω και τώρα κάνω δουλειά με αυτό)

  10. #55
    Εγγραφή
    05-02-2006
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    On Telecoms
    ok. νομίζω ότι βρέθηκε το πρόβλημα, τώρα απομένει να βρεθεί και η λύση.
    το Linksys είναι annexa για pstn γραμμή και εγώ το χρησιμοποιώ σε isdn.
    Επικοινώνησα με την forthnet και περιμένω απάντηση αν μπορώ να αναβαθμίσω το firmware σε annexb χωρίς να βγάλει καπνούς το ρούτερ.
    Εσείς οι υπόλοιποι το έχετε κοιτάξει αυτό μήπως είναι εκεί το πρόβλημα?
    Όταν βρω τη λύση θα σας την πω εκτος...
    αν βρεθεί κάποιος άλλος πρώτος.

  11. #56
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukouroukou
    ok. νομίζω ότι βρέθηκε το πρόβλημα, τώρα απομένει να βρεθεί και η λύση.
    το Linksys είναι annexa για pstn γραμμή και εγώ το χρησιμοποιώ σε isdn.
    Επικοινώνησα με την forthnet και περιμένω απάντηση αν μπορώ να αναβαθμίσω το firmware σε annexb χωρίς να βγάλει καπνούς το ρούτερ.
    Εσείς οι υπόλοιποι το έχετε κοιτάξει αυτό μήπως είναι εκεί το πρόβλημα?
    Όταν βρω τη λύση θα σας την πω εκτος...
    αν βρεθεί κάποιος άλλος πρώτος.
    λογικά δεν γίνεται η αναβάθμιση που αναφέρεις


  12. #57
    Εγγραφή
    05-02-2006
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    On Telecoms
    Μόλις σήμερα πήρα την forthnet και μου είπε και αυτή ότι δεν γίνετε αναβάθμιση.
    Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι πριν αγοράσω το adsl in abox plus είχα ρωτήσει το τεχνικό τμήμα της forthnet και μου είχε πει ότι αν μετατρέψω την γραμμή μου από pstn σε isdn το μόνο που πρέπει να αλλάξω είναι αντί φίλτρου να τοποθετήσω spliter.
    Δηλαδή άλλα λόγια να αγαπιώμαστε.
    Απλά ήθελα να ξέρω.... αυτούς που προσλαμβάνουν για τεχνική υποστήριξη τους κάνουν κανένα σεμινάριο για τα προΐόντα τους ή τους δίνουν απλά ένα τηλέφωνο να μιλάνε?

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. Ξαφνική διακοπή τηλεφώνου με ISDN
    Από vchristos στο φόρουμ Isdn - Pstn
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-07, 15:02
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-07, 15:03
  3. aDSL & ISDN Routers
    Από scorpio_x73 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-05, 14:39
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-05, 13:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας