Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    02-11-2008
    Περιοχή
    Patra
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Γεια σας και καλή χρονια σε όλους,

    Είμαι φοιτητής της Πάτρας και απο αμέλεια μου δεν είχα ψάξει για τον ποιο κατάλληλο ISP που να παρέχει ελκυστικές προσφορές Internet με αποτέλεσμα να έχω κολλήσει στην Forthnet. Προβλήματα με το δίκτυο της γενικά δεν έχω, απλώς θα προτιμούσα να πληρώνω τα ίδια χρήματα για 8Mbps σύνδεση μέσω της δράσης Δίοδος αλλά δεν ξέρω την ποιότητα του Internet που θα μου προσφέρουν. Έχω ακούσει δίαφορες απόψεις πάνω στο θέμα αυτο άλλες θετικές και άλλες εντελώς αρνητικές με αποτέλεσμα να έχω μπερδευτεί.

    Αν με ρωτούσατε 1 χρονο πριν θα σας έλεγα οτι 1000 φορές να έμενα στην Forthnet αφού όσοι φίλοι μου είχαν ConnX είχαν πολλά προβλήματα όπως μικρές d/u ταχύτητες, ping που ξεπέρναγε τα 1500 ms συνεχεί disconnects κτλ κτλ...

    Τώρα είμαι στο δείλλημα: Να παραμείνω στην Forthnet με το 1MB/s, με τα ίδια χρήματα να πάω στο φοιτητικό του ΟΤΕ και να έχω έως 8MB/s ή με 24euros να πάω HOL που μου δίνει φοιτητικό με ταχύτητες έως 24Mb/s. To Dslam μου είναι 6Km μακριά.

    Μπορεί κάποιος που μένει στην Πάτρα να με βοηθήσει ή γενικά να μου πείτε απο πού μπορω να βρώ πληροφορίες για τα ιδιόκτητα δίκτυα? Ενημερωτικά αναφέρω πως δεν διατίθεμαι να βγάλω το τηλέφωνο απο τον ΟΤΕ. Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

    P.S. α)Γιατί η ταχύτητα του Internet που μπορεί να έχει κάποιος εξαρτάται απο την αποσταση του απο το DSLam? Υποτίθεται πως γι'αυτον τον λόγω χρησιμοποιούνται οι οπτικές ίνες.
    β) Πρωτού απαντήσετε θα ήταν αναγκαίο να έχετε υπ'όψην σας πως το Internet το χρησιμοποιώ κυρίως για On-Line gaming και συνεχές Download οπότε απαιτώ απο τον πάροχο που θα μου προτείνετε λίγα disconnects και όσο το δυνατόν μεγαλύτερες ταχύτητες.

  2. #2
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Μηνύματα
    568
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZyXEL P-660HW-D1
    Είμαι και εγώ συνδεδεμένος στο κέντρο ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ στην Πάτρα και είχα για αρκετό καιρό σύνδεση μέσω του ΔΙΟΔΟΣ από ΟΤΕνετ. Δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα, ούτε αποσυνδέσεις. Όπως, άλλωστε μπορούν να σου πουν πολλοί συμforumίτες, ο ΟΤΕ δεν φημίζεται για τις χαμηλές τιμές του αλλά για την αξιοπιστία του.

    6 km είναι τεράστια απόσταση. Πώς ξέρεις ότι είναι τόσο μεγάλη; Πως ξέρεις ότι είσαι συνδεδεμένος στο ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ; Τι ταχύτητες επιτυγχάνεις; Σε τέτοια απόσταση απορώ που έχεις σύνδεση!!! Δες εδώ.

    Όσον αφορά στα ιδιόκτητα δίκτυα, τι είδους πληροφορίες θέλεις; Μέσα σε αυτό το site μπορείς να βρεις πολλές σχετικές πληροφορίες. Πες τι θέλεις, για πιο συγκεκριμένες οδηγίες.

    Οι οπτικές ίνες χρησιμοποιούνται (ακόμα) για τη διασύνδεση των κέντρων μεταξύ τους και όχι για το τμήμα από το κέντρο μέχρι το σπίτι. Εκεί χρησιμοποιείται (ακόμα) το χάλκινο καλώδιο, γι' αυτό άλλωστε μιλάμε για ADSL.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-11-2008
    Περιοχή
    Patra
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Το οτι είμαι συνδεδεμένος στο Σκαγιοπούλειο το γνωρίζω από τους λογαριασμούς του ΟΤΕ. Η σύνδεση στο Internet είναι Forthnet στο 1Mb/s. Όταν κατεβάζω κάποιο αρχείο η ταχύτητα φτάνει τα 150KB/s, αλλα μια μέση ταχύτητα είναι τα 95KB/s.

    Επείσης δεν είμαι 100% σίγουρος για τα 6Km απλώς μένω στα Ζαρουχλέϊκα και η απόσταση απο το σπίτι μου μέχρι το Σκαγιοπούλειο είναι περίπου στα 6Km.

    Όσον αφορά τα ιδιόκτητα δίκτυα, θα ήθελα να ξέρω ποιά δίκτυα έχουν προβλήματα, και τι είδους προβλήματα, ποια επιτυγχάνουν καλύτερες ταχήτητες στην περιοχή μου και εν τέλει ποιο απο τα 3 δίκτυα(HOL, Forthnet, OTEnet) θα μου προτείνατε να βάλω.

    Συνοπτικά αναφέρω πως το φοιτητικό πακέτο της HOL περιλαμβάνει ταχύτητα έως 24Mb/s, με κόστος 9.90euros/μήνα, στην Forthnet(η οποία δεν έχει ανακοινώσει κάποιο φοιτητικο πακέτο) είναι 16,50euros/μηνα σε ταχύτητες 1MB/s, και ο ΟΤΕ που έχει 16,50euros/μήνα και ταχύτητα 8MB/s.

    Το τελευταίο που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί παίζει ρόλο στην ταχύτητα η αποσταση του DSLam απο το σπίτι μου. Μπορείτε να μου στείλετε παραπεμτικά Site ή Links για την ιστοσελίδα του adslgr.com?? ευχαριστώ

  4. #4
    Το avatar του μέλους 21century
    21century Guest
    Ισχύουν οι συνδέσεις και για άλλες περιοχές της Πελοποννήσου για όσους εισήχθησαν στον ελεύθερο ανοικτό Πανεπιστήμιο παίδες?

  5. #5
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8M/0.8:home-14 M/0.8:off
    ISP
    OTE:home-FΟRΤΗ:office
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    SIEMENS SL2-LINKSYS
    SNR / Attn
    9/6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα Ζαρουχλέικα δεν είναι 6 χλμ από το Σκαγιοπούλειο εκτός αν έρχεσαι μέσω Βραχνείκων.
    Για δώσε μας το attenuation από το ρούτερ σου να δούμε πόσο απέχεις περίπου.
    -Τύχη είναι όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Μηνύματα
    568
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZyXEL P-660HW-D1
    Δίνει ο ΟΤΕ τέτοια πληροφορία στους λογαριασμούς του;
    Πάντως, η απόσταση από το κέντρο ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ μέχρι την Ανθείας δεν είναι πάνω από 2 km. Μέτρησε καλύτερα την απόσταση...
    Ενας προσεγγιστικός τρόπος για να υπολογίσεις την απόσταση είναι να δεις το download attenuation που δίνει ο router και να το διαιρέσεις με 13,81 (το αποτέλεσμα σε km).

    Η ιδανική ταχύτητα για 1 Mbps σύνδεση είναι 128 KBps, και αν υπολογίσεις κάποιο overhead που πάντα υπάρχει ένα ιδανικό αναμενόμενο για τη μέγιστη ταχύτητα είναι περί τα 110 KBps.
    Αν έχεις μέση ταχύτητα 95 KBps, είσαι πολύ καλά. Αλήθεια, πως το μετράς αυτό;

    Καλό θα είναι να παρακολουθήσεις τις συζητήσεις που γίνονται στον αρμόδιο για κάθε πάροχο, χώρο του forum, και να υποβάλεις εκεί τα σχετικά με κάθε πάροχο ερωτήματά σου προκειμένου να εκμεταλευτείς την εμπειρία των μελών του forum για κάθε πάροχο.

    Για να δεις ποιοι πάροχοι προσφέρουν υπηρεσίες από το κέντρο ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ, δες εδώ.

    Σύμφωνα με τις προδιαγραφές, στην ADSL επικοινωνία πάνω στην τελεφωνική σου γραμμή ταξιδεύουν σήματα με συχνότητες μέχρι 1,1 MHZ (για ADSL2+ μέχρι 2,2 MHz). Δες εδώ. Τα σήματα αυτά υφίστανται ισχυρή εξασθένηση, που αυξάνει ανάλογα με την συχνότητα και την απόσταση. Πάνω από κάποια απόσταση τα υψηλότερης συχνότητας κανάλια του ADSL σήματος έχουν τόσο μεγάλη απόσβεση, που πρακτικά αχρηστεύονται, οπότε μειώνεται και η ταχύτητα.

    21century: Ναί, ισχύουν για τον τόπο κατοικίας που έχεις δηλώσει. Δες εδώ.

Παρόμοια Θέματα

  1. forthnet στην Πάτρα
    Από vasilis_pat στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 3670
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-09, 16:49
  2. Φοιτητικό Internet
    Από Giannakis__ στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-07, 22:02
  3. Φοιτητικό Internet
    Από iron_Druid στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-07, 15:44
  4. Linux στην Πάτρα
    Από Aramil στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 97
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-07, 03:06
  5. zyxel στην Πατρα
    Από drtequila στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-04, 04:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας