Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    12-10-2005
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Αν το pc μου είναι αρκετά μακριά από μπρίζα τηλεφώνου (συγκεκριμένα στην άλλη πλευρά του δωματίου) και δεν υπάρχει η δυνατότητα μετακίνησής του, για να συνδέσω το ADSL modem μου (εφόσον δεν υποστηρίζει wifi) πρέπει να αγοράσω κανένα τεράστιο καλώδιο; Θα έχω επιπτώσεις στην ταχύτητα;

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2005
    Περιοχή
    West Salonika
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Αν το καλωδιο σου ειναι οντως τεραστιο (δεκαδες μετρα ) τοτε μπορει να εχει καποια επιπτωση στην ταχυτητα. Αλλιως δεν νομιζω να αντιμετωπισεις προβλημα.

    Εγω τουλαχιστον δεν αντιμετωπισα προβλημα με καλωδιο 5 μετρων που ειχα πριν 1 χρονο.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-10-2005
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    πάντως είναι ότι πιο χαζό να διασχίζει το δωμάτιο ένα καλώδιο...

    να δω πως θα τα βολέψω

  4. #4
    Το avatar του μέλους Λύσανδρος
    Λύσανδρος Guest
    Ό,τι καλώδιο και να βάλεις από τον ένα τοίχο στον άλλο για να μεταφέρεις το DSL σου, δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα. Η απόσταση αυτή που λές είναι αμελητέα μπροστά στην απόσταση DSLAM - πρίζας σου. Εγώ έχω προέκταση από το splliterάκι 10 μέτρα δισύρματο χάλκινο που καταλήγει σε βύσμα RJ-45 (μουφοπατέντα), όπου καρφώνεται το καλώδιο που έιχε μέσα το routerάκι μου (~5 μέτρα).Αρα..

  5. #5
    Εγγραφή
    12-10-2005
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Η απόσταση το ξέρω ότι είναι αμελητέα. Το θέμα είναι ότι η ποιότητα των καλωδίων δεν ξέρω πόσο αμελητέα είναι.

    Έχω παραγγείλει το US Robotics 9105 (τι έκπληξη :P). Τι καλώδιο να ζητήσω για να μην έχω πρόβλημα και από που; Από οποιονδήποτε ηλεκτρολόγο;

  6. #6
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.043
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzeo
    Η απόσταση το ξέρω ότι είναι αμελητέα. Το θέμα είναι ότι η ποιότητα των καλωδίων δεν ξέρω πόσο αμελητέα είναι.

    Έχω παραγγείλει το US Robotics 9105 (τι έκπληξη :P). Τι καλώδιο να ζητήσω για να μην έχω πρόβλημα και από που; Από οποιονδήποτε ηλεκτρολόγο;
    Αν θέλεις να έχεις πρακτικά μηδενική εξασθένιση, βάλε το modem κοντά στην πρίζα (ώστε να αποφύγεις επέκταση του πιο ευαίσθητου στις αποστάσεις τηλεφωνικού καλωδίου) και τράβα από το modem μέχρι το pc σου 10-15 μέτρα καλώδιο δικτύου. Η εξασθένηση στο καλώδιο δικτύου δεν παίζει ρόλο, διότι τα 100 Mbps που υποστηρίζει, όσο λιγότερα και να γίνουν, θα είναι πάντα πολύ περισσότερα από λίγα Mbps που υποστηρίζει στην καλύτερη περίπτωση μία ADSL γραμμή. Επομένως δεν θα έχεις καμία απώλεια στην ADSL σύνδεση.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  7. #7
    Εγγραφή
    31-08-2005
    Περιοχή
    ΑΝΩ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    Με λίγη τύχη 11500/500
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    SIEMENS CL110
    SNR / Attn
    6db(dB) / 38(dB)
    Καλημέρα σε όλους,

    Μια γρήγορη ερωτησούλα. Τι ρόλο παίζει το μήκος του καλωδίου που συνδέει τη γραμμή του τηλεφώνου (κοινώς η πρίζα στον τοίχο) με το router, οσον αφορά την ποιότητα της σύνδεσης. Ηδη αυτή τη στιγμή το καλώδιο που χρησιμοποιώ είναι γύρω στα 2 μέτρα και δεν έχω πρόβλημα. Αν όμώς αυτό γίνει 6 ή 7 μέτρα θα έχω απώλειες;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GR6175
    Καλημέρα σε όλους,

    Μια γρήγορη ερωτησούλα. Τι ρόλο παίζει το μήκος του καλωδίου που συνδέει τη γραμμή του τηλεφώνου (κοινώς η πρίζα στον τοίχο) με το router, οσον αφορά την ποιότητα της σύνδεσης. Ηδη αυτή τη στιγμή το καλώδιο που χρησιμοποιώ είναι γύρω στα 2 μέτρα και δεν έχω πρόβλημα. Αν όμώς αυτό γίνει 6 ή 7 μέτρα θα έχω απώλειες;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Αν σκεφτείς πόσες εκατοντάδες μέτρα (ή και χιλιόμετρα) έχει κάνει αυτό το "καλώδιο" για να έρθει από τον ΟΤΕ στο σπίτι σου, μάλλον η απάντηση είναι προφανής
    Το μόνο που πρέπει να προσέχεις γενικά είναι να μην περνάει κοντά σε ισχυρά πεδία (π.χ. starter από λάμπες φθορισμού)
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  9. #9
    Εγγραφή
    30-03-2004
    Περιοχή
    Βυρωνας,Αθηνα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    Tellas - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Σε εμενα το καλωδιο ειναι 25 μετρα και δεν εχω δει διαφορα απο πριν

  10. #10
    Εγγραφή
    31-08-2005
    Περιοχή
    ΑΝΩ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    Με λίγη τύχη 11500/500
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    SIEMENS CL110
    SNR / Attn
    6db(dB) / 38(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap
    Αν σκεφτείς πόσες εκατοντάδες μέτρα (ή και χιλιόμετρα) έχει κάνει αυτό το "καλώδιο" για να έρθει από τον ΟΤΕ στο σπίτι σου, μάλλον η απάντηση είναι προφανής
    Το μόνο που πρέπει να προσέχεις γενικά είναι να μην περνάει κοντά σε ισχυρά πεδία (π.χ. starter από λάμπες φθορισμού)
    thanx a lot

  11. #11
    Το avatar του μέλους Λύσανδρος
    Λύσανδρος Guest
    Σε μένα προσωπικά, όταν περνούσε το σήμα μέσω απο PCB πριζας ΟΤΕ , τότε το Φριτζ επέλεγε carriers κάτω απο 700 ΚΗz. τώρα που όλα τα καλώδια είναι αμιγώς χάλκινα, επιλέγει και απο 700-900 ΚΗz.

    Τι τεχνολαλακίες λέω;...Πρακτικά: Κατ'εμέ θα πρέπει να σε απασχολεί η ορθή και ποιοτική καλωδίωση μόνο αν πιστευεις πως ενδεχόμενο πρόβλημα έγκειται σε εξευτελιστικά κακής ποιότητας/ αγωγιμότητας αγωγούς..Αν τραβήξεις μπαλαντέζα 100 μέτρα, και το DSL σου παίζει, τότε μη σε νοιάζει τι και πως. Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον...

Παρόμοια Θέματα

  1. Μήκος καλωδίου για VoIP
    Από sgiak στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-08, 03:17
  2. Μηκος καλωδιου τηλεφωνου και δικτυου
    Από trace στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-08, 02:04
  3. Μηκος τηλ. καλωδιου
    Από absolutely silent στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-07, 11:14
  4. Μηκος καλωδιου
    Από tiramola στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-06, 23:36
  5. Μήκος Καλωδίου.
    Από tzdim στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-04, 19:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας