Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 125
  1. #1
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Περιοχή
    DDR
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Angry
    Λίγο καιρό στην Ελλάδα, κάτι που με ενοχλεί αφάνταστα στην Αθήνα είναι η συμπεριφορά των οδηγών ταξί και πραγματικά θα ήθελα να ξέρω αν τα παρακάτω συνιστούν γενικευμένα φαινόμενα ή πάντα εγώ είμαι άτυχη.

    Λοιπόν έχω παρατηρήσει ότι οι οδηγοί ταξί σχεδόν πάντα:
    1. Δεν μου γυρνάει τα ρέστα ακριβώς. Θα γράψει 2.13, θα του δώσω 3.00 και θα μου επιστρέψει πίσω πάντα 50 cents. (αυτό το πράγμα στη γερμανία πχ είναι αδιανόητο.Επιστρέφεται μέχρι και το τελευταίο cent)
    2. Δεν έχουν ποτέ κανένα πρόβλημα να βάλουν και 2 ή ακόμα και 3 (!!!) πελάτη μέσα.
    3. Καπνίζουν συχνά μέσα στο όχημα χωρίς να ζητήσουν την άδεια σου.
    4. Οδηγούν πολύ γρήγορα
    και
    5.Είναι υπερβολικά αγενείς (μιλάνε βρώμικα, έχουν το ράδιο δυνατά ...)

    Αν πλανάμαι συγγνώμη αλλά αληθινά θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σας και αν σας έχουν επισυμβεί ανάλογα περιστατικά

  2. #2
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5.841
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ τσατίζομαι απίστευτα οταν φτάνω στον σταθμό ΚΤΕΛ Ν. Ευβοιας στα Πατήσια και θέλω να παρω ταξι για Αεροδρόμιο.

    Τσακωνονται, βριζονται μεταξύ τους για το ποιος θα πάρει τον πελάτη. Σε τραβάνε, σου παιρνουν τις βαλίτσες απο τα χέρια και τις φορτώνουν βιαστικά πριν αλλάξεις γνώμη.

    Πάντως εχω τύχει (δυο φορές μαλιστα) σε εναν ΠΟΛΥ φιλικό ταξιτζή, ο οποίος ηταν ευγενικός, ευχαριστος, εξυπηρετικός και σεβοταν τον πελάτη. Με ρωτησε αν έχω χρονο και οταν του ειπα πως δεν εχω προβλημα, πήρε μια πελάτισσα για Βουλιαγμένη, έκανα και βολτα απο παραλιακή και μετα τσακ μπαμ στο αεροδρόμιο. Και ευχαριστη η διαδρομή, και στην ώρα ήμουν, και φυσικά δεν πληρωσα ευρω παραπάνω.

  3. #3
    Το avatar του μέλους nefthy
    nefthy Guest
    Για ποιο λόγο
    Λίγο καιρό στην Ελλάδα
    αν επιτρέπεται;

    Η απάντηση πάντως είναι πάρα πολύ απλή: θα συνηθίσεις, τόσο τη "συμπαθή" ράτσα των ταξιτζίδων, όσο και αυτή των εργαζομένων του ευρύτερου δημόσιου τομέα.

    Καλωσήλθες πάντως!

  4. #4
    Εγγραφή
    26-07-2003
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ΑΑααπαπαπαπαπα τετοια πραγματα. Μαλλον εισαι πολυ ατυχη. Εεε παιδια ???

    Σε λιγο θα μας πεις κιολας οτι δεν σε παιρνουνε κουρσα οταν δεν τους βολευει η περιοχη που εσυ πας. Τσ τσ τσ τσ.

    Μην ανησυχεις. Σε λιγο καιρο ολα αυτα (και πολλα αλλα) θα σου φαινονται και εσενα απολυτως, μα απολυτως φυσιολογικα.


    Υ.Γ. Welcome home
    Did they get you to trade your heroes for ghosts ?__________________________________________________________________________

  5. #5
    Εγγραφή
    27-06-2002
    Περιοχή
    ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    751
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    90972 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Vivodi - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    SPEEDPORT
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 10.4(dB)
    Θελουμε δεν θελουμε η αληθεια ειναι οτι οι Ελληνες ταξιτζιδες ειναι οι χειροτεροι στην Ευρωπη.Να προσθεσω και αλλα:
    1.Διαλεγουν κουρσες.
    2.Οδηγουν επικίνδυνα ,αδιαφοροντας για τους αλλους οδηγους και τα σηματα της τροχαιας
    3. Αρκετοι ειναι σε αθλια εμφανιση (δεν λεω να ειναι με κουστουμι) αλλα τουλαζιστον να ειναι ξυρισμενοι και χτενισμενοι.
    4.Ζητανε οσο κομιστρο θελουν αδιαφοροντας για αυτο που γραφη τα ταξιμετρο λεγοντας ηλιθιες δικαιολογιες.
    5.Δεν πηγαινουν απο τον πιο συντομο δρομο στο προορισμο σου αλλα απο αυτον που θεωρουν οτι θα βρουν ευκολα τον επομενο πελατη.
    Βρε ουστ......και οι 300 της Βουλης

  6. #6
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5.841
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια φορα μαλιστα (διαδρομή προς αεροδρόμιο) εκανα τρελη φασαρία με εναν (με είχε δει μικρό και νομιζε θα του τα σκάσω χωρις δευτερη λεξη.. αμ δε).

    Φτάνουμε αεροδρόμιο, το ταξίμετρο ελεγε 13 EUR και κάτι, 3 και κατι ειναι το αεροδρόμιο, αλλα 4 πες τα διοδια (τοτε) συνολο 20 (όσο πληρωνα παντα) και μου λεει 30 EUR.

    - Πως βγαινει αυτό το ποσο?
    - Τοσο ειναι φιλε, ελα και εχω δουλεια.
    - Μια ζωη 20 EUR πληρωνα τωρα απο που και ως που να πληρωσω 30?
    - Εγιναν αυξήσεις.
    - 50%?
    - (με νερυιασμενο υφος) Δωσε μου τα λεφτά μου γιατι θα γινει χαμός!
    - Εγώ δεν σε πληρώνω 30. Αν θες φωναξε την αστυνομία.

    Φωνάζω μόνος μου λοιπον εναν αστυνομικό εκεινη τη στιγμη, ο οποίος μεχρι να ερθει ο ταξιτζης ειχε παρει τα 20 και ειχε γινει καπνος.

    Ηθελα να δώ πως θα εξηγουσε στον αστυνομικό τα 30 EUR.....

  7. #7
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elisa
    Λίγο καιρό στην Ελλάδα, κάτι που με ενοχλεί αφάνταστα στην Αθήνα είναι η συμπεριφορά των οδηγών ταξί και πραγματικά θα ήθελα να ξέρω αν τα παρακάτω συνιστούν γενικευμένα φαινόμενα ή πάντα εγώ είμαι άτυχη.
    Που να οδηγείς και ΙΧ , να δεις από κοντά και την οδηγική τους συμπεριφορά !

    Ναι , δυστυχώς elisa , είναι γενικό φαινόμενο . Όμως μπορείς να δεις και την πολύ θετική του πλευρά : Εϊναι το φθηνότερο ταξί στην Ευρώπη . (άρα ...ότι πληρώνεις παίρνεις )

    Στην Κολωνία, από όσο θυμάμαι τις λίγες μέρες που έμεινα εκεί ...κανείς από τους Έλληνες τουλάχιστον, δεν έπαιρνε ταξί (τα θεωρούσαν πανάκριβα) και όλοι έπαιρναν ...πειρατές (υπάρχουν και τέτοιοι ) . Τους έπαιρνες τηλέφωνο , και σε λίγα λεπτά ήταν έξω από την πόρτα σου . Ευγενέστατοι όμως και άψογοι οδηγοί .

  8. #8
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Περιοχή
    DDR
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πάντως έχοντας μια μικρή συζήτηση με΄συνάδελφους μου πρόβαλλαν το επιχείρημα ότι ο έλληνας οδηγός παίρνει τα μισά ή και το 1/3 των μισθών των ευρωπαίων!!!
    Doc doc doc ! Hello!
    Kαι εμένα στη Γερμανία ο μισθός μου ήταν *2.7 ο σημερινός ελληνικός μου.
    Αν ο κατώτατος μισθός είναι στην ελλάδα περίπου στα 650 (i am correct??), o οδηγός ταξί πόσα περιμένει να πέρνει 10 ευρώ την κούρσα?

  9. #9
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    5.279
    Downloads
    924
    Uploads
    141
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Cisco Meraki/Zyxel
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 19.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι ταρίφες θέλουν ξύλο και τίποτα άλλο. Οσοι είναι οδηγοί μηχανής καταλαβαίνουν πολύ καλά γιατί το λέω. Χώρια που είναι αγενείς και κλέβουν τον κόσμο, ιδιαίτερα τους ξένους.
    "What is faith then but a persistent hope in the face of relentless doubt."

  10. #10
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Περιοχή
    DDR
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Να προσθέσω ότι το πιο extreme που μου έτυχε ήταν ενάς οδηγός ο οποίος επέμενε να με πείσει ότι οι έλληνες ήταν εξωγήινοι....ντε και καλά έπρεπε να συμφωνήσω.

  11. #11
    Το avatar του μέλους nefthy
    nefthy Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elisa
    o οδηγός ταξί πόσα περιμένει να πέρνει 10 ευρώ την κούρσα?
    Μην το βλέπεις έτσι, είναι "κλειστό" επάγγελμα (βλέπε συμβολαιογράφους, φαρμακοποιούς και λοιπούς που μου διαφεύγουν). Υποτίθεται ότι ο αριθμός των ταξί είναι καθορισμένος από πριν, οι δε άδειες είναι πανάκριβες. Υποτίθεται επίσης ότι δεν γίνεται όποιος κι όποιος, out of the blue, οδηγός ταξί. Έχουν επίσης και ένα άτυπο "α" απυρόβλητο όσο αφορά τον Κ.Ο.Κ και τη γενική τους παρουσία στο δρόμο, βάλ'τα κάτω και βρες γιατί είναι όπως είναι...

  12. #12
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Οδηγουν επικίνδυνα ,αδιαφοροντας για τους αλλους οδηγους και τα σηματα της τροχαια

    και μετά ζητάνε τα ρέστα...στο παρατσάκ δεν έχω πλακωθεί με τέτοια 'φυντάνια' που σταματάνε χωρίς αλάρμ στην μέση πολυσυχναστου δρόμου κ μόλις τους πείς κάτι ανοίγουν κ καλά το αμάξι να πάρουν ρόπαλο-σίδερο κλπ κλπ


    οτι χειρότερο είναι η ατάκα : μολις βγηκε μία απο το ταξί κ δεν είχε λεφτά για την διαδρομή κ τελικά συμφωνησαμε κ μου πήρε ΧΧΧΧΧ( μου το έχουν πεί ΠΑΝΩ απο 15 φορές οι ταρίφαμανς...)

  13. #13
    Εγγραφή
    01-07-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elisa
    Kαι εμένα στη Γερμανία ο μισθός μου ήταν *2.7 ο σημερινός ελληνικός μου.
    Εμ, ήθελες να έρθεις στην Ελλάδα... Καλά να πάθεις!!!

  14. #14
    Εγγραφή
    27-06-2002
    Περιοχή
    ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    751
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    90972 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Vivodi - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    SPEEDPORT
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 10.4(dB)
    Εγω 9/10 φορες που βρεθηκα σε δυσκολη θεση οταν οδηγουσα ο μηχανακη μου ηταν επειδη καποιος μ@λ@κας ταρηφας σταματησε αποτομα για να παρει πελατη .
    Βρε ουστ......και οι 300 της Βουλης

  15. #15
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Οδηγώ μηχανή και καταλαβαίνω απόλυτα όλα όσα λέτε.
    Τα ταξί στην Αθήνα είναι πάρα μα πάρα πολλά! Όσες φορές χρειάστηκα, μου έκατσε καλός και επαγγελματίας, μα δεν μπορώ να δικαιολογήσω κάποιους άλλους επειδή απλά ζούμε στην Ελλάδα και εδώ έτσι είναι...
    Πρέπει να βγάλουμε από "πάνω" μας αυτή τη νοοτροπία.

Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΡΟΣΟΧΗ - Απάτη στην Αθήνα με οδηγούς ταξί
    Από PopManiac στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-08, 12:26
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-06, 15:31
  3. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-06, 15:18
  4. Πολιτική, Πολιτικοί, και.... ταξί (όχι στην ημεδαπή βέβαια)...
    Από kubiak στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-05, 11:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας