Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 52
  1. #1
    Εγγραφή
    29-08-2006
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Γειά σας, είμαι τεχνικός Τηλεπικοινωνιών στην Οteplus πτυχιούχος Ηλεκτρονικός ΤΕΙ πρόσφατα βρήκα έναν συνάδερφο τεχνικό της FORTHNET ηλεκτρονικός ΤΕΙ και αυτός και τον ρώτησα τι λεφτά δίνει η forthnet, μου είπε λοιπόν ότι ο μισθός τους είναι 1000 ευρώ και μερικές φορές ανεβαίνει 100-200 ευρώ με τα εκτός έδρας και σύμβαση αορίστου χρόνου, εγώ παίρνω 900 ευρώ και με σύμβαση 12 μηνών........

    Εάν υπάρχει τεχνικός της FORTHNET εδώ μέσα μπορεί να μας πει εάν ισχύει κάτι τέτοιο.......

    Να προσθέσω ότι μάλλον τόσο εγώ όσο και άλλος πληρωνόμαστε απο την συλλογική σύμβαση εργασίας των ηλεκτρονικών η οποία έχει στανταρ μισθό

  2. #2
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Σε λάθος σημείο πόσταρες.

    Υπάρχει η συλλογική σύμβαση εργασίας που καθορίζει τους όρους αμοιβής και εργασίας των πτυχιούχων ηλεκτρονικών ανωτέρων σχολών. Αυτή είναι η ελάχιστη σύμβαση που μπορεί να έχει ο εργαζόμενος. Καθορίζει το βασικό μισθό ανάλογα με τα χρόνια προϋπηρεσίας. Άσε τα επιδόματα και τις υπερωρίες έξω.

    Λεπτομέρειες θα βρεις από ένα λογιστή, από την επιθεώρηση εργασίας ή πας εδώ και να δεις τους πίνακες.

    Μην ξεχνάς ότι στον βασικό μισθό προστίθενται τα επιδόματα και πάμε στον τακτικό μισθό, προστίθενται οι extra αποδοχές και αφαιρούνται οι κρατήσεις ώστε να προκύψει το τελικό πληρωτέο ποσό.

    Μην ξεχνάς και το βασικότερο. Εσύ μάλλον (μπορεί και όχι, δεν έχω δει την σύμβαση) έχεις σύμβαση έργου που αφορά μια αμοιβή για την ολοκλήρωση του έργου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 07-01-09 στις 19:56.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-08-2006
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε λάθος σημείο πόσταρες.

    Υπάρχει η συλλογική σύμβαση εργασίας που καθορίζει τους όρους αμοιβής και εργασίας των πτυχιούχων ηλεκτρονικών ανωτέρων σχολών. Αυτή είναι η ελάχιστη σύμβαση που μπορεί να έχει ο εργαζόμενος. Καθορίζει το βασικό μισθό ανάλογα με τα χρόνια προϋπηρεσίας. Άσε τα επιδόματα και τις υπερωρίες έξω.

    Λεπτομέρειες θα βρεις από ένα λογιστή, από την επιθεώρηση εργασίας ή πας εδώ και να δεις τους πίνακες.

    Μην ξεχνάς ότι στον βασικό μισθό προστίθενται τα επιδόματα και πάμε στον τακτικό μισθό, προστίθενται οι extra αποδοχές και αφαιρούνται οι κρατήσεις ώστε να προκύψει το τελικό πληρωτέο ποσό.

    Μην ξεχνάς και το βασικότερο. Εσύ μάλλον (μπορεί και όχι, δεν έχω δει την σύμβαση) έχεις σύμβαση έργου που αφορά μια αμοιβή για την ολοκλήρωση του έργου.
    Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά αυτά που μου αναφέρεις μου είναι ήδη γνωστά ,αυτό που θέλω να μάθω είναι συγκεκριμένα οι τεχνικοί της forthnet η οποίοι ασχολούνται με τις βλάβες στα adsl πόσα χρήματα παίρνουν, τους δίνουν όσα λένε οι ΣΣΕ ή δίνουν και επιπλέον ποσά ή τους έχουν έξω απο τις ΣΣΕ εργασίας των ηλεκτρονικών και έχουν κάποια δική τους ΣΣΕ μάλλον το τελευταίο δύσκολο μου φαίνεται.

    Το όλο θέμα το θέτω γιατί με είχαν επιλέξει απο την forthnet για τεχνικό την ίδια στιγμή με την oteplus και προτίμησα την τελευταία κυρίως λόγω των χρημάτων, αλλά εδώ βλέπω πως τα πράγματα είναι διαφορετικά, forthnet βλέπω πληρώνει καλά σχετικά και έχει και ένα σεβασμό προς του υπαλλήλους τους, μπορεί να μας το επιβεβαιώσει κάποιος αυτό;

    Εξάλου καλό είναι να βγαίνει προς τα έξω το τι χρήματα δίνουν οι εταιρείες και τι περιβάλλον εργασίας επικρατεί, όχι τίποτα άλλο δηλαδή αλλά να μην είμαστε όμηροι των μαλακιών τύπου σύμβαση έργου oteplus 12 μήνες και άλλους δύο μήνες και άλλους 10 μήνες και τέτοιες ανοησίες απο εταιρείες σαν τον ΟΤΕ που έχει κέρδος 700.000.000 euros τον χρόνο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chomsky : 07-01-09 στις 22:32.

  4. #4
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ο κάθε εργαζόμενος μπορεί να κάνει ατομική συμφωνία με ποσό ανώτερο από αυτό της ΣΣΕ. Άλλο αν δεν συνηθίζεται. Δεν νομίζω να έχουν στην forthnet ξεχωριστή ΣΣΕ, όπως δεν έχουν και στην oteplus.

    Όταν πέρασες από επιλογή δεν τους είχες ρωτήσει για τον μισθό;

    Στο έχω ξαναπεί. Τον πελάτη δεν τον ενδιαφέρει ο μισθός και το περιβάλλον εργασίας στις εταιρείες τηλεπικοινωνιών. Το μόνο που τον απασχολεί είναι οι παρεχόμενες υπηρεσίες.

    Για να δούμε αν θα απαντήσει κάποιος από την forthnet.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-01-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1
    ISP
    FORTHnet LLU aDSL2+
    Router
    USR 9108
    Κάτσε εκεί που είσαι τι θες την forthnet.. Κάπου στα 1000 euro καθαρά είναι ο μισθός που ξεκινάς στην forthnet αλλα δεν προλαβαίνεις να πάρεις ανάσα (το ξέρω από φίλους που είναι στο κολωνό).. Στην oteplus θα κανεις το τσιγαράκι σου θα κωλοβαρέσεις όσο μπορείς.. εκεί θα είσαι από το ένα χάπι στο άλλο.

    Παρεπιπτόντως γνωρίζει κανεις που μπορώ να βρω σ.σ.ε. για IT engineers (τει αθηνας / πληροφορική) για μια φίλη διότι έχω την εντύπωση ότι της πιάνουν λίγο το κώλο στην MELLON.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Αμπελοκηποι Θεσσαλονικης
    Μηνύματα
    669
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19000-20000/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flatrate Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε εκεί που είσαι τι θες την forthnet.. Κάπου στα 1000 euro καθαρά είναι ο μισθός που ξεκινάς στην forthnet αλλα δεν προλαβαίνεις να πάρεις ανάσα (το ξέρω από φίλους που είναι στο κολωνό).. Στην oteplus θα κανεις το τσιγαράκι σου θα κωλοβαρέσεις όσο μπορείς.. εκεί θα είσαι από το ένα χάπι στο άλλο.

    Παρεπιπτόντως γνωρίζει κανεις που μπορώ να βρω σ.σ.ε. για IT engineers (τει αθηνας / πληροφορική) για μια φίλη διότι έχω την εντύπωση ότι της πιάνουν λίγο το κώλο στην MELLON.
    TEI αστα να πανε φιλε μου,δεν εχουν αναγνωρισμενα ακομα επαγγελματικα δικαιωματα,και δεν υπαρχει επιμελητηριο πληροφορικης.

  7. #7
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Τα μπερδέψαμε λίγο. flatrate, αυτό που λες απλά δεν ισχύει και δεν ενδιαφέρει τον topic-starter.

    Όσο για την φίλη σου, πρώτα πρέπει να μάθει την ακριβή ειδικότητα με την οποία έχει γίνει η πρόσληψη. Κωδικό για IT enginners δεν έχει ο ΟΑΕΔ. Μπορεί να απευθυνθεί και στο γραφείο διασύνδεσης της σχολής της.
    http://www.career.teiath.gr/

    Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να επικοινωνήσει με την ΕΕΤΕΜ.
    Spoiler:
    Η Ε.Ε.Τ.Ε.Μ είναι Νομικό Πρόσωπο Ιδιωτικού Δικαίου και αποτελεί τον επαγγελματικό και επιστημονικό φορέα των Πτυχιούχων Μηχανικών αποφοίτων Τ.Ε.Ι, ΑΣΕΤΕΜ- ΣΕΛΕΤΕ και ισοτίμων σχολών εσωτερικού και εξωτερικού.

    http://www.eetem.gr/main.htm

    Τα επαγγελματικά δικαιώματα της σχολής της και των παρόμοιων στο παρακάτω.
    http://www.career.teicrete.gr/conten...5909950f0f.pdf
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 08-01-09 στις 13:56.

  8. #8
    Εγγραφή
    29-08-2006
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων

    Όταν πέρασες από επιλογή δεν τους είχες ρωτήσει για τον μισθό;

    Στο έχω ξαναπεί. Τον πελάτη δεν τον ενδιαφέρει ο μισθός και το περιβάλλον εργασίας στις εταιρείες τηλεπικοινωνιών. Το μόνο που τον απασχολεί είναι οι παρεχόμενες υπηρεσίες.

    Για να δούμε αν θα απαντήσει κάποιος από την forthnet.
    Απλά να σου πω πως το συγκεκριμένο θέμα το έχω ανοίξει με σκοπό να γίνει μια συζήτηση μεταξύ τεχνικών, δεν το δημιούργησα για να ενημερώσω τους πελάτες.....

    ........Auto merged post: chomsky πρόσθεσε 19 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flatrate Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε εκεί που είσαι τι θες την forthnet.. Κάπου στα 1000 euro καθαρά είναι ο μισθός που ξεκινάς στην forthnet αλλα δεν προλαβαίνεις να πάρεις ανάσα (το ξέρω από φίλους που είναι στο κολωνό).. Στην oteplus θα κανεις το τσιγαράκι σου θα κωλοβαρέσεις όσο μπορείς.. εκεί θα είσαι από το ένα χάπι στο άλλο.

    Παρεπιπτόντως γνωρίζει κανεις που μπορώ να βρω σ.σ.ε. για IT engineers (τει αθηνας / πληροφορική) για μια φίλη διότι έχω την εντύπωση ότι της πιάνουν λίγο το κώλο στην MELLON.
    Εμένα φίλε μου δεν μου αρέσει να κωλοβαράω, μου αρέσει να δουλεύω και να πληρώνομαι, για αυτό άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα για να δω εάν τελικά θα πληρώνομαι σωστά εάν πάω στην εταιρία.....στην oteplus κωλοβαράνε μόνο τα βύσματα οι υπόλοιποι δουλεύουν και μάλιστα ζόρικα για να μαζέψουν τα κωλοβαρέματα των άλλων.......
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chomsky : 08-01-09 στις 19:10. Αιτία: auto merged post

  9. #9
    Εγγραφή
    02-01-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1
    ISP
    FORTHnet LLU aDSL2+
    Router
    USR 9108
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα μπερδέψαμε λίγο. flatrate, αυτό που λες απλά δεν ισχύει και δεν ενδιαφέρει τον topic-starter.
    Όταν κανεις ένα reply θα ήταν λίγο πιο συνετό από μεριά σου να αναφέρεις τι δεν ισχύει και όχι να αερολογείς.

    Αναφέρεσαι στον μισθό της forthnet?

    Διότι η απάντηση μου αναφέρεται σε αυτό ακριβώς που ρώτησε ο συνάδελφος για τον μισθό που παίρνουν οι τεχνικοί στην forthnet. Επειδή μάλλον δεν έγινα αντιληπτός την πρώτη φορα (επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως) ξανά αναφέρω ότι γνωρίζω από δυο φίλους μου που εργάζονται στην forthnet (ηλεκτρονικοί τε) στο τμήμα για εταιρικούς πελάτες vpn/μικροκυματικά κλπ (κολωνό) παίρνουν λίγο πάνω από 1000 euro καθαρό μισθό (νομίζω ακολουθεί το ελάχιστο μισθό της συλλογικής τους σύμβασις).

    Συγκεκριμένα από 01/05/09 το μισθολόγιο για 1-3 χρονια που είναι οι φίλοι μου θα πάει 1471 euro μεικτά (αν αφαιρέσεις ικα νομίζω τους είναι κάπου 250 euro, άρα από μάιο σύμφωνα με τις τελευταίες αυξήσεις θα παίρνουν καθαρά 1220 euro).

    Αν παίρνεις κάτω από τον ελάχιστο μισθό αυτό και σε έχουν προσλάβει ως ηλεκτρονικό είτε δεν είσαι στην συλλογική σύμβαση ηλεκτρονικού είτε είναι παράνομο αυτό που κάνουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για την φίλη σου, πρώτα πρέπει να μάθει την ακριβή ειδικότητα με την οποία έχει γίνει η πρόσληψη. Κωδικό για IT enginners δεν έχει ο ΟΑΕΔ. Μπορεί να απευθυνθεί και στο γραφείο διασύνδεσης της σχολής της.
    http://www.career.teiath.gr/
    Καλά αυτοί και αν δεν είναι χαμένοι εντελώς! Δεν βγάζεις άκρη από γραφεία διασύνδεσης όσες φορες προσπάθησε να ρωτήσει τα άτομα ήταν κουκουρουκου ο καθένας διαφορετική απάντηση της έδινε.

    Για οποιον ενδιαφέρεται (IT engineers) επειδή κάθισα και το έψαξα λίγο οι προγραμματιστές/στριές είναι στην συλλογική σύμβαση παροχής υπηρεσιών (μαζί με νυχτοφύλακες, εισπράκτορες, θυρωρούς, λογιστές κλπ).

    Συγκεκριμένα εδώ
    10. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕΣ - ΤΡΙΕΣ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΣΗΣ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chomsky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα φίλε μου δεν μου αρέσει να κωλοβαράω, μου αρέσει να δουλεύω και να πληρώνομαι, για αυτό άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα για να δω εάν τελικά θα πληρώνομαι σωστά εάν πάω στην εταιρία.....στην oteplus κωλοβαράνε μόνο τα βύσματα οι υπόλοιποι δουλεύουν και μάλιστα ζόρικα για να μαζέψουν τα κωλοβαρέματα των άλλων.......
    Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες, αλλα θέλω να σου πω ότι αν θες να αράξεις και να κωλοβαρεσεις το κανεις και δεν σου λέει κανεις τίποτα. Έχω παραδείγματα φίλων σε 10 διαφορετικές θέσεις στο μέγαρο που ο καθένας ανταγωνίζεται τον άλλο ποιος θα αράξει πιο πολύ! Φυσικά αναφέρομαι σε άτομα με προϋπηρεσία και γνώσεις (πρώην συνάδελφοι μου) αλλα θέλω να σου πω το κλίμα λίγο πολύ στην oteplus είναι γνωστό. Για αυτό το λόγο πιστεύω σφάζονται όλοι για να μπούνε.. εκεί που σε άλλες εταιρίες σε έχουν με το τουφέκι μην σηκώσεις κεφάλι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος flatrate : 09-01-09 στις 10:20.

  10. #10
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Μάλλον εσύ αερολογούσες πριν. Η τελευταία είναι απάντηση. Η πρώτη που έδωσες ήταν απλώς ένα flame.

    Αφού έχεις λοιπόν γνωστούς εκεί, κάνε ένα κόπο και ρώτα τους ποιός είναι ο βασικός μισθός και τι επιδόματα έχουν.

  11. #11
    Εγγραφή
    02-01-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1
    ISP
    FORTHnet LLU aDSL2+
    Router
    USR 9108
    Cool
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον εσύ αερολογούσες πριν. Η τελευταία είναι απάντηση. Η πρώτη που έδωσες ήταν απλώς ένα flame.

    Αφού έχεις λοιπόν γνωστούς εκεί, κάνε ένα κόπο και ρώτα τους ποιός είναι ο βασικός μισθός και τι επιδόματα έχουν.
    Το έχω ξαναναφερει αλλα πάμε άλλη μια
    Λαμβάνουν λίγο πάνω από 1000 euro καθαρά (1040 αν δεν κάνω λάθος) και ο μεικτός είναι όπως αναφέρει η συλλογική σύμβαση εργασίας 1297 euro (για 0-1 χρονια προϋπηρεσίας). Σε ένα - δυο μήνες κλείνουν ένα χρόνο οποτε θα περάσουν στο νέο κλιμάκιο μαζί με τις αυξήσεις.. άρα το νέο μισθολόγιο τους θα γίνει 1471 euro μεικτά (για μηνα μάιο).

  12. #12
    Εγγραφή
    29-08-2006
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flatrate Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω ξαναναφερει αλλα πάμε άλλη μια
    Λαμβάνουν λίγο πάνω από 1000 euro καθαρά (1040 αν δεν κάνω λάθος) και ο μεικτός είναι όπως αναφέρει η συλλογική σύμβαση εργασίας 1297 euro (για 0-1 χρονια προϋπηρεσίας). Σε ένα - δυο μήνες κλείνουν ένα χρόνο οποτε θα περάσουν στο νέο κλιμάκιο μαζί με τις αυξήσεις.. άρα το νέο μισθολόγιο τους θα γίνει 1471 euro μεικτά (για μηνα μάιο).
    Τα έβγαλες 1471 ευρώ μεικτά μαζί με το επίδομα ξένης γλώσσας όπως επίσης και το επίδομα επικίνδυνης εργασίας, όμως εμένα το επίδομα επικίνδυνης εργασίας δεν μου το δίνουν παρόλο που είμαι στην ΣΣΕ των ηλεκτρονικών, είσαι σίγουρος ότι οι τεχνικοί της forthnet το παίρνουν, επίσης το επίδομα των 44 ευρώ το μήνα για τα επιπλέον δύο ή ένα εξάμηνα σπουδών το παίρνουν.....εγώ πάντως όχι

  13. #13
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HCN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει η συλλογική σύμβαση εργασίας που καθορίζει τους όρους αμοιβής και εργασίας των πτυχιούχων ηλεκτρονικών ανωτέρων σχολών. Αυτή είναι η ελάχιστη σύμβαση που μπορεί να έχει ο εργαζόμενος. Καθορίζει το βασικό μισθό ανάλογα με τα χρόνια προϋπηρεσίας. Άσε τα επιδόματα και τις υπερωρίες έξω.
    Δηλαδή αν κάποιος ηλεκτρονικός πιάσει δουλειά σε μια εταιρία και του πούνε αρχικός μησθός 600 ττ πρέπει να κάνει?
    Η σύμβαση αυτή ισχύει και για πτυχιούχους ΤΕΙ?
    Ισχύει μόνο για εταιρίες τηλεπικοινωνιών ή για όλες?

  14. #14
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flatrate Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω ξαναναφερει αλλα πάμε άλλη μια
    Δεν ρωτάω τυχαία και επιμένω για το ποσό του βασικού μισθού. Όχι του τακτικού, όχι των "καθαρών".

    ........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 20 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από d_nikolaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή αν κάποιος ηλεκτρονικός πιάσει δουλειά σε μια εταιρία και του πούνε αρχικός μησθός 600 ττ πρέπει να κάνει?
    Η σύμβαση αυτή ισχύει και για πτυχιούχους ΤΕΙ?
    Ισχύει μόνο για εταιρίες τηλεπικοινωνιών ή για όλες?
    Αν τον προσλάβουν σαν ηλεκτρονικό αορίστου χρόνου σε πλήρες ωράριο και παρουσιάσουν μία σύμβαση 600 ευρώ στον ΟΑΕΔ θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.
    Στην πράξη τι κάνουν για να γλιτώσουν χρήματα (και πως χάνουμε εμείς χρήματα και προϋπηρεσία). Σε προσλαβάνουν με άλλη ειδικότητα. Ξεχνούν να βάλουν το επίδομα ξένης γλώσσας που είναι υποχρεωτικό παντού (ούτε στον ΟΤΕ το παίρνουν). Υπογράφεις μία σύμβαση με χ ποσό και στον ΟΑΕΔ παρουσιάζουν το ελάχιστο νόμιμο.

    Και μιλάμε μόνο για την πρόσληψη. Μετά αρχίζουν τα δύσκολα.

    Η ΣΣΕ ισχύει για τους κλάδους στους οποίους έχεις κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα βάση πτυχίου.
    πχ για τους ηλεκτρονικούς ΤΕΙ
    Spoiler:

    Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
    ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Έχοντας υπόψη:
    1. Τις διατάξεις του εδ. γ' της παρ. 2 του άρθρου·25 του Ν. 1404/ 1983 (ΦΕΚ 173/24.11.83 τ.Α).
    2. Την από 8/2.9.87 γνωμοδότηση του Συμβουλίου Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Σ.Τ.Ε.).
    3.Την αριθμ. 673/1988 και 59/1989 γνωμοδότηση του Συμβουλίου της Επικρατείας με πρόταση των Υπουργών Προεδρίας της Κυ βέρνησης, Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και Βιομηχανίας, Ενέργειας και Τεχνολογίας, αποφασίζουμε:
    Άρθρο 1.
    Επαγγελματικά δικαιώματα.
    1. Οι πτυχιούχοι του τμήματος Ηλεκτρονικών της Σχολής Τεχνολογικών Εφαρμογών των Τεχνολογικών Εκπ/κών Ιδρυμάτων με βάση τις εξειδικευμένες επιστημονικές και τεχνικές γνώσεις τους, ασχολούνται είτε αυτοδύναμα είτε σε συνεργασία με άλλους επιστήμονες με την μελέτη, έρευνα και εφαρμογή της τεχνολογίας πάνω σε σύγχρονους και ειδικούς τομείς της ηλεκτρονικής στον ιδιωτικό τομέα και στο δημόσιο τομέα.

    2. Ειδικότερα απασχολούνται:

    2.1. Σε βιοτεχνίες, βιομηχανίες και επιχειρήσεις που έχουν ως αντικείμενο την παραγωγή ηλεκτρονικών στοιχείων, διατάξεων, συσκευών και συστημάτων για την παραγωγή άλλων προϊόντων, ή την παροχή υπηρεσιών προς αυτές και προς τρίτους.
    2.2. Έχουν δικαίωμα εκπόνησης μελέτης, επίβλεψης, κατασκευής συναρμολόγησης, συντήρησης εγκατάστασης, χειρισμών, ελέγχου λειτουργίας και μετατροπής ηλεκτρονικού στοιχείου, διατάξεως συσκευής και συστημάτων των τομέων: τηλεπικοινωνιών, οπτικοακουστικών, ρα­ διοτηλεόρασης, προστασίας και πυρασφάλειας, οργάνων μέτρησης και ηλεκτρονικών ισχύος καθώς επίσης αυτόματου ελέγχου, Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Ιατρικών Οργάνων σε συνεργασία με τεχνικούς των αντίστοιχων ειδικοτήτων. Τα παραπάνω δικαιώματα ασκούνται είτε τα συστήματα, αυτά είναι αμιγή ηλεκτρονικά είτε μικτά με ηλεκτρολογική, μηχανολογικά ως προς το ηλεκτρονικό μέρος αυτών.
    2.3. Ιδρύουν και διευθύνουν ηλεκτρονικά εργαστήρια.
    3. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος εξελίσσονται μέσα στη διοικητική και τεχνική ιεραρχία τη σχετική με τους τομείς της ειδικότητας τους.

    4. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος μπορούν να καλύπτουν τις θέσεις υπευθύνων στελεχών στις βιοτεχνίες, βιομηχανίες και γενικά τις Επι­ χειρήσεις που προβλέπονται στη νομοθεσία που ισχύει κάθε φορά για την λειτουργία των επιχειρήσεων αυτών.

    5. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος ασκούν κάθε άλλη επαγγελματική δραστηριότητα που εμφανίζεται στο αντικείμενο της ειδικότητας τους με την εξέλιξη της τεχνολογίας, σύμφωνα με τις ρυθμίσεις της κάθε φορά ισχύουσας νομοθεσίας.

    6. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος απασχολούνται στην εκπαίδευση σύμφωνα με την ισχύουσα κάθε φορά νομοθεσία και στην έρευνα σε συνεργασία με άλλους επιστήμονες πάνω σε θέματα εξέλιξης της ηλεκτρο νικής επιστήμης και εφαρμογής των πορισμάτων της.

    7. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος έχουν δικαίωμα να διενεργούν μόνοι τους ή σαν μέλη επιτροπών εκτιμήσεις και πραγματογνωμοσύνες σε ζημιές που προκλήθηκαν από οποιαδήποτε αιτία σε ηλεκτρονικές διατά­ ξεις, συσκευές, συστήματα και εγκαταστάσεις, αξιολόγηση προσφορώνκάθε φύσης ηλεκτρονικού εξοπλισμού και ελέγχους σε αντίστοιχες βιοτεχνίες και βιομηχανίες προκειμένου να τους χορηγηθεί άδεια λειτουργίας.

    8. Οι πτυχιούχοι του τμήματος με την απόκτηση του πτυχίου τους ασκούν το επάγγελμα στα πλαίσια των πιο πάνω επαγγελματικών δικαιωμάτων.

    9. Τα αναφερόμενα στις προηγούμενες παραγράφους δικαιώματα και δραστηριότητες νοούνται σύμφωνα και αντίστοιχα με την ορολογία που ακολουθεί.
    9.1. Μελέτη: Είναι η εκπόνηση πλήρων και ολοκληρωμένων σχε­ δίων υπολογισμών και εγγράφων οδηγιών, σύνθεσης και συναρμολόγη­ σης ηλεκτρονικών συσκευών, διατάξεων και συστημάτων.
    9.2. Κατασκευή: Είναι η υλοποίηση των κατασκευαστικών σχεδίων μιας μελέτης ηλεκτρονικού στοιχείου, διατάξεως υποσυστήματος, συσκευής ή συστήματος.
    9.3. Συναρμολόγηση συσκευής: Είναι η τοποθέτηση των εξαρτημάτων και σύνδεση αυτών, ως και των υποσυστημάτων για την κατασκευαστική ολοκλήρωση μιας συσκευής σε ενιαίο λειτουργικό σύνολο, βάσει των σχεδίων, υπολογισμών και εγγράφων οδηγιών της μελέτης.
    9.4. Εγκατάσταση ηλεκτρονικού συστήματος: Είναι η εκτέλεση του συνόλου των εργασιών που απαιτούνται για την τοποθέτηση και ομαλή λειτουργία του ηλεκτρονικού συστήματος, βάσει της σχετικής μελέτης.
    9.5. Επίβλεψη εγκατάστασης: Είναι η υπεύθυνη παρακολούθηση των εκτελουμένων εργασιών για την ακριβή εκτέλεση του έργου, βάσει της μελέτης, που περιλαμβάνει:
    α. Τεχνική επίβλεψη
    β. Ποιοτικό έλεγχο
    γ. Επιμέτρηση και παραλαβή.
    9.6. Συντήρηση ηλεκτρονικής συσκευής: Είναι η εκτέλεση στο εργαστήριο ή στο χώρο της εγκατάστασης των απαιτουμένων επισκευαστικ ών εργασιών συντήρησης, λειτουργίας και ελέγχου σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή της συσκευής και τις σχετικές προδιαγραφές.
    9.7. Συντήρηση εγκατάστασης ηλεκτρονικού συστήματος: Είναι επί βλεψη και εκτέλεση των απαιτουμένων εργασιών γενικής συντήρησης, επισκευής και περιοδικού ελέγχου καλής λειτουργίας σύμφωνα με τις έγγραφες οδηγίες του μελετητή ή του κατασκευαστή και τις σχετικές προδιαγραφές.
    9.8. Επίβλεψη λειτουργίας εγκατάστασης: Είναι η υπεύθυνη παρακολούθηση των απαιτούμενων εργασιών και χειρισμών για τη λειτουργία της εγκατάστασης. 9.9. Χειρισμός: Είναι η θέση και διατήρηση σε λειτουργία και παύση λειτουργίας μιας συσκευής ή ενός συστήματος.
    9.10. Μετατροπή: Είναι η τροποποίηση της συσκευής ή του συστή­ματος για να επιτευχθεί διαφοροποίηση της λειτουργίας και λοιπών χα­ρακτηριστικών. Η μετατροπή πρέπει να γίνεται πάντοτε βάσει γραπτών οδηγιών του κατασκευαστή ή του μελετητή και να βρίσκεται μέσα στα καθοριζόμενα όρια λειτουργίας

    Πριν πας να ζητήσεις εργασία πρέπει να ξέρεις τα ελάχιστα που δικαιούσαι.

    Εξαίρεση (προς το καλύτερο) είναι αυτοί που απασχολούνται στην βιομηχανία που υπάρχει ξεχωριστή σύμβαση από το το ΣΤΕΒ. http://steb.gr/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 10-01-09 στις 00:19. Αιτία: auto merged post

  15. #15
    Εγγραφή
    02-01-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1
    ISP
    FORTHnet LLU aDSL2+
    Router
    USR 9108
    Cool
    Ναι παίρνουν ακριβώς ότι περιλαμβάνει η συλλογική σύμβαση ηλεκτρονικών (δηλαδή 1297 euro). Απλά σήμερα που βρέθηκα με έναν από αυτούς τον ρώτησα για το θέμα (επιβεβαίωσα το ποσο), αλλα μου είπε ότι τον έχουν σαν τεχνικό δικτύων (ειδικότητα ίσως?). Από το ανθρώπινο δυναμικό του είπαν ότι σου έχουμε αναγνωρίσει κανονικά το πτυχίο και παίρνεις ότι περιλαμβάνει η συλλογική σου σύμβαση (που όντως έτσι είναι).

    Αυτό που μένει απλά είναι να πεταχτεί από ασεπ και να επιβεβαιώσει ότι η προϋπηρεσία του μετράει κανονικά (που δεν έχει λόγο να μην μετρήσει) σε διαγωνισμούς δημοσιου.

    Λοιπόν ας τα πάρουμε ένα ένα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chomsky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα έβγαλες 1471 ευρώ μεικτά μαζί με το επίδομα ξένης γλώσσας
    Σωστά αυτός είναι ο ελάχιστος μισθός αφού κλείσεις ένα χρόνο σαν ηλεκτρονικός από 01/05/09.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chomsky Εμφάνιση μηνυμάτων
    όπως επίσης και το επίδομα επικίνδυνης εργασίας, όμως εμένα το επίδομα επικίνδυνης εργασίας δεν μου το δίνουν παρόλο που είμαι στην ΣΣΕ των ηλεκτρονικών
    Κακώς θα έπρεπε να στο δίνουν διότι είναι μέσα στην συλλογική σου σύμβαση. Στην επομενη ανανέωση πριν γίνει επικοινώνησε με το ανθρώπινο δυναμικό και φέρε παραδείγματα τρίτων στον οτε που το παίρνουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chomsky Εμφάνιση μηνυμάτων
    είσαι σίγουρος ότι οι τεχνικοί της forthnet το παίρνουν
    Κοίταξε επειδή και αυτός δεν ψειρίζει τα επιδόματα κλπ που παίρνει απλά τον ενδιαφέρει το τελικό ποσο και αν αυτό συμφωνεί σαν μεικτά με αυτό της συλλογικής σύμβασης είναι καλυμμένος. Αυτό το πράγμα συμβαίνει οποτε θεωρώ ότι το παίρνει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chomsky Εμφάνιση μηνυμάτων
    επίσης το επίδομα των 44 ευρώ το μήνα για τα επιπλέον δύο ή ένα εξάμηνα σπουδών το παίρνουν.....εγώ πάντως όχι
    Εδώ τίθεται ένα θέμα. Εγώ με όσους έχω μιλήσει μου έχουν πει ότι αυτό δεν λαμβάνεται πουθενά υπόψιν διότι είναι για τότε που ήταν 3μισι χρονια νομίζω τα τει οποτε δεν έχει να κάνει με το μισθολογικό σας. Αφορά φαντάζομαι ηλεκτρονικούς με λιγότερα εξάμηνα σπουδών από ότι είναι τώρα.

    Στην αρχή και εγώ όταν κατέβασα την συλλογική σύμβαση νόμιζα ότι ήταν για κάθε επιπλέον εξάμηνο σπουδών. Οποτε αν ένα μεταπτυχιακό είναι 2 χρονια προσθέτεις 4 εξάμηνα με το ποσο αυτό πράγμα το οποιο δεν ισχύει. Δυστυχώς στους ηλεκτρονικούς από τει δεν αναγνωρίζονται μισθολογικά τα μεταπτυχιακά διότι έχουν με διαφορα την μεγαλύτερη συλλογική σύμβαση για τει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από d_nikolaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή αν κάποιος ηλεκτρονικός πιάσει δουλειά σε μια εταιρία και του πούνε αρχικός μησθός 600 ττ πρέπει να κάνει?
    Η σύμβαση αυτή ισχύει και για πτυχιούχους ΤΕΙ?
    Ισχύει μόνο για εταιρίες τηλεπικοινωνιών ή για όλες?
    Αν δεν έχεις αλλου δουλειά φιλε μου λίγο πολύ φαντάζομαι όλοι ναι θα πούνε. Αυτό μέχρι να βρείς κάπου που να σε πληρώνουν κανονικά (τους κανεις και μια αναφορά μετά που ενώ παίρνουν ηλεκτρονικό παραβιάζουν τα δικαώματα του).

    Αλλα η κομπίνα όπως αναφέρθηκε είναι να μην σε παίρνουν σαν ηλεκτρονικό αλλα σαν κάτι άλλο οποτε και σε πληρώνουν λιγότερο. Εγώ σκεφτόμουν πάντως ότι υπάρχουν εναλλακτικές πχ να πληρώνεις τεβε και να αρνηθείς να σου κολλήσουν ένσημα στο ικα οποτε να στα δίνουν καθαρά όλα στο χέρι (κανεις μια εικονική επιχείρηση με έδρα το σπίτι σου).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ρωτάω τυχαία και επιμένω για το ποσό του βασικού μισθού. Όχι του τακτικού, όχι των "καθαρών"
    Ναι ότι αναφέρω είναι μεικτά και είναι ο ελάχιστος μισθός που ξεκινάς για 0-1 χρονια προϋπηρεσίας. Μου το επιβεβαίωσε ο φίλος μου και μου έφερε παράδειγμα έναν άλλο συνάδελφο του ηλεκτρονικό που δουλεύει εκεί που ξεκίνησαν μαζί αλλα αυτός δεν έχει πτυχίο αγγλικών οποτε πληρώνεται 1200 μεικτά (δηλαδή -10% η αλλιώς 97 euro) πράγμα που όπως βλέπεις έρχεται και κολλάει μια χαρά.

    Παρολαυτά εγώ θεωρούσα πάντα αυτονόητο ότι όπου πας πληρώνεσαι με τον ελάχιστο μισθό που ορίζει η συλλογική σου σύμβαση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαίρεση (προς το καλύτερο) είναι αυτοί που απασχολούνται στην βιομηχανία που υπάρχει ξεχωριστή σύμβαση από το το ΣΤΕΒ. http://steb.gr/
    Και στην βιομηχανία σαν ηλεκτρονικό τε σε έχουν στην συλλογική σύμβαση και πληρώνεσαι κανονικότατα (intracom, siemens). Οι βιομηχανίες θεωρώ ότι δεν το ψειρίζουν το πράγμα και είναι η καλύτερη λύση για εργασία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος flatrate : 10-01-09 στις 01:34.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-08, 17:28
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-08, 22:17
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-08, 19:41
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-08, 01:22
  5. Ανακοίνωση τεχνικών εργασιών δικτύου Adsl
    Από runner70 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-07, 17:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας