Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    04-01-2009
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/256
    Exclamation
    Χθες το βραδυ εκλησα κακονικα το pc μου και σημερα που το ανοιξα παει να ανοιξει και μου βγαζει στην οθονη μου εγραφε ASUS και το μοντελο του mobo μου (ASUS P5KPL)δηλαδη και ειχε και 2 επιλογες (delete)για να αριχισει setup και (tab)για να αρχησει με της παλιες ρυθμησης. Αν πατισω to (tab) παει να αρχισει να ανοιξει και πρην ακομα φτασει στο windows xp μου βγαζει ενα μηνημα (no IDE master h.d.d. detected) και απο κατω πατα F1(καθε φορα,οταν τον ανοιγο) το F1 με παει εκει που θα δειτε πατακατο.. γιατι ειναι ιδιο με το (delete) που μου εβγαζε πριν για setup.Αν πατησω (delete) τοτε με βγαζει στο εκει που διαλεγεις απο που να κανεις boot τo pc στο(bios)αν δεν κανω λαθος.Απορο παντος πως εγινε αυτο απο την μια στιγμη στην αλλη.Ρωτισα κατι γνωστους και μου ειπαν να αλλαξω την πρωτερεοτητα του σκληρου και να το βαλο κυριο και του cd δευτερο αλα δεν τα πολυκαταλα και δεν καταφερα τιποτα.Ο σκληρος μου ειναι sata2 250gb και τον εχο σχεδον full με χρησιμα πραγματα,δεν θελο να τον κανο format,αλλα το προβλημα θα ληθει με το format?Το προβλημα πρεπει να ειναι στο mobo η στο bios.

    Περιμενο βοηθειa δεν ξερv πολλα απο αυτα και το pc το χρειαζομε αυτες τις μερες.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.750
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Αφου το μηχάνημα σου, δεν βλέπει καν τον δίσκο, πώς θα κάνεις format?
    Ελεγξε γιατι δεν βλεπει το μηχανημα τον δισκο.
    Τσεκαρισε τα καλωδια του, κάνε ένα clear cmos, και τα ξαναλέμε.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-01-2009
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/256
    το εχο ελενξει και μπορει να τον βρει το θεμα ειναι οτι δεν τον βρησκει ως προτευον και οτι βρησκει το cd σαν προτευον και τον δισκο δευτερο,μαλον εκει υπαρχει προβλημα

  4. #4
    Εγγραφή
    21-08-2008
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    63
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Conn-x OTE
    μπορείς να μπείς και να ρυθμίσεις ποιόν και τι θα βλέπει πρώτα. φτιάχνεις μια ιεραρχία. αυτό που σου ειπαν κανε δηλαδή. Δεν έχω καταλάβει ακιβώς τι έχει γίνει στο pc σου αλλά ελπίζω να μην έχει πρόβλημα ο σκληρός. βγάζεις και ξαναβάζεις τα καλώδια που συνδέουν καλώδια και μητρική και μετά μπες με del, esc, tab (ανάλογα με τη μητρική σου) και φτιάξε τη σειρά προτεραιότητας για το boot. Αν έχει επιλογή select boot device (δοκίμασε τα πλήκτρα που σου βγάζει στην αρχή όταν ανοίγει_εμένα π.χ. με esc μου βγάζει μια επιλογή για διαλεξω από που θα bootαρει, και με tab μπαίνει στα settings του bios, εκέι που ρυθμίζεις boot order) μπορείς να τσεκάρεις αν τρέχει κάτι με το δίσκο σου.
    τώρα αν δεν τον βλέπει εκεί..υπάρχει μια περιπτωση να έχει βλάβη ο σκληρός σου...
    __________
    τσέκαρε τα καλώδια και φτιάξε την boot order.
    μετά το πιό πιθανό είναι ότι θα λυθεί το πρόβλημα..

  5. #5
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.232
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Πραγματοικα δαιν δειαβάζαιτε το κοιμενώ σου.

Παρόμοια Θέματα

  1. Tο BIΟS δεν αναγνωρίζει τον εξωτερικό σκληρό δίσκο
    Από dim87 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-08, 10:47
  2. Πρόβλημα με τον σκληρό δίσκο στο format
    Από angel1ca στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-07, 21:23
  3. RECOVER ΤΟΝ ΣΚΛΗΡΟ ΔΙΣΚΟ
    Από georan στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-07, 19:05
  4. Πρόβλημα με τον εξωτερικό σκληρό δίσκο
    Από yannhs0 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 01:43
  5. Περίεργο πρόβλημα με σκληρό δίσκο, αξίζει να τον πάω για επισκευή;
    Από Xguru στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-06, 17:38

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας