Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Το avatar του μέλους anakasa city
    anakasa city Guest
    καλησπερα..σκεφτομαι να ανοιξω τραπεζικο λογαριασμο σε τραπεζα(εχω στο μυαλο μου την alphabank)..ομως επειδη δεν τα κατεχω και πολυ τα πραγματα ηθελα πρωτα να κανω καποιες ερωτησεις..σε ποια τραπεζα προτεινετε να ανοιξω λογαριασμο,ποιες ειναι οι προυποθεσεις για να το κανω κ τι πρεπει να εχω μαζι μου(πχ.ταυτοτητα κτλ)..
    ευχαριστω εκ των προτερων..

  2. #2
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anakasa city Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα..σκεφτομαι να ανοιξω τραπεζικο λογαριασμο σε τραπεζα(εχω στο μυαλο μου την alphabank)..ομως επειδη δεν τα κατεχω και πολυ τα πραγματα ηθελα πρωτα να κανω καποιες ερωτησεις..σε ποια τραπεζα προτεινετε να ανοιξω λογαριασμο,ποιες ειναι οι προυποθεσεις για να το κανω κ τι πρεπει να εχω μαζι μου(πχ.ταυτοτητα κτλ)..
    ευχαριστω εκ των προτερων..

    Xρειαζεται να εχεις ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ και οπωσδηποτε και ΑΦΜ εσύ ή ενας τουλαχιστον απο τους δικαιουχους τους λογαριασμου. Αν τον ανοιξεις με σενα μοναδικο δικαιουχο, πρεπει οπωσδηποτε να εχεις ΑΦΜ.

    Εγω προτεινω να ανοιξεις λογαριασμο στο Ταχυδρομικο Ταμιευτήριο. Δεν εχει και το απιστευτο επιτοκιο αλλά εκτος οτι ειναι γραμμενο πλεον στο Ταμειο εγγυησης καταθεσεων (οπως ολες οι γνωστες τραπεζες), ειναι γενικα λιγότερο επιθετικό και αρα θα εχεις περισσοτερο το κεφαλι σου ησυχο απο πολλά...

    Παρ'ολα αυτά υπαρχουν τραπεζες που δε παιρνουν σε καποιους λογαριασμους εξοδα και εχουν πιο δελεαστικα επιτοκια οπως πχ η eurobank (Μεγαλο Ταμιευτηριο http://www.eurobank.gr/online/home/v...id=462&lang=gr ), αλλά προσωπικα ουτε καραμελες δε θα κατεθετα σε αυτην. Μια αλλη λυση ειναι και η Τραπεζα Αττικης (Υπερταμιευτηριο http://www.atticabank.gr/index.asp?a_id=1094 ). Συμπαθητικουλα τραπεζα αλλά,....... απλως συμπαθητικουλα... Γενικα στην τραπεζικη αγορα, προσπαθει...αλλά δεν.....

    Αν θες να συγκρινεις επιτοκια κλπ, μπορεις να μπεις στη σελιδα της Τραπεζας της Ελλαδος και να κατεβασεις ενα excelaki
    http://www.bankofgreece.gr/epopteia/...kentrotika.xls

    Γενικα παντως να εισαι προσεκτικος με τα εξοδα διαχειρισης και τα εξοδα αδρανειας τα οποια αν εχεις χαμηλο υπολοιπο, μπορουν ακομα και να σου μηδενισουν το...λογαριασμο μεσα σε ελαχιστα χρονια....

    Επισης στη συμβαση που θα υπογραψεις, να τσεκαρεις ή να ξετσεκαρεις το κουτακι που λεει οτι δεν επιθυμεις ή επιθυμεις να δεχεσαι προωθητικο υλικο (τηλεφωνα κλπ).

    Να επιλεξεις οτι ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ.

    Επισης αν θες τη γνωμη μου, ποτε μη συνδεσεις τον κυριο λογαριασμο , δηλαδη αυτον που εχει τον μεγαλυτερο μποναμά με κάποια κάρτα (χρεωστική ή μή). Κοινως, ενας λογαριασμος για να βαζουμε τα "ΠΟΛΛΑ" και ενας για τις καθημερινες συναλλαγες. Μεγαλωνοντας, αυτος με τις καθημερινες συναλλαγες σου θα ειναι ο λογαριασμος μισθοδοσιας σου, και θα εχεις και αλλον εναν για..κουμπαρα

    Αντε να τα αυγατισεις

    ΥΓ: Αναλογα με το ειδος του λογαριασμου, μπορει να σου ζητηθουν και επιπλεον δικαιολογητικα πχ για αυτον της alpha που λες για τους νεους, μπορει να θελει και δικαιολογητικα οτι σπουδαζεις καπου.
    Παντως γνωμη μου, τον κυριο λογαριασμο σου, δηαλδη αυτον με τις οικονομιες σου, να μην ειναι καποιος ειδικος πχ μισθοδοσιας, νέων κλπ. Ο κυριος λογαριασμος με τις οικονομιες σου να ειναι ο κλασσικος που εχουν ολες οι τραπεζες και απο εκει και υστερα για χρεωστικη καρτα (αν φυσικα θες), κοιτας για την καλυτερη προσφορα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alwaysalone : 10-01-09 στις 03:57.

  3. #3
    Το avatar του μέλους anakasa city
    anakasa city Guest
    ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια

  4. #4
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σημαντικό είναι να προσδιορίσεις το ΓΙΑΤΙ θες τον τραπεζικό λογαριασμό.

    Για παράδειγμα:

    - Αν θες να έχεις διαθέσιμα χρήματα διαρκώς από ΑΤΜ, τότε θες μια τράπεζα με μεγάλο δίκτυο, ώστε να μη χρεώνεσαι προμήθειες για ανάλυψη από άλλη τράπεζα.
    - Αν τον θες ως κουμπαρά, τότε θες ένα ταμιευτήριο με μεγάλο επιτόκιο, ώστε να κερδίζεις κάτι.
    - Αν έχει μικροποσά και θα μένει καιρό ακίνητος, πρέπει να προσέξεις και αυτά που γράφηκαν για τις προμήθειες που παίρνουν οι τράπεζες.

    Γενικά, όσο καλύτερα προσδιορίσεις από πριν τις ανάγκες σου, τόσο καλύτερη επιλογή θα κάνεις.
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  5. #5
    Εγγραφή
    13-05-2005
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Η Alphabank χρεώνει κάποιο ποσό ετησίως αν ο λογαριασμός έχει κάτω από 300 euro. Η Πειραιώς χρεώνει αν ο λογαριασμός δεν κινηθεί μέσα σε 18 μήνες.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-02-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
    SNR / Attn
    9db(dB) / 26db(dB)
    Θέλω να ανοίξω ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου (απλό) σε μια τράπεζα που να έχει internet banking και να μου δίνει δωρεάν και μια χρεωστική κάρτα συνδεδεμένη με τον λογαριασμό μου.
    Δεν θα βάλω τιποτα τρομερά ποσά, κάτω απο 1000 Ε, οπότε δεν με ενδιαφέρει το επιτόκιο..
    Με ενδιαφέρει να έχει μεγάλο δίκτυο η τράπεζα (πολλά ΑΤΜ) και να μην έχει τίποτα περίεργες κρυφές χρεώσεις / έξοδα κλπ ώστε να μην μου φύγουν και τα λίγα χρήματα που θα βάλω χωρίς να το καταλάβω!
    Εθνική και Alpha θέλουν ελάχιστο αρχικό ποσό κατάθεσης 150 και 300 Ε αντίστοιχα και τις αποκλείω..
    Σκεφτομαι για Εμπορική Τράπεζα.. θα ήθελα να ακούσω γνώμες μιας και είμαι άσχετος με το τραπεζικό χώρο,
    ευχαριστώ!

  7. #7
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Πεύκη
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    1.376
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Bauedtec
    Να προσέξεις μόνο να μην σου πουν αν θες να την χρησιμοποιείς και σαν πιστωτική. Μην το δεχτείς με τίποτα. Είμαι οπαδός του μια δουλειά/μία κάρτα. Ετσι δεν μπλέκεις (δεν σε μπλέκουν αυτοί δηλαδή).

    Για το σε ποιά Τράπεζα να ανοίξεις το λογαριασμό, δες και λιγάκι για το ποιό internet-banking θεωρείς ότι σε καλύπτει.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-05-2007
    Μηνύματα
    1.871
    Downloads
    30
    Uploads
    1
    πιστευω πως η καλυτερη τραπεζα για internet banking ειναι η Πειραιως.για αυτη την δουλεια μην σκεφτεις την alpha διοτι το i.b. ειναι χαλια!!και στην εμπορικη εκτος απο τα χαλια επιτοκια δεν μπορεις να κανεις δουλεια 25 του μηνα διοτι βγαινουν οι ναυτικοι σαν τρελοι να παρουν συνταξεις.ουτε στα atm δεν εχει λεφτα (την εχω πατησει πολλες φορες)!!!!!!!αν αγαπας το περιβαλον μην πας citi bank διοτι καθε μερα θα εχεις δυο γραμματα και 3 τηλεφωνα οτι ωρα και να ειναι!!νομιζω πως αυτο με τα τηλεφωνα ισχυει και με την eurobank.εγω προτεινω Πειραιως!!εχεις δωρεαν την prepaid δινοντας μονο 5euro μονο μια φορα για να ανοιξεις το i.b.!!!

  9. #9
    Εγγραφή
    12-02-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
    SNR / Attn
    9db(dB) / 26db(dB)
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!
    Eurobank και Citibank τις έχω αποκλείσει κι εγώ γιατι συγγενικά μου πρόσωπα είχαν συνεργασία και έφυγαν με τις χειρότερες εντυπώσεις...
    Είμαι ανάμεσα σε Πειραιώς και Εμπορική.
    Μπορείτε να μου πείτε γνώμες συγκεκριμένα για αυτές τις δυο τράπεζες?
    Έχουν κάποια έξοδα διαχείρησης λογαριασμού/ αδράνειας που θα έπρεπε να γνωρίζω?
    Ευχαριστώ και πάλι!!

  10. #10
    Εγγραφή
    13-05-2005
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Στην Πειραιώς αν ο λογαριασμός δεν κινηθεί για πάνω από 18 μήνες χρεώνεσαι. Δεν θυμάμαι πόσο. Άλλες χρεώσεις δεν έχω προσέξει. Εγώ το χρησιμοποιώ κυρίως για πόρτα στο paypal και λοιπές online πληρωμές.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-02-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
    SNR / Attn
    9db(dB) / 26db(dB)
    Μια ερώτηση, στο site της Εμπορικής, για τους λογαριασμούς ταμιευτηρίου που κοίταξα λέει το εξής:
    Έξοδα Διαχείρισης : Όταν το μέσο ημερήσιο υπόλοιπο εξαμήνου < €300 : € 7 / 6μηνο

    Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι σημαίνει αυτό?

  12. #12
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    5319/861
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΗΞΟΥΡΙ
    Router
    Thomson TG585v7 v8.2.7.7
    SNR / Attn
    9(dB) / 52(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ότι πρέπει να έχεις τουλάχιστον 300€ μέσο όρο καθημερινά στο λογαριασμό σου, ειδάλλως σε χρεώνει η τράπεζα 7€ και αυτό υπολογίζεται ανά 6 μήνες. Αναλυτικότερα μπορείς τους πρώτους 3 μήνες να έχεις σταθερό υπόλοιπο 200€ και τους επόμενους 3 μήνες 400€. Κατά μέσο όρο το τελευταίο εξάμηνο θα έχεις καθημερινά υπόλοιπο 300€ (200Χ3+400Χ3/6), άρα γλιτώνεις την χρέωση των 7€. Σε περίπτωση που ο μέσος όρος του εξαμήνου ανά ημέρα βγει 299€ για παράδειγμα, θα σου κρατήσουν 7€. Πρόσεχε όμως γιατί εδώ το έκανα με μήνες για συντομία αλλά αυτοί μετράνε σε μέρες δηλαδή 180.

    Υ.Γ:Επειδή πρόσφατα άνοιξα λογαριασμό στην Εθνική τράπεζα διαπίστωσα οτι το μόνο που χρειάζεται είναι ταυτότητα και Α.Φ.Μ. και μηδενικό ποσό χρημάτων. Απλά σου εκχωρούν έναν αριθμό τραπεζικού λογαριασμού με μηδενικό υπόλοιπο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Piparas : 31-03-09 στις 03:11.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-02-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
    SNR / Attn
    9db(dB) / 26db(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Piparas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι πρέπει να έχεις τουλάχιστον 300€ μέσο όρο καθημερινά στο λογαριασμό σου, ειδάλλως σε χρεώνει η τράπεζα 7€ και αυτό υπολογίζεται ανά 6 μήνες. Αναλυτικότερα μπορείς τους πρώτους 3 μήνες να έχεις σταθερό υπόλοιπο 200€ και τους επόμενους 3 μήνες 400€. Κατά μέσο όρο το τελευταίο εξάμηνο θα έχεις καθημερινά υπόλοιπο 300€ (200Χ3+400Χ3/6), άρα γλιτώνεις την χρέωση των 7€. Σε περίπτωση που ο μέσος όρος του εξαμήνου ανά ημέρα βγει 299€ για παράδειγμα, θα σου κρατήσουν 7€. Πρόσεχε όμως γιατί εδώ το έκανα με μήνες για συντομία αλλά αυτοί μετράνε σε μέρες δηλαδή 180.

    Υ.Γ:Επειδή πρόσφατα άνοιξα λογαριασμό στην Εθνική τράπεζα διαπίστωσα οτι το μόνο που χρειάζεται είναι ταυτότητα και Α.Φ.Μ. και μηδενικό ποσό χρημάτων. Απλά σου εκχωρούν έναν αριθμό τραπεζικού λογαριασμού με μηδενικό υπόλοιπο.
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική απάντηση!
    Μάλλον την διαγράφω και την Εμπορική...
    Οταν λες οτι σου ζήτησαν Α.Φ.Μ εννοείς απλά τον αριθμό ή το έγγραφο που εκδόθηκε απο την εφορία?

  14. #14
    Εγγραφή
    30-10-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    314
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papi_tam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική απάντηση!
    Μάλλον την διαγράφω και την Εμπορική...
    Οταν λες οτι σου ζήτησαν Α.Φ.Μ εννοείς απλά τον αριθμό ή το έγγραφο που εκδόθηκε απο την εφορία?
    Καλό είναι να πας με ένα προσφατο εκαθαριστικό της εφορίας που είναι επίσημο έγγραφο και φένετε και το ΑΦΜ και η διεύθυνση κατοικίας (αν ισχύει και δεν έχει αλλάξει) γιατί μπορεί να στη ζητήσουνε και αυτή με επίσημο έγγραφο (πχ λογαριασμό ΔΕΚΟ στο ονομά σου) και σίγουρα την ταυτότητά σου.

  15. #15
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    5319/861
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΗΞΟΥΡΙ
    Router
    Thomson TG585v7 v8.2.7.7
    SNR / Attn
    9(dB) / 52(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είχα μαζί μου εκκαθαριστικό αλλά νομίζω χρειάζονταν μόνο τον αριθμό Α.Φ.Μ, ίσως και φωτοτυπία θα σε γελάσω. Φυσικά και την ταυτότητά σου. Εάν δεν έχεις εκκαθαριστικό αλλά έχεις Α.Φ.Μ. πήγαινέ τους από την εφορία σου βεβαίωση απόδοσης Α.Φ.Μ.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Άνοιγμα λογαριασμού σε τράπεζα!
    Από Jhmmy στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-08, 11:17
  2. Μισθός τραπεζικού υπαλλήλου...
    Από kostas80 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-06, 23:07
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-06, 14:13
  4. Άδειασμα τραπεζικού λογαριασμού
    Από No-Name στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-06, 23:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας