Σελ. 168 από 185 ΠρώτηΠρώτη ... 148158163166167168169170173178 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.506-2.520 από 2770
  1. #2506
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Περιοχή
    Πόρτο Ράφτη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    251
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10Mbps/1Mbps
    ISP
    Wind
    Router
    TD-W8970 v3.0
    SNR / Attn
    9(dB) / 34.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon
    Συνήθως οι εταιρίες είναι στις πιο ακριβές συνδέσεις. Πχ έχω μια χιλιάρα και μια 512 στην δουλειά. Και απο πίσω δεν είναι 10, αλλά 60-70 χρήστες. Και όμως δεν ξεπερνω συνολικά τα 20-30GB τον μήνα (εκτός εαν εκείνο τον μήνα βγεί νέο distro iso απο αυτά που ασχολούμαι μόνο που επιβαρύνει το πολύ 10 με 15GB επιπλέον). Kαμμία σχέση πρώτα απο όλα με τους χρήστες που ανήκουν στην κλάση 384. Ανήκουν σε άλλον VC, οπότε δεν επηρεάζουμε ο ένας τον άλλο (εκτός ίσως στον πάροχο). Μπορεί όμως σε εταιρικές συνδέσεις να χρησιμοποιούν p2p. Αλλο αυτό. Συμφωνώ ότι υπάρχουν άτομα που κάνουν κατάχρηση, και θα πρέπει να γίνει κάτι με αυτό με μορφή διαφορετικού τιμολογίου και όχι να την πληρώνουν όλοι.

    Πχ κατα τα πρότυπα έξω θα μπορούσε να γίνει το εξής.

    1) 1Mbps με cap 10 GB (good priority)
    2) 1Μbps με cap 20 GB (good priority)
    3) 1Μbps flat rate (low priority όπως περίπου σήμερα)
    4) 1Μbps flat rate (good priority)
    Ομοίως τα 3/4 για μεγαλύτερες ταχύτητες. Τα 1/2 για αυτούς που θέλουν για λίγες ώρες την ημέρα web surfing/email με το μικρότερο δυνατό κόστος. Υπόψη ότι δεν προτείνω καν 384 και 512. Οι χρήστες 1/2 με ογκοχρέωση θα έχουν και προτεραιότητα έναντι του 3, μιας και έχουν δέσμευση για πολυ μικρό όγκο συνολικά τον μήνα. Επίσης όσοι μπορούν να πληρώσουν κάτι παραπάνω θα παιρνουν το 4 που θα έχουν καλύτερη προτεραιότητα έναντι των 1/2/3 (πχ εταιρίες). Τιμές μαζί με την ΑΡΥΣ θα μπορούσα να προτείνω για το (1) πχ 6 ευρώ, για το (2) 9 ευρώ, για το (3) 14 ευρώ και για το (4) 30 ευρώ. Κάποιοι θα πούν μα γιατι 9 ευρώ όταν με 14 πας flat rate. Ναι αλλά με 9 ευρώ θα έχεις όριο 20GB (που είναι υπεραρκετό), αλλά με πολλή καλή ποιότητα (χωρίς προβλήματα pps για voip/gaming). Η (3) είναι γιαυτούς με τα κατεβαστήρια που θα μοιράζονται ότι περισσεύει απο τις άλλες περιπτώσεις. Οσο για την (4) μπορει να έχει καλύτερη προτεραιότητα, αλλά μπορεί να έχει και κάποια φραγή - cap στον όγκο p2p τον μήνα (πχ 50GB / μήνα max σε p2p/torrents). Ετσι ο καθένας θα παίρνει αυτό το πακέτο που θέλει και θάναι οκ. Και σίγουρα είναι καλύτερα έτσι, κατα την γνώμη μου, απο το να δούμε γενική κατάργηση των p2p σε όλους
    Εξαιρετική η πρόταση, αλλά αμφιβάλλω πάρα μα πάρα πολύ ότι μπορεί να υλοποιηθεί στο υπάρχον δίκτυο ΑΡΥΣ.

  2. #2507
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    200000/50000 (usually)
    ISP
    Cosmote
    Router
    PC with quectel em-12g
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon
    Συνήθως οι εταιρίες είναι στις πιο ακριβές συνδέσεις. Πχ έχω μια χιλιάρα και μια 512 στην δουλειά. Και απο πίσω δεν είναι 10, αλλά 60-70 χρήστες. Και όμως δεν ξεπερνω συνολικά τα 20-30GB τον μήνα (εκτός εαν εκείνο τον μήνα βγεί νέο distro iso απο αυτά που ασχολούμαι μόνο που επιβαρύνει το πολύ 10 με 15GB επιπλέον). Kαμμία σχέση πρώτα απο όλα με τους χρήστες που ανήκουν στην κλάση 384. Ανήκουν σε άλλον VC, οπότε δεν επηρεάζουμε ο ένας τον άλλο (εκτός ίσως στον πάροχο). Μπορεί όμως σε εταιρικές συνδέσεις να χρησιμοποιούν p2p. Αλλο αυτό. Συμφωνώ ότι υπάρχουν άτομα που κάνουν κατάχρηση, και θα πρέπει να γίνει κάτι με αυτό με μορφή διαφορετικού τιμολογίου και όχι να την πληρώνουν όλοι.

    Πχ κατα τα πρότυπα έξω θα μπορούσε να γίνει το εξής.

    1) 1Mbps με cap 10 GB (good priority)
    2) 1Μbps με cap 20 GB (good priority)
    3) 1Μbps flat rate (low priority όπως περίπου σήμερα)
    4) 1Μbps flat rate (good priority)
    Ομοίως τα 3/4 για μεγαλύτερες ταχύτητες. Τα 1/2 για αυτούς που θέλουν για λίγες ώρες την ημέρα web surfing/email με το μικρότερο δυνατό κόστος. Υπόψη ότι δεν προτείνω καν 384 και 512. Οι χρήστες 1/2 με ογκοχρέωση θα έχουν και προτεραιότητα έναντι του 3, μιας και έχουν δέσμευση για πολυ μικρό όγκο συνολικά τον μήνα. Επίσης όσοι μπορούν να πληρώσουν κάτι παραπάνω θα παιρνουν το 4 που θα έχουν καλύτερη προτεραιότητα έναντι των 1/2/3 (πχ εταιρίες). Τιμές μαζί με την ΑΡΥΣ θα μπορούσα να προτείνω για το (1) πχ 6 ευρώ, για το (2) 9 ευρώ, για το (3) 14 ευρώ και για το (4) 30 ευρώ. Κάποιοι θα πούν μα γιατι 9 ευρώ όταν με 14 πας flat rate. Ναι αλλά με 9 ευρώ θα έχεις όριο 20GB (που είναι υπεραρκετό), αλλά με πολλή καλή ποιότητα (χωρίς προβλήματα pps για voip/gaming). Η (3) είναι γιαυτούς με τα κατεβαστήρια που θα μοιράζονται ότι περισσεύει απο τις άλλες περιπτώσεις. Οσο για την (4) μπορει να έχει καλύτερη προτεραιότητα, αλλά μπορεί να έχει και κάποια φραγή - cap στον όγκο p2p τον μήνα (πχ 50GB / μήνα max σε p2p/torrents). Ετσι ο καθένας θα παίρνει αυτό το πακέτο που θέλει και θάναι οκ. Και σίγουρα είναι καλύτερα έτσι, κατα την γνώμη μου, απο το να δούμε γενική κατάργηση των p2p σε όλους
    Συμφωνω καλό θα ήταν να υπάρξουν και άλλες διαβαθμίσεις και μεγαλύτερες ταχύτητες , έχουμε κολήσει στο 1Mbbs, έλεος. Το priority μπορώ να το μεταφράσω στο να πέφτεις σε άλλο λόγο χρηστών /bandwidth και σε περίπτωση κορεσμού να έχεις μεγαλύτερες ταχύτητες, αλλά άλλο αυτό και άλλο το σημερινό χάλι όπου το bandwidth δίνεται με όριο στα packets/sec αχρηστεύοντας τις περισσότερες υπηρεσίες. Είναι γελίο να αναγκάζεσαι να βάζεις μεγαλύτερη γραμμή , μόνο και μόνο για να έχεις περισσότερα Packets per Second, δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις όπου κάποιος έβαλε γραμμή 512 ή 1024 και κράτησε συνδρομή 384.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Terrorist : 14-05-06 στις 20:54.

  3. #2508
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Nαι, απο άποψη υλοποίησης θαναι πιο δύσκολο απο αυτο που υπάρχει σήμερα, αλλά αφού δουλεύουν με ανάλογο τρόπο στο εξωτερικό (πχ άλλο contention ratio υπάρχει για το πακέτο οικιακών χρηστών και άλλο για το ακριβό που προτεινεται για τις επιχειρήσεις), σίγουρα μπορούν να το κάνουν. Σίγουρα θαναι πιο δίκαιο απο αυτό που υπάρχει σήμερα, πάντα κατα την γνώμη μου. Αλλα αυτό πρέπει να γίνει και με την συνεργασία των παρόχων. Δηλαδή το ανάλογο πακέτο θα παίζει και στην ΑΡΥΣ και στον πάροχο, διαφορετικά δεν έχει νόημα. Η' θα πάμε στο μέλλον σε κάποια τέτοιας μορφής τιμολόγηση, ή θα δώσουν ταχύτητες πολύ μεγαλύτερες με μικρό κόστος, οπότε και στην χειρότερη των περιπτώσεων δεν θα έχουμε πρόβλημα με VoIP και gaming (πχ εαν μας δώσουν πχ >10Mbps με 20 - 30 ευρώ, τότε όλες αυτές οι συζητήσεις δεν θα έχουν νόημα....)

  4. #2509
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    Μεχρι σήμερα υπήρχε δυνατότητα διασύνδεσης, δεν υπήρχε δυνατότητα συνεγκατάστασης, εχεί διαφορά το ένα με το άλλο
    Όχι λάθος κάνεις.
    Μέχρι σήμερα υπήρχε δυνατότητα διασύνδεσης ΜΟΝΟ μέσω ΟΚΣΥΑ/2 δλδ στον BBRAS του ΟΤΕ (τοπικά ή απομακρυσμένα).
    Σύμφωνα με το νέο καθεστώς (εφόσον υιοθετηθεί) ο Πάροχος θα μπορεί να συνδεθεί απευθείας στο DSLAM και να δρομολογεί από δικά του κυκλώματα. ("από που;" )
    Δυνατότητα συνεγκατάστασης ΦΥΣΙΚΑ και υπήρχε απλά... για κάποιο λόγο... ο ΟΤΕ δεν είχε/έχει ούτε τετραγωνική σπιθαμή να διαθέσει για τα μηχανήματα και όλοι ψάχνανε διπλανές πολυκατοικίες κτλ.κτλ.κτλ.

    @anon,
    Οι νέες προτάσεις περιλαμβάνουν την υπογραφή SLA και διερευνούν τη δυνατότητα παροχής διαφορετικών πακέτων χρεώσεων (OTE προς τους ISP) ανάλογα με την ποιότητα της υπηρεσίας.
    Μέχρι σήμερα, ο ΟΤΕ με το "Fast Internet" δε δίνει καμμιά εγγύηση ποιότητας.
    Συνεπώς οι ISP δεν μπορούν να δώσουν πακέτα προτεραιότητας. Ακόμη κι αν οι ίδιοι δρομολογούν με προτεραιότητα αν τα πακέτα κόβονται από τον ΟΤΕ... τι νόημα έχει;
    Επίσης ελπίζω οι τιμές ΑΡΥΣ που αναφέρεις να είναι χονδρικής! Αλλιώς, αν την απόφαση πρέπει να την πάρει ο τελικός καταναλωτής, την κάτσαμε! Και κάναμε άαααλλη μια παγκόσμια πρωτοτυπία.
    Να διαλέγεις επίπεδο στη γραμμή σου... ΠΡΙΝ διαλέξεις Πάροχο!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 14-05-06 στις 22:11.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  5. #2510
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap
    Επίσης ελπίζω οι τιμές ΑΡΥΣ που αναφέρεις να είναι χονδρικής! Αλλιώς, αν την απόφαση πρέπει να την πάρει ο τελικός καταναλωτής, την κάτσαμε! Και κάναμε άαααλλη μια παγκόσμια πρωτοτυπία.
    Να διαλέγεις επίπεδο στη γραμμή σου... ΠΡΙΝ διαλέξεις Πάροχο!
    Δεν εννοείται να παίρνεις μια υπηρεσία όπως προανέφερα εαν δεν είναι απο τον πάροχο για να σου δώσει και εκείνος την ανάλογη κλάση υπηρεσίας. Οπως συμβαίνει πχ στν Αγγλία.

  6. #2511
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΜΟΥ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΠΑΚΕΤΩΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:

    Οταν χρησιμοποιώ το μουλάρι και το αφήνω να κατεβασει ενα βραδυ ολόκληρο την άλλη μερα παρατηρώ οτι πεφτω σχεδόν πάντα σε μικρο αριθμόπακέτων...
    Πρέπει να περάσουν 2-3 ημέρεσ για να επανέρθω σε φυσιολογικά επίπεδα (50-80π/δετ)
    και εννοείτε χωρις χρήση e-mule!

    Είμαι σχεδόν βέβαιος για το παραπάνω ( το έχω παρατηρήση πάνω απο 10 φορές).

    Εχω 512 HOL και συνδέομαι λογικά με DSLAM Ν. ΙΩΝΙΑΣ (21028...)


    Οπότε το συμπερασμα μου ειναι οτι σε επιπεδο DSLAM πρέπει να γίνεται αυτόματα απο το σύστημα κάποις ποιοτικός έλεγχος και να ρίχνουν το ρυθμό σε αυτούς που κάνουν "κατάχρηση" η αλλίως δουλέουν την σύνδεση του οριακά για αρκετές ώρες.


    Πάντως να τονίσω οτι απο άποψη ταχύτητας πάω σφαίρα (44ΚΒ - 48ΚΒ Downloads)
    αλλα τα πακέτα μου αρκετές φορές κάτω απο 30!!

  7. #2512
    Εγγραφή
    16-10-2004
    Περιοχή
    ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.666
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    21.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trkostas
    Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΜΟΥ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΠΑΚΕΤΩΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:

    Οταν χρησιμοποιώ το μουλάρι και το αφήνω να κατεβασει ενα βραδυ ολόκληρο την άλλη μερα παρατηρώ οτι πεφτω σχεδόν πάντα σε μικρο αριθμόπακέτων...
    Πρέπει να περάσουν 2-3 ημέρεσ για να επανέρθω σε φυσιολογικά επίπεδα (50-80π/δετ)
    και εννοείτε χωρις χρήση e-mule!

    Είμαι σχεδόν βέβαιος για το παραπάνω ( το έχω παρατηρήση πάνω απο 10 φορές).

    Εχω 512 HOL και συνδέομαι λογικά με DSLAM Ν. ΙΩΝΙΑΣ (21028...)


    Οπότε το συμπερασμα μου ειναι οτι σε επιπεδο DSLAM πρέπει να γίνεται αυτόματα απο το σύστημα κάποις ποιοτικός έλεγχος και να ρίχνουν το ρυθμό σε αυτούς που κάνουν "κατάχρηση" η αλλίως δουλέουν την σύνδεση του οριακά για αρκετές ώρες.


    Πάντως να τονίσω οτι απο άποψη ταχύτητας πάω σφαίρα (44ΚΒ - 48ΚΒ Downloads)
    αλλα τα πακέτα μου αρκετές φορές κάτω απο 30!!
    Υποθετικό σενάριο: Κάποιοι άλλοι χρήστες της κλάσης σου βλέπουν ποιο βράδυ μπορούν να βάλουν emule και το βάζουν και αυτοί. Στη διάρκεια της νύχτας το βάζουν όλο και περισσότεροι οπότε ενεργοποείται ο πακετοκόφτης για την κλάση σου(όπως ειπώθηκε σε άλλο μύνημα ο πακετοκόφτης ίσως ενεργοποιείται ξεχωριστά για κλάσεις 384,512,1024). Την άλλη μέρα βλέπεις με ενεργοποιημένο τον πακετοκόφτη. Πιθανότατα οι άλλοι τα αφήνουν για 1-2 μέρες παραπάνω γιατί δεν θέλουν να χάσουν προτεραίοτητα στο emule ή γιατί το ξεχνάνε ή για άλλους λόγους. Όσο όμως το αφήνουν ο πακετοκόφτης παραμένει ενεργοποιημένος. Θα πρέπει και κάποιοι άλλοι να το σταματήσουν για να σταματήσει η συμφόρηση των πολλών μικρών πακέτων και να απενεργοποηθεί ο πακετοκόφτης οπότε και πάμε ξανά από την αρχή περιμένετει όλοι ως το βράδυ για να το ξαναβάλετε κ.ο.κ

  8. #2513
    Εγγραφή
    04-12-2004
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    Ότι θέλει η Forthnet
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedtouch 510+wrt54GSv2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trkostas
    Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΜΟΥ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΠΑΚΕΤΩΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:

    Οταν χρησιμοποιώ το μουλάρι και το αφήνω να κατεβασει ενα βραδυ ολόκληρο την άλλη μερα παρατηρώ οτι πεφτω σχεδόν πάντα σε μικρο αριθμόπακέτων...
    Πρέπει να περάσουν 2-3 ημέρεσ για να επανέρθω σε φυσιολογικά επίπεδα (50-80π/δετ)
    και εννοείτε χωρις χρήση e-mule!

    Είμαι σχεδόν βέβαιος για το παραπάνω ( το έχω παρατηρήση πάνω απο 10 φορές).

    Εχω 512 HOL και συνδέομαι λογικά με DSLAM Ν. ΙΩΝΙΑΣ (21028...)


    Οπότε το συμπερασμα μου ειναι οτι σε επιπεδο DSLAM πρέπει να γίνεται αυτόματα απο το σύστημα κάποις ποιοτικός έλεγχος και να ρίχνουν το ρυθμό σε αυτούς που κάνουν "κατάχρηση" η αλλίως δουλέουν την σύνδεση του οριακά για αρκετές ώρες.


    Πάντως να τονίσω οτι απο άποψη ταχύτητας πάω σφαίρα (44ΚΒ - 48ΚΒ Downloads)
    αλλα τα πακέτα μου αρκετές φορές κάτω απο 30!!

    ΤΟ ότι έκοψες εσύ το μουλάρι δεν σημαίνει ότι κόπηκε και το μουλάρι από εσένα. Δηλαδή πρέπει να μπείς και στο μόντεμ σου να κάνεις disconnect/reconnect για να πάρεις άλλο IP. Τότε οι υπόλοιποι peers δεν σε βρίσκουν και δεν σε "πακετώνουν". Γενιικά είναι καλό το να κόβεις την σύνδεση σου κάθε τόσο καθώς και αν αλλάζεις πορτ που συνδέοντια σε εσένα.

  9. #2514
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Antonis Anarvas
    ΤΟ ότι έκοψες εσύ το μουλάρι δεν σημαίνει ότι κόπηκε και το μουλάρι από εσένα. Δηλαδή πρέπει να μπείς και στο μόντεμ σου να κάνεις disconnect/reconnect για να πάρεις άλλο IP. Τότε οι υπόλοιποι peers δεν σε βρίσκουν και δεν σε "πακετώνουν". Γενιικά είναι καλό το να κόβεις την σύνδεση σου κάθε τόσο καθώς και αν αλλάζεις πορτ που συνδέοντια σε εσένα.

    Μιλάω πάντα για received Packets.....

    Anyway σήμερα πήγα και αγόρασ τον κύβο σε προνομική τιμή και ελπίζω επιτέλους να δώ και εγω το πολυπόθιτο VOIP!!!!

  10. #2515
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    SAGEM F@ST 1500WG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trkostas
    Anyway σήμερα πήγα και αγόρασ τον κύβο σε προνομική τιμή και ελπίζω επιτέλους να δώ και εγω το πολυπόθιτο VOIP!!!!
    @trkostas
    Αν κατάλαβα καλά έχεις 384Κ σύνδεση (ΑΡΥΣ) και ISP HOL
    Θα περάσεις σε ADSL access Vivodi (full/shared LLU) και θα βάλεις τον κύβο;
    Γιατί αν παραμείνεις στο ΑΡΥΣ νομίζω ότι δεν θα καταλάβεις και μεγάλη διαφορά
    Εγώ έχω τον κύβο εδώ και 2 μήνες (μέσω ΑΡΥΣ - δεν έχω πρόσβαση σε δίκτυο της Vivodi) και δεν έχω καταφέρει να μιλήσω αξιοπρεπώς μέσω VoIP (voipbuster).
    (από όσο κατάλαβα διαβάζοντας στο forum αυτό οφείλεται στο ότι έχω ΑΡΥΣ. Κάνω κάποιο λάθος; )

  11. #2516
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koutourou
    @trkostas
    Αν κατάλαβα καλά έχεις 384Κ σύνδεση (ΑΡΥΣ) και ISP HOL
    Θα περάσεις σε ADSL access Vivodi (full/shared LLU) και θα βάλεις τον κύβο;
    Γιατί αν παραμείνεις στο ΑΡΥΣ νομίζω ότι δεν θα καταλάβεις και μεγάλη διαφορά
    Εγώ έχω τον κύβο εδώ και 2 μήνες (μέσω ΑΡΥΣ - δεν έχω πρόσβαση σε δίκτυο της Vivodi) και δεν έχω καταφέρει να μιλήσω αξιοπρεπώς μέσω VoIP (voipbuster).
    (από όσο κατάλαβα διαβάζοντας στο forum αυτό οφείλεται στο ότι έχω ΑΡΥΣ. Κάνω κάποιο λάθος; )
    Ακριβώς!! θα βάλω VIVODI Shared LLU ..
    πιστέυω , απο οτι έχω διαβάσει και στο forum, οτι θα ξεπεράσω επιτέλους τα προβλήματα του πακετοκόφτη..

    προς το παρόν πήρα 3μηνο για δοκιμή και βλέπουμε..

    ΠΑρεπιπτοντος τισ τελευταίες μέρες πάω καλά με ΗΟΛ στην ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ(21028.. dslam N. HRAKLEIOY)_

  12. #2517
    Το avatar του μέλους konkar
    konkar Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trkostas
    Ακριβώς!! θα βάλω VIVODI Shared LLU ..
    πιστέυω , απο οτι έχω διαβάσει και στο forum, οτι θα ξεπεράσω επιτέλους τα προβλήματα του πακετοκόφτη..

    προς το παρόν πήρα 3μηνο για δοκιμή και βλέπουμε..

    ΠΑρεπιπτοντος τισ τελευταίες μέρες πάω καλά με ΗΟΛ στην ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ(21028.. dslam N. HRAKLEIOY)_
    Μα έχω την εντύπωση οτι και η shared LLu της VIVODI σε πολλές περιοχές παρέχεται μόνο μέσω του ΑΡΥΣ του ΟΤΕ όπως τουλάχιστον έτσι μου είχαν πει απο τη VIVIODI σε τηλ. επικοινωνία μου πριν δύο μήνες περίπου (τουλάχιστον για τη δική μου περιοχή).

    Οπότε πήπως τελικά δεν υπάρχει καμία διαφορά στο αποτέλεσμα και στη χρήση VOIP?

    Εγώ έχω σύνδεση Τελλάς 384 στην περιοχή του Πεδίου του Άρεως όπου όλες οι συνδέσεις DSL γίνονται μέσω του ΑΡΥΣ και φυσικά τα αποτελέσματα είναι τραγικά τόσο ως προς το VOIP όσο και ως προς τις ταχύτητες.

    Αλλοιώς βέβαια θα ήταν τα πράγματα αν υπήρχε δυνάτότητα για Full LLU σύνδεση με τη VIVODI αλλά αυτό εξαρτάται από το αν υποστηρίζεται κάτι τέτοιο σε κάθε περιοχή.
    Πάντως στη δική μου δε γίνεται και το ΑΡΥΣ είναι μονόδρομος με συνέπεια τα γνωστά αποτελέσματα.

  13. #2518
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konkar
    Μα έχω την εντύπωση οτι και η shared LLu της VIVODI σε πολλές περιοχές παρέχεται μόνο μέσω του ΑΡΥΣ του ΟΤΕ όπως τουλάχιστον έτσι μου είχαν πει απο τη VIVIODI σε τηλ. επικοινωνία μου πριν δύο μήνες περίπου (τουλάχιστον για τη δική μου περιοχή).
    Στην περίπτωση Shared LLU από Vivodi δεν είσαι μέσω ΑΡΥΣ, αλλά μέσω του δικτύου της Vivodi, απλά χρησιμοποιείται το ίδιο ζεύγος καλωδίων απ'όπου έχεις τηλεφωνία μέσω ΟΤΕ

    Φιλικά

  14. #2519
    Εγγραφή
    16-10-2004
    Περιοχή
    ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.666
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    21.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έτσι όπως το βλέπω για να βγουν οι πακετοκόφτες(που ουσιαστικά είναι P2Pκόφτες) και οι web users να παίρνουν το BW που θέλουν θα πρέπει είτε να κοπεί το P2P είτε να διπλασιαστεί κατα μέσο όρο η σύνδεση DSLAM-ATM-BBRAS. Τώρα αν διπλασιασμός της σύνδεσης σημαίνει ότι θα πρέπει να βάλουν και καλύτερους BBRAS (διότι ανάλογα με το μέγεθος του πακέτου θα δρομολογούν μέχρι διπλάσιο αριθμό πακέτων/δευτερόλεπτο). Έχω και κάποιες πληροφορίες που θέλουν ο ΟΤΕ να προχωρεί σε metro ethernet για σύνδεση DSLAM - BBRAS αφήνοντας έτσι το ATM απέξω, αλλά μιλάμε τώρα για ορίζοντα χρονικό των 10 ετών.

  15. #2520
    Εγγραφή
    22-08-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    OTEnet
    Γειά σας.

    [Ελπίζω να μην έχει καλυφθεί το θέμα, αλλά έχοντας διαβάσει ένα μεγάλο όγκο μυνημάτων του thread δεν είδα κάτι συγκεκριμένο για την όποια νομική κάλυψη σχετικά με τον πακετοκόφτη, εκτός από μια απάντηση του ΟΤΕ σε ένα χρήστη που έλεγε πάνω-κάτω ότι δεν υπήρξε ποτέ εγγύηση ότι οι P2P εφαρμογές θα είχαν μεγάλες ταχύτητες.]

    Το θέμα για μένα είναι ότι με δεδομένο το όριο των 30 περίπου πακέτων το δευτερόλεπτο, το οποίο δεν αναφερόταν πουθενά στο συμβόλαιο που υπογράφηκε, η σύνδεση που έχω δε με καλύπτει και θέλω να τη διακόψω ώστε να βάλω κάποια άλλη που θα με καλύπτει. Ο ΟΤΕ βέβαια από τη στιγμή που έχει υπογεγραμμένο συμβόλαιο δεν είναι διατεθειμένος να τη διακόψει ακόμα και αν πρόκειται να ξοδέψω τα χρήματα της σύνδεσης αυτής σε άλλα προιόντα/υπηρεσίες του ΟΤΕ (πχ ISDN internet σύνδεση, hardware, καραμέλες, κτλ). Το ερώτημα είναι λοιπόν: υπαρχει κάποιος τρόπος να διακόψω τη σύνδεση επειδή είμαι δυσαρεστημένος από αυτή και τον τρόπο με τον οποίο ουσιαστικά εξαπατήθηκα για την ποιότητα της σύνδεσης;

    Για το περί εξαπάτησης: Είναι αδιαμφισβήτητο ότι ο αριθμός των πακέτων ανά δευτερόλεπτο είναι για το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας περιορισμένος σε όχι παραπάνω από 30. Η στάνταρ απάντηση του ΟΤΕ γι'αυτό το ζήτημα είναι ότι "στο συμβόλαιο δεν αναφέρεται τίποτα για το pps, μιλά μόνο για όγκο δεδομένων, άρα δεν ο ΟΤΕ δε είναι υποχρεωμένος να παρέχει εγγύησεις για το pps". Δε θα κρυβόμαστε πίσω από τις λέξεις όμως. Δηλαδή ο ΟΤΕ ξέρει ότι αυτό που παρέχει είναι σκάρτο, αλλά αποκρύπτει όμορφα-όμορφα το κομμάτι του pps στο συμβόλαιο και έτσι είναι καλυμμένος? Αν όχι θρασύ είναι τουλάχιστον απροκάλυπτο να ισχυρίζεται κάτι τέτοιο ο ΟΤΕ τη στιγμή που αν πάμε σε επίπεδο συμβολαίου θα έπρεπε εμείς να φωνάζουμε που αποκρύπτεται ένας τόσο σημαντικός περιορισμός στο συμβόλαιο.

    Η άλλη στάνταρ απάντηση είναι του ΟΤΕ είναι, "μόνο εσείς έχετε πρόβλημα, όλοι οι άλλοι χρήστες δεν έχουν κανένα παράπονο". Αν δεν κάνω λάθος πάρα πολλοί που έχουν γράψει σε αυτό το thread και ακόμα περισσότεροι που έχουν διαβάσει το thread έχουν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Και αν και δε νομίζω ότι πολλοί θα θέλαν να διακόψουν τη σύνδεση όπως εγώ, θα έπρεπε να μπορούν να το κάνουν αν το επιθυμούν. Δεν ξέρω αν θα είχε νόημα να σηκωθεί κάπου μια σελίδα διαμαρτυριας που να μπορεί να προσθέσει κανείς το όνομά του να δούμε τελικά πόσος κόσμος έχει αντιληφθεί το πρόβλημα. Επίσης, δεν ξέρω πόσο σχέση θα είχε η ένωση χρηστών και το eexi.gr, κτλ.

    Τέλος, επειδή ίσως σε μερικούς να φαίνεται ότι κάνω παραπάνω θέμα από ότι ίσως θα έπρεπε, να ξεκαθαρίσω τη δική μου περίπτωση. Εγώ τα τελευταία χρόνια είμαι στον Καναδά και εδώ και πολύ καιρό μιλάω πια με τους δικούς μου στην Αθήνα με Skype χρησιμοποιώντας μια ταπεινή ISDN εκεί. Σημειωτέον ότι η ISDN σηκώνει και εικόνα και ήχο σε πάρα πολύ καλή ποιότητα και εννοείται ότι δεν υπάρχει όριο 30pps. Τώρα πρόσφατα με τις προσφορές για ADSL είπαμε με τους δικούς μου να βάλουμε ADSL για να μπορώ να κάνω πιο άνετα admin το μηχάνημά τους και για να έχουν και μια κάποια ποιότητα στη σύνδεσή τους αφού η ISDN είναι αργή για browsing και downloads (ξανά σημειωτέον ότι για VoIP με Skype και web-cam ήταν μια χαρά). Το αποτέλεσμα είναι συμβόλαιο με τον ΟΤΕ για σύνδεση 384 για ένα χρόνο με προσφορά το modem. Και φυσικά πλεον είναι αδύνατον να χρησιμοποιήσουν οι δικοί μου το Skype που αποτελεί τη βασική (αν όχι μόνη) χρήση της σύνδεσης internet, κάτι που μπορούσαν να κάνουν με άψογη ποιότητα με την ISDN.

    Ελπίζω να μη σας κούρασα με το μεγάλο post, οποιαδήποτε ιδέα, σκέψη ή άποψη επι του θέματος θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Σελ. 168 από 185 ΠρώτηΠρώτη ... 148158163166167168169170173178 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-06, 14:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας