Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εδω και καμια 15αρια μερες εχω το εξης προβλημα με τον υπολογιστη μου...Ξεκινησε αρχικα ενα ωραιο πρωι...Παω να τον ανοιξω, κανει πως φορτωνει και ξαφνικα η οθονη μαυριζει και μπαινει stand by...και μενει εκει...Κανω reset και φορτωνει κανονικα.Το ιδιο εγινε και την επομενη μερα. Την τριτη μερα τα πραγματα δυσκολεψαν...μου εμφανιζε στην οθονη ενα μηνυμα που ελεγε πανω κατω: Τα windows δεν ξεκινησαν επιτυχημενα, μπορει να οφειλεται σε προσφατη αλλαγη λογισμικου ή υλικου...κλπ κλπ και μου δινει τη δυνατοτητα να ξεκινησω σε safe mode,safe mode με δικτυο,safe mode με γραμμη εντολων ή τελευταιες γνωστες σωστες ρυθμισεις...Οποια επιλογη και αν πατησα δε γινοταν τιποτα...ξεκινουσε να φορτωνει αλλα με εβγαζε παλι στην ιδια οθονη...

    Επειδη ο σκληρος στον οποιο ηταν εγκατεστημενα τα windows ειχε ενα προβλημα απο παλια(εδω και κανα χρονο) θεωρησα οτι εφταιγε αυτο...Και λεω καιρος να τον πεταξω..Για να επιβεβαιωσω οτι το προβλημα ηταν απο εκει συνεδεσα το σκληρο με τον υπολογιστη ενος φιλου, σαν εξωτερικο δισκο. Το αποτελεσμα ηταν να κρασαρει το λειτουργικο του παιδιου..Ε, λεμε αυτο εφταιγε...Εγκαθιστω τα windows στον αλλο σκληρο μου, ανοιγει μια χαρα, λειτουργει ωραια και λεω ολα καλα...Αμ δε...Την επομενη μερα αρχισε τα ιδια...Καθως φορτωνει ξαφνικα μαυριζει η οθονη και μπαινει stand by. Μετα απο reset ομως συνηθως εμπαινε στα windows(πατωντας την επιλογη να ξεκινησω με τις τελευταιες γνωστες σωστες ρυθμισεις)...

    Ενιοτε μου εμφανιζει και αλλα μηνυματα οπως να κανει check disk(οπου μου εμφανιζει κατι κατεβατα που λεει deleting index entry και κατι ακαταλαβιστικα διπλα, μετα recovering orphaned file κλπ). Μια δυο φορες επισης μου εχει εμφανισειι το εξης: BIOS ROM checksum error.... detecting floppy drive A media...insert system disk and press enter....

    Επισης καμια φορα οταν φορτωνουν τα windows ακουγονται απο το κουτι διαφοροι ηχοι...σαν διακοπτομενο μακροσυρτο κουδουνισμα να το πω...? Και πριν λιγο ειχα την τυχη να ακουσω και εναν ηχο σα συναγερμο...

    Ενα αλλο περιεργο ειναι οτι το προβλημα που περιγραφω εμφανιζεται μονο οταν ανοιγω τον υπολογιστη μετα απο πολυωρη παραμονη σε απενεργοποιημενη κατασταση.. Δηλαδη αν τον κλεισω τωρα και τον ξανανοιξω σε 5 λεπτα θα φορτωσει κανονικα...

    Να σημειωσω οτι το συστημα ειναι pentium 4 στα 2GHz, 1,25 GB Ram, με windows XP sp3.

    Αυτα...ευχαριστω για την υπομονη σας(να διαβασετε το κατεβατο μου) και για την οποια βοηθεια μπορειτε να μου προσφερετε...επισης να σημειωσω οτι δεν ειμαι και πολυ σχετικος(ισως να φανηκε απο την περιγραφη...)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος and1dr : 04-12-08 στις 04:53.

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2005
    Περιοχή
    Salonica City
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.413
    Downloads
    123
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΑΒΑΤΩΝ
    Welcome για αρχή...

    θα σου το πώ όσο απλά γίνεται....ήρθε ο καιρός να αλλάξεις PC.
    CPU:i7 965+Hydro™ MOBO: Classified DDR:3x2GB Corsair 1866C7 GPU........SSD:Intel® X25-M HDD: 2x1TB Speedpoint F1-F3 PSU: Revolution 1050W CASE: Obsidian TFT: ASUS VW266H 26''

  3. #3
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Για μητρικη φαινεται αν και δυσκολο να καταλαβει κανεις .
    Για αρχη βγαλε μνημες και καρτα γραφικων απο το κουτι και ξαναβαλτες για να βεβαιωθεις οτι εφαπτονται σωστα οι επαφες τους με τις θυρες. Ακομα καλυτερα θα ηταν αν τα εβγαζες ολα απο το κουτι και δοκιμαζες να το λειτουργησεις εξω απο το κουτι με την μητρικη πανω σε μια σταθερη-στεγνη επιφανεια για να εισαι σιγουρος οτι δεν βραχυκυκλωνει κατι στο εσωτερικο.
    Επειτα δοκιμασε και να ξεκινησεις χωρις να εχεις συνδεδεμενα περιττα περιφερειακα η οτιδηποτε αλλο, και ξεκινα μονο με τα απολυτως απαραιτητα να δεις αν συμπεριφερεται ομοιως.
    Αν ναι, τοτε δοκιμασε να επαναφερεις το bios στις αρχικες του ρυθμισεις κανωντας clear cmos(βγαζωντας το pc απο το ρευμα και αφαιρωντας την μπαταρια της μητρικης για μερικα δευτερολεπτα, και τελος ξαναβαζωντας την και δοκιμαζωντας παλι) .
    Quality is not an act, it is a habit.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Κοιταξε αν η μητρικη εχει φουσκωμενους πυκνωτες. Kοιταξε εδω πως θα ξεχωρισεις τους φουσκωμενους πυκνωτες απο τους κανονικους.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Capacitor_plague

    Μπορει να ειναι και τροφοδοτικο.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-02-2005
    Περιοχή
    Salonica City
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.413
    Downloads
    123
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΑΒΑΤΩΝ
    Τι του λέτε του παιδιου ? τι πυκνωτες μνήμες κτλπ..... σας λέει οτι δεν ξέρει απο pc και τους λέτε να δει το psu την gpu..

    Πήγαινε φίλε το pc σου σε ενα γειτονικό μαγαζί να στο δούν μήπως και βγάλουν άκρι, έτσι όπως τα λές πολλά μπορει να είναι μητρική PSU κτλπ...
    CPU:i7 965+Hydro™ MOBO: Classified DDR:3x2GB Corsair 1866C7 GPU........SSD:Intel® X25-M HDD: 2x1TB Speedpoint F1-F3 PSU: Revolution 1050W CASE: Obsidian TFT: ASUS VW266H 26''

  6. #6
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από and1dr Εμφάνιση μηνυμάτων
    : BIOS ROM checksum error.... detecting floppy drive A media...insert system disk and press enter....
    @NoYmErOs αφου εβγαλε το δισκο ξερει να βγαλει μνημες κτλ..

    @and1dr κανε οτι σου ειπε ο crypter
    κ μετα ενα φορματ να δεις αμα σταματαει κολλαει η φορμαρει κανονικα
    βαλε ξεχωρισα τις μνημες μια τη φορα(κατα το φορμαρισμα)
    σιγουρα κοιτα το δισκο κ μνημες
    (οταν βαλεις τη μνημη κτυπα τηνελαφρα με κανα πλαστικο απο πανω )
    βγαλε κ την πριζα μετα μπαταρια για κανα10λεπτο η οσο θελει να αποφορτιστη το BIOS

    μη το πας με την πρωτη ευκαιρεια σε τεχνικο κριμα
    ι 99%θα σου πει -πεταμα κ αλλαγη- καποιου εξαρτηματος ,να πουλησουν
    κ 99% μπορεις να το παλεψεις

  7. #7
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορει να φταινε ολα μαζι η και χωριστα..
    Κανε το απλο και δοκιμασε με αλλο τροφοδοτικο κατ'αρχην και δες..σιγα σιγα θα αποκλειεις το ενα μετα το αλλο και θα φτασεις στον φταιχτη..αν εχεις ορεξη φυσικα

  8. #8
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nimik Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..αν εχεις ορεξη φυσικα
    k να πληρωνει...! μπρε συ;
    δες τι παιζει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος frnk : 05-12-08 στις 20:04.

  9. #9
    Κατ αρχην ευχαριστω ολους οσοι εκαναν τον κοπο να απαντησουν! Τις μνημες τις ειχα βγαλει(με τη βοηθεια ενος φιλου μου...) μια μια και εβλεπα αν ανοιγει κανονικα...Η μητρικη απ οσο μπορουσαμε να δουμε δεν εχει φουσκωμενους πυκνωτες...Απο κει κ περα το να βγαλω ολα τα εντοσθια του υπολογιστη και να τον λειτουργησω ετσι μου ακουγεται δυσκολο να το κανω μονος μου(φοβαμαι μην κανω κ καμια μαλακια..) οποτε θα πρεπει να αγγαρεψω καποιο φιλο παλι... Θα σας ενημερωσω για τις εξελιξεις(αν οχι θα καταλαβετε οτι εκανα χοντρη μαλακια....)

  10. #10
    Εγγραφή
    01-12-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Path Level
    Interleaved
    Με προβληματίζει πολύ το BIOS ROM checksum error. Σε 2 μητρικές που το έχω δει πήγαν για αλλαγή...

  11. #11
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pyautg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με προβληματίζει πολύ το BIOS ROM checksum error. Σε 2 μητρικές που το έχω δει πήγαν για αλλαγή...
    κ΄ εμενα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος frnk : 08-12-08 στις 17:58.

  12. #12
    Λοιποον..πηγα χθες τον υπολογιστη στο πλαισιο και μου ειπαν οτι φταινε τα windows και οτι πρωτα πρεπει να φτιαξω μια δισκετα(για να αναγνωρισει τη μητρικη..καπως ετσι μου ειπαν...)..και οτι αυτο θα το κανω απο το cd της μητρικης και θα φτιαξω απο εκει μια δισκετα...μετα οταν θα κανω φορματ θα μου ζητηθει καποια στιγμη να βαλω τη δισκετα και θα πατησω F6...εκει θα κανει κατι μαγικα και μετα θα ειναι ολα ενταξει...ελα ομως που ψαχνω στο σιντι της μητρικης και δε μπορω να βρω κατι τετοιο...τωρα??

  13. #13
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Για τα sata drivers σου ελεγαν (αν και προσωπικα δεν νομιζω να φταιει αυτο )
    ουσιαστικα γινεται:
    -Πας και βλεπεις το ακριβες μοντελο της μητρικης σου (με κατι σαν το cpu-z)
    -Ψαχνεις στο google και βρισκεις την σελιδα του κατασκευαστη της μητρικης και σε αυτην βρισκεις το μοντελο της μητρικης σου.
    -Πας στο υπομενου της σελιδας "downloads" και κατεβαζεις τους sata drivers για το λειτουργικο σου.
    -τους ξεσυμπιεζεις σε μια δισκετα
    -τους φορτωνεις στα windows κατα την εγκατασταση τους πατωντας F6 οπως σου ειπαν.
    Αλλα δυσκολο να αλλαξει κατι.
    Quality is not an act, it is a habit.

  14. #14
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από and1dr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιποον..πηγα χθες τον υπολογιστη στο πλαισιο και μου ειπαν οτι φταινε τα windows και οτι πρωτα πρεπει να φτιαξω μια δισκετα(για να αναγνωρισει τη μητρικη..καπως ετσι μου ειπαν...)..και οτι αυτο θα το κανω απο το cd της μητρικης και θα φτιαξω απο εκει μια δισκετα...μετα οταν θα κανω φορματ θα μου ζητηθει καποια στιγμη να βαλω τη δισκετα και θα πατησω F6...εκει θα κανει κατι μαγικα και μετα θα ειναι ολα ενταξει...ελα ομως που ψαχνω στο σιντι της μητρικης και δε μπορω να βρω κατι τετοιο...τωρα??
    δηλ οταν κανεις φορματ σου γραφει κατι κ...
    κολλαει;;;!!!
    _κ τι; 3αν κ οχι να σωσεις τα αρχεια λενε
    εσυ κανε ενα φορματ να τελειωνει γιατι το (κολπο) που λενε δε
    νομιζω να ποιανει

    ...σε ποιο πλαισιο πηγες;

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος frnk : 12-12-08 στις 21:35.

  15. #15
    Στο πλαισιο στη βουλιαγμενης πηγα..Εκανα το φορματ και φανηκε πως εφτιαξε, οταν τον ξανανοιξα ομως αρχισε τα ιδια..δηλ αρχικα να μπαινει η οθονη σταντ μπάι, μετα να παταω ρισετ για να ξεκινησει, να με βγαζει στην οθονη που επιλεγω safe mode κλπ κλπ και μετα μου εμφανισε το: BIOS ROM checksum error.... detecting floppy drive A media...insert system disk and press enter

    Παρεπιπτοντως εψαξα στο σαιτ της μητρικης, αλλα ειχε τοσα αρχεια εκει και ηταν και λιγο μπερδεμενα που δεν ηξερα ποιο απ ολα θα πρεπει να κατεβασω για να φτιαξω τη δισκετα που λεμε...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-08, 17:54
  2. δεν ανοίγει ο broswer ενω συνδεομαι κανονικά
    Από kinezos69 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-08, 19:52
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-08, 00:49
  4. Δεν ανοίγει η οθόνη κατά την εκίννηση του υπολογιστή! SOS!
    Από hellenicsun στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-07, 22:32
  5. Δεν ανοιγει το μενου του Jetspeed 520 απο τον IE!
    Από amitsos στο φόρουμ Broadband Software
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-06, 23:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας