Σελ. 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 116
  1. #16
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Nα συνυπογράψω με τον φίλο gatoula (είσαι και εσύ στο τμημα πληροφορικής αν δεν κάνω λάθος), και με συζητήσεις με τους εισηγητές πραγματικά οι απαιτήσεις στο ΕΑΠ είναι μεγαλύτερες απο το κανονικό πανεπιστήμιο και εν μέρει λογικό για να αποκτήσει και κάποιο κύρος, και όχι ένα χαρτί όπως δίνουν κάποια ντεμέκ πανεπιστήμια.

    Τα περισσοτερα ερωτήματα απαντώνται στο επίσημο σιτε του ΕΑΠ, απλά κατα την γνώμη μου δεν έχει και τόσο καλή διάταξη για την ενημέρωση των ενδιαφορομένων.

  2. #17
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και εγω ειμαι απο τους τυχερους που κληρωθηκαν στο τμημα Πλήροφορικης, ομολογω οτι καθε χρονο κανω αιτηση και ποτε δεν επιτυγχανω και φετος δεν το περιμενα... απο αλλους που εχω μιλησει μου εχουν πει πως ειναι δυσκολη ειδικοτητα αλλα ειναι το ονειρο μου εμενα οποτε θα το δοκιμασω και θα σας πω γνωμη

  3. #18
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Για όσους ενδιαφέρονται για το ΕΑΠ. Μην απογοητεύεστε εαν δεν είστε στην Α λίστα. Ακόμη και στην Β και πολλές φορές και στην Γ (επιλαχόντες), έχετε καλές πιθανότητες να μπείτε, απλά πρέπει να είστε ετοιμοι να έχετε όλα τα χαρτιά και να παρακολουθείτε την διαδικασία. Μεγάλο ποσοστό των κληρωθέντων είτε τελικά το μετανιώνουν, δεν έχουν τα χρήματα έγκαιρα ή τα απαραίτητα έγγραφα, οπότε χάνουν την θέση τους προς όφελος των επιλαχόντων. Σίγουρα κάποιες ειδικότητες όπως της Πληροφορικής και της Διοίκησης Επιχειρήσεων έχουν εξαιρετικά μεγάλη ζήτηση....

  4. #19
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.220
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Εγώ πάντως αν και δεν έχω κάποια σχέση με το ΕΑΠ, έπεισα τη μητέρα μου να δοκιμάσει τις δυνάμεις της σε κάτι που πάντα ήθελε να κάνει - Ευρωπαικό Πολιτισμό (προπτυχιακό). Ναι, σίγουρα δεν είναι 25 χρονών για να μπορεί να πάει επιτυχώς σε ένα κανονικό πανεπιστήμιο, αλλά θα της πω να δηλώσει 1 ΘΕ για αρχή, να δει πως θα της φανεί, και αν όλα πάνε καλά, παίρνει μετά περισσότερες...

    Τώρα, αν είναι η...γηραιότερη εκεί μέσα δεν το ξέρω, αλλά το σκεπτικό μου όταν της είπα να δοκιμάσει είναι το "ποτέ δεν είναι αργά"...Να δούμε!
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  5. #20
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    στη μαμά σου !!!
    Θέλει πολύ κουράγιο και πείσμα και μπράβο της που αποφάσισε να το τολμήσει!

  6. #21
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.602
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chris_Nik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα ποσα χρηματα θελεις για το ΕΑΠ....?
    Γιατί, υπήρχαν πολλά ενδεχόμενα και τελικά ελήφθη η απόφαση τώρα που έγινε η κλήρωση;
    Νομίζω ότι τα λεφτά είναι ανακοινωμένα και γνωστά.

    Το «τελικά» αυτή την έννοια έχει.
    To να το πετάμε σαν λέξη μπαλαντέρ που πάει με όλα δείχνει πόσο χάλια ελληνικά μιλάμε.

  7. #22
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πάντως, είναι εντυπωσιακό το πόσο εύκολα αποδέχεται ο κόσμος την κατάφωρη καταπάτηση των δικαιωμάτων του, καθώς, όσο και αν αυτό δεν αρέσει στους κυβερνώντες (εξ ου και κάνει αυτά που κανει με το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο), η φοίτηση είναι "Δημόσια και Δωρεάν", και άρα ούτε δίδακτρα έπρεπε να υπάρχουν, ούτε να πληρώνει ο κόσμος νια τα βιβλία του.
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  8. #23
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Περιοχή
    while(true){ }
    Μηνύματα
    2.693
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Φιλε ciao,αν ηταν ολα τα πανεπιστημια υψηλου επιπεδου οπως περιγραφουν τα παιδια,δεν νομιζω να ειχε η κοινη γνωμη τοσο μεγαλο προβλημα και να αντιδρουσε στην ιδρυση τους(Δεν περιλαμβανω τα ιεκ στα ιδιωτικα...)
    αλλα δυστυχως ολοι ξερουμε τι χρρρρρρημα θα παιχτει για αυτο και αυτοι καιγονται να τα περασουν.Εξαλλου στην Ελλαδα θα σπουδασουν τα παιδια τους και τους νοιαζει η δημοσια παιδεια?
    Hold my breath as I wish for death...Oh please God wake me

  9. #24
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Εγω παντως δε θα ξαναδηλωσω Πληροφορικη ΕΑΠ.

    Ισως δηλωσω το μεταπτυχιακο στη Τραπεζική ή αν βγαλει καποιο άλλο προπτυχιακό τμήμα, αν και αυτο της Πληροφορικής ειναι καλο πτυχίο και βεβαίως αναγνωριζεται απο το Ελληνικο Δημοσιο, γιατι ποτε δε ξερεις πώς στα φερνει η ζωη.....

    Για οσους σπουδαζουν ήδη στο ΕΑΠ Πληροφορική: Αν καποιος εχει αλλεργια με τα Μαθηματικα, και δε θυμαται ουτε πώς συμβολιζεται το σύνολο των ακέραιων αριθμών, να το ξεχασει να σπουδασει εκει ή να το παλεψει (αν φυσικα ποτε κληρωθει )

    Και τις δυο προηγουμενες χρονιες μου ειπανε οτι ειχανε μεινει θεσεις στο τμήμα Φυσικης, αλλα που μπορει να χρησιμεψει αυτο το πτυχίο, αφου οπως είχα διαβασει καπου, εχουν περιορισμενα δικαιωματα αυτοι που το τελειωνουν πχ δε μπορουν να γινουν Καθηγητές κλπ. Ρωταω γιατι κατα πάσα πιθανότητα και φετος την ιδια δυνατοτητα θα εχω, δηλαδη να παω για το Φυσικο προπτυχιακο... Να το τολμήσω ή να το αφησω?

  10. #25
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Kαλώς ή κακώς (για ορισμένους) πληροφορική σημαίνει μαθηματικά. πολλά μαθηματικά. Πληροφορική δεν είναι κατσαβιδώνω ένα πισί και στήνω windows ή έστω ένα gentoo linux για να το παίζω genti. Αυτά είναι για script kids. Οπότε εαν υπάρχει πρόβλημα με μαθηματικά, απλά ξεχάστε το, και ασχοληθείτε με κάτι άλλο που να σας ενθουσιάζει εξίσου όπως κηπουρική, μαγειρική, ψάρεμα,φωτογραφία κλπ κλπ... Εαν πάλι έχετε το σθένος και την όρεξη, τίποτε δεν είναι αδύνατο, αλλά θα χρειαστείτε απλα πολυ δουλειά, και εαν υπάρχουν σημαντικές ελλείψεις στο μαθηματικό σας υπόβαθρο, μπορεί να χρειαστεί να καλύψετε ξανά και να εμπεδώσετε μεγάλο μέρος των μαθηματικών 2βάθμιας εκπαίδευσης (όχι ότι ειναι κακό, μακροπρόθεσμα είναι καλό μπορεί νας σας αρέσει κιόλας )

  11. #26
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.602
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Εγώ έχω την εξής απορία: είναι χωρισμένο σε εξάμηνα το έτος;
    Βλέπω πχ στο Ισπανικής Γλώσσας και Πολιτισμού στο οποίο κληρώθηκα ότι για το πρώτο έτος προτείνουν τις εξής ενότητες (συν άλλη μια):
    -Εκμάθηση ισπανικής γλώσσας 1
    -Εκμάθηση ισπανικής γλώσσας 2
    Αν πάρω και τις δύο, θα τις παρακολουθώ παράλληλα; Δηλαδή θα μαθαίνω ταυτόχρονα και Ισπανικά 1 και Ισπανικά 2;

  12. #27
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    Ip Street
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.895
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    Router
    TG 788
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί, υπήρχαν πολλά ενδεχόμενα και τελικά ελήφθη η απόφαση τώρα που έγινε η κλήρωση;
    Νομίζω ότι τα λεφτά είναι ανακοινωμένα και γνωστά.

    Το «τελικά» αυτή την έννοια έχει.
    To να το πετάμε σαν λέξη μπαλαντέρ που πάει με όλα δείχνει πόσο χάλια ελληνικά μιλάμε.
    Η ερώτηση ήταν γιατί εγώ δεν ήξερα τα λεφτά που χρειάζονται για το ΕΑΠ.....
    Τώρα αν δεν σου αρέσουν τα Ελληνικά μου δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό.....

  13. #28
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω την εξής απορία: είναι χωρισμένο σε εξάμηνα το έτος;
    Βλέπω πχ στο Ισπανικής Γλώσσας και Πολιτισμού στο οποίο κληρώθηκα ότι για το πρώτο έτος προτείνουν τις εξής ενότητες (συν άλλη μια):
    -Εκμάθηση ισπανικής γλώσσας 1
    -Εκμάθηση ισπανικής γλώσσας 2
    Αν πάρω και τις δύο, θα τις παρακολουθώ παράλληλα; Δηλαδή θα μαθαίνω ταυτόχρονα και Ισπανικά 1 και Ισπανικά 2;
    Νομιζω οτι μπορεις να παρεις μεχρι 2 θεματικες ενοτητες το χρονο (το χρονο , οχι το εξαμηνο), αλλα καλο θα ειναι να παρεις μια θεματικη ενοτητα , βλεπεις αμα σου αρεσει και τον επομενο χρονο μπορεις να παρεις 2 θεματικες ενοτητες.

    Και λεω οτι ειναι θεματικες ενοτητες , γιατι καθε ενοτητα περιεχει πολλα μαθηματα , δεν ειναι ενα μαθημα απλως.

  14. #29
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.602
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arial Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω οτι μπορεις να παρεις μεχρι 2 θεματικες ενοτητες το χρονο (το χρονο , οχι το εξαμηνο), αλλα καλο θα ειναι να παρεις μια θεματικη ενοτητα , βλεπεις αμα σου αρεσει και τον επομενο χρονο μπορεις να παρεις 2 θεματικες ενοτητες.

    Και λεω οτι ειναι θεματικες ενοτητες , γιατι καθε ενοτητα περιεχει πολλα μαθηματα , δεν ειναι ενα μαθημα απλως.
    Εγώ βλέπω ότι μπορώ να πάρω 1-3 Θ.Ε. το χρόνο, και απλά αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατό να παρακολουθώ ταυτόχρονα και Εκμάθηση Ισπανικής 1 και Εκμάθηση Ισπανικής 2.
    Αλλά επειδή συμφωνώ μαζί σου, δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω και τις δύο (θα πάρω μόνο την πρώτη από τις δύο και ίσως πάρω και την τρίτη ενότητα του πρώτου έτους). Η ερώτηση ήταν ρητορική, για να μάθω τι ισχύει.

  15. #30
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και εγω για μια Θεματικη Ενοτητα προσανατολιζομαι, δεν θελω να πεσω στα βαθια αμεσως

Σελ. 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανοικτό Πανεπιστήμιο Πάτρας? ΔΜΥ?
    Από sculper στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-07, 18:10
  2. ADSL μόνο με ανοικτό τηλέφωνο
    Από feanor123 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-07, 16:00
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-06, 01:07
  4. Ανοικτό λογισμικό και δημόσιο
    Από pelasgian στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-06, 20:36
  5. Πληροφορίες για το Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο
    Από NoYmErOs στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-06, 07:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας