Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    28-09-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    DSLAM
    Net One - ΚΑΡΟΛΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / (dB)
    Καλησπέρα.
    Έχω ένα (inkjet) εκτυπωτή ο οποίος έχει ασύμφορα μελάνια καθώς τελειώνουν γρήγορα και στοιχίζουν αρκετά. Τα μελάνια τελείωσαν πάλι και αντί να αγοράσω, σκέφτηκα να δώσω κάτι παραπάνω και να πάρω άλλο εκτυπωτή με πιο φθηνά μελάνια που θα μου συμφέρει μακροπρόθεσμα. Με νοιάζει ταυτόχρονα πολύ και η ποιότητα εκτύπωσης.

    Σκέφτομαι για αυτόν: http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...egory=69978124

    Έχω μια απορία λοιπόν.. Όταν ο εκτυπωτής έχει 2 μελάνια (μάυρο - έγχρωμο), λέει π.χ. ότι το έγχρωμο μπορεί να εκτυπώσει εως 200 σελίδες. Αυτό νομίζω ότι σημαίνει να εκτυπώσει με μερική επικάλυψη (σε ένα συγκεκριμμένο ποσοστό) και τετραχρωμία (φωτογραφίες π.χ.). Όταν υπάρχουνε 3 μελάνια για τα χρώματα και το καθένα λέει ότι τυπώνει 200 σελίδες, απλά τα αθροίζω (600 σελίδες)...ή έχει κάποιο λάκκο η φάβα;
    Δηλαδή, εαν χρησιμοποιώ και τα 3 χρώματα εξίσου εννοείται, θα είναι σαν να έχω 3 φορές περισσότερη διάρκεια στα μελάνια από ότι το παλιό έγχρωμο μελάνι (που είχε και τα 3 χρώματα μαζί και έλεγε επίσης για 200 σελίδες);

    (Επίσης, μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιον άλλο εκτυπωτή που πιστεύετε ότι είναι καλύτερη επιλογή

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    είναι 200 σελίδες ανα χρώμα, (δηλάδη αν κάνεις εκτύπωση και χρήση χρώματος 5% απο όλα θα έχεις 200 σελίδες στο σύνολο) με τους cannon δεν θα έχεις πρόβλημα και έχουν σχετικά φθηνά μελανάκια, μόνο μην κάνεις το λάθος να βάλεις "μαίμου" η κεφαλή πάει κοντά στα 150 ευρώ

  3. #3
    Εγγραφή
    28-09-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    DSLAM
    Net One - ΚΑΡΟΛΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / (dB)
    Σε ευχαριστώ καταρχήν. Αλλά δεν κατάλαβα.. :-) Εννοείς ότι το τριπλό μελάνι των "200 σελίδων" είναι 200 σελίδες ανά χρώμα και άρα έχει την ίδια διάρκεια με τα 3 διαφορετικά μελάνια των "200 σελίδων" το καθένα; Δηλαδή οι 200 σελίδες του τριπλού μελανιού είναι με 5% Cyan - 5% Magenta - 5 % Yellow και άρα συνολικά 15 % χρώμα αντί για 5;

    Θα το θέσω ακόμη πιο χονδρικά. Έστω ότι έχουμε ένα μελάνι έγχρωμο τριπλό που δηλώνει ότι τυπώνει 200 σελίδες. Άλλος εκτυπωτής έχει 3 ξεχωριστά μελάνια για τα χρώματα, το καθένα λέει ότι τυπώνει 200 σελίδες, και το κάθε ένα έχει 10 ευρώ, άρα 30 ευρώ σύνολο. Ποιό συμφέρει;

  4. #4
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.242
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    To φθηνό είναι σχετικό έτσι?
    Σχεδόν 10euro για 9ml μελανάκι εγώ το θεωρώ ακριβό.

    Ακριβό άρωμα να αγοράσεις τόσα euro/ml δε δίνεις.

    Εγώ για τον δικό μου HP με 6euro αγοράζω ολόκληρο μπουκαλάκι 100ml απ' το κάθε χρώμα και τυπώνουν μια χαρά.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από unit345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ καταρχήν. Αλλά δεν κατάλαβα.. :-) Εννοείς ότι το τριπλό μελάνι των "200 σελίδων" είναι 200 σελίδες ανά χρώμα και άρα έχει την ίδια διάρκεια με τα 3 διαφορετικά μελάνια των "200 σελίδων" το καθένα; Δηλαδή οι 200 σελίδες του τριπλού μελανιού είναι με 5% Cyan - 5% Magenta - 5 % Yellow και άρα συνολικά 15 % χρώμα αντί για 5;

    Θα το θέσω ακόμη πιο χονδρικά. Έστω ότι έχουμε ένα μελάνι έγχρωμο τριπλό που δηλώνει ότι τυπώνει 200 σελίδες. Άλλος εκτυπωτής έχει 3 ξεχωριστά μελάνια για τα χρώματα, το καθένα λέει ότι τυπώνει 200 σελίδες, και το κάθε ένα έχει 10 ευρώ, άρα 30 ευρώ σύνολο. Ποιό συμφέρει;
    το 3πλο είναι 200 σελίδες, ακόμα στο τριπλό αν τελειώσει το ενά χρώμα συνήθως πετάς τα υπόλοιπα (και εδώ πάει το κομμάτι τι συμφέρει, στο 3πλό μπορεί πχ να πετάξεις ακόμα και το 50% απο τα χρώματα που δεν δουλεύει τόσο πολύ)

    ........Auto merged post: sdikr πρόσθεσε 2 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    To φθηνό είναι σχετικό έτσι?
    Σχεδόν 10euro για 9ml μελανάκι εγώ το θεωρώ ακριβό.

    Ακριβό άρωμα να αγοράσεις τόσα euro/ml δε δίνεις.

    Εγώ για τον δικό μου HP με 6euro αγοράζω ολόκληρο μπουκαλάκι 100ml απ' το κάθε χρώμα και τυπώνουν μια χαρά.
    οι hp έχουν το καλό ότι έχουν την κεφαλή στο μελανάκι, οπότε και να χαλάσει αγοράζεις καινούργιο μελανακι

    Απο εκεί και πέρα όσες φόρες έχω δεί "μαίμου" ή αναγόμωση βλέπω οτι ειδικά σε φωτογραφική εκτύπωση δεν έχουν τα σωστά αποτελέσματα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 03-01-09 στις 04:09. Αιτία: auto merged post

  6. #6
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.242
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    ε, καλά η φωτογραφική εκτύπωση σε inkjet εκτυπωτή δεν αξίζει έτσι κι αλλιώς.
    Θες και ακριβά glossy χαρτιά και πάλι η ποιότητα δεν είναι ίδια όπως αν δώσεις τις φωτογραφίες σου να σου τις τυπώσει φωτογράφος σε ειδικά μηχανήματα (και πολύ φθηνότερα απ' ότι αν τα τύπωνες με inkjet)

    Για απλές έγχρωμες εκτυπώσεις σε απλά χαρτιά, μια χαρά τυπώνουν οι μαϊμούδες.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    δεν υπάρχει απόλυτος τύπος για την κάλυψη των μελανιών ακόμα κι όταν αυτά είναι ξεχωριστά. Το μονο παραπάνω που σου δίνουν τα ξεχωριστά μελάνια είναι οτι κάθε χρώμα χρησιμοποιείται ολοκληρωτικά πριν αλλαχθεί. Ο εκτυπωτής όμως κάνει μίξεις αναλόγως με αυτό που τυπώνεις και πολλές φορές χρησιμοποιεί και τα έγχρωμα μελάνια στις μαύρες εκτυπωσεις εκτός κι αν ρυθμιστεί από τον πίνακα ελέγχου του διαφορετικά. Αν τυπώνεις φωτογραφίες είναι δύσκολο να ξέρεις ποιο μελάνι θα τελειώσει πρώτο πχ. εκτός κι αν τυπώνεις ένα χρώμα σε πολύ μεγαλή επικάλυψη. (π.χ. συνέχεια θάλασσα). Ακόμα και εκεί όμως επειδή δεν ξέρεις για τον συγκεκριμένο τόνο ποιο άλλο χρώμα έχει αναμιχθεί είναι δύσκολο να βγαλεις άκρη. Σε κάθε περιπτωση τα αυθεντικά μελάνια είναι καλύτερα για φωτογραφίες.

  8. #8
    Εγγραφή
    28-09-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    DSLAM
    Net One - ΚΑΡΟΛΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / (dB)
    Δεν διαφωνώ.. η απορία μου όμως παραμένει σε κάποιο βαθμό όσον αφορά τον (τυπικό) αριθμό των σελιδών..

    Δεκτό φυσικά το ότι όταν δεν έχεις ξεχωριστά μελάνια δεν ξέρεις ποιό θα τελειώσει πρώτα και έχεις σπατάλη, και αυτό είναι πολύ υπέρ των ξεχωριστών μελανιών. Και δεν αμφιβάλλω ότι τα αυθεντικά μελάνια είναι τα καλύτερα για ποιοτικές εκτυπώσεις.

    Θεωρητικά όμως, έστω ότι γινότανε ίση χρήση των 3 χρωμάτων... Τότε ένα τριπλό μελάνι των "200 σελίδων" θα εκτύπωνε τις ίδιες σελίδες με τα 3 ξεχωριστά μελάνια των "200 σελίδων";

  9. #9
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι 200 σελίδες ανα χρώμα, (δηλάδη αν κάνεις εκτύπωση και χρήση χρώματος 5% απο όλα θα έχεις 200 σελίδες στο σύνολο) με τους cannon δεν θα έχεις πρόβλημα και έχουν σχετικά φθηνά μελανάκια, μόνο μην κάνεις το λάθος να βάλεις "μαίμου" η κεφαλή πάει κοντά στα 150 ευρώ
    Αν και έχω αρκετό καιρό να πάρω κεφαλή για τον Canon μου νομίζω ότι κάνεις λάθος. Η κεφαλή στους Canon έρχεται μαζί με όλα τα μελάνια που παίρνει ο εκτυπωτής και κοστίζει ακριβώς όσο τα μελάνια μόνα τους. Επομένως για ένα εκτυπωτή 5 μελανιών (4 φωτογραφικά και 1 για κείμενο) η τιμή πρέπει να είναι περίπου 60 ευρώ. Φυσικά τα μελάνια είναι σφραγισμένα οπότε αν έχεις παλιά βάζεις αυτά.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και έχω αρκετό καιρό να πάρω κεφαλή για τον Canon μου νομίζω ότι κάνεις λάθος. Η κεφαλή στους Canon έρχεται μαζί με όλα τα μελάνια που παίρνει ο εκτυπωτής και κοστίζει ακριβώς όσο τα μελάνια μόνα τους. Επομένως για ένα εκτυπωτή 5 μελανιών (4 φωτογραφικά και 1 για κείμενο) η τιμή πρέπει να είναι περίπου 60 ευρώ. Φυσικά τα μελάνια είναι σφραγισμένα οπότε αν έχεις παλιά βάζεις αυτά.

    παλιότερα υπήρχε η κεφαλή σαν αναλώσιμο (όπως λες με όλα τα μελάνια μαζί) τώρα όχι, είναι ανταλακτικό service, με μεγάλο κόστος

  11. #11
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Ωχωχωχ! Πολύ κακό αυτό! Για όσους ασχολούνται με φωτογραφία μια αλλαγή κεφαλής κάθε 5-6 αλλαγές μελανιών ενδείκνυται...
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  12. #12
    Εγγραφή
    28-09-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    DSLAM
    Net One - ΚΑΡΟΛΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / (dB)
    Τελικά μήπως υπάρχει κάποιος άλλος εκτυπωτής με αρκετά καλή ποιότητα και πιο φθηνά running costs; (μελάνια κυρίως)

    ........Auto merged post: unit345 πρόσθεσε 24 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Βρήκα αυτόν: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.402498
    και αναρωτιέμαι αν είναι καλύτερη επιλογή.

    Ουσιαστικά έχουν τα ίδια βασικά features με τον Canon και επειδή είναι Hp φαντάζομαι θα έχει λιγότερα θέματα με την κεφαλή κλπ. Μερικά reviews που διάβασα λένε πολύ καλά πράγματα και ένα από αυτά σχολίαζε τα "οικονομικά μελάνια" του..αλλά δεν έχω δει τα ακριβή νούμερα για να τα συγκρίνω με τον Canon ip4600.

    Τι πιστεύετε;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος unit345 : 04-01-09 στις 12:36. Αιτία: auto merged post

  13. #13
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Κοίτα, οι Canon δεν έχουν θέματα με την κεφαλή, έχω τώρα τον ip4300 και δεν είχα προβλήματα ακόμη και σε μεγάλες περιόδους χωρίς εκτύπωση. Παλαιότερα είχα τον i865 και πιο πριν τον i550. Μόνο ο i550 μου είχε βγάλει προβλήματα σε πολύ μεγάλες περιόδους (μήνες) χωρίς εκτύπωση. Βέβαια η κεφαλή ήταν φτηνή.

    Από εκεί και πέρα ειδικά στη περίπτωση της σοβαρής φωτογραφίας μπορεί να θες αλλαγή κεφαλής κάθε κάποιες αλλαγές μελανιών γιατί παρόλο που ο εκτυπωτής κάνει αυτόματη ευθυγράμμιση μπορεί η ποιότητα να υποβαθμιστεί λίγο.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  14. #14
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Τα γνησια μελανια ειναι αρκετα ακριβα ετσι,δλδ για 2 μελανια θελω καθε φορα κοντα στα 20Ε,αν δεν παιρνω γνησια και πηγαινω να τα ξαναγεμιζω υπαρχει περιπτωση επειδη θα ειναι imitation να προκαλεσουν προβλημα στον εκτυπωτη η να μην τα αναγνωριζει?

  15. #15
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Εδώ και μερικούς μήνες χρησιμοποιώ ξαναγεμισμένα μελάνια στον Canon iP4200, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα. Έχω την ίδια κεφαλή τριάμισι χρόνια. Το τσιπάκι που έχουν πάνω τους τα δοχεία μηδενίζεται με ειδική συσκευή (αλλιώς ο εκτυπωτής τα θεωρεί άδεια).
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κόστος ISDN128 vs κόστος ADSL384
    Από gk στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-07, 01:56
  2. Extra κόστος ADSL - πουλάκια μου ... (Κόστος ΔΕΗ)
    Από zardoz στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 149
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-07, 01:33
  3. κόστος εκτυπωτή
    Από users στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-06, 03:23
  4. Μαγαζι για αγορά μελανιών?
    Από johnyk στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-06, 17:41
  5. Γεμισμα μελανιων σε Epson Stylus Colour 660
    Από dpan στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-05, 01:50

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας