Σελ. 18 από 48 ΠρώτηΠρώτη ... 8131617181920232838 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 256-270 από 709
  1. #256
    Εγγραφή
    16-02-2009
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8800/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Speedtouch 585 v.7
    SNR / Attn
    11(dB) / 30(dB)
    Και εκεί που για ένα πολύ μικρό διάστημα η κατάσταση είχε βελτιωθεί πάρα πολύ (στο γείτονα με Tellas έριχνα σφαλιάρες και έτρωγα, μικρότερες όμως, από αυτόν με ΠΟΤΕ), εχτές και προχτές το απόγευμα ….back to 4net reality, όπου το δίκτυο σέρνεται.
    Έχω δοκιμάσει διάφορα test ταχύτητας αλλά αυτό που κατέληξα να χρησιμοποιώ είναι το ακόλουθο:
    http://www.speedtest.net

    Έχει το πλεονέκτημα ότι σου βγάζει Down/Up speed & Ping για επιλεγμένες πόλεις του κόσμου. Γίνεται ακόμα ποιο ενδιαφέρον αν έχετε όπως εγώ, γείτονες σε άλλους ISP και κάνετε την ίδια ώρα τα speed test. Λοιπόν παραθέτω τα αποτελέσματα πολλαπλών μετρήσεων για εχτές & προχτές βράδυ / απόγευμα
    (Δεν θα αναγράψω το Upload Speed διότι εκεί δεν υπήρχαν μεγάλες διαφορές και όλοι παίζαμε χοντρικά στο 800-900 kb/s για Athens / Kriti και γύρω στα 600 kb/s για UK/France / Germany).

    11-12 March 09 πολλαπλές μετρήσεις μεταξύ 19:30 – 22:00) στο Νέο Ηράκλειο Αθήνα: Παραθέτω τα δικά μου avarage αποτελέσματα (4net 24 Mbps κλειδωμένο στα 9 Mpbs) καθώς και ενός γείτονα (Tellas 24 Mbps κλειδωμένο στα 6 Mbps). Δυστυχώς Ο ΠΟΤΕ γείτονας έλλειπε

    Speed test Athens

    Forthnet Down 7,8 Mbps (Tellas Down 4,0 Mbps)
    Forthnet Ping 70 ms (Tellas Ping 65 ms)

    Speed test London (εδώ αρχίζει το ενδιαφέρον κομμάτι, σημειώστε ότι τα αποτελέσματα ήταν πολύ κοντά στα κάτωθι αναγραφόμενα για όλες τις μεγάλες πόλεις τις Ευρώπης)

    Forthnet Down 500 Kbps (Tellas Down 2,5 Mbps)
    Forthnet Ping 360 ms (Tellas Ping 110 ms)

    Επανάληψη Speed test εχτές το βράδυ μετά από μια ωραία «βολτούλα» για ποτά, στις 03:30 το βράδυ (ο γείτονας κοιμάτανε του καλού καιρού, οπότε μόνο Forthet)

    Speed Test Athens
    Down 8,0 Mbps
    Ping 60 ms

    Speed Test London
    Down 4,8 Mbps (*) (vs. 500 Kbps νωρίτερα το απόγευμα)
    Ping 105 ms (vs. 360 νωρίτερα το απόγευμα)

    (*) Και σε αυτό το σημείο έχω ένα σοβαρό τεχνικής φύσεως δίλημμα…. Λέτε να έφταιγαν τα ποτά και να τα έβλεπα όλα διπλά ;; (ή πιο σωστά 8πλά +..) ή μήπως θα πρέπει να βγαίνω το μεσημέρι για ποτά ώστε να έχω καλή σύνδεση το απόγευμα;;;....ιδού η απορία

    Και αφήνω για το τέλος το κερασάκι στην τούρτα !!!!!

    Την ώρα που σερνότανε τους πήρα τηλ..
    Α) Η πρώτη απάντηση πού πήρα ήταν ότι είχαν ένα μικρό τεχνικό πρόβλημα το οποίο θα λυνόταν σύντομα και ενδεχόμενος να είχα λίγο μειωμένη ταχύτητα σύνδεσης (απάντηση σε σμίκρυνση…. . problem zip high compression)
    Επειδή όμως με έτρωγε η περιέργεια τους ξαναπήρα καπάκι τηλ. και μετά από 10 λεπτά αναμονή πετυχαίνω άλλον υπάλληλο:
    Β) Η νέα απάντηση που πήρα ήταν να περιμένω λίγο, και μετά από λίγο: η γραμμή φαίνεται μια χαρά θα πρέπει να τσεκάρετε ή το router σας ή να φέρεται κάποιον τεχνικό να τσεκάρει τη γραμμή από την κεντρική παροχή μέχρι τη εσωτερική πρίζα του σπιτιού …NO COMMENTS

  2. #257
    Εγγραφή
    04-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Αγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    763
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99000/11998
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedPort Plus 2
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το έχουμε πει πολλές φορές πως τα speed tests δεν είναι αξιόπιστα και μην βασίζεστε σε αυτά. Το συγκεκριμένο site εμένα κάποια στιγμή μου έδειχνε σύνδεση 19mbps και την άλλη αλλάζοντας server έπεσε στα 3.2 mbps
    Οχι άλλο κάρβουνο ...

  3. #258
    Εγγραφή
    14-09-2006
    Μηνύματα
    264
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Ξέρει κανείς γιατί καθημερινά γίνονται αποσυνδέσεις στο Internet στην περιοχή της Καλαμαριάς από 21:40 έως 22:20;
    Τύχαίνει και σε άλλους ή μόνο εγώ είμαι ο τυχερός;

  4. #259
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16798
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    netfaster
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 24.1(dB)
    Θα ήθελα να καταθέσω την μεγάλη μου εμπειρία από τη forthnet μιας και είμαι πελάτης της 2 χρόνια και να διαφωτίσω αν μπορώ σε ορισμένα πρακτικά πράγματα μερικά παιδιά σχετικά με τα προβλήματα που έχουν. Λοιπόν καταρχήν δεν φταίει πάντα η forthnet για ότι στραβό γίνεται με την γραμμή μας. Παλιά είχα γραμμή ΟΤΕ για τα τηλεφωνήματα και ίντερνετ στην forthnet. Η γραμμή μου συγχρόνιζε αρχικά στα 16 Mbps αλλά με την πάροδο του χρόνου ο συγχρονισμός έπεσε στα 14.500. Τις πρώτες ημέρες επειδή ο υπολογιστής μου είναι παλιός δεν είχα κάρτα δικτύου και συνέδεα το ρούτερ μου με usb. Το download ήταν απογοητευτικό. Κατέβαζα με 400 ΚΒ/sec. Μου είπε κάποιος εδώ μέσα να βάλω κάρτα δικτύου και να συνδεθώ με ethernet. Μόλις έβαλα κάρτα δικτύου κατέβαζα με 1,6 Μb/sec. Αρα το λέω για όσους έχουν απορίες. Ποτέ με usb, κόβει πολύ η ταχύτητα. Δεύτερον, αρκετές φορές όταν ήθελα να παρακολουθήσω ζωντανά τηλεόραση μέσω ίντερνετ ψιλοκόλλαγε, μετά από πολύ κόπο και χρόνο που σπατάλησα ανακάλυψα οτι ευθύνονταν η λίγη μνήμη RAM. Στην εποχή που ζούμε τα διάφορα προγράμματα που βάζουμε στους υπολογιστές μας, antivirus κτλ χρησιμοποιούν πολύ μνήμη με αποτέλεσμα να έχουμε καθυστερήσεις στους browser. Για ελέξτε και αυτό όσοι έχετε πρόβλημα με τα pigs. Αργότερα μεταφέρθηκα στο 2play με νέα αριθμοδότηση. Η γραμμή κλειδώνει στα 17.500-18.000 Μbps. Κατεβάζω με 1,8 εως και 2,0. Όμως μόνο με την χρήση download manager. Αν κατεβάσω σκέτα πιάνει το πολύ 700 Kb/sec. Γενικά το πολύ γρήγορο ίντερνετ χρειάζεται download manager. Ο κανόνας είναι οτι το download σου πρέπει να είναι το 1/10 του συγχρονισμού σου. Δηλαδή με απλά λόγια κάποιος που κλειδώνει στα 7 Μbps πρέπει να κατεβάζει με 700 Kb/sec κ.ο.κ. Κάποιος που δεν κατεβάζει με τόσο να κατεβάσει επειγόντως έναν download manager. Και φυσικά μιλάμε για download απο site που έχουν τους σέρβερ για να σου δώσουν την μέγιστη ταχύτητα. Δεν μπορώ να μετρήσω το download μου στο DC++ ή στο utorrent. Αυτά τα ολίγα σχετικά απλά είχα να πω μήπως και βοηθήσω γιατί βλέπω κάποιες απορίες που εξόφθαλμα δεν φταίει η forthnet ή ο ΟΤΕ ή η Τellas, δηλαδή δεν μπορεί να κλειδώνει ο άλλος στα 12.000 Mbps και να κατεβάζει με 400 Kb/sec.

  5. #260
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    72
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    DSLAM
    Forthnet - ΒΕΡΟΙΑ
    Πρίν λίγες μέρες έβαλα Forthnet 2Play μέχρι σήμερα δεν είχα καποιο πρόβλημα με τη γραμμή. Σήμερα όμως ενώ ήμουνα κανονικά συνδεδεμένος όλο το πρωί το μεσημερί δε μπορουσα να μπω καθόλου. Κοίταξα το router και είδα ότι λειτουργεί κανονικά, έτσι αναγκάστηκα να επικοινωνήσω με τη Forthnet για να δω τη συμβαίνει. Αφού περίνενα αρκετή ώρα μου εξήγησαν ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη γραμμή, κοιτάξαμε όλες τις ρυθμίσεις για ip dns και το λοιπά ακόμη και το firewall απενεργοποίησα αλλά τίποτα. Άνοιξα τη σύνδεση του τοπικού δικτύου και διαπίστωσα ότι ενώ μου αποστέλλονται πακέτα εγώ δεν μπορούσα να τα παραλάβω. Έκανα στο cmp ping τον αριθμό του dns και παρατήρησα οτι ο αριθμός πακέτων που αποστέλλονται είναι ίδιος με αυτόν που λαμβάνονται. Έτσι κατάλαβα ότι κάτι παίζει με το pc μου και ότι κάποιο πρόγραμα που τρέχει εμποδίζει τη πρόσβαση στο internet. Αφού το έψαξα λίγο είδα ότι έτρεχε το spyware doctor, μαζί με το antivirus, το οποίο το είχα εγκαταστήσει παλιότερα και ξέχασα να το σβήσω μόλις το απεγκατέστησα μπήκα κανονικά στο internet. Το απόγευμα όμως ενώ πάλι ήμουνα κανονικά μέσα μετά απο λίγο δε μπορούσα να μπώ. Έκανα ένα restart και μπήκα κανονικά.

    Θέλω αν μπορεί κάποιος να μου πεί τι πρόγραμμα μπορεί να εμποδίζει τη προσβασή μου στο internet ???

    Yπάρχει περιπτωση το utorrent να το κάνει αυτο???

    Τα ρωτάω αυτά για να αποφύγω το format αν και οπως βλέπω μάλλον εκεί θα καταλήξω.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ

  6. #261
    Το avatar του μέλους ELLADHS
    ELLADHS Guest
    Αγαπητέ τί περιμένεις; (!!!)

    Όταν συμβαίνει σε όλους μας (της forthnet) το ίδιο
    και δέν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση για κάποια ΟΛΙΚΗ
    αναβάθμιση ή εργασίες κτλ τί απομένει να σκεφτούμε;

    Σε αυτό που κατέληξα εγώ είναι οτι :
    Μας έχουν ρίξει όλους τον ένα επάνω στον άλλον για
    να εξοικονομήσουν "δίοδο" για τις νέες "υπηρεσίες".

    Έτσι κι αλλιώς για εμένα, είναι τελειωμένη υπόθεση.

    ........Auto merged post: ELLADHS πρόσθεσε 3 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από foulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω αν μπορεί κάποιος να μου πεί τι πρόγραμμα μπορεί να εμποδίζει τη προσβασή μου στο internet ???

    Yπάρχει περιπτωση το utorrent να το κάνει αυτο???

    Τα ρωτάω αυτά για να αποφύγω το format αν και οπως βλέπω μάλλον εκεί θα καταλήξω.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ
    Εκτός εάν κάποιος χάκερ σου πήρε κωδικούς και username, νομίζω οτι το
    είδος των προγραμμάτων που μπορούν να σου αποκλείσουν την πρόσβασή
    σου στο ιντερνετ είναι τα, ή αυτά που λειτουργούν σαν, firewall.
    Παρόμοιο πρόβλημα (με το δικό σου) είχα με το firewall των windows.
    Απο τότε πάντα απενεργοποιώ ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε αυτό ακόμη και τις επισημάνσεις.
    Το δικό σου firewall όμως, ψάξτο λίγο αλλα προς Θεού!!! μήν το κλείνεις ποτέ . Ρύθμιζέ το.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ELLADHS : 14-03-09 στις 02:04. Αιτία: auto merged post

  7. #262
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    507
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από foulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω αν μπορεί κάποιος να μου πεί τι πρόγραμμα μπορεί να εμποδίζει τη προσβασή μου στο internet ???

    Yπάρχει περιπτωση το utorrent να το κάνει αυτο???
    Λοιπόν δεν ξέρω ποιο antivirus έχεις αλλά αν έχεις το NOD32 να ξέρεις ότι σε συνδυασμό με το utorrent είναι θάνατος! Όχι απλά δεν λειτουργεί το internet αλλά ίσως χρειαστεί & 2'-3' απλά & μόνο για να ανοίξει ο browser!!! Είναι εξακριβωμένο τόσο στον δικό μου υπολογιστή όσο και σε φίλους & γνωστούς μου! Εγώ με το που άλλαξα antivirus όλα δούλεψαν & πάλι super! Οπότε αν τυχαίνει & έχεις το NOD32 κάνε ένα κόπο & τσέκαρε αυτό που σου είπα & ενημέρωσέ με αν διορθώθηκε!

  8. #263
    Εγγραφή
    24-11-2006
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    G.dmt 10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    SL2-141
    SNR / Attn
    13(dB) / 8(dB)
    Το NOD32 δεν προκαλεί κανένα πρόβλημα αν ρυθμιστεί σωστά. Κάποια μικρά προβλήματα που υπήρχαν με την v.2 και το utorrent κατά την διάρκεια του tracker updating σταμάτησαν να υπάρχουν μετά από σχετικά updates.

  9. #264
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    72
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    DSLAM
    Forthnet - ΒΕΡΟΙΑ
    Σας ευχαριστώ όλους που απαντήσατε στα ερωτήματα μου. Έχω το panda σαν antivirus βέβαια απο εχτές δε μου έβγαλε κάποιο πρόβλημα μόνο πριν λίγο δε μπορούσα να μπω αλλα μετά απο λίγο μπήκε. Τώρα για αυτό που λεεί ο ELLADHS για χακερ τι να πω 2 μέρες έχει που έβαλα ιντερνετ αν έγινε αυτό είμαι πραγματικά γκαντέμης.

  10. #265
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Απο Γιαννιτσα F2Play με ρουτερ Dlink 2640B.
    Στην αρχη η συνδεση γινοταν περιπου στα 16Μβς αλλα ειχα πολλες αποσυνδεσεις.
    Σε επικοινωνια που ειχα μαζι τους μου ριξαν την ταχυτητα στα 12Μβς για να εχω σταθεροτητα.
    Το περιεργο ειναι οτι εαν κανω επανεκινηση το ρουτερ τοτε αυτο συνδεεται στα 14~13 Μβς
    αλλα στην πορια η ταχυτητα πεφτει στα 11~12 εως και 9Μβς εχει φτασει.
    Γιατι συμβαινει αυτο?Επισης στο σταθερο δεν εχω ακομη αναγνωριση μετα απο τοσους μηνες!!!! μου λενε οτι με μελοντικη αναβαθμιση θα διορθωθει το προβλημα ενω γνωστοι μου που καναν συνδεση μετα απο εμενα εχουν κανονικα.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails dlink.jpg  


  11. #266
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    507
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Fastpath
    Συγνώμη str1979 αλλά άνοιξα το συνημμένο σου με τα στατιστικά της γραμμής σου & λίγο παραξενεύτηκα! Μα καλά με τέτοιο attenuation (46.5db) & έχεις 12Mbps??? Δεν ξέρω, αλλά μου φαίνεται απίστευτα δύσκολο... Έχω άδικο???

  12. #267
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billmg81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη str1979 αλλά άνοιξα το συνημμένο σου με τα στατιστικά της γραμμής σου & λίγο παραξενεύτηκα! Μα καλά με τέτοιο attenuation (46.5db) & έχεις 12Mbps??? Δεν ξέρω, αλλά μου φαίνεται απίστευτα δύσκολο... Έχω άδικο???
    τι ενοεις?
    Δεν το κατεχω καλα το αθλημα

  13. #268
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δοκιαμασα να βαλω σε αλλη μπριζα το τηλεφωνο και εκανα ρεσετ το ρουτερ οποτε εχω τα παρακατω αποτελεσματα αλλα αν ξανατσεκαρω την ταχυτητα μου μετα απο κανα 2 μερες θα εχει πεσει περιπου στα 12~11Μβς.
    Εχω κατι λαθος??
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails dlink2.jpg  


  14. #269
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.731
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Είναι εντυπωσιακά καλή η γραμμή σου... αν και πιστεύω πως το τόσο υψηλό attenuation είναι λάθος του ρούτερ... Μην ασχοληθείς καθόλου... Άριστη γραμμή
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  15. #270
    Εγγραφή
    29-04-2008
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    256
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα φίλοι μου μήπως ξέρει κανείς τη γίνετε με την φορθ είμαι περιοχή Πετρούπολη και εδώ και 4 μέρες έχει πέσει η ταχύτητα στα 2 από 8-9 που συγχρόνιζα και έχω συνεχής αποσυνδέσεις τους πήρα τηλ και τίποτα αν ξέρει κάτι κάποιος ας μου πει ευχαριστώ

Σελ. 18 από 48 ΠρώτηΠρώτη ... 8131617181920232838 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3070
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-09, 23:14
  2. Μηνύματα: 2579
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-08, 01:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας