Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Η γνώμη σας γύρω από την Alfa Romeo

Ψήφισαν
103. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Είναι μια εταιρία που προσέφερε και προσφέρει στην αυτοκίνηση.

    43 41,75%
  • Είναι μια εταιρία που δυστυχώς δε με ικανοποίησε/ικανοποιεί.

    15 14,56%
  • Είναι μια εταιρία τα μοντέλα της οποίας θεωρώ ως δείγματα σχεδίασης και τεχνογνωσίας.

    52 50,49%
  • Είναι μια εταιρία που απορρίπτω λόγω κακής φήμης.

    27 26,21%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 110
  1. #1
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα ήθελα πολύ να ξέρω, έτσι για να γίνεται κουβέντα, ποια είναι η γνώμη σας για αυτή την ιστορική φίρμα. Γνώμες, σχόλια, παρατηρήσεις, ακόμη και εγκάθετες δηλώσεις υπέρ ή κατά. Έτσι, να κάνω μια μικρή σφυγμομέτρηση γύρω από αυτή τη μάρκα και τα αυτοκίνητά της.

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Οτι και να ακουσεις θα ειναι μεσα στην σφαιρα "Ιταλικο=προβληματα".
    Θα τα λενε οσοι νομιζουν πως υπαρχουν Γερμανικα.
    Ας πουμε κατοχοι Opel Astra που ακομα δεν εχουν ζησει την εμπειρια να εισαι κατοχος Astra.

    Αυτα σαν προλογος.

    Τωρα συγκεκριμενα για την Αlfa.
    Παλια στην Ελλαδα τα λιγα συνεργεια ειχαν την πολυτελεια να θεωρουν πως οποιος εχει Alfa ειναι και "λατρης" = τα σκαει.
    Ετσι αναζητουσαν τροπους να εισαι "κοντα" τους.
    Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να επιβαρυνει την ηδη κακη φημη, που εν μερη ηταν σωστη αφου οι παλιες Alfa ηταν λιγακι ιδιοτροπες.

    Οι Alfa της 146/156 αλλαξε την πορεια της εταιριας.
    Εβγαλε και τον boxer, το σημα κατατεθεν.
    Αν και πολλες 146 βγηκαν με αυτον.
    Αλλαξε και η ποιοτητα, προς το καλυτερο.

    Το καλο που εχει, οπως και καποιες αλλες Ιταλικες μαρκες, ειναι οτι και κατι προβληματικο να εχει βγει στην επομενη φουρνια διορθωνεται.
    Κατι που συμβαινει στις περισσοτερες μαρκες αυτοκινητων, αλλά σε μερικες δεν αλλαζει μεχρι να βγει το μοντελο εκτος παραγωγης.
    Ετσι και στις Alfa ισχυει ο κανονας "δεν αγοραζουμε με το που πρωτοβγει".

    Τωρα οι νεες Alfa 159, με τον Opel κινητηρα.
    Απογοητευση να το ξερεις, απολαυση να την οδηγεις.
    Ευτυχως αυτη η συνταγη δεν αλλαξε.
    Αν και βαρυ αμαξωμα η 159 ειναι ωραιο αυτοκινητο.

    Σχεδιαστικα;
    Τι να πει κανεις...εχει βγαλει πανεμορφα αυτοκινητα.

    Οδηγικα;
    Χωρις λογια.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδη κατεχω μια 156 κουκλα εχω να πω καλα λογια φυσικα..δεν με εχει ξοδεψει χωρις λογο ,ζημιες προβληματα δεν ειχα/εχω ..
    Ευχομαι στο μελλον να εχω παλι την οικονομικη δυνατοτητα ν'αλλαξω την 5χρονη 156 με καποιο νεο μοντελο..












    ..nick2crete!

  4. #4
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάποιοι ψήφισαν τα 2. και 4. αλλά κανείς δεν είπε και το γιατί. Πάντως, η 4η επιλογή μπήκε επίτηδες καθώς θεωρώ ότι ένα μεγάλο κομμάτι αυτών που απορρίπτουν αυτή την εταιρία, το κάνουν μόνο και μόνο λόγω κακής φήμης.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Εγω ψηφισα το 1 και το 3. Ειχα οδηγησει μια Αλφα 147 και ηταν καταπληκτικη. Μου αρεσε επισης εσωτερικα και εξωτερικα

  6. #6
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geofak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω ψηφισα το 1 και το 3. Ειχα οδηγησει μια Αλφα 147 και ηταν καταπληκτικη. Μου αρεσε επισης εσωτερικα και εξωτερικα
    Τη πήγες σε στροφές; Εκεί κι αν νιώθεις το λεγόμενο driving pleasure!

  7. #7
    Το avatar του μέλους iloxos
    iloxos Guest
    έχω την 147 και πάω για την 149 ή μετχ spider.

    η άλφα είναι καψούρα.

  8. #8
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Περιοχή
    @ground
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    879 / 11.997
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    Thomson Speedtouch 780(i)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 37(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βγάζει αυτοκίνητα που μιλάνε στην καρδιά και σίγουρα όταν θα τα βλέπεις μετά από πολλά χρόνια θα γυρνάς να τα κοιτάξεις.Δείτε πόσο σύγχρονη φαίνεται μία 156(παρουσιάστηκε το 97) ή μία 147 (2000) και συγκρίνετε με τα ανταγωνιστικά μοντέλα που βγαίναν τότε,επίσης και η νέα γενιά είναι καταπληκτικά αυτοκίνητα (MiTo,159).

  9. #9
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάντα μου άρεσε ιδιαίτερα η 159. Μπορώ να πω ότι είδα ακόμη μια πλευρά της όταν βρισκόταν πίσω από την Aston Martin στο James Bond.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    Καλαμάκι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4900/980
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 48(dB)
    Path Level
    Interleaved
    alfa romeo με τις ομορφες τις καλλονες σίγουρα προσφέρουν στην αυτοκίνηση. Όμως η κατασκευαστική τους ποιότητα δεν είναι και η καλύτερη για τα λεφτά που δίνεις. Δηλαδή πληρώνεις alfa romeo και παίρνεις κινητήρα... fiat

    Απλά να ξέρεις ότι η τιμή των alfa romeo αυτοκινήτων αντικατοπτρίζουν καθαρά την ομορφιά και το γουργούρισμα του κινητήρα... πληρώνεις ομορφιά και μόνο. Από αξιοπιστία δεν θα την έλεγα και την καλύτερη.

    Αν σε ενδιαφέρει για καινούργιο έχε υπόψιν ότι έχουν σχετικά χαμηλότερη μεταπολιτική αξία.... ενώ για μεταχειρισμένο μην αγοράσεις παρά μόνο αν είναι γνωστός σου. Με εξαίρεση την 146, τα περισσότερα μοντέλα έχουν βγάλει προβλήματα (ηλεκτρολογικά κυρίως)

  11. #11
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο κινητήρας είναι της Fiat κατασκευαστικά αλλά από εκεί και πέρα, έχει προστεθεί η τεχνογνωσία της Alfa Romeo. Λογικό αφού πλέον μαζί με τη Fiat, τη Lancia και τη Maserati, βρίσκονται κάτω από τον ίδιο όμιλο. Αντίστοιχα με το VAG Group.

    Για την αξιοπιστία των νέων μοντέλων, δε μπορώ να μιλήσω καθώς δε διαθέτω. Τώρα, από απόψεις άλλων ιδιοκτητών, δεν έχει αναφερθεί κάτι.

    Είμαι ήδη κάτοχος της 156 (μοντέλο του 1999) και σε πληροφορώ πως βρίσκεται σε άριστη κατάσταση, τα πρώτα 85.000 χιλιόμετρα έγιναν από το πρώτο ιδιοκτήτη και τα επόμενα 30.000 από εμένα. Δεν έχει βγάλει το παραμικρό! Δε νομίζω πως ήμουν τυχερός. Αντίθετα, τα προβλήματα του παρελθόντος έχουν εξαφανιστεί εδώ και καιρό. Όμως, η αρνητική φήμη συνεχίζεται και σε αυτό, υπεύθυνη είναι η Fiat καθώς δε κάνει σωστό marketing (σε αντίθεση με το VAG Group και γενικότερα τις Γερμανικές εταιρίες, που αποτελούν το 50% των έμμεσων ή/και άμεσων διαφημίσεων στο περιοδικό τύπο.)

  12. #12
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    Καλαμάκι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4900/980
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 48(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κινητήρας είναι της Fiat κατασκευαστικά αλλά από εκεί και πέρα, έχει προστεθεί η τεχνογνωσία της Alfa Romeo. Λογικό αφού πλέον μαζί με τη Fiat, τη Lancia και τη Maserati, βρίσκονται κάτω από τον ίδιο όμιλο. Αντίστοιχα με το VAG Group.

    Για την αξιοπιστία των νέων μοντέλων, δε μπορώ να μιλήσω καθώς δε διαθέτω. Τώρα, από απόψεις άλλων ιδιοκτητών, δεν έχει αναφερθεί κάτι.

    Είμαι ήδη κάτοχος της 156 (μοντέλο του 1999) και σε πληροφορώ πως βρίσκεται σε άριστη κατάσταση, τα πρώτα 85.000 χιλιόμετρα έγιναν από το πρώτο ιδιοκτήτη και τα επόμενα 30.000 από εμένα. Δεν έχει βγάλει το παραμικρό! Δε νομίζω πως ήμουν τυχερός. Αντίθετα, τα προβλήματα του παρελθόντος έχουν εξαφανιστεί εδώ και καιρό. Όμως, η αρνητική φήμη συνεχίζεται και σε αυτό, υπεύθυνη είναι η Fiat καθώς δε κάνει σωστό marketing (σε αντίθεση με το VAG Group και γενικότερα τις Γερμανικές εταιρίες, που αποτελούν το 50% των έμμεσων ή/και άμεσων διαφημίσεων στο περιοδικό τύπο.)
    Είπα μόνο 146 ενώ ήθελα να πω τα αμάξια αυτής της φουρνιάς.

    Όσον αφορά το κινητήρα, σαφώς και έχει μπει τεχνογνωσία... πως άλλωστε έχουν τόσους δυνατούς κινητήρες όμως δεν παύει να γίνονται απο ίδια μέταλλα που γίνονται και οι fiat κινητήρες. Η τεχνογνωσία έχει να κάνει με αποδόσεις και καταναλώσεις και όχι με αξιοπιστία (δυστυχώς)

    Ακόμη όταν λέω ότι βγάζουν προβλήματα δεν σημαίνει ντε και καλά ότι θα σου πάθει κάτι το αμάξι. Απλά από τις σχετικά πιο ακριβές εταιρίες είναι η λιγότερο αξιόπιστη... αυτό είπα . Μην κοιτάς την τιμή που πήρες το μεταχειρισμένο αμάξι, κοίτα σε τη τιμή θα έπαιρνες ένα καινούργιο alfa romeo.

    Για σκέψου να χες σκάσει μια 20αρα και βάλε χιλιάρικα και να σου βγάλει προβλήματα ... τραγικό έτσι;

    ........Auto merged post: Antre πρόσθεσε 0 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Βέβαια είναι τόσο κουκλιά τα άτιμα και με τόσο ωραίο γουργουρητό που σίγουρα πολύ θα το έπαιρναν

    ........Auto merged post: Antre πρόσθεσε 1 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Υ.Γ. Οι επιλογές που είχες στη ψηφοφορία δεν με πολυκαλυπταν. Ουσιαστικά η αποψή μου είναι αυτή που έγραψα στο πρώτο μήνυμα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antre : 09-12-08 στις 00:08. Αιτία: auto merged post

  13. #13
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σίγουρα. Αλλά ξέρεις τι; Είχα οδηγήσει μια BMW 318i ολοκαίνουρια. Να σου πω ότι μπήκα στη σύγκριση και διαπίστωσα πως, ενώ η BMW φαινόταν να έχει καλύτερο στήσιμο στο δρόμο, αντίθετα είχε πολύ χειρότερο! Σου μιλάω για ένα αυτοκίνητο που, κατά γενική εκτίμηση, είναι πολύ ακριβότερο από μια Alfa Romeo 159, 1.9! Τι να πει κανείς. Πιστεύω πως, η Alfa Romeo βγάζει πλέον πλήρως αξιόπιστα αυτοκίνητα, ίσως εδώ και καιρό. Επίσης, σύμφωνα με ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες, πρόκειται να δούμε και πάλι GTA εκδόσεις. Φαντάσου τι έχει να γίνει με τον ανταγωνισμό.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    Καλαμάκι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4900/980
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 48(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα. Αλλά ξέρεις τι; Είχα οδηγήσει μια BMW 318i ολοκαίνουρια. Να σου πω ότι μπήκα στη σύγκριση και διαπίστωσα πως, ενώ η BMW φαινόταν να έχει καλύτερο στήσιμο στο δρόμο, αντίθετα είχε πολύ χειρότερο! Σου μιλάω για ένα αυτοκίνητο που, κατά γενική εκτίμηση, είναι πολύ ακριβότερο από μια Alfa Romeo 159, 1.9! Τι να πει κανείς. Πιστεύω πως, η Alfa Romeo βγάζει πλέον πλήρως αξιόπιστα αυτοκίνητα, ίσως εδώ και καιρό. Επίσης, σύμφωνα με ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες, πρόκειται να δούμε και πάλι GTA εκδόσεις. Φαντάσου τι έχει να γίνει με τον ανταγωνισμό.
    Μα δεν είπα τίποτα για στήσιμο . Σίγουρα οι alfa romeo είναι για το δρόμο ότι είναι τα υπερωκεάνια στη θάλασσα. Ασυζητητί έχουν πολύ καλό στήσιμο... δεν ξέρω ποια μοντέλα τι στήσιμο έχουν σε σχέση με άλλα μοντέλα άλλων εταιριών αλλά σίγουρα οι lafa romeo έχουν καλό στήσιμο.

    Δεν σου κρύβω ότι για μένα αποτελούσε ένα δέλεαρ το στήσιμο τους... αλλά τελικά πήρα ένα opel astra του 2000 (το προηγούμενο μοντέλο) και του βαλα sport αναρτήσεις και είμαι κομπλέ εδώ και 3.5 χρόνια

    Απλά όταν μιλάω για αξιοπιστία μιλάω για προβλήματα και μόνο. Και αυτός είναι ο μόνος λόγος που δεν θα περνα alfa romeo. Κακά στησίματα και αλλες χαζομάρες είναι για τη θεια μου τη Kαλλιόπη να πάρει ένα renault megane και να καμαρώνει ότι έχει από τα πιο αξιόπιστα αυτοκίνητα και όταν τη ρωτάς ποιο αμάξι πήρε να σου απαντάει "το renault" σκέτα

  15. #15
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φυσικά και δεν είπες τίποτα για στήσιμο. Το ανέφερα ως μέτρο σύγκρισης ανάμεσα στα δύο αυτοκίνητα από τα οποία έχω οδηγικές εμπειρίες. Πάντως, θα ήθελα να μου πεις, έχεις προσωπική εμπειρία από προβλήματα με Alfa Romeo ή βασίζεις τη γνώμη σου σε πληροφορίες / γνώμες ανθρώπων που υποθέτω οτι εμπιστεύεσαι; Προσοχή, δε σου κάνω επιθετική ερώτηση. Απλά, με ενδιαφέρει να δω πως σκέφτεται κάποιος που έχει απορρίψει αυτή τη μάρκα για τον τάδε λόγο.

Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιά είναι η γνώμη σας για αυτό...
    Από stefan στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-08, 23:44
  2. Ποια ειναι η γνωμη σας για Packard Bell λαπτοπ ?
    Από ozma στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-07, 18:31
  3. 24. Ποιά είναι η γνώμη σας για τη σειρά;
    Από vaggos_fromhell στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-07, 11:25
  4. Ποια είναι η γνώμη σας για αυτόν;
    Από papajohn777 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-06, 10:49
  5. Ποια ειναι η γνωμη σας για τα προϊοντα της TRUST?
    Από apos74 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-05, 04:09

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας