Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 MB/10 MB
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Nighthawk R7000 / Tomato
    SNR / Attn
    5(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ξέρει κανείς αν υπάρχει τελικά τρόπος για να κάνουμε Format εξωτερικό σκληρό (Seagate 320G) που ήταν απο τη μάνα του ΝTFS σε Fat32 ?

    Θέλω να κάνω έναν (έχω τρεις) για να μπορέσω να τον συνδέσω με DVD Player για να βλέπω μερικές ταινίες στην τηλεόραση.

    Δοκίμασα με τους δυο γνωστούς απο εδώ στο forum τρόπους αλλα τίποτα.
    1. Η πρώτη κίνηση ήταν απο τη Δεξι κλικ Ο υπολογιστής μου --> Διαχείρηση Υπολογιστή --> Διαχείρηση Δίσκων , αλλά δε μου δίνει άλλη επιλογή απο την ΝΤFS
    2. H δεύτeρη κίνηση ήταν απο DOS με εντολή: format F: /FS:Fat32 αλλά ενώ φαίνετε ότι ξεκινά να φορμάρει κατα το τέλος κοντα στο 90% μου βγάζει μήνυμα ότι ο δίσκος είναι πολύ μεγάλος για Fat32!


    Ξέρει κανείς τίποτε άλλο?
    Δοκίμασα με Windows XP Pro SP3. Να δοκιμάσω σε Windows Home ?
    Η σύνδεση του δίσκου έιναι με USB και δε νομίζω ότι αυτό το μοντέλο ανοίγει για να τον βγάλω. (Seagate pro )
    __________________

    !!! Eat well or die hard !!!
    __________________

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Wikipedia - FAT-32

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wikipedia
    Windows 2000 and Windows XP can read and write to FAT32 file systems of any size, but the format program included in Windows 2000 and higher can only create FAT32 file systems of 32 GB or less. This limitation is by design and according to Microsoft was imposed because many tasks on a very large FAT32 file system become slow and inefficient. This limitation can be bypassed by using third-party formatting utilities or by using the built-in FORMAT.EXE command-line utility.
    Άρα ξέχνα το.

    Θα σέρνεσαι εις τον κύβο.

    (σέρνεσαι ήδη στο τετράγωνο λόγω εξωτερικό δίσκου, και εις την πρώτη λόγω USB)
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Μπορείς να φτιάξεις ένα partition των 32 GB και να το φορμάρεις με FAT32 για χρήση με το player ή να χρησιμοποιήσεις το εργαλείο H2Format, που μπορεί να κάνει μορφοποίηση και σε διαμερίσματα μεγαλύτερα των 32 GB.
    Λόγω τραγικών εμπειριών με δίσκο 60 GB σε FAT32 δεν συνιστώ τη δεύτερη λύση.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 MB/10 MB
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Nighthawk R7000 / Tomato
    SNR / Attn
    5(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Wikipedia - FAT-32

    Άρα ξέχνα το.
    Το γνώριζω ότι σέρνετε ο Fat32 σε τέτοιο μέγεθος αλλά θέλω να φτιάξω όπως είπα ένα δίσκο για να βλέπω μερικά .avi στην TV.
    Ο δίσκος μου είναι άχρηστος αλλιώς. (Έχω μερικά tera-τα σε εσωτερικούς)
    Αναφέρεις όμως ότι γίνετε αυτό που θέλω με την Εντολή format.exe ή με άλλα utilities. Πως δηλαδή?
    __________________

    !!! Eat well or die hard !!!
    __________________

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μπορείς να τον σπάσεις σε partition, και μετά να του κάνεις format,

  6. #6
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 MB/10 MB
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Nighthawk R7000 / Tomato
    SNR / Attn
    5(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Νομίζω ότι τα κατάφερα. Ακολούθησα τις οδηγίες απο την κάτωθι σελίδα που βρήκα απο το Wiki link που έδωσε o wantilles και μου έκανε format τον 320gb σε fat32 σε χρόνο dt.

    http://www.ridgecrop.demon.co.uk/ind...at32format.htm

    ........Auto merged post: nutrialex πρόσθεσε 44 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Ευχαριστώ παιδιά δουλεύει άψογα.

    Επειδή θεωρώ ότι θα είναι χρήσιμο και για άλλους, παραθέτω τις οδηγίες για όσους ενδιαφέρονται.

    Η διαδικασία είναι πολύ μικρή :

    1. Κατεβάζουμε το fat32format.exe απο την ιστοσελίδα http://www.ridgecrop.demon.co.uk/ind...at32format.htm
    Το αποσυμπιέζουμε και το βάζουμε (το fat32format.exe) στο root directory π.χ στο C: (απλα για λόγους ευκολίας)

    2. Στη συνέχεια πάμε στο Έναρξη --> Εκτέλεση --> cmd
    και πληκτρολογούμε: cd/d c:\

    3. Στη συνέχεια πληκτρολογούμε: fat32format φ:
    Όπου φ ο δίσκος που θέλουμε να κάνουμε format.

    4. Ετοιμος ο Δίσκος !
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nutrialex : 29-11-08 στις 17:15. Αιτία: auto merged post
    __________________

    !!! Eat well or die hard !!!
    __________________

  7. #7
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.154
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16800/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    Thomson 585 V7
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 19(dB)
    Ποιος ο λόγος να το κάνεις ΟΛΟ αυτό??
    Πας στην εκτέλεση, γράφεις cmd, μπαίνεις στο command prompt και φορμάρεις σύμφωνα με αυτό που δείχνω στην εικόνα....
    Δηλαδή αν θέλεις σε FAT32 τον D: γράφεις "Format D: /FS:FAT32" ...
    Ποιος ο λόγος να "εμπιστευτείς" προγράμματα.....αγνώστου ταυτότητος για φορμάρισμα στο δίσκο απο άυτό των windows??...

    ΥΓ το ότι θα σου κάνει φορματ σε fat32 μέχρι ένα όριο σε GB είναι για θέμα ασφαλείας και όχι απο "τσιγκουνιά" της microsoft...... Αν βρεθείς ξαφνικά με χαμένα δεδομένα στα 320gb fat32....θα ξέρεις τι έφταιγε......
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails format.jpg  

    Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογεννεί, φυτόν ουράνιον και βλάστημα θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην! Έσσεται ήμαρ... Μείνετε στην φωτεινή πλευρά..

  8. #8
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 MB/10 MB
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Nighthawk R7000 / Tomato
    SNR / Attn
    5(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chosen0ne Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος ο λόγος να το κάνεις ΟΛΟ αυτό??
    Πας στην εκτέλεση, γράφεις cmd, μπαίνεις στο command prompt και φορμάρεις σύμφωνα με αυτό που δείχνω στην εικόνα....
    Δηλαδή αν θέλεις σε FAT32 τον D: γράφεις "Format D: /FS:FAT32" ...
    Ποιος ο λόγος να "εμπιστευτείς" προγράμματα.....αγνώστου ταυτότητος για φορμάρισμα στο δίσκο απο άυτό των windows??...

    ΥΓ το ότι θα σου κάνει φορματ σε fat32 μέχρι ένα όριο σε GB είναι για θέμα ασφαλείας και όχι απο "τσιγκουνιά" της microsoft...... Αν βρεθείς ξαφνικά με χαμένα δεδομένα στα 320gb fat32....θα ξέρεις τι έφταιγε......
    Νομίζω το είπα στην αρχή ότι αυτό ήταν το πρώτο που δοκίμασα ("Format D: /FS:FAT32"), αλλά τελικά διαπίστωσα αυτό που έχουν ξαναπεί και άλλοι στο forum ότι
    τα windows 2000, windows XP, windows vista, ΔΕΝ φορμάρουν δίσκο μεγαλύτερο από 32GB σε Fat32. Το Format Help που μου δείχνεις ισχύει μόνο για δίσκο <32GB. Δεν σου δίνει τη δυνατότητα όμως για μεγαλύτερο δίσκο/partition.
    Όσο για το πρόγραμμα, Θέλω να πιστεύω ότι τα προγράμματα που βρίσκω στη wiki είναι κατα κάποιο τρόπο ελεγμένα.

    P.S. Στο συγκεκριμένο δίσκο θα βάζω ταινίες του σωρού και δε μου καίγετε καρφί αν η microsoft θέλει να με προφυλάξει απο σφάλματα.

    Aργότερα έμαθα ότι και το Acronis μπορεί να κάνει τη δουλειά και σίγουρα για αυτό έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nutrialex : 29-11-08 στις 22:48.
    __________________

    !!! Eat well or die hard !!!
    __________________

  9. #9
    Εγγραφή
    03-09-2007
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Satellite
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    micen
    Router
    micen
    Path Level
    Fastpath
    Να ρωτήσω και γω κάτι πάνω στο ζήτημα. Σε wd passport εξωτερικό usb powered 320gb και φυσικά σε σύστημα ntfs, θέλω ένα τμήμα του 32gb σε fat32 για να βάζω avi αρχεία να τα βλέπω σε Tv που δεν αναγνωρίζει ntfs...Πως θα γίνει να κάνω partition χωρίς format??σε windows vista home....

  10. #10
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από engant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω και γω κάτι πάνω στο ζήτημα. Σε wd passport εξωτερικό usb powered 320gb και φυσικά σε σύστημα ntfs, θέλω ένα τμήμα του 32gb σε fat32 για να βάζω avi αρχεία να τα βλέπω σε Tv που δεν αναγνωρίζει ntfs...Πως θα γίνει να κάνω partition χωρίς format??σε windows vista home....
    Θα πας Control Panel -> Administrative Tools

    Computer Management και από κει -> Disk Management.

    Θα κάνεις κλικ πάνω στο NTFS partition του εξωτερικού, και θα ζητήσεις Shrink Volume. Πες του πως θες π.χ. να γίνει 300GB και θα το κάνει. Θα σου μείνουν περίπου 25GB σε Unallocated. Κάνεις κλικ πάνω του και Create new Partition -> FAT32
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  11. #11
    Εγγραφή
    03-09-2007
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Satellite
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    micen
    Router
    micen
    Path Level
    Fastpath
    ευχαριστώ πολύ...

  12. #12
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.524
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Με το gparted (που θα βρεις στο 99% των linux live cd) μπορεις να κανεις φορματ σε fat32, οσο μεγαλο και αν ειναι το partition.
    Το εχω κανει σε 500αρη σκληρο για να γινει εξωτερικος και να συνδεθει με dvd player.

    (Μολις ειδα οτι το θεμα ειναι 2 χρονων, και το ποστ μου ασχετο με οτι ρωτησε ο ενδιαφερομενος. Ας διαγραφει παρακαλω)
    ديميتريس

  13. #13
    Εγγραφή
    03-09-2007
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Satellite
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    micen
    Router
    micen
    Path Level
    Fastpath
    Το θέμα είναι ότι το τμήμα σε fat32 32gb έγινε, αλλά εξακολουθεί να μην αναγνωρίζεται από το usb της τηλεόρασης...Προφανώς θα θέλει όλος μετατροπή, αλλά το ρισκάρω??Δε νομίζω...

  14. #14
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Ίσως η τηλεόραση αναγνωρίζει μόνο το πρώτο διαμέρισμα του δίσκου. Καλύτερα να πάρεις δεύτερο δίσκο, ή, αν έχεις όρεξη για πειράματα, να φτιάξεις τα διαμερίσματα από την αρχή, το πρώτο σε FAT και το δεύτερο σε NTFS.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

Παρόμοια Θέματα

  1. Πως μετατρέπω δίσκο fat32 σε ntfs χωρις format?
    Από πονοκεφαλος στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-12, 16:40
  2. FAT32 ή NTFS ?
    Από Tanasis στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-08, 10:27
  3. fat32 or ntfs
    Από lamprosv στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-08, 17:51
  4. NTFS or FAT32?
    Από NiKoS_135 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-08, 15:21
  5. Από FAT32 σε NTFS
    Από Δημήτρη στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-06, 14:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας