Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    London, UK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    746
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Mbps/500Mbps
    ISP
    Vodafone Gigafast
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 007
    Μήπως μιλάς για άλλη χώρα?

    Πιο άσχετους πωλητές από τους "Άγγλους" των πολυκαταστημάτων όπως Dixons, PCWorld, κτλ... δεν έχω ξαναδεί! Μιλάμε ότι οι τύποι είναι απερίγραπτοι. Δεν έχουν ιδέα!

    Η λογική είναι ότι έχουν μια καλά δομημένη πολιτική λειτουργίας, και refund(τα λεφτά σου πίσω). Πάντως δεν νομίζω να λειτουργήσει πάνω σε αυτά τα πρότυπα εκπαίδευσης προσωπικού η MediaMarkt, ούτως ή άλλως είναι Γερμανική και όχι Αγγλική, οπότε δεν μπορώ να προβλέψω κάτι σε σχέση με τα Γερμανικά πρότυπα (καθώς δεν είχα ποτέ εμπειρία).

    Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ταρακουνηθεί ο ανταγωνισμός, θα πέσουν οι τιμές, και το κυριότερο ότι θα μεγιστοποιηθεί το "customer satisfaction"
    Εντύπωση μου κάνει αυτό που λες γιατί έχω πάει σε άπειρα καταστήματα και στο Λονδίνο και εκτός και ο τρόπος συμπεριφοράς τους και οι γνώσεις τους είναι κορυφαίες. Και δεν το λέω μόνο εγώ άλλα και όσοι είναι εδώ για χρόνια…

  2. #2
    Εγγραφή
    06-10-2005
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UK_ADSL
    Συμφωνώ απολύτως με τον προηγούμενο (dionfon) και φυσικά και θα ωφεληθούνε όλοι σε μεγάλο βαθμό. Εδώ τουλάχιστον στην Μεγάλη Βρετανία όπου η αγορά κατακλύζεται από τεράστιες και πολυεθνικές αλυσίδες (Tesco, Sainsbury, Dixons etc) ο ανταγωνισμός έχει οδηγήσει σε μεγάλη αλλαγή την αγορά.

    Η μεγάλη διαφορά είναι πως σε κάθε κατάστημα ηλεκτρονικών που πηγαίνει κανείς συναντά τους πλέον εξειδικευμένους πωλητές οι οποίοι μόνο που δεν έχουν «σπουδάσει» το αντικείμενο και έχουν καταπληκτικές γνώσεις πάνω στην τεχνολογία και σε οτιδήποτε σχετικά με αυτές. Πρόσφατα είχα πάει σε ένα κατάστημα Jessops (επίσης πολυεθνική) και μόνο που δεν μου ανέλυσε ο πωλητής τις τεχνικές φωτογράφησης με SLR! Επίσης αυτό που διαπιστώνει κανείς είναι πως χάρη σε αυτές τις αλυσίδες μπορεί πλέον ο Έλληνας να δοκιμάζει (έστω και σε πολύ μικρό βαθμό ακόμα) ένα προϊόν πριν το αγοράσει κάτι που στο εξωτερικό θεωρείται δεδομένο.

    Τώρα, λοιπόν, φαντάζομαι ότι και οι μεγαλέμποροι στην Ελλάδα θα «προσαρμοστούν» στα νέα δεδομένα και θα καταλάβουν τι σημαίνει ο σκληρός ανταγωνισμός. Βέβαια το μεγαλύτερο όφελος το έχει πάντα ο καταναλωτής...

    Για τους Dixons μπορω να σου πω απο πρωτο χερι οτι ειναι τελειως ασχετοι ...
    να σου πω κατι ακομα πως κατακοροιδεουν τον κοσμακη τα μεγαλα καταστηματα ...

    Βρισκουν τελειως ασχετους με τους υπολογιστες 20 αρηδες.
    Τους εκπαιδευουν 2 βδομαδες και μετα τους λενε τωρα πια ξερετε τα ΠΑΝΤΑ για τους υπολογιστες και αυτοι επειδη ειναι τελειως ασχετοι τους ΠΙΣΤΕΟΥΝ.

    Ερχεται λοιπον ο 50 αρης που
    α) Δεν εχει ιδεα απο υπολογιστες
    β) Ξερει απο πειρα ποτε ο αλλος του λεει ψεμματα
    γ) Εχει παραδακι.

    και τοτε ο 20 αρης του λει με υφος 20 ειδικων και πιστευοντας οτι λει την αληθεια
    Εχετε αυτο το προβλημα κυριε μου ? Μα βεβεαια η ολοκληρομενη λυση στο προβλημα σας ειναι το προιον ταδε την εταιριας ταδε που ειναι οτι καλυτερο .(οτι του λεγανε σε 2 βδομαδες για να τον κανουν ειδικο )

    Ο 50 αρης λοιπον δεν εχει ιδεα απο PC αλλα εντυπωσιαζεται απο τη σιγουρια του
    20 ( δεν καταλαβαινει οτι η σιγουρια του προερχεται απο την ασχετοσυνη του)
    και απο το γεγονος οτι ο 20 αρης του λεει την αληθεια ( αυτο φυσικα που εχει πιστεψει ο 20 αρης οτι ειναι η αληθεια λογω ασχετοσυνης με το αντικειμενο)
    .....
    50 αρης !!!
    Το παιδι εχει τοση σιγουρια και καταλαβαινω οτι μου λεει την αληθεια ...
    Επομενως αυτο το PC πρεπει να ειναι το καλυτερο για μενα που δεν ξερω απο PC
    Το αγοραζω !!!!


    Ετσι τα κονομανε αυτα τα μαγαζια κοροιδευοντας τον κοσμο ... για αυτο εχουνε τοσο μεγαλο τζιρο ...

    Ντροπη τους .

  3. #3
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Aθήνα/Guildford/Bcn
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    859
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    ~15500/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    zyxel p-600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UK_ADSL
    Εντύπωση μου κάνει αυτό που λες γιατί έχω πάει σε άπειρα καταστήματα και στο Λονδίνο και εκτός και ο τρόπος συμπεριφοράς τους και οι γνώσεις τους είναι κορυφαίες. Και δεν το λέω μόνο εγώ άλλα και όσοι είναι εδώ για χρόνια…
    Μερικοί από αυτούς στα dixons δεν ξέρουν που πανε τα τέσσερα, αλλά από συμπεριφορά δε το συζητάω. Γενικά όμως το επίπεδο είναι υψηλότερο από τα ανάλογα καταστήματα της Ελλάδας.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Aθήνα/Guildford/Bcn
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    859
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    ~15500/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    zyxel p-600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ^chris^
    Για τους Dixons μπορω να σου πω απο πρωτο χερι οτι ειναι τελειως ασχετοι ...
    να σου πω κατι ακομα πως κατακοροιδεουν τον κοσμακη τα μεγαλα καταστηματα ...

    Βρισκουν τελειως ασχετους με τους υπολογιστες 20 αρηδες.
    Τους εκπαιδευουν 2 βδομαδες και μετα τους λενε τωρα πια ξερετε τα ΠΑΝΤΑ για τους υπολογιστες και αυτοι επειδη ειναι τελειως ασχετοι τους ΠΙΣΤΕΟΥΝ.

    Ερχεται λοιπον ο 50 αρης που
    α) Δεν εχει ιδεα απο υπολογιστες
    β) Ξερει απο πειρα ποτε ο αλλος του λεει ψεμματα
    γ) Εχει παραδακι.

    και τοτε ο 20 αρης του λει με υφος 20 ειδικων και πιστευοντας οτι λει την αληθεια
    Εχετε αυτο το προβλημα κυριε μου ? Μα βεβεαια η ολοκληρομενη λυση στο προβλημα σας ειναι το προιον ταδε την εταιριας ταδε που ειναι οτι καλυτερο .(οτι του λεγανε σε 2 βδομαδες για να τον κανουν ειδικο )

    Ο 50 αρης λοιπον δεν εχει ιδεα απο PC αλλα εντυπωσιαζεται απο τη σιγουρια του
    20 ( δεν καταλαβαινει οτι η σιγουρια του προερχεται απο την ασχετοσυνη του)
    και απο το γεγονος οτι ο 20 αρης του λεει την αληθεια ( αυτο φυσικα που εχει πιστεψει ο 20 αρης οτι ειναι η αληθεια λογω ασχετοσυνης με το αντικειμενο)
    .....
    50 αρης !!!
    Το παιδι εχει τοση σιγουρια και καταλαβαινω οτι μου λεει την αληθεια ...
    Επομενως αυτο το PC πρεπει να ειναι το καλυτερο για μενα που δεν ξερω απο PC
    Το αγοραζω !!!!


    Ετσι τα κονομανε αυτα τα μαγαζια κοροιδευοντας τον κοσμο ... για αυτο εχουνε τοσο μεγαλο τζιρο ...

    Ντροπη τους .
    Πες και το άλλο που σου πρήζουν τα *&&$% με το cover plan..

    Και φυσικά αν είσαι άσχετος θα νομίσεις ότι αξίζει να το αξιοποιήσεις..

  5. #5
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 007
    Μήπως μιλάς για άλλη χώρα?

    Πιο άσχετους πωλητές από τους "Αγγλους" των πολυκαταστημάτων όπως Dixons, PCWorld, κτλ... δεν έχω ξαναδεί! Μιλάμε ότι οι τύποι είναι απερίγραπτοι. Δεν έχουν ιδέα!

    Η λογική είναι ότι έχουν μια καλά δομημένη πολιτική λειτουργίας, και refund(τα λεφτά σου πίσω). Πάντως δεν νομίζω να λειτουργήσει πάνω σε αυτά τα πρότυπα εκπαίδευσης προσωπικού η MediaMarkt, ούτως ή άλλως είναι Γερμανική και όχι Αγγλική, οπότε δεν μπορώ να προβλέψω κάτι σε σχέση με τα Γερμανικά πρότυπα (καθώς δεν είχα ποτέ εμπειρία).

    Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ταρακουνηθεί ο ανταγωνισμός, θα πέσουν οι τιμές, και το κυριότερο ότι θα μεγιστοποιηθεί το "customer satisfaction"
    εχεις απολυτο δικιο φιλε, 0 επιπεδο γνωσης. Οταν πηγα στο site του PCworld ειδα οτι εχεο μονο 4 laser. Σκεφτηκα οτι το site ειναι φτωχο επειδη δουλευουν το καταστημα. Μολις πηγαμε με ενα φιλο να παρει PC, ειχε μονο dell και hp ετοιμα και οχι ποικιλια, απο υλικα hardware 3-4 μοντελα σε καθε κομματι. Οταν ρωτησαμε το τεχνικο τμημα, ειπαν οτι δεν δινουν εγγυηση συμβατοτητας και οτι στα κομματι-κομματι μπορουν να το συναρμολογησουν αλλα αν δεν υπαρχει συμβατοτητα δεν εχεις refund γιατι η συσκευασια εχει παραβιαστει. Το καταστημα πουλουσε στην ουσια στικακια, ποντικια και cd/dvd. Μονο εκει ειχε πανω απο 10 μαρκες ποικιλια. Χειροτερο μαγαζι δεν εχω δει στη ζωη μου. Τουλαχιστων στην ελλαδα, παιρνουν ενα τηλεφωνο ή τσεκαρουν την βαση δεδομενων και σου λενε περνα σε 1 ωρα που θα το φερουν, και πρεπει να εισαι ατυχος και να πεσεις στο τελος παρτιδας για να μην βρεις κατι. Και για να δεις και οργανωση, ειχα βρει τον εκτυπωτη μου στο ιντερνετ απο το site τους και δεν τον ειχαν στο ραφι, Λεω εγω:μηπως εχετε αυτον τον εκτυπωτη?
    πωλ:οχι
    εγω:μα πως οχι, αφου το ειδα στο site σας.
    πωλ:σοβαρα? να κοιταξω την αποθηκη -(τηλ δεν μπορουσε να παρει)-
    .....μετα απο κανα 15λεπτο... ερχετε τρεχοντας.
    πωλ:τελικα τον εχουμε, τον θελετε?
    εγω: Ε!!!!!ναι!!!! -hello? :P
    ....15 λεπτα αργοτερα... τον εφερε...

    Τι αλλο να πεις για τα μαγαζια στην Αγγλια που πουλανε μονο ετοιμα μηχανηματα χωρις CD λογισμικου/οδηγων? και πες οτι με την MS ειναι στα μαχαιρια... εναν οδηγο της nvidia/ati δεν μπορεις να βαλεις?

    Ασε οι ανθρωποι ειναι γτπ γιατι ειναι γτπ καταναλωτες... τα πολυκαταστηματα ειναι για οσους δεν ξερουν και παιρνουν ετοιμα μηχανηματα(αυτο που λεμε στα ελληνικα:παμε να παρουμε ενα γουρουνι στο σακι", οσοι ξερουνε την κανουνε τη δουλεια μονοι τους απο το νετ, την προηγουμενη βδομαδα φτιαξαμε με τον συγκατοικο PCακι που το χε παρει κομματι κομματι απο 4 eshops... αλλα ηξερε τι εκανε ο ανθρωπος...

  6. #6
    Εγγραφή
    15-06-2002
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    4.582
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Άρθρα
    20
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Alcatel Speedtouch 585v5
    SNR / Attn
    8(dB) / 33,5(dB)
    Επειδή με αφορμή το
    http://www.adslgr.com/forum/showpost...6&postcount=26
    και το
    http://www.adslgr.com/forum/showpost...9&postcount=31
    ξεκινήσατε off-topic συζήτηση σχετικά με τα πολυκαταστήματα ηλεκτρικών & ηλεκτρονικών ειδών στην Αγγλία,
    μετέφερα τα σχετικά μηνύματά σας σ'αυτό το νέα θέμα, ώστε να παραμείνει εκεί η συζήτηση ontopic.

  7. #7
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Otenet
    Kαι μου αρεσει που ο Κωτσοβολος χαιρετε που εγινε μελος του ομιλου Dixons.

    Παντως και εμενα η εμπειρια μου ηταν τραγικη. Μια φορα μονο μπηκα σε Dixons και δεν ξαναμπαινω.


    To μυστικό του νεκρού Shuttle. Που θα πάει θα βρω την αιτία.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    δεν καταλαβαινω αυτη την πολιτικη του οφτοπικ, και ειδικα οταν πετας ενα θεμα στην κατηγορια "εκτος θεματος" σας αγαπαμε και σας εκτιμαμε τους moderators, αλλα οταν επεμβενετε σε ενα θεμα που ειναι στο "καλα να παθει το πλαισιο, τωρα θα βαλουν μυαλο" στο οποιο μιλαμε με γεγονοτα και λεμε οτι δεν θα γινει η ανασταση με την εισοδο μιας πολυεθνικης γιατι και εξω τα ιδια και χειροτερα γινονται και μας βγαζετε οφτοπικ στην ουσια σκοτωνετε και τα δυο threads. Γιατι τωρα το αρχικο συνεχιζει στο υφος "δεν τους χαλασε που θα φυγουν απο το χαρτη" και η οποια κριτικη γινεται στην παραπανω αποψη πεταχτηκε στην ουσια σε μια "μαυρη τρυπα" πολυτελειας.

    Οι moderators δεν χρειαζονται να δικαιολογουν την υπαρξη τους με τετοιες μεθοδους, αρκει και μια συσταση, συνηθως αφηνατε μερικα οφ τοπικ ποστ για να δειτε που θα παει η κουβεντα....με ξενερωσες zouzouni πολυ ασχημα τωρα.

    Επιμενω πως δεν ηταν οφτοπικ τα ποστ, ηταν ο αντιλογος οτι γερμανικη εταιρια θα αναστησει την πληροφορικη στην Ελλαδα.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-06-2002
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    4.582
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Άρθρα
    20
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Alcatel Speedtouch 585v5
    SNR / Attn
    8(dB) / 33,5(dB)
    KLG O αντίλογος και ο διάλογος για το θέμα του ανταγωνισμού των πολυκαταστημάτων ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών ειδών στην Ελλάδα συνεχίζεται και εξακολουθεί να συνεχίζεται, εστιασμένος στο θέμα της συγκεκριμμένης είδησης (έχει φτάσει στην 6η σελίδα από τα μηνύματα, συνεχίζοντας μετά την μεταφορά των off-topic).
    Τα μηνύματα που είχαν να κάνουν μ'αυτό το θέμα και τα οποία αναφερόντουσαν σε αντίστοιχα πολυκαταστήματα στην Αγγλία ως μέσο σύγκρισης παρέμειναν στην εκεί συζήτηση.
    Αυτά που μεταφέρθηκαν εδώ είχαν να κάνουν με ανταλλαγή εμπειριών που είχαν μέλη του φόρουμ από τα πολυκαταστήματα αυτά στην Αγγλία, και δεν προσέφεραν μ'αυτό τον τρόπο σ'εκείνη την συζήτηση.
    Δεν βλέπω ΚΑΜΜΙΑ αναφορά στο θέμα της αρχικής είδησης εκείνου του θέματος στα παραπάνω μηνύματα, αντιθέτως μπορούν και στέκονται ως ξεχωριστό θέμα από μόνα τους. Τα έφερα δε, αφού είχαν παραμείνει αρκετές ώρες ως off-topic, στο "Εκτός θέματος" γιατί δεν θεώρησα ότι ανήκαν σε καμμιά από τις άλλες κατηγορίες του "Χαλαρή Κουβεντούλα" και σίγουρα σε καμμία από τις άλλες κατηγορίες του forum.

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση Internet στην Αγγλία;
    Από morpheus στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-14, 02:01
  2. Διαθεσιμότητα Ηλεκτρικών Scooters στην Ελληνική αγορά
    Από thanar στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-11, 13:42
  3. DSL στην Αγγλία
    Από Darkman_ στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-08, 18:54
  4. 3.000 Έλληνες στην Αγγλία με εισόδημα τριπλάσιο από ό,τι στην Ελλάδα
    Από kiriak στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-06, 03:00
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-04, 23:11

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας