Σελ. 1 από 26 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 382
  1. #1
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.723
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Από χθες γυρίζει ένα μέηλ, δεν ξέρω ποιος το ξεκίνησε, αν και έχω αρκετές υποψίες, που έφτασε και σε μένα. Το μέηλ αυτό δεν λέει πολλά. Αναφέρει μόνο ένα μικρό γνωστό απόσπασμα ενός λόγου του Ισοκράτη:

    Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται, διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα, και την αναρχία ως ευδαιμονία.

    Ισοκράτης 436-338π.Χ.
    Στο παραπάνω, ήρθε σήμερα να προστεθεί η δήλωση του κ. Παυλόπουλου στην Βουλή σε απάντησή του προς επερωτήσεις των Χαλβατζή και Αλαβάνου για την δολοφονία του Αλέξη:

    ο υπουργός Εσωτερικών χαρακτήρισε τους κουκουλοφόρους ως εχθρούς της Δημοκρατίας και σημείωσε πως ως τέτοιοι θα αντιμετωπιστούν από την κυβέρνηση
    Edit: [ To αρχικό κείμενο ήτανε εξώφυλλο του Ελεύθερου Τύπου στις 10/12/2008, και απεδείχθη πως είναι ψευδές. Σχετικό link http://www.tvxs.gr/v1462. ]

    Η προσωπική μου απάντηση κατ'αρχήν προς το e-mail αυτό, και κατ'επέκταση στην δήλωση του υπουργού είναι η εξής:

    Κατ’ αρχήν θεωρώ λάθος να κάνουμε quotation μεμονωμένες φράσεις αρχαίων φιλοσόφων σε μια προσπάθεια να εξηγήσουμε τις σημερινές καταστάσεις που είναι σαφώς πολύ πολυπλοκότερες από τις τότε, και φυσικά πολλές φορές δεν ταιριάζουν καν ως γεγονότα αφού το τι είπε ο Ισοκράτης το 350πχ για την δημοκρατία και την καταστροφή της αφορά τις καταστάσεις που εκείνος βίωνε.

    Η δική μου απάντηση σ’ αυτήν την, ακόμα και επικίνδυνη, γενίκευση είναι πως η Δημοκρατία μας έχει προ πολλού καταλυθεί από την σήψη και την κατάχρηση της εξουσίας, της όποιας εξουσίας, και όχι από τις αντίστοιχες καταχρήσεις της ελευθερίας από τους πολίτες. Θα σου έλεγα μάλιστα πως, καθώς θυμηθήκαμε την ρήση του Ισοκράτη λόγω των τελευταίων γεγονότων, η ρήση αυτή έχει έως και ναζιστικά / φασιστικά υπονοούμενα, αφού εκεί που στην ουσία καταλήγει είναι πως αφού έχουμε καταχραστεί την δημοκρατία και τις ελευθερίες μας θα πρέπει να μας αφαιρεθούν κάποιες από αυτές. Κοινώς να καταλήξουμε όλοι μαζί στο φυσικό συμπέρασμα (που ήδη έχει ακουστεί από τα στόματα είτε πονηρών είτε ηλίθιων πολιτών) πως «μια Χούντα μας χρειάζεται», ή, στην καλύτερη, να αποδεχθούμε εύπεπτα την επιβολή του άρθρου 48 του Συντάγματος για να συμμαζέψουμε τους κουκουλοφόρους. Συγγνώμη αλλά σ’ αυτό το τεχνητό δίλημμα δεν μπαίνω. Δεν με αφορά.

    Δεν θα προσπαθήσω (τώρα) μέσα από πολιτικές και κοινωνικές αναλύσεις να αιτιολογήσω το γιατί αυτοί οι άνθρωποι εκφράζουν τόση οργή και τόσο μίσος. Θα κάνω την αυθαίρετη παραδοχή πως όλοι αυτοί είναι αναρχικοί, είναι αλήτες και παρτάκηδες που δεν έχουν άλλη δουλειά από το να τα σπάνε για να την βρίσκουν. Και θα κάνω το απλό εύλογο ερώτημα: που ακριβώς είναι το κράτος; Που είναι η κυβέρνηση; Που είναι ο υπουργός; Που είναι ο πρωθυπουργός; Που; Είναι μήπως στο διάγγελμα που, μετά από 4 μέρες που καίγονται οι πόλεις έρμαιες στα χέρια όλων αυτών, βγήκε και έκανε, για να μας πει ότι τα καταδικάζει; Χωρίς να πει επιτέλους τι μέτρα θα πάρει για να τα σταματήσει; Εσάς αυτός ο πρωθυπουργός σας ικανοποιεί; Σας καλύπτει; Γιατί εμένα με κάνει να θέλω να κλάψω. Τόση ανικανότητα, βλακεία, ηλιθιότητα, με κάνει να θέλω να κλάψω. Θα το θέσω και διαφορετικά. Στην αρχή θεωρούσα πως όλα αυτά ήταν ένα πλάνο. Ήταν οργανωμένα. Πως τους έκατσε η δολοφονία του μικρού Αλέξη για να τα ξεκινήσουν όλα με σκοπό να ενισχύσουν το συντηρητικό πολιτικό συναίσθημα των πολιτών που ακολουθεί πάντα γενικευμένα φαινόμενα τρομοκρατίας μιας και την προηγούμενη εβδομάδα είδαμε τις δημοσκοπήσεις με το πασοκ στο +5,5%. Σήμερα όμως καταλήγω πως δεν έχουν το μυαλό ούτε για κάτι τέτοιο. Είναι απλά ανίκανοι. Επικίνδυνα ανίκανοι.

    Έρχονται μάλιστα οι υποστηρικτές των ανίκανων αυτών να βάλουν το φοβερό ερώτημα «όταν η αστυνομία επεμβαίνει φωνάζετε οι αριστεροί ότι είναι βία. Όταν δεν κάνει κάτι φωνάζετε ότι είναι ανίκανοι. Αποφασίστε!»… Αν και αισθάνομαι ότι απευθύνομαι σε λογικούς ανθρώπους που ξέρουν τι σημαίνει αριστερά, ή σε κάθε περίπτωση διακατέχονται από κοινή λογική, ας το εξηγήσουμε: ΝΑΙ κύριοι! Όταν τα φφφφφφφφφφανταστικά ΜΑΤάκια κατεβαίνουν την Δευτέρα και την Τρίτη το πρωί στην Ομόνοια και ανηλεώς ξυλοφορτώνουν 15χρονους μαθητές είναι ΒΙΑ… Αν ο μαθητής αυτός παρανόμησε να τον συλλάβουν. Το ξύλο χωρίς λόγο είναι ΒΙΑ.- Όταν αντίστοιχα το βράδυ κάθονται και κοιτάζουν άπραγοι τους κουκουλοφόρους αυτό είναι ανικανότητα (σκόπιμη; Ίσως!). Ή είμαι ο μόνος που θεωρεί ότι στην εικόνα αυτή υπάρχει κάποιο λάθος; Και ΝΑΙ. Κανείς δεν πρόκειται να μιλούσε αν γινόταν το αυτονόητο: να συλλάβουν τους κουκουλοφόρους, ή εν πάση περιπτώση να βρουν τρόπους καταστολής. Και υπάρχουν. Μεταξύ του «σπάω στο ξύλο/βγάζω πιστόλι» και του «κάθομαι και τους κοιτάζω και για τα μάτια του κόσμου πετάω και κάνα χημικό» υπάρχει μία χαοτική διαφορά.

    Όχι λοιπόν. Δεν θεωρώ πως ταιριάζει η ρήση του Ισοκράτη στις μέρες που διανύουμε. Τουλάχιστον όχι με τον τρόπο που μάλλον εννοείται από το circulation αυτού του e-mail χθες από το πρωί. Αν θέλουμε να το λάβουμε υπόψη μας θα πρέπει να αντιστρέψουμε λίγο το προς ποιους αναφέρεται. Αναφέρεται άραγε στους πολίτες, ή μήπως αναφέρεται στην ανικανότητα της κυβέρνησης; Στους επικίνδυνους αυτούς που μετά την περσινή οικολογική καταστροφή που και πάλι με την ανικανότητά τους πέτυχαν και μετά μοίραζαν 3χίλιαρα για να τους ψηφίσουν, φέτος άφησαν 2-3-4 χιλιάδες οργισμένους να καταστρέψουν την πόλη (και όχι μόνο την δική μας φυσικά!); Και μετά να μοιράζουν 10χίλιαρα στο ίδιο και απαράλλακτο περσινό μοτίβο; Μήπως η ρήση αυτή αναφέρεται στον ανύπαρκτο αυτόν πρωθυπουργό που ανέχεται στην κυβέρνησή του ρουσόπουλους, βουλγαράκηδες, πολύδωρες και παυλόπουλους; Ή μήπως δεν είναι αυτοί που έδωσαν το θάρρος σήμερα στον γνωστό μοντελοπνίχτη Κούγια να πει πως «η δολοφονία του Αλέξη ήταν μια… παρεξήγηση»; Το θάρρος στον ειδικό φρουρό που τράβηξε την σκανδάλη να λέει ότι ο Αλέξης είχε προβλήματα συμπεριφοράς και τον απέβαλαν τα σχολεία (κάτι που λεπτά μετά βγήκε η σχολή Μωραΐτη να διαψεύσει και να τον εκθέσει); Ποια είναι η εικόνα του πολίτη όταν το Σάββατο στις 21:30 δολοφονείται ένα μαθητής και στις 01:30 ο κ. υπουργός παιδείας θεάζεται να διασκεδάζει σε τερζή-παπαρίζου και το επόμενο απόγευμα να πηγαίνει γήπεδο να δει μπάλα, λες και δεν συμβαίνει τίποτα;

    Έρχονται αυτοί οι ανίκανοι, για να δικαιολογήσουν την ανικανότητά τους, να μας πουν πως και….. το 1985 το ίδιο έγινε με τον Καλτεζά. Και με εξοργίζουν. Μου ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι! Μα καλά; Η Ελλάδα από το 1985 δεν έχει κάνει ένα βήμα μπροστά; Θα κρίνω σήμερα τα γεγονότα με τα ίδια μάτια του 1985; Μα είναι δυνατόν; Είναι δυνατόν να βγαίνει ανίκανος να μας πει πως τον ειδικό φρουρό τους τον παρέδωσε το… πασοκ; Είναι δυνατόν να κάνει 2,5 ώρες υπουργικό συμβούλιο και το μόνο που έχει να πει είναι ότι τα κανάλια μας δείχνουν ψέμματα, πως η αστυνομία κάνει το έργο της, πως υπάρχει σκοτεινό σχέδιο και να μας καλεί να το ανακαλύψουμε; Πάλι οι ίδιες ασύμμετρες βλακείες από τους ίδιους ασύμμετρα ανίκανους;

    Αλήθεια, αυτή η ανύπαρκτη κυβέρνηση ανικάνων δεν είναι που έχει φτάσει τον κόσμο να αισθάνεται μίσος και οργή; Ή εσείς είστε ΟΚ και δεν τα αισθάνεστε; Γιατί αν αυτοί οι κουκουλοφόροι είχαν βάλει οργανωμένο στόχο και χτυπούσαν συγκεκριμένους οικονομικούς στόχους και όχι τις πολυκατοικίες και τα μαγαζάκια του κόσμου, να είστε βέβαιοι πως θα γινόμουν κι εγώ κουκουλοφόρος. Όχι γιατί θα κέρδιζα κάτι ιδιαίτερο, αλλά για να ξεσπάσω αυτό το μίσος και την οργή που νιώθω βλέποντας καθημερινά τον χορό των εκατομμύριων και των δις γύρω μου, κι εγώ να μην ξέρω αν στο τέλος Φεβρουαρίου θα έχω να πληρώσω το νοίκι μου και να πάω σούπερ μάρκετ. Ή μήπως είναι άλλη η κυβέρνηση που δίδαξε το «κάθε τι νόμιμο είναι και ηθικό»; Ή μήπως άλλη που δίδαξε ότι καίμε την μισή Ελλάδα και το ξεπλένουμε με τριχίλιαρα; Δεν σας γεμίζουν οργή όλα αυτά; Δεν σας γεμίζει οργή να βλέπετε τις κυβερνήσεις των άλλων κρατών να λαμβάνουν μέτρα για την ανεργία και την οικονομική ύφεση (με ή χωρίς αποτέλεσμα, τουλάχιστον κάτι να προσπαθούν!) και εδώ το μόνο που γίνεται ένα το πάρτυ των 28 δις του αλογοσκούφη με τους τραπεζίτες; Σας φαίνεται περίεργο που στο γενικό πάρτυ και μπάχαλο της ανύπαρκτης κυβέρνησης ανίκανων ο κόσμος παίρνει τον νόμο στα χέρια του; Που ξεσπάει σπάζοντας και καίγοντας και λεηλατώντας; Ή μήπως φταίνε οι αναρχικοί; Πότε είχαμε στην Αθήνα 4-5000 αναρχικούς; Μετά τις πορείες μαζεύονταν οι 400-500 ανεγκέφαλοι έξω από το πολυτεχνείο and that was all. Πότε είχαμε κουκουλοφόρους στη Μυτιλήνη; Στον Βόλο; Στην Λάρισα, στα Ιωάννινα, στο Ηράκλειο; Δεν σας προβληματίζει η σκηνή που 10 15άχρονα σπάνε την βιτρίνα μίας τράπεζας ενώπιον ενός κοινού 150-200 ενηλίκων και μόλις έσπασε η τζαμαρία τους χειροκρότησαν με επευφημίες;

    Η κοινωνία μας είναι θυμωμένη. Οργισμένη. Διακατέχεται από μίσος. Το μίσος και την οργή που φέρνουν η ανέχεια και η αβεβαιότητα για το μέλλον. Ο Αλέξης και τα άλλα 15χρονα που κατέβηκαν στους δρόμους, και όχι μόνο αυτοί, δεν είναι οι αλήτες που θέλουν οι ανίκανοι να πιστέψουμε πως είναι. Είναι παιδιά μιας γενιάς χωρίς όραμα, χωρίς μέλλον, χωρίς ελπίδες. Μαζί τους είναι η οργισμένη γενιά των 700 ευρώ που δεν έχει όραμα και ελπίδα. Που δεν βλέπει φως στο τούνελ. Ας σταματήσουμε λοιπόν να είμαστε αρνητικοί στα φαινόμενα των καιρών. Ας ανοίξουμε τα μάτια μας όλοι μαζί να δούμε ποιος είναι ο εχθρός και να δούμε πως θα τον αντιμετωπίσουμε. Πριν 20 χρόνια ο καπιταλισμός πανηγύριζε για τον θάνατο του κομμουνισμού. Σήμερα θάβουμε τον καπιταλισμό που αυτοκτόνησε. Ας δούμε τι θα κάνουμε τώρα. Και ας μην είμαστε κι εμείς θύματα αυτών των ανίκανων. Ας αποτινάξουμε από πάνω μας τον συντηρητισμό που μας επιβάλλουν οι καταστάσεις αυτές. Ας σκεφτούμε το μέλλον, ένα μέλλον χωρίς αυτούς τους ανίκανους.

    Αλήθεια; Τα 10χίλιαρα θα πάρουν και οι τράπεζες που τους τα κάψανε; Ε ρε πάρτυυυυυυυυυυυ!!!!!!!! Δώσε και μένα μπάρμπα!!!

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Καλή μας νύχτα. Γενικώς και ειδικώς.

    Υ.Γ. Για να μην μου απαντήσει κανείς στο στυλ «γιατί οι άλλοι είναι καλύτεροι;» απαντώ άμεσα πως όχι, δεν είναι καλύτεροι, και σήμερα έχουμε τεράστιο πρόβλημα πως η χώρα θα πορευθεί μέσα στην κρίση που έρχεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος harris : 11-12-08 στις 20:54.
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  2. #2
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    αντιγράφω από εδώ [http://politis-gr.blogspot.com]

    ..... Λίγοι πρόσεξαν όμως ότι αμέσως μετά τη συνάντηση της με τον κ. Καραμανλή, η κυρία Παπαρήγα, η οποία παρεμπίπτοντος μετρά και την κάθε της κουβέντα, έκανε μια …παράξενη και σαφώς υπαινικτική δήλωση.

    Είπε ότι η υπόθεση των κουκουλοφόρων …..«πάει πολύ μακριά» και προσπαθώντας να φανεί ως …αστείο (πράγμα που η σοβαρότητα του χαρακτήρα της, αλλά και οι ώρες δεν το επέτρεπαν και δεν θα το έκανε ποτέ, εκτός και ……εάν ήθελε να στείλει μήνυμα) ανέφερε τη λέξη …«Ταλιμπάν». Οι … «Αφγανοί» (που τα τελευταία χρόνια έχουν κατακλύσει την χώρα μας ), σύμφωνα με τις πληροφορίες διαφόρων μυστικών υπηρεσιών που κατά καιρούς έχουν δει το φως της δημοσιότητας δεν είναι όλοι ....«αθώοι».

    Αυτό που δεν ανέφερε η κ. Παπαρήγα είναι ότι στους .. «εισαγόμενους αντιεξουσιαστές» που συστρατεύτηκαν με τους .. «εγχώριους αντιεξουσιαστές» εκτός των Αφγανών μετείχαν και οι γείτονες τους Πακιστανοί.
    Όλοι γνωρίζουμε την συμμετοχή του ...Πακιστανικού δακτύλου στις (ανά τον κόσμο) διάφορες τρομοκρατικές ενέργειες των τελευταίων ετών.

    Το … σενάριο προέβλεπε την έναρξη του έργου στην πορεία για τον εορτασμό του Πολυτεχνείου . Η καταρρακτώδης όμως βροχή τους χάλασε τα σχέδια.

    Μετέθεσαν την εκτέλεση του έργου για αργότερα και το γεγονός της δολοφονίας του 15χρονου τους έδωσε την αφορμή για την έναρξη του ….έργου.

    Από την αρχή το σενάριο προέβλεπε ….πάση θυσία κι άλλους νεκρούς. Οι λόγοι ευνόητοι.

    Η κυβέρνηση κρατώντας μια …αστυνομική αμυντική στάση έδωσε τον χρόνο στις υπηρεσίες ασφαλείας να μαζέψουν τους …. «εισαγόμενους» χωρίς να χυθεί αίμα.

    Προσέξτε ότι το 80% των συλληφθέντων που μετείχαν στα επεισόδια είναι αλλοδαποί και δη Πακιστανοί και Αφγανοί.

    Από την εξέλιξη των πραγμάτων (Γαλλία , Ελλάδα, αλλά και Ιταλία που όμως δεν τους «έπιασε» αφού ο Μπερλουσκόνι κατέβασε στρατιωτικές δυνάμεις στους δρόμους και τους πρόλαβε λίγο πριν ξεκινήσουν) ένα είναι σίγουρο πλέον.

    Βρισκόμαστε στην έναρξη μιας νέας μορφής πολέμου με τον εχθρό όμως ….εντός των Ευρωπαϊκών τειχών, που μπορεί να διαρκέσει περισσότερο από τους προηγούμενους.

    Κάποιοι ισχυρίζονται ότι μπορεί να είναι και πιο δύσκολη η αντιμετώπιση του, αφού οι Ευρωπαϊκές κοινωνίες δεν γνωρίζουν αυτό το είδος του εθνικού, κοινωνικού και οικονομικού πολέμου, όπου κυριαρχεί το «αντάρτικο» των πόλεων .

    Δεν είναι τυχαίο ότι στη Γαλλία πρόσφατα, ανακοινώθηκε από το Υπουργείο Εσωτερικών ότι η Γάλλοι αναρχικοί σε συνεργασία με τους ομόλογους τους Έλληνες και Ιταλούς, προσπάθησαν να σαμποτάρουν το σιδηροδρομικό δίκτυο (τρένα TGV).

    Ούτε τυχαία είναι η προχθεσινή δήλωση (που προκάλεσε σάλο) του Γάλλου υπουργού Εξωτερικών, Μπερνάρ Κουσνέρ, λέγοντας ότι είναι δύσκολο να …..συμφιλιώσει κανείς τα ανθρώπινα δικαιώματα με τη ….διπλωματία και ότι ήταν σφάλμα η δημιουργία υφυπουργείου για τα ζητήματα αυτά.

    «Υπάρχει μόνιμη αντίφαση ανάμεσα στα ανθρώπινα δικαιώματα και την εξωτερική πολιτική ενός κράτους, ακόμη και στη Γαλλία» συμπλήρωσε !

    Η μέχρι σήμερα αδυναμία των Ευρωπαϊκών Κυβερνήσεων να κατανοήσουν τι πραγματικά διακυβεύεται, έχει δώσει χώρο και χρόνο να οργανωθεί ένα σχέδιο το οποίο μόνο από την Ευρώπη …..δεν προέρχεται.

    Η ελληνική κυβέρνηση αντέδρασε σύμφωνα με αυτό που επιτάσσει το εθνικό μας συμφέρον. Η Γαλλία μετά τα γνωστά επεισόδια έλαβε τα μέτρα της, η Ιταλία το ίδιο.

    Οι υπόλοιπες Ευρωπαϊκές χώρες ξύπνησαν άραγε από την χειμέρια νάρκη τους ή ….θα πάθουν για να μάθουν ;
    είναι γνωστή η στάση μου και η θέση μου, οτι τα τυχαία γεγονότα στην πολιτική είναι για τους αφελείς, οπότε μην πείτε στον κόπο να μου απαντήσετε οτι συνομοσιολογώ, το ξέρω!




  3. #3
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κοινωνία μας είναι θυμωμένη. Οργισμένη. Διακατέχεται από μίσος. Το μίσος και την οργή που φέρνουν η ανέχεια και η αβεβαιότητα για το μέλλον. Ο Αλέξης και τα άλλα 15χρονα που κατέβηκαν στους δρόμους, και όχι μόνο αυτοί, δεν είναι οι αλήτες που θέλουν οι ανίκανοι να πιστέψουμε πως είναι. Είναι παιδιά μιας γενιάς χωρίς όραμα, χωρίς μέλλον, χωρίς ελπίδες. Μαζί τους είναι η οργισμένη γενιά των 700 ευρώ που δεν έχει όραμα και ελπίδα. Που δεν βλέπει φως στο τούνελ. Ας σταματήσουμε λοιπόν να είμαστε αρνητικοί στα φαινόμενα των καιρών. Ας ανοίξουμε τα μάτια μας όλοι μαζί να δούμε ποιος είναι ο εχθρός και να δούμε πως θα τον αντιμετωπίσουμε. Πριν 20 χρόνια ο καπιταλισμός πανηγύριζε για τον θάνατο του κομμουνισμού. Σήμερα θάβουμε τον καπιταλισμό που αυτοκτόνησε. Ας δούμε τι θα κάνουμε τώρα. Και ας μην είμαστε κι εμείς θύματα αυτών των ανίκανων. Ας αποτινάξουμε από πάνω μας τον συντηρητισμό που μας επιβάλλουν οι καταστάσεις αυτές. Ας σκεφτούμε το μέλλον, ένα μέλλον χωρίς αυτούς τους ανίκανους.

    Αλήθεια; Τα 10χίλιαρα θα πάρουν και οι τράπεζες που τους τα κάψανε; Ε ρε πάρτυυυυυυυυυυυ!!!!!!!! Δώσε και μένα μπάρμπα!!!

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Καλή μας νύχτα. Γενικώς και ειδικώς.

    Υ.Γ. Για να μην μου απαντήσει κανείς στο στυλ «γιατί οι άλλοι είναι καλύτεροι;» απαντώ άμεσα πως όχι, δεν είναι καλύτεροι, και σήμερα έχουμε τεράστιο πρόβλημα πως η χώρα θα πορευθεί μέσα στην κρίση που έρχεται.
    Οπότε πρέπει να συζητήσουμε τι θα κάνουμε με την αστυνομία με την παιδεία με την υγεία και με την οικονομία. Όχι να πετάμε ο ένας στον άλλο κλισέ και κατηγορίες. Γιατί αν παρακολούθησες τι είπαν στην βουλή οι πολιτικοί αρχηγοί θα δεις ότι απλά έλεγαν ο καθένας τα δικά του χωρίς να ακούει τον άλλο λες και έκαναν μονολόγους και όχι διάλογο.

    Τα παιδιά μας λοιπόν, γιατί από κει πρέπει να ξεκινήσουμε, πρέπει να έχουν ένα όραμα. Ποιο είναι αυτό; Να έχουν μια δουλειά με 1400 ευρώ; Να γίνουν η γενιά των 1400; Φτάνει αυτό; Να βγάλουν ένα πανεπιστήμιο και να... διοριστούν κάπου; Να αποφασίσει κάποιο κράτος τι θα κάνει ο καθένας και μετά να τους τοποθετήσει, να εργάζονται σε αυτή την θεσούλα μέχρι να πάρουν σύνταξη 80% των αποδοχών του τελευταίου έτους και ένα εφάπαξ και να πάνε στο εξοχικό τους να πεθάνουν σε 15 χρονάκια με την ησυχία τους;

    Γιατί εγώ αυτό βλέπω να τους μαθαίνουν τα τελευταία 30 σχεδόν χρόνια. Είτε σοσιαλιστές κυβερνάνε είτε δεξιοί.

    Κανένας δεν θέλει να φταίει για κάτι. Για όλα φταίει κάποιος άλλος. Είτε είναι η "ανίκανη" κυβέρνηση, είτε οι προηγούμενοι είτε οι.. ηγούμενοι...!!! Είτε οι μετανάστες (@k_koulos).

    Ε λοιπόν ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ, ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.723
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε πρέπει να συζητήσουμε τι θα κάνουμε με την αστυνομία με την παιδεία με την υγεία και με την οικονομία. Όχι να πετάμε ο ένας στον άλλο κλισέ και κατηγορίες. Γιατί αν παρακολούθησες τι είπαν στην βουλή οι πολιτικοί αρχηγοί θα δεις ότι απλά έλεγαν ο καθένας τα δικά του χωρίς να ακούει τον άλλο λες και έκαναν μονολόγους και όχι διάλογο.
    Γιατί; Έχουν κάτι να πουν; Τι να πουν ακριβώς; Ο λόγος που κάθονται εκεί πάνω είναι για να γίνονται εκατομμυριούχοι. Όχι για θέλουν να κάνουν κάτι για τον τόπο και τους πολίτες.

    Γιατί εγώ αυτό βλέπω να τους μαθαίνουν τα τελευταία 30 σχεδόν χρόνια. Είτε σοσιαλιστές κυβερνάνε είτε δεξιοί.
    Αυτό που μας μαθαίνουν τα τελευταία τριάντα χρόνια είναι η ιδεολογία του καταναλωτισμού. Δες γύρω σου και πες μου σε τι πιστεύει ο κόσμος. Αυτά τα παιδιά που σήμερα τα σπάνε σε τι πιστεύουν; Πιστεύουν σε κάποια ιδεολογία; Αν ναι αυτή είναι του καταναλωτισμού. Όλες οι υπόλοιπες έχουν ξεχαστεί ή αφορούν κάποιους λίγους ρομαντικούς! Και μία κοινωνία στηριγμένη σε αυτή την ιδεολογία όταν την απογδύνεις από το μέσο εκπλήρωσης της ιδεολογίας της (δηλαδή το χρήμα), τότε προφανώς και θα αντιδράσει. Και αυτό που θα ζητήσει είναι να της δώσεις πίσω την δύναμη να ικανοποιεί την τελευταία και μοναδική αξία που της έχει απομείνει: τον καταναλωτισμό.

    Και για να μην αφήσω κανέναν απέξω, βάλε στο παιχνίδι και την εκκλησία. Ποιο ήταν το ίνδαλμα της νεολέας μέχρι πρότεινως; ο... Χριστόδουλος δεν ήταν; Ας μην σχολιάσω το πως φτάσαμε εκεί, αλλά ας δούμε το αποτέλεσμα... 2-3 εκατομμύρια για... προσωπικά έξοδα είχε στο σπίτι του ο αρχιεπίσκοπος, για να μην αναφερθώ για την αξία των προσωπικών του αντικειμένων. Ξαφνικά και αυτό το ίνδαλμα γκρεμίστηκε... και έγινε βατοπέδι... και αυτό εν μέσω μιας οικονομικής κρίσης που δεν υπάρχει σύμφωνα με την κυβέρνηση, αλλά για την οποία δίνει 28 δις στις τράπεζες που είναι όμως υγειείς...

    Εδώ είναι που αναφωνείς... πόσο μαλάκα με περνάς; Πόσα να ανεχτώ ακόμα; Πόσο ακόμα θα με εξαθλιώσεις; Πόσο θα σε αφήσω να πλουτίζεις στην πλάτη μια εξαθλιωμένης κοινωνίας;

    Κανένας δεν θέλει να φταίει για κάτι. Για όλα φταίει κάποιος άλλος. Είτε είναι η "ανίκανη" κυβέρνηση, είτε οι προηγούμενοι είτε οι.. ηγούμενοι...!!! Είτε οι μετανάστες (@k_koulos).
    Τα λες μόνος σου...
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  5. #5
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Περιοχή
    Sofia/BG
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    mtel/BG
    Router
    ZXV10 W300 IGD
    Προσωπικά νομίζω ότι η ρήση του Ισοκράτητη ταιριάζει και στις μέρες που διανύουμε, στον εκάστοτε βαθμό της δημοκρατίας που έχουμε (δηλ. κάτι ψέγματα)..
    Γι αυτό και είχα επικροτήσει τη σχετική ρήση στο φόρουμ, αν και δεν την προώθησα με email.

    Επειδή όμως καταρχήν στη σύγχρονη εποχή που ζούμε δεν υπάρχει πουθενά απευθείας δημοκρατία αλλά αντιπροσωπευτική (ή μερική), αντίστοιχα και η ρήση του Ισοκράτητη ταιριάζει μερικώς - στο βαθμό του ποσοστού δημοκρατίας που έχουμε (όπου 100% θα σήμαινε απευθείας δημοκρατία, ή Ισοκρατική δηλ. της αρχαίας Αθήνας).

    Δικαιούμαστε να έχουμε πρόβλημα με την κατάντια της δημοκρατίας μας σε σχέση με αυτήν που θα θέλαμε να είναι, αλλά αφενός δε θα πρέπει να την εξισώνουμε με το μηδέν (0) διότι έχουμε περάσει και από αυτό το μηδέν (0) και δεν πρέπει να το ξεχνάμε, και αφαιτέρου διότι αυτή η κατάντια της οφείλεται σε 2 συγκεκριμένους λόγους: (α) στο ότι είναι μερική/αντιπροσωπευτική, και (β) στο ότι είναι πολύ κακής ποιότητας.

    Η ποιότητα της εκάστοτε δημοκρατίας όμως δεν οφείλεται τόσο στους πολιτικούς, αλλά καταρχήν στους πολίτες της και μόνο κατ' επέκταση στους (εκλεγμένους) πολιτικούς της, άρα κακώς αγανακτούμε πρωτίστως με οποιονδήποτε άλλον από τους εαυτούς μας.
    Ακόμη και σε μια μερική και ταυτόχρονα προβληματική δημοκρατία σαν τη δική μας, οι πολίτες μπορούν να κάνουν κάτι (σε αντίθεση με το μηδέν που έχουμε περάσει στο παρελθόν)ι, και δεν εννοώ να καίνε τα κτίρια! Μπορούν να ψηφίσουν άλλο κόμμα, κι αν δεν υπάρχει το κατάλληλο τότε να το δημιουργήσουν ώστε να προωθήσουν τη δημοκρατία τους. Ή μπορούν να προωθούν καλύτερες νοοτροπίες και πρακτικές στο κόμμα που υποστηρίζουν. Εφόσον δεν το κάνουν σε αξιόλογα ποσοστά, τότε φταίνε πρωτίστως οι ίδιοι συλλογικά, και μόνο κατ' επέκταση οι κακοί πολιτικοί που έχουν συλλογικά δημιουργήσει.

    Το ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά άλλο σύστημα καλύτερο απ αυτό δε γνωρίζω, ούτε νομίζω ότι η σωστή δημοκρατία πέφτει από τον ουρανό στους ... λάθος λαούς.
    Αν υπάρχουν όμως κι άλλες προτάσεις, ας τις ακούσουμε.




    Σχετικά με την ανικανότητα της κυβέρνησης τις τελευταίες ημέρες.

    Προσωπικά παρότι κλαίω το 1 δις ζημιές, ταυτόχρονα "χαίρομαι" που κρατήθηκαν τα ΜΑΤ σε κάποια απόσταση από το πλήθος, ώστε να μην υπάρξουν περισσότερα θύματα (και πιθανότατα πάλι πιτσιρικάδες). Απλούστατα διότι όπως ειπώθηκε και κάπου αλλού οι υλικές ζημιές δεν αξίζουν περισσότερο από τις ζωές μας, και ειδικά των παιδιών μας.
    Βέβαια, ταυτόχρονα αντιλαμβάνομαι ότι η Κυβέρνηση κράτησε κάπως τα λουριά για δικό της όφελος και όχι τόσο για να σώσει ζωές, αφού εάν προέκυπτε και 2ο θύμα τότε υπήρχε κίνδυνος επιδείνωσης της κατάστασης με μεγάλη πιθανότητα την άμεση ανατροπή της.

    Απ όσο κατάλαβα τη Δευτέρα-Τρίτη η Κυβέρνηση έπαιζε αμυντικό παιχνίδι με την καρέκλα να τρίζει πολύ επικίνδυνα κάτω απ τα πόδια της, κι είναι κρίμα που χάθηκε μια τέτοια ευκαιρεία απαίτησης κάποιων αιτημάτων εκείνη τη στιγμή (ναι, εκβιαστικά).
    Από τη στιγμή που δεν υπήρχαν αιτήματα η κυβέρνηση ξεπέρασε μάλλον "ανέξοδα" την κρίση, και προχωρά, αν και δεν βλέπω και πολύ λαμπρό το μέλλον της. Αυτοί που θα πληρώσουν τις ζημιές είναι οι σίγουρα χαμένοι, κι όσο για τους ταραξίες των ημερών ελπίζω τουλάχιστον να το διασκεδάσανε διότι κόστισε ακριβά.

  6. #6
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YiannisM Εμφάνιση μηνυμάτων

    Σχετικά με την ανικανότητα της κυβέρνησης τις τελευταίες ημέρες.

    Προσωπικά παρότι κλαίω το 1 δις ζημιές,
    500 καταστήματα επί 200 000 ευρώ ανά κατάστημα (και πολλά λέμε...) ίσον 100 εκ ευρώ.

    Το ολυμπιακό ακίνητο στους Θρακομακεδόνες (μόνο) είχε μία αξία γύρω στα 50 εκ ευρώ .....
    Και σε αυτό προσθέστε τα χιλιάδες στρέμματα στους Θρακομακεδόνες, στο Γραμματικό, τις μεζονέτες στο Πανόραμα ....
    Η αξία των "Βατοπαδινών" ανταλλαγών ξεπερνά κατά πολύ την αξία των καταστροφών από τους κουκουλοφόρους.

    Θα παρακαλούσα όσους ζητάνε να μπει μία τάξη στην "αναρχία", να ξεκινάνε από όλα όσα έχουν "φαγωθεί" από τα χρήματα των φόρων μας και να μην εστιάζουν σε "μεμονωμένες" περιπτώσεις αναρχικών !


    Οι νόμοι έχουν καταλυθεί από πολύ ψηλά --- Όσοι νομίζουν ότι οι κουκουλοφόροι είναι αυτοί που πρώτοι έχουν καταλύσει τους νόμους, πλανώνται πλάνην οικτράν .....

    Ας δω πρώτα στη φυλακή όσους πολιτικούς/δημοσίους υπαλλήλους διασπάθησαν δημόσιο χρήμα/περιουσία, όσους αστυνομικούς/στρατιωτικούς εκμεταλλέυτηκαν την εξουσία παραβαίνοντας τους νόμους που ΕΜΕΙΣ τους έχουμε δώσει για να ικανοποιήσουν τα κόμπλεξ τους, όσους βουλευτές/κυβερνητικούς/δημόσια πρόσωπα έχουν καταπατήσει τους νόμους (από απλές παραβάσεις του ΚΟΚ μέχρι τα βασικά μας προσωπικά δικαιώματα π.χ. πρόσφατο παράδειγμα χρήσης βιντεοσκοπημενου υλικού στην εξεταστική επιτροπή -- που θεωρείται κακούργημα)
    και μετά ας πάμε και στους κουκολοφόρους ....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stp : 11-12-08 στις 16:51.

  7. #7
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Περιοχή
    Sofia/BG
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    mtel/BG
    Router
    ZXV10 W300 IGD
    Stp, το 1 δις το διάβασα εδώ και δεν ξέρω εάν είναι σωστά υπολογισμένο.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί; Έχουν κάτι να πουν; Τι να πουν ακριβώς; Ο λόγος που κάθονται εκεί πάνω είναι για να γίνονται εκατομμυριούχοι. Όχι για θέλουν να κάνουν κάτι για τον τόπο και τους πολίτες.
    Μα δεν αναφέρομαι μόνο στους πολιτικούς, αλλά και σε εμάς. Αν εμείς δεν έχουμε συζητήσει και δεν ξέρουμε τι θέλουμε, θα ξέρουν οι πολιτικοί; Πύθιες είναι; Αυτό εννοώ όταν λέω ότι όλα τα περιμένουμε από το κράτος. Θέλουμε έναν δικτάτορα στο κεφάλι μας;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που μας μαθαίνουν τα τελευταία τριάντα χρόνια είναι η ιδεολογία του καταναλωτισμού. Δες γύρω σου και πες μου σε τι πιστεύει ο κόσμος. Αυτά τα παιδιά που σήμερα τα σπάνε σε τι πιστεύουν; Πιστεύουν σε κάποια ιδεολογία; Αν ναι αυτή είναι του καταναλωτισμού. Όλες οι υπόλοιπες έχουν ξεχαστεί ή αφορούν κάποιους λίγους ρομαντικούς! Και μία κοινωνία στηριγμένη σε αυτή την ιδεολογία όταν την απογδύνεις από το μέσο εκπλήρωσης της ιδεολογίας της (δηλαδή το χρήμα), τότε προφανώς και θα αντιδράσει. Και αυτό που θα ζητήσει είναι να της δώσεις πίσω την δύναμη να ικανοποιεί την τελευταία και μοναδική αξία που της έχει απομείνει: τον καταναλωτισμό.
    Μα αυτό ακριβώς σημαίνει Γενιά των 700 ευρώ. Είναι δύναμη καταναλωτική. Τίποτε άλλο. Και αυτό σημαίνει διορισμός. Τρόπος που σου παρέχει το χρήμα να καταναλώνεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και για να μην αφήσω κανέναν απέξω, βάλε στο παιχνίδι και την εκκλησία.
    Όλοι μέρος της κοινωνίας είναι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο ήταν το ίνδαλμα της νεολέας μέχρι πρότεινως; ο... Χριστόδουλος δεν ήταν; Ας μην σχολιάσω το πως φτάσαμε εκεί, αλλά ας δούμε το αποτέλεσμα... 2-3 εκατομμύρια για... προσωπικά έξοδα είχε στο σπίτι του ο αρχιεπίσκοπος, για να μην αναφερθώ για την αξία των προσωπικών του αντικειμένων.
    Τώρα πας σε ειδικά. Διαφωνώ, αλλά δεν θα το συζητήσω, γιατί είναι νεκρός.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαφνικά και αυτό το ίνδαλμα γκρεμίστηκε... και έγινε βατοπέδι... και αυτό εν μέσω μιας οικονομικής κρίσης που δεν υπάρχει σύμφωνα με την κυβέρνηση, αλλά για την οποία δίνει 28 δις στις τράπεζες που είναι όμως υγειείς...
    Και βέβαια δεν δίνει κανένας 28δις, μόνο εγγυάται ρευστότητα μέχρι τόσο και αυτό για χρήμα που θα ΔΩΘΕΙ, όχι που θα μείνει στις τράπεζες, αλλά και πάλι αυτό δεν είναι το πρόβλημα. Αυτό είναι και ένα άλλο πρόβλημα. Προπαγάνδα. Επαναλαμβάνεις παπαγαλάκια. Ε όχι ρε φίλε δεν είναι έτσι. Μπορούμε να συζητήσουμε όμως εναλλακτική αν δεν σου αρέσει αυτό. Αλλά δεν συζητάμε... ΟΧΙ... να πέσει το σύστημα... Ναι.. και τι προτείνουμε ως εναλλακτική; Συζητάμε; ΜΠΑ.... Δηλώνουμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ είναι που αναφωνείς... πόσο μαλάκα με περνάς; Πόσα να ανεχτώ ακόμα; Πόσο ακόμα θα με εξαθλιώσεις; Πόσο θα σε αφήσω να πλουτίζεις στην πλάτη μια εξαθλιωμένης κοινωνίας;
    Αισθάνεσαι εξαθλιωμένος δηλαδή; Έχεις την εντύπωση ότι η Ελληνική κοινωνία είναι εξαθλιωμένη; Αρχές, αξίες και ο σκοπός μας λείπει. Όχι χρήμα. Είδες που δεν κατάλαβες;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα λες μόνος σου...
    Και δεν με ακούει κανείς από ότι φαίνεται γιατί τα ερμηνεύουν ειδικά πάνω στο μικρόκοσμό μας των 7 ημερών.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αυτό με τον λόγο του Ισοκράτη μου φάνηκε κι εμένα πολύ όμορφο. Το έγραψα και σε άλλο forum. Μετά, διάβασα αυτό...

    http://www.tvxs.gr/v1462

  10. #10
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YiannisM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Stp, το 1 δις το διάβασα εδώ και δεν ξέρω εάν είναι σωστά υπολογισμένο.
    Με πρόχειρους υπολογισμούς ΔΕΝ βγαίνει με τίποτα --- στην αθήνα έλεγε ο δήμος ότι είχαν ζημιές 420 καταστήματα περίπου -- και το 200 000 είναι το ανώτερο όριο πάνω στο οποίο υπολογίζεται η επιδότηση του κράτους -- τα επίσημα στοιχεία χρησιμοποιώ)
    και 1 δις να είναι, είναι σταγόνα στον ωκεανό μπροστά στα διάφορα σκάνδαλα (ομόλογα, ζίμενς, ολυμπιακά ακίνητα, βατοπέδι .κλπκλπκλπ)
    Όσοι κόπτονται τώρα για την τάξη και τη νομιμότητα και δεν αντιδρούσαν/ουν για ΟΛΑ τα υπόλοιπα απλώς δεν συνειδητοποιούν ότι ήταν δικά τους λεφτά και εκείνα ....
    να μην μιλήσω βέβαια για τα διάφορα σκάνδαλα με κυκλώματα αστυνομικών εμπλεγμένων σε υποθέσεις μαστρωπείας, προστασίας, εκβιασμών, λαθρομεταναστών, ναρκωτικών που αναφύονται ΠΟΛΥ συχνά !
    Αυτά έχει αναλογιστεί κανείς τι στοιχίζουν στην κοινωνία ?

  11. #11
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με τον λόγο του Ισοκράτη μου φάνηκε κι εμένα πολύ όμορφο. Το έγραψα και σε άλλο forum. Μετά, διάβασα αυτό...

    http://www.tvxs.gr/v1462
    Οἱ γὰρ κατ’ ἐκεῖνον τὸν χρόνον τὴν πόλιν διοικοῦντες κατεστήσαντο πολιτείαν οὐκ ὀνόματι μὲν τῷ κοινοτάτῳ καὶ πραοτάτῳ προσαγορευομένην, ἐπὶ δὲ τῶν πράξεων οὐ τοιαύτην τοῖς ἐντυγχάνουσι φαινομένην, οὐδ’ ἣ τοῦτον τὸν τρόπον ἐπαίδευε τοὺς πολίτας ὥσθ’ ἡγεῖσθαι τὴν μὲν ἀκολασίαν δημοκρατίαν, τὴν δὲ παρανομίαν ἐλευθερίαν, τὴν δὲ παρρησίαν ἰσονομίαν, τὴν δ’ ἐξουσίαν τοῦ ταῦτα ποιεῖν εὐδαιμονίαν, ἀλλὰ μισοῦσα καὶ κολάζουσα τοὺς τοιούτους βελτίους καὶ σωφρονεστέρους ἅπαντας τοὺς πολίτας ἐποίησεν.

    Η μετάφραση είναι τμηματική και βασικά λέει ότι οι άρχοντες δίδαξαν τους πολίτες. Οι το δήμο κρατούντες είναι οι "την πόλιν διοικούντες". Δημοκρατία τι άλλο σημαίνει εκτός από διοίκηση πόλης από τον δήμο (τους πολίτες δηλαδή). Άλλα έλεγαν βέβαια οι πολίτες που διοικούσαν και άλλα έκαναν.

    Μια χαρά ταιριάζει στα τελευταία 150 χρόνια στην Ελλάδα..!!!

    ........Auto merged post: vasper πρόσθεσε 1 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με πρόχειρους υπολογισμούς ΔΕΝ βγαίνει με τίποτα --- στην αθήνα έλεγε ο δήμος ότι είχαν ζημιές 420 καταστήματα περίπου -- και το 200 000 είναι το ανώτερο όριο πάνω στο οποίο υπολογίζεται η επιδότηση του κράτους -- τα επίσημα στοιχεία χρησιμοποιώ)
    και 1 δις να είναι, είναι σταγόνα στον ωκεανό μπροστά στα διάφορα σκάνδαλα (ομόλογα, ζίμενς, ολυμπιακά ακίνητα, βατοπέδι .κλπκλπκλπ)
    Όσοι κόπτονται τώρα για την τάξη και τη νομιμότητα και δεν αντιδρούσαν/ουν για ΟΛΑ τα υπόλοιπα απλώς δεν συνειδητοποιούν ότι ήταν δικά τους λεφτά και εκείνα ....
    να μην μιλήσω βέβαια για τα διάφορα σκάνδαλα με κυκλώματα αστυνομικών εμπλεγμένων σε υποθέσεις μαστρωπείας, προστασίας, εκβιασμών, λαθρομεταναστών, ναρκωτικών που αναφύονται ΠΟΛΥ συχνά !
    Αυτά έχει αναλογιστεί κανείς τι στοιχίζουν στην κοινωνία ?
    Υπολογίζονται μέσα και τα χρήματα για την αποκατάσταση στους δημόσιους χώρους, και τα χρήματα για τους μισθούς και τα δώρα καθώς και οι εισφορές (γιατί εκτός από τα 500 καταστήματα έχουμε και χιλιάδες εργαζόμενους που πρέπει να πληρωθούν), και τα δάνεια για τα υπόλοιπα ποσά πέραν των 200000 και άλλα πολλά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vasper : 11-12-08 στις 17:07. Αιτία: auto merged post

  12. #12
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Οι μόνοι που χαίρονται από την σημερινή κατάσταση είναι οι ακροδεξιοί φασίστες. Ελπίζουν πως θα πάρουν κόσμο με το μέρος. Γιατί όχι άλλωστε, τα προβλήματα συνεχώς αυξάνονται και λύση δεν φαίνεται στον ορίζοντα. Έχουν και φωνή στην βουλή...

    Αλλά ελπίζουν τσάμπα. Φασίστες οι Έλληνες δεν είναι και δεν θα γίνουν ποτέ.

  13. #13
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Περιοχή
    Sofia/BG
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    mtel/BG
    Router
    ZXV10 W300 IGD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με πρόχειρους υπολογισμούς ΔΕΝ βγαίνει με τίποτα --- στην αθήνα έλεγε ο δήμος ότι είχαν ζημιές 420 καταστήματα περίπου -- και το 200 000 είναι το ανώτερο όριο πάνω στο οποίο υπολογίζεται η επιδότηση του κράτους -- τα επίσημα στοιχεία χρησιμοποιώ)
    και 1 δις να είναι, είναι σταγόνα στον ωκεανό μπροστά στα διάφορα σκάνδαλα (ομόλογα, ζίμενς, ολυμπιακά ακίνητα, βατοπέδι .κλπκλπκλπ)
    Όσοι κόπτονται τώρα για την τάξη και τη νομιμότητα και δεν αντιδρούσαν/ουν για ΟΛΑ τα υπόλοιπα απλώς δεν συνειδητοποιούν ότι ήταν δικά τους λεφτά και εκείνα ....
    να μην μιλήσω βέβαια για τα διάφορα σκάνδαλα με κυκλώματα αστυνομικών εμπλεγμένων σε υποθέσεις μαστρωπείας, προστασίας, εκβιασμών, λαθρομεταναστών, ναρκωτικών που αναφύονται ΠΟΛΥ συχνά !
    Αυτά έχει αναλογιστεί κανείς τι στοιχίζουν στην κοινωνία ?
    Συμφωνώ σε όσα λες για τα "άλλα" χαμένα/κλεμένα από άλλους λεφτά, απλά δε θεωρώ ότι το γεγονός δικαιολογούσε το πρόσθετο κάψιμο χρημάτων (όσων είναι τελικά).

  14. #14
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.723
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με τον λόγο του Ισοκράτη μου φάνηκε κι εμένα πολύ όμορφο. Το έγραψα και σε άλλο forum. Μετά, διάβασα αυτό...

    http://www.tvxs.gr/v1462
    Αυτή η παραποίηση του λόγου του Ισοκράτη κάνει τα πράγματα ακόμα πιο ύποπτα...
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  15. #15
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή η παραποίηση του λόγου του Ισοκράτη κάνει τα πράγματα ακόμα πιο ύποπτα...
    Μην γίνεσαι παρανοϊκός.... το 90% των Ελλήνων δεν έχουν την παιδεία να καταλάβουν την φράση, πόσο μάλλον να επηρεαστούν, και αυτοί που την έχουν ξέρουν πολύ καλά τι εννοεί... Το ότι λείπει τμήμα της φράσης, στην συγκεκριμένη περίπτωση "οι διοικούντες", δεν αλλάζει και πολλά. Εκτός αν θεωρείς ότι οι πολίτες δεν παίζουν ρόλο σε μια δημοκρατία σαν αυτή της Ελλάδας, οπότε πάω πάσο..!!!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι μόνοι που χαίρονται από την σημερινή κατάσταση είναι οι ακροδεξιοί φασίστες. Ελπίζουν πως θα πάρουν κόσμο με το μέρος. Γιατί όχι άλλωστε, τα προβλήματα συνεχώς αυξάνονται και λύση δεν φαίνεται στον ορίζοντα. Έχουν και φωνή στην βουλή...

    Αλλά ελπίζουν τσάμπα. Φασίστες οι Έλληνες δεν είναι και δεν θα γίνουν ποτέ.
    αα.. ξέρω και κάνα δύο άλλα κομματάκια που χαίρονται. Για την ακρίβεια δεν βλέπω κανέναν που να μην χαίρεται.

    Όσο για τον φασισμό, υπάρχει και στην ακροαριστερά. Και μην είσαι τόσο σίγουρος ότι οι Έλληνες δεν είναι ΚΑΙ φασίστες ανάμεσα σε όλα τα άλλα. Υπάρχουν όλοι από όλα τα είδη. Μην ανησυχείς...!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vasper : 11-12-08 στις 17:21. Αιτία: auto merged post

Σελ. 1 από 26 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΕΡΧΟΝΤΑΙ εκλογές και η ουσία της Δημοκρατίας
    Από 21century στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-07, 10:44
  2. Ποιότητα της δημοκρατίας και internet
    Από drf στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 154
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-06, 15:28
  3. Περίεργη μετάβαση στη σελίδα της Νέας Δημοκρατίας.
    Από pcman στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-06, 19:32
  4. Η αποσύνθεση της Αθηναϊκής Δημοκρατίας
    Από igiorgio στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-06, 02:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας