Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-21 από 21
  1. #16
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Μετα την εμπειρία μου , με το Mio Moov 330, μπορώ να πώ ποια με σιγουριά, ότι , ειδικά για Ελλάδα, δεν υπάρχει τίποτα άλλο εκτός απο Destinator.
    Πάρε κάποιο με Destinator.
    Εχει του καλύτερους χάρτες, και την καλύτερη δρομολόγηση.
    Και το Moov 330, εχει χάρτες της NGI, αλλά η δρομολόγηση που κάνει, ειναι για γέλια!!! (ή για κλάμματα....)

  2. #17
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα την εμπειρία μου , με το Mio Moov 330, μπορώ να πώ ποια με σιγουριά, ότι , ειδικά για Ελλάδα, δεν υπάρχει τίποτα άλλο εκτός απο Destinator.
    Πάρε κάποιο με Destinator.
    Εχει του καλύτερους χάρτες, και την καλύτερη δρομολόγηση.
    Και το Moov 330, εχει χάρτες της NGI, αλλά η δρομολόγηση που κάνει, ειναι για γέλια!!! (ή για κλάμματα....)
    Ειδικά για επαρχία έχεις απόλυτο δίκιο γι αυτό που λες! Πάντως μπορείς να βάλεις dest σε διάφορα μηχανήματα εκ των υστέρων δεν χρειάζεται να το εχει μέσα από την αρχή (αν διαβάσεις πιο πάνω εγω εχω dest σε navigon 2100 max του οποίου το πρόγραμμα υστερεί σαφώς σε χάρτη στην Ελλάδα ακόμα)
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  3. #18
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnvam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά επειδή θέλω και εγώ να αγοράζω ένα GPS έχω λίγο μπερδευτεί....

    Είμαι ανάμεσα σε MIO και MLS Destinator....

    Απο την μία το MIO έχει το MioMAP 2008 άρα πρέπει μετά εσύ αν θέλεις να το πεοράξεις και να του βάλεις destinator ενώ το MLS έχει απο την μάνα του destinator.... Επίσης το MIO έχει 2 χρόνια εγγύηση ενώ το MLS έχει 1 χρόνο....

    Ποιά είναι η γνώμη σας..?
    Εγώ τελικά αγόρασα από το ΠΛΑΙΣΙΟ το MLS 4800 με destinator. Οφείλω να ομολογήσω πως είναι πολύ καλό και από την άποψη των σωστών οδηγιών αλλά και ότι διευθύνσεις αναζήτησα τις βρήκα για την Αττική. Έχει πέσει κάτω από τα 170 ευρώ και θεωρώ πως είναι μία καλή αγορά...

  4. #19
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από and64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικά για επαρχία έχεις απόλυτο δίκιο γι αυτό που λες! Πάντως μπορείς να βάλεις dest σε διάφορα μηχανήματα εκ των υστέρων δεν χρειάζεται να το εχει μέσα από την αρχή (αν διαβάσεις πιο πάνω εγω εχω dest σε navigon 2100 max του οποίου το πρόγραμμα υστερεί σαφώς σε χάρτη στην Ελλάδα ακόμα)
    Στην αθήνα να δεις τι γίνεται!
    Βάζεις διεύθυνση!
    Η δρομολόγηση που κάνει είναι τραγική! Ούτε οι κινέζοι δεν θα πάνε απο τον δρόμο που σου προτείνει.
    Ξεφεύγεις απο την διαδρομή σου?
    Πρέπει να οδηγείς κανα 10λεπτο, να κοντεύεις να φτάσεις εκεί που θέλεις, για να πάρει μυρωδιά ότι τα δεδομένα αλλάξαν, και πρέπει να ξεκολλήσει το κεφάλι του, απο την πρώτη διαδρομή που χάραξε, και να σε πάει απο αλλού.
    Αυτό κολλάει εκει! Ντε και καλά να σε γυρίσει πίσω στην αρχική διαδρομή σου. Τελικά καταλήγεις να κάνεις κύκλους.
    Με το Moov 330, κατάλαβα για άλλη μία φορά, το τι κουταμάρες διαβάζεις στα διάφορα Forum. Η συντριπτική πλειοψηφία, το εκθιάζει! Ισως γιατί είναι ομορφούλη, και έχει μεγάλη οθόνη. Κανείς δεν το κρίνει σύμφωνα, με τον 1ο λόγο ύπαρξης του!
    Σε πάει εκεί που πρέπει? Πόσο καλά σε πάει?
    Ας έχει κλείσει η Destinator... το Destinator παραμένει η καλύτερη επιλογή.
    Απο πέρυσι ακούω τα "μην πάρεις destinator" κλείνει. Για ακόμα 1 χρόνο τουλάχιστον, θα είναι η καλύτερη επιλογή.
    εεεε στα 2 χρόνια, έτσι και αλλίως θα τα έχει παίξει το εργαλείο, οπότε θα πρέπει να πάρω καινούργιο. Τότε θα δούμε τι θα πάρουμε...
    Και μην ονειρευτεί κανείς ότι θα ξεκλειδώσει το Moov330, και ας λένε διάφορα στα Forum.
    Απλα το μηχάνημα δεν ξεκλειδώνει για να βάλεις Destinator. Ολα τα ξεκλειδώματα (miopocket κλπ) που κυκλοφορούν, αυτά και αν είναι για γέλια.
    Ασε που δεν παίζει σωστά, με 9 στις 10 SD κάρτες που κυκλοφορούν στο εμπόριο. Σιγά μην κάτσω να δοκιμάσω όλες τις SD κάρτες του eshop, και για κάθε μία να τσακώνομαι για να την πάρουν πίσω ανοιγμένη.
    Το GPS είναι ένα εργαλείο, που πρέπει να το βάζεις στην βάση του, να καρφώνεις διεύθυνση και να σε πηγαίνει στον προορισμό σου.
    Αμα είναι να παίζεις με reset, και ξαναreset, και ξανά κόλλημα για να ξεκινήσει, άστο να πάει στο διάολο! Πήγαινε ρωτώντας!
    Η καλύτερη επιλογή σήμερα το φτηνότερο GPS με Destinator.
    π.χ
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.926300

    Παίρνεις και την εγκυκλοπαίδεια σου δώρο, να ξεστραβωθείς λιγάκι...

    Υπόψιν , ότι το 3850, το πάει πολύ πιο σβέλτα το destinator απο το 4800.
    Γενικά το Destinator έχει πρόβλημα με τις Wide 4800 οθόνες. ή για την ακρίβεια , δουλεύει καλύτερα σε 3.5 τετράγωνες οθόνες.

  5. #20
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην αθήνα να δεις τι γίνεται!
    Βάζεις διεύθυνση!
    Η δρομολόγηση που κάνει είναι τραγική! Ούτε οι κινέζοι δεν θα πάνε απο τον δρόμο που σου προτείνει.
    Ξεφεύγεις απο την διαδρομή σου?
    Πρέπει να οδηγείς κανα 10λεπτο, να κοντεύεις να φτάσεις εκεί που θέλεις, για να πάρει μυρωδιά ότι τα δεδομένα αλλάξαν, και πρέπει να ξεκολλήσει το κεφάλι του, απο την πρώτη διαδρομή που χάραξε, και να σε πάει απο αλλού.
    Αυτό κολλάει εκει! Ντε και καλά να σε γυρίσει πίσω στην αρχική διαδρομή σου. Τελικά καταλήγεις να κάνεις κύκλους.
    Με το Moov 330, κατάλαβα για άλλη μία φορά, το τι κουταμάρες διαβάζεις στα διάφορα Forum. Η συντριπτική πλειοψηφία, το εκθιάζει! Ισως γιατί είναι ομορφούλη, και έχει μεγάλη οθόνη. Κανείς δεν το κρίνει σύμφωνα, με τον 1ο λόγο ύπαρξης του!
    Σε πάει εκεί που πρέπει? Πόσο καλά σε πάει?
    Ας έχει κλείσει η Destinator... το Destinator παραμένει η καλύτερη επιλογή.
    Απο πέρυσι ακούω τα "μην πάρεις destinator" κλείνει. Για ακόμα 1 χρόνο τουλάχιστον, θα είναι η καλύτερη επιλογή.
    εεεε στα 2 χρόνια, έτσι και αλλίως θα τα έχει παίξει το εργαλείο, οπότε θα πρέπει να πάρω καινούργιο. Τότε θα δούμε τι θα πάρουμε...
    Και μην ονειρευτεί κανείς ότι θα ξεκλειδώσει το Moov330, και ας λένε διάφορα στα Forum.
    Απλα το μηχάνημα δεν ξεκλειδώνει για να βάλεις Destinator. Ολα τα ξεκλειδώματα (miopocket κλπ) που κυκλοφορούν, αυτά και αν είναι για γέλια.
    Ασε που δεν παίζει σωστά, με 9 στις 10 SD κάρτες που κυκλοφορούν στο εμπόριο. Σιγά μην κάτσω να δοκιμάσω όλες τις SD κάρτες του eshop, και για κάθε μία να τσακώνομαι για να την πάρουν πίσω ανοιγμένη.
    Το GPS είναι ένα εργαλείο, που πρέπει να το βάζεις στην βάση του, να καρφώνεις διεύθυνση και να σε πηγαίνει στον προορισμό σου.
    Αμα είναι να παίζεις με reset, και ξαναreset, και ξανά κόλλημα για να ξεκινήσει, άστο να πάει στο διάολο! Πήγαινε ρωτώντας!
    Η καλύτερη επιλογή σήμερα το φτηνότερο GPS με Destinator.
    π.χ
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.926300

    Παίρνεις και την εγκυκλοπαίδεια σου δώρο, να ξεστραβωθείς λιγάκι...

    Υπόψιν , ότι το 3850, το πάει πολύ πιο σβέλτα το destinator απο το 4800.
    Γενικά το Destinator έχει πρόβλημα με τις Wide 4800 οθόνες. ή για την ακρίβεια , δουλεύει καλύτερα σε 3.5 τετράγωνες οθόνες.
    Για αυτό navigon ftw Τα mio να σου πω δεν μου γέμισαν ποτέ το μάτι και ας γράφουν στα forum! Το πρόγραμμα της navigon πάντως δεν εχει καμία σχέση με αυτό που περιγράφεις για το mio και ας υπολείπεται σε χάρτη. Ο επαναυπολογισμός διαδρομής ζήτημα να διαρκεί 3-5"...

    Οσο για το dest θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω οτι εχει πρόβλημα με wide οθόνες, μου δουλεύει άψογα και με το νεο skin που του έβαλα (που είναι για 4,3") πλέον μπορώ να ρυθμίσω και φωνή κλπ γιατί αλλιώς έβγαινε αλλού γι'αλλού το ρυθμιστικό και ήταν δύσκολο να το "πιάσω"

    Σε σχέση με το πρόγραμμα της navigon πάντως το dest κατα τη γνώμη μου είναι πιο δύσχρηστο σαφώς
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  6. #21
    Εγγραφή
    20-02-2008
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    14653/950
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΥ
    Router
    Linksys WAG200g
    SNR / Attn
    (dB) / 29(dB)
    Οπως είχα γράψει και πιο πάνω αντιμετώπιζα πρόβλημα με το MIO moov 330 στην Αθήνα και τελικά το πήγα στο σέρβις. Τελικά όμως αποδεικνύεται ότι ούτε η Mio ούτε η τεχνική υποστήριξη (arvato) ξέρουν τη λύση. Μου επιστρέφουν το προϊόν ύστερα από τέσσερις επισκέψεις και σχεδόν 20 ημέρες παραμονής στο σερβις στα ίδια χάλια που το πήγα όταν έβαλα το update. Εχω πάντως εντυπωσιαστεί από την παντελή απουσία after sales εξυπηρέτησης της εισαγωγικής (zegetron) η οποία συνήθως δεν απαντάει στα τηλέφωνα και όταν κάποτε απαντήσει κάποια νεαρή τηλεφωνήτρια σου λέει απλώς ότι δεν έχει ιδέα για το τί της λες και καλύτερα να πάς στο service και δεν απαντάνε ποτέ στα emails που έχω στείλει. Γενικώς η άποψη μου είναι ότι πρόκειται για τελείως αναξιόπιστες προς τους καταναλωτές εταιρίες. Δεν θα ξαναέδινα λεφτά για προϊόν mio.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Mio Moov 300 απο US
    Από conio72 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-08, 20:24
  2. Virtual keyboard για MLS DESTINATOR
    Από johnny21 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-08, 09:26
  3. Γνωμη για το Mio Moov 330
    Από gravis στο φόρουμ Λοιπές Τεχνολογίες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-08, 19:00
  4. Mio P360 vs Destinator 4800
    Από geokok234 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-08, 12:58

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας