Σελ. 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 120
  1. #16
    Εγγραφή
    03-11-2006
    Μηνύματα
    250
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cyta Hellas
    Το θέμα είναι να είναι ποιο οικονομικό το «πακέτο» , το να σου στέλνουν απλά ένα χαρτί αντί για δυο δεν έχει κανένα απολύτως νόημα.
    Αν και θα έχουμε πάλι τα κλασικά : Είναι θέμα ΟΤΕ κύριε , απευθυνθείτε σε αυτόν ,εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι ….

  2. #17
    Εγγραφή
    22-01-2008
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    536i
    Για να τα πουμε πιο απλα:
    1ο. Δεν υποχρεωνει κανεις τον εναλλακτικο παροχο να σου προσφερει την εν λογω υπηρεσια.
    2ο. Αν καποιος δεν καλυπτεται απο το ιδιοκτητο δικτυο του εναλλακτικου παροχου θα μπορει να εκμεταλευεται τις προσφορες του σαν να ηταν στο ιδιοκτητο του δικτυο (doyble-triple κλπ play). Λογαριασμο θα λαμβανει μονο απο τον παροχο που θα επιλεξει. Ο οτε θα πληρωνεται απο τον παροχο και ουδεμια σχεση θα εχουμε με τον οτε και το θεμα αυτο. Δεν θα ειναι δηλαδη οπως τωρα που π.χ. πληρωνεις συνδρομη adsl στην hol και παγιο adsl γραμμης στον οτε.
    3o. Ειναι ενας τροπος για τον υποψηφιο εναλλακτικο παροχο να σε κανει πελατη και οταν ή άμα καλυψει την περιοχη σου με το ιδιοκτητο του δικτυο σε περναει σε αυτο ωστε να εχει λιγοτερα εξοδα οσον αφορα στην εκμισθωση της γραμμης σου απο τον οτε.
    4ο. Λογικα οι τιμες πρεπει να ειναι ομοιες με αυτες που αφορουν τα ιδιοκτητα δικτυα. Αν δεν ειναι ιδιες δεν εχει νοημα να πας στον εναλλακτικο μονο & μονο για να λαμβανεις ενα λογαριασμο αλλα να πληρωνεις το ιδιο τελικο ποσο. Αυτο το κανεις και τωρα αλλα με συνηθως με μικροτρη ταχυτητα στην adsl.

    Ελπιζω οι εναλλακτικοι να βγαλουν συντομα προγραμματα που να βασιζονται στην ΧΕΓ ωστε και ο ανταγωνισμος να μεγαλωνει και περισσοτερες-καλυτερες υπηρεσιες να εχουμε.

    Αναμονη ...με την ιδια χρεωση μεχρι τοτε. Αλλωστε τα Χριστουγεννα σε λιγες μερες ερχονται. Ο Αϊ Βασιλής ?????

  3. #18
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην μπερδεύεστε - ο κύριος λόγος για να υπάρχει αυτή η υπηρεσία είναι να λαμβάνει ο πελάτης ΕΝΑ λογαριασμό, ανεξάρτητα με το που μένει. Δηλαδή...
    Ακριβώς. Αλλά από όσο έχω ακούσει η κύρια χρήση της υπηρεσίας αναμένεται για τα πακέτα dsl των παρόχων που οι πελάτες διατηρούσαν την τηλεφωνία στον ΟΤΕ γιατί ήθελαν καθαρό pstn ή isdn και ότι αυτό συνεπάγεται.

    Φυσικά θα βολέψει και αυτούς που είχαν απλά προεπιλογή φορέα στην τηλεφωνία.

  4. #19
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό γιατί έγινε τώρα και όχι πριν χρόνια που ήταν και ποιο διαδεδομένο να παίρνεις 2-3 λογαριασμούς για internet και τηλέφωνο;

  5. #20
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς. Αλλά από όσο έχω ακούσει η κύρια χρήση της υπηρεσίας αναμένεται για τα πακέτα dsl των παρόχων που οι πελάτες διατηρούσαν την τηλεφωνία στον ΟΤΕ γιατί ήθελαν καθαρό pstn ή isdn και ότι αυτό συνεπάγεται.

    Φυσικά θα βολέψει και αυτούς που είχαν απλά προεπιλογή φορέα στην τηλεφωνία.
    Κοίταξε, το συζητούσαν απ' όταν...υπήρχε μόνο η προεπιλογή! Αν αυτό άκουσες, σημαίνει ότι για shared LLU κτλ υποστηρίζεται, πράγμα θετικό. Βέβαια, επειδή η τηλεφωνία φαντάζομαι ότι θα είναι το παρόχου πάλι (βλ. προεπιλογή), αν κάποιος ήθελε ΟΤΕ θα έβαζε 1777 για κλήσεις υποθέτω.

    Απλά θεωρώ περίεργο το να δίνει π.χ. ΧΕΓ η hol και να μην "έχει συνδυάσει" την προεπιλογή με αυτό - για ευνόητους λόγους. Αλλά, έτσι θα διατηρεί ο πελάτης το "δικαίωμα" επιλογής παρόχου τηλεφωνίας φαντάζομαι - εφόσον η γραμμή κατ'ουσίαν θα είναι ΟΤΕ, και όχι π.χ. hol.

    Which brings an interesting question - αν εγώ έχω ΧΕΓ από πάροχο, και θέλω να κάνω κλήσεις μέσω pure OTE, θα γίνεται αυτό? Θα μπορεί ο ΟΤΕ να με εγγράψει σαν πελάτη..επιλογής με 1777? Η επειδή θα έχω πάροχο θα κάνω κλήσεις/whatever μόνο μέσω αυτού?
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  6. #21
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Which brings an interesting question - αν εγώ έχω ΧΕΓ από πάροχο, και θέλω να κάνω κλήσεις μέσω pure OTE, θα γίνεται αυτό? Θα μπορεί ο ΟΤΕ να με εγγράψει σαν πελάτη..επιλογής με 1777? Η επειδή θα έχω πάροχο θα κάνω κλήσεις/whatever μόνο μέσω αυτού?
    Δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά. Φαντάζομαι μέσα στις επόμενες ημέρες ότι θα απαντηθούν τα όποια ερωτήματα, επίσημα, μέσα από τις νέες εμπορικές προτάσεις των εναλλακτικών.

  7. #22
    Εγγραφή
    03-11-2006
    Μηνύματα
    250
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cyta Hellas
    Άρα περιμένουμε κάποια επίσημη ανακοίνωση, φαντάζομαι ποιό ολοκληρωμένη

  8. #23
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Από Δευτέρα θα δούμε και το νέο WCRM WLR

  9. #24
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Επιτέλους!!! Αυτό που θα έπρεπε να δώσουν πρώτο το άφησαν για το τέλος!

    Δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι σήμερα χρήσιμο αλλά παλιότερα θα βόλευε πολλούς (παρόχους και συνδρομητές) και πιθανότατα θα είχαμε δει "Double Play" σε ΑΡΥΣ...Ίσως αν συνδιαστούν οι τιμές χονδρικής για ίντερνετ και τηλέφωνο να βγαίνει ένα ικανοποιητικό περιθώριο κέρδους και να δούμε επέκταση των παρόχων και σε περιοχές που δεν έχουν ιδιόκτητο!

  10. #25
    Εγγραφή
    14-01-2007
    Μηνύματα
    2.591
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    speedtouch 585i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kanenas3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιτέλους!!! Αυτό που θα έπρεπε να δώσουν πρώτο το άφησαν για το τέλος!

    Δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι σήμερα χρήσιμο αλλά παλιότερα θα βόλευε πολλούς (παρόχους και συνδρομητές) και πιθανότατα θα είχαμε δει "Double Play" σε ΑΡΥΣ...Ίσως αν συνδιαστούν οι τιμές χονδρικής για ίντερνετ και τηλέφωνο να βγαίνει ένα ικανοποιητικό περιθώριο κέρδους και να δούμε επέκταση των παρόχων και σε περιοχές που δεν έχουν ιδιόκτητο!
    Στο full llu ο πάροχος πληρώνει στον ΟΤΕ 8,5 ευρώ το μήνα. Στη ΧΕΓ για Pstn πχ η τιμή θα είναι κάπου στα 11,5 ευρώ (14,75 έχει ο ΟΤΕ). Θεωρητικά δηλ. προκύπτει μια διαφορά 3 ευρώ που θα μπορούσε ο πάροχος να μετακυλίσει στον πελάτη έστω και μόνο μέρος αυτής.

    Η ουσία είναι ότι ο πάροχος πλέον γίνεται απλός μεταπωλητής, δεν έχει δικό του δίκτυο και δεν μπλέκεται με τεχνικά ζητήματα που παραμένουν στον ΟΤΕ. Ο συνδρομητής κερδίζει τον ένα λογαριασμό. Φυσικά τα περιθώρια κέρδους για τον πάροχο είναι πολύ μικρότερα από το full llu.

    Πιθανότατα θα εμφανισθούν και πάλι μικρές εταιρείες στυλ Columbia.

    Το μεγάλο πρόβλημα θα είναι πλέον το 12μηνο συμβόλαιο. Στη ΧΕΓ ο συνδρομητής θα δένεται με 12μηνο συμβόλαιο που θα πρέπει να πληρώσει 50 - 70 ευρώ για να το σπάσει.

    Με τα σημερινά δεδομένα στην αγορά όπου η ενημέρωση των συνδρομητών είναι ανεξέλεγκτη και ουσιαστικά ατιμώρητη, κανένας συνδρομητής δεν πρόκειται να ενημερωθεί για τη λεπτομέρεια αυτή και ουσιαστικά θα είναι όμηρος της εταιρείας.

    Ήδη εδώ και 1,5 μήνα σχεδόν, η Vivodi και η Cosmoline ενημερώνουν τους συνδρομητές ότι θα καταργηθεί το πάγιο του ΟΤΕ, τους γυρίζουν σε προεπιλογή και όταν ο πελάτης προσπαθήσει να διακόψει του σκάνε το παραμύθι ότι πρέπει να πληρώσει γιατί έχει 12μηνη δέσμευση.

    Η δε Forthnet στέλνει στους συνδρομητές της προεπιλογής το συμβόλαιο του llu που έχει 12μηνη δέσμευση και τέλος διακοπής 50 ευρώ. Φυσικά αν ζητήσουν κατάργηση προεπιλογής, ένας ευγενέστατος τηλεφωνητής του ενημερώνει κατόπιν εορτής ότι πρέπει να πληρώσουν 50 ευρώ.

    Λογικά η πρώτη ενέργεια όλων αυτών των εταιρειών θα είναι να γυρίσουν όλους τους συνδρομητές που έχουν με προεπιλογή σε ΧΕΓ για να τους δεσμεύσουν με το 12μηνο.

    Τώρα το αν ο ΟΤΕ θα εισπράττει τα λεφτά από τον πάροχο κανονικά και όχι μετά από χρόνια και δικαστήρια ο καθένας ότι καταλαβαίνει. Εγώ απλά φαντάζομαι συνδρομητές της Teledome, Lannet και Altec με ΧΕΓ.

    Νομίζω ότι σε βάθος χρόνου η ΧΕΓ θα οδηγήσει και τους πιο σοβαρούς παρόχους σε μείωση των επενδύσεων για full llu.

  11. #26
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.819
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sexrazat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο full llu ο πάροχος πληρώνει στον ΟΤΕ 8,5 ευρώ το μήνα. Στη ΧΕΓ για Pstn πχ η τιμή θα είναι κάπου στα 11,5 ευρώ (14,75 έχει ο ΟΤΕ). Θεωρητικά δηλ. προκύπτει μια διαφορά 3 ευρώ που θα μπορούσε ο πάροχος να μετακυλίσει στον πελάτη έστω και μόνο μέρος αυτής.
    14.75 εχει η λιανικη της PSTN με το 19% ΦΠΑ ενσωματωμενο.. χωρις αυτο, ο ΟΤΕ στην PSTN εισπραττει καθαρα 12.4 ευρω.. αρα απ'το 11.5 στο 12.4 (γιατι το 11.5 ειναι τιμη χονδρικης χωρις ΦΠΑ - κανω λαθος?) ειναι 0.9€ margin. Πρακτικα ανυπαρκτο margin δλδ.

  12. #27
    Εγγραφή
    14-01-2007
    Μηνύματα
    2.591
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    speedtouch 585i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10
    14.75 εχει η λιανικη της PSTN με το 19% ΦΠΑ ενσωματωμενο.. χωρις αυτο, ο ΟΤΕ στην PSTN εισπραττει καθαρα 12.4 ευρω.. αρα απ'το 11.5 στο 12.4 (γιατι το 11.5 ειναι τιμη χονδρικης χωρις ΦΠΑ - κανω λαθος?) ειναι 0.9€ margin. Πρακτικα ανυπαρκτο margin δλδ.
    Στα 11,5 έχω βάλει και το ΦΠΑ

  13. #28
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.819
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Δλδ η καθαρη τιμη χονδρικης ποσο ειναι? 9.66€ ?

  14. #29
    Εγγραφή
    14-01-2007
    Μηνύματα
    2.591
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    speedtouch 585i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10
    Δλδ η καθαρη τιμη χονδρικης ποσο ειναι? 9.66€ ?
    Δεν έχω επίσημες τιμές. Ανεπίσημη ενημέρωση ότι ο πάροχος θα δίνει στον ΟΤΕ μια τιμή μεταξύ παγίου full llu (8,5 ευρώ) και παγίου ΟΤΕ (14,75) δηλ. 11-12 ευρώ.

  15. #30
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Μηνύματα
    4.276
    Downloads
    12
    Uploads
    5
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    2/7(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved

Σελ. 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Tellas Νέα υπηρεσία..
    Από iliask στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-08, 00:51
  2. ΟΤΕ: OTEWholesale Νέα Υπηρεσία E.L.X.I.S
    Από No-Name στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-07, 15:06
  3. i-Call: VoiceMail - Νέα υπηρεσία
    Από NeK στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-06, 19:38
  4. Νεα υπηρεσία ΟΤΕ SMS
    Από gravis στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-06, 16:26

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας