Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 54
  1. #16
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Greece,Salonica
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.095
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    haHa με αυτά και με τα άλλα πας να με πείσεις εκεί που είχα αρχίσει να γέρνω προς την υδρόψυξη
    Αν είναι τόσο αθόρυβο όσο λες σε σημείο να ακούγονται μόνο οι δίσκοι φαντάζομαι οτι δεν θα υπάρχει διαφορά αν το έχεις ανοιχτό ή κλειστό το μηχάνημα αν βγάλεις τους δίσκους...
    Καλα γενικά σε μένα 2 δίσκους έχω, τον έναν μάλλον θα τον αφήσω εκτός μιας και είναι παλιότερος, και μόνο 120GB, και κάνει λίγο περισσότερο θόρυβο, θα αφήσω μόνο τον 300αρι SATA II που έχω και είναι και πιο ήσυχος και μπορεί να πάρω και καναν ακόμα, αν και για την ώρα καλύπτομαι με τον εξωτερικό 1000άρι που έχω και είναι επίσης αθόρυβος. Οπότε απο άποψη χωρητικότητας είμαι καλυμμένος για την ώρα.

    Δεν μου λες εσύ ποιο κουτί έχεις, και έχεις πετύχει αυτό το αποτέλεσμα; Και αυτοι οι ανεμιστήρες κάνουν πραγματική δουλειά απο άποψη ψύξης γυρίζοντας τόσο άργα; Πάνω κάτω τι θερμοκρασίες χτυπάς;
    Γιατι μου φαίνεται πολύ περίεργο μόλις στις 700 στροφές να μπορούν να ψύξουν επαρκώς. Και αυτοί οι ανεμιστήρες μπορούν να ψύξουν cpu,chipset,κουτί κτλ επαρκώς; Αν είναι έτσι τότε μιλάμε για φοβερή ανακάλυψη και αν τελικά παώ για αερόψυξη θα πάρω σίγουρα αυτούς...

  2. #17
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.717
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Σαλίγκαρος
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    Κ.Λ.Α.Φ.Τ.Α.
    Δεν είναι καμία ιδιαίτερη ανακάλυψη man...εννοείται πως για silent computing θα πρέπει να ρίξεις την ταχύτητα των ανεμιστήρων σου κάτω ή στο ambient noise level. Oι nexus είναι πολύ καλοί για αυτή την δουλειά, αν και λόγω των bearing τους έχουν μερικούς περιορισμούς.

    Στο δικό μου case έχω 7 120αρηδες (2 nexus, ένα noctua p12, 3 s-flex 800 και 1 adda του τροφοδοτικού) και πραγματικά δεν ακούω τίποτα μιας και είναι όλοι ρυθμισμένοι για να βγάζουν τον σκασμό (Tj-09, positive airflow, όλοι στις 600-750 στροφές, fanless GPU και κρεμασμένοι δίσκοι). Το setup είναι κάπως έτσι (αλλά με την TRUE οριζόντια και το τροφοδοτικό ανάποδα).



    Γενικά, πειραματίσου αφού αγοράσεις το βασικό setup, είναι πολλά αυτά που μπορείς να κάνεις...^^
    Wretched, ephemeral race, children of chance and tribulation, why do you force me to tell you the very thing which it would be most profitable for you not to hear?
    The very best thing is utterly beyond your reach: not to have been born, not to be, to be nothing.
    However, the second best thing for you is: to die soon.

  3. #18
    Εγγραφή
    21-10-2006
    Μηνύματα
    177
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ωραίο κουτι!

  4. #19
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Greece,Salonica
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.095
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Eυχαριστώ για την φωτο dante. Πραγματι κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου να φτιάξω και απο κουτί και απο setup. Oι ανεμιστήρες αν κάνουν τόσο καλή ψύξη σε τόσο χαμηλές στροφές τότε είναι πραγματικά εντυπωσιακό. Γιατί με 500-600 στροφές είναι λογικό να μην ακούγεται τίποτα, εδώ ήδη τον θορυβώδη ανεμιστήρα του παλιού μου υπολογιστή τον ρίχνω στις 2000 στροφές και δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα, απλά παίρνει φωτία ο επεξεργαστής όπως είπα και πριν γιατι αυτός είναι σχεδιασμένος να τρέχει στις 5000 στροφές για να κάνει καλή ψύξη. Απο κει και πέρα έχω και το κουτί ανοιχτό, μιας και αν το κλείσω θα πάρουν φωτιά τα πάντα μέσα, αφου δεν υπάρχουν άλλοι ανεμιστήρες εκτός απο cpu και gfx και το τροφοδοτικό φυσικά που είναι αρκετά ήσυχο.

    Οπότε αν πάρω ένα καλό κουτί, βάλω αυτούς τους ανεμιστήρες και κάνουν καλή ψύξη τότε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα στον θόρυβο. Απλά δεν ξέρω για την κάρτα γραφικών αν αντέχει χωρίς ανεμιστήρα γιατι σκοπεύω να πάρω την Radeon HD4700X2 αυτήν εδώ δλδ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516186 αλλά αυτόν τον ανεμιστήρα μπορείς να τον ξεφορτωθείς ας πούμε και να βάλεις παθητική ψύξη, γιατι βλέπω οτι είναι πάνω στην κάρτα. Απο κει και πέρα βλέποντας και κάνοντας θα βάλω τους απαραίτητους ανεμιστήρες για αρχή και μετά θα δω αναλόγως με τις ανάγκες αν είναι να προσθέσω και άλλους.

  5. #20
    Εγγραφή
    01-12-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είναι αναγκαίο πάντως να κινηθείς σε full tower λύση για το θέμα του θορύβου. Υπάρχουν αρκετά midi που κάνουν εξαιρετική όπως αυτό εδώ. Μεγαλύτερο κουτί σημαίνει και μεγαλύτερο bugdet, το μόνο που γνωρίζω σε αυτή την κατηγορία καθώς έχω στήσει τέτοιο μηχάνημα είναι το Coolermaster Cosmos rc-1000, αλουμινένιο ολόκληρο, με επένδυση αφρολέξ στα πλαϊνά, συρταράκια για τους σκληρούς, αθόρυβους ανεμιστήρες και διάφορα άλλα κόλπα, κάπου στα 180 θα το βρεις (δυστυχώς). Φρόντισε πάντως για αθόρυβα ανεμιστηράκια και μια καλή ψύκτρα για το θέμα του θορύβου. Απο κεί και πέρα, μόλις στήσεις το μηχάνημά σου, θα χρειαστεί να κάνεις κανα-δυο πειράματα, κάποιοι τρίζουν σε συγκεκριμένες θέσεις κάποιοι όχι. Υπομονή κοινώς

  6. #21
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Φιλε ,εσυ ριχνεις τις στροφες στις 2000 κ παιρνει φωτια ο επεξεργαστης πολυ απλα γιατι η ψυκτρα του ειναι αστεια σε σχεση με αυτες που λεμε.
    Σκεψου οτι αυτες οι ψυκτρες που συζηταμε μπορουν να ψυξουν τον επεξεργαστη ακομα κ χωρις ανεμιστηρα!
    Ποσο μαλλον με ενα ποιοτικο 120mm ανεμιστηρα!

    Εχε επισης υποψην σου οτι οι 120αριδες, λογω οτι ειναι μεγαλυτεροι, κινουν πιο πολυ αερα ακομα κ σε χαμηλες στροφες.
    Για παραδειγμα σπανια θα δεις 120αρι με πανω απο 2000 στροφες.
    Οι περισσοτεροι ειναι στις 1000-1500 κ οποιος θελει τελειως αθορυβο, παιρνει ποιοτικο 120αρι κ τον ριχνει στις 700 στροφες..

    Πραγματικα λοιπον με καλο κουτι ,ψυκτρες,τροφοδοτικο κ ανεμιστηρα, το μονο που θα ακους θα ειναι ελαχιστα οι σκληροι οταν γουργουριζουν..



    Υ.Γ.: Για καποιον που εχει συνηθισει σε αθορυβο συστημα, το δικο σου που λες οτι ριχνεις τις στροφες στις 2000 κ ησυχαζει, μπορει να του φαινεται πολυ θορυβωδες!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haHa : 17-01-09 στις 03:34.

  7. #22
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Greece,Salonica
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.095
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    haHa ναι έχεις δικιο, δεν είχα λάβει υπόψη την δουλειά της ψύκτρας. Στο δικό μου αν ρίχνω τις στροφές τηγανίζεις άνετα αυγό πάνω στην ψύκτρα, ενώ μερικές φορές που έκλεινα τελείως τον ανεμιστήρα και τον ξεχνούσα κατα λάθος για λίγη ώρα, ο cpu έφτανε στους 90 βαθμούς και μετά φυσικά έκλεινε για να μην καεί, και η ψύκτρα χαλαρά είχε θερμοκρασία πάνω απ 100 βαθμούς, ενώ μύριζε και μια μυρωδιά σαν λιωμένο πλαστικό, μπορούσες να πάθεις χαλαρά έγκαυμα αν ακουμπούσες πάνω της. Οπότε αυτές οι ψύκτρες ήταν το λιγότερο ανεπαρκείς για να ψύξουν ένα περιφερειακό για αυτό θέλαν και και πολλές στροφές στα fan, μιλάμε τώρα για εποχή 2002 που είχα πάρει αυτό το μηχάνημα.

    Οι 120άρηδες ανεμιστήρες ξέρω οτι κάνουν καλύτερο αέρα και γυρίζουν σε λιγότερες στροφές γιαυτό ειναι και πιο αθόρυβοι. Εγώ γενικά τους προτιμω και αν μπορούσα να τους έβαζα παντού θα το έκανα, γιαυτό και θέλω μεγάλο κουτί για να έχω την άνεση να βάλω και άλλους αν χρειαστεί. Για κουτί μπορεί να καταφύγω και σε midi αν χρειαστεί, δεν έχω πρόβλημα, απλά το full το θέλω για να έχω χώρο να βάλω και άλλα περιφερειακά αργότερα αν χρειαστεί, όχι τόσο για το θέμα θορύβου.

  8. #23
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    4.154
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Μήπως να έδινες κανα 300άρι να φτιάξεις ένα κατεβαστήρι (ή πολύ λιγότερα αν αγοράσεις κανα μεταχειρισμένο ή αν έχεις ήδη κάποιο υπολογιστή) πλήρως αθόρυβο και τα υπόλοιπα για το κύριο σύστημα;

    Γιατί, συν τοις άλλοις, 24/7 ανοιχτός υπολογιστής με 4870x2 δε μου φαίνεται και πολύ καλή ιδέα...

  9. #24
    Εγγραφή
    01-09-2006
    Περιοχή
    London
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    644
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    14~15 mbps / 1 mbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΡ-ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    zyxel P-660HW-D1
    SNR / Attn
    6(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hodad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως να έδινες κανα 300άρι να φτιάξεις ένα κατεβαστήρι (ή πολύ λιγότερα αν αγοράσεις κανα μεταχειρισμένο ή αν έχεις ήδη κάποιο υπολογιστή) πλήρως αθόρυβο και τα υπόλοιπα για το κύριο σύστημα;

    Γιατί, συν τοις άλλοις, 24/7 ανοιχτός υπολογιστής με 4870x2 δε μου φαίνεται και πολύ καλή ιδέα...
    +2
    Και βάλε τον σε καμία ντουλάπα & ούτε που θα τον βλέπεις, ούτε που θα τον ακούς. Να μπαίνεις σε αυτόν μέσω remote desktop.

  10. #25
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Ουτε καν 300 ευρω, με 240 παιρνεις ενα netbook και το αφηνεις να κατεβαζει 24/7 σε εναν εξωτερικο δισκο με καταναλωση <20w
    Quality is not an act, it is a habit.

  11. #26
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Greece,Salonica
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.095
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hodad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως να έδινες κανα 300άρι να φτιάξεις ένα κατεβαστήρι (ή πολύ λιγότερα αν αγοράσεις κανα μεταχειρισμένο ή αν έχεις ήδη κάποιο υπολογιστή) πλήρως αθόρυβο και τα υπόλοιπα για το κύριο σύστημα;

    Γιατί, συν τοις άλλοις, 24/7 ανοιχτός υπολογιστής με 4870x2 δε μου φαίνεται και πολύ καλή ιδέα...
    Μα δεν θα τον έχω για κατεβαστήρι αυτόν. Αυτός θα είναι κυρίως για gaming... Για κατεβαστήρι έχω ήδη τον φορητό και μπορεί να κάνω και τον παλιό μου ο οποίος θέλει να αλλάξω αρκετά πράγματα μέσα γιατί πρέπει να έχουν χαλάσει αρκετά απο hardware μέσα οπότε μπορεί να χτυπήσω κατευθείαν κανα έτοιμο μεταχειρισμένο.
    Eπισης το netbook είναι μια καλή εναλλακτική και το σκέφτομαι σοβαρά, μιας και είναι και αθόρυβος και δεν πιάνει και χώρο. Γενικά για κατεβαστήρι θα στήσω αργότερα μηχάνημα, αυτόν θα τον έχω κυρίως για gaming, απλά θέλω να είναι αθόρυβος γιατι έχω κουραστεί τόσα χρόνια με τα θορυβώδη μηχανήματα και θέλω να φτιάξω μια αθόρυβη λύση.

  12. #27
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38000/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Asus DSL-AC52U
    SNR / Attn
    7(dB) / 16.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ενας καλος και αθορυβος 120mm ανεμιστηρας SilenX Case Fan Ixtrema Pro 120mm 14db
    http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...1B86129478F4AE

  13. #28
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.717
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Σαλίγκαρος
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    Κ.Λ.Α.Φ.Τ.Α.
    Ενας καλος και αθορυβος 120mm ανεμιστηρας SilenX Case Fan Ixtrema Pro 120mm 14db
    http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...1B86129478F4AE
    Μακριά από silenx...τώρα είναι αθόρυβοι...σε ένα τετράμηνο όμως?...
    Wretched, ephemeral race, children of chance and tribulation, why do you force me to tell you the very thing which it would be most profitable for you not to hear?
    The very best thing is utterly beyond your reach: not to have been born, not to be, to be nothing.
    However, the second best thing for you is: to die soon.

  14. #29
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38000/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Asus DSL-AC52U
    SNR / Attn
    7(dB) / 16.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dante80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακριά από silenx...τώρα είναι αθόρυβοι...σε ένα τετράμηνο όμως?...
    Εχεις προσωπικη εμπειρια σε silenx?Αυτος ειναι πιο ποιοτικος αλλα 20Ε,πολυ ακριβος
    http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...roduct=1113968

    ........Auto merged post: Ripper18 πρόσθεσε 3 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Μερικα reviews
    http://www.overclockersonline.net/in...um=1521&pnum=6
    http://www.dvhardware.net/review133_noctua_nf_p12.html
    http://www.mikhailtech.com/Reviews/Noctua/NF-P12/page5
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ripper18 : 17-01-09 στις 15:31. Αιτία: auto merged post

  15. #30
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.717
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Σαλίγκαρος
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    Κ.Λ.Α.Φ.Τ.Α.
    Εχεις προσωπικη εμπειρια σε silenx?Αυτος ειναι πιο ποιοτικος αλλα 20Ε,πολυ ακριβος
    http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...roduct=1113968
    Υep, γιαυτό το λέω εξάλλου. Είναι πράγματι αθόρυβοι, αλλά πανάκριβη και με κακή ποιότητα κατασκευής. ΚΑΙ οι 2 120αρηδες που είχα στο armor JR μετά από ένα τρίμηνο ανέβασαν πολύ θόρυβο, με αποτέλεσμα να κάνω undervolting σε σημείο που μετά είχα clicking noise από το μοτέρ. Έλεος.

    O p12 είναι ανεμιστήρας ειδικών αποστολών (heatsink fan), και απλά πανάκριβος. Έχω έναν πάνω σε μια TRUE 120, με undervolting είναι effectively silent και αρκετά ισχυρός. Αλλά ακόμα πανάκριβος.


    Για case fans, προσωπικά θα προτείνω τους εξής, (ανάλογα με την θέση και την δύναμη που χρειάζεται αλλάζει και το ποιός είναι ο προτιμότερος):

    CoolerMaster Case Fan Silent 120mm 1200RPM
    Nexus Real Silent Series Case Fan (120MM, Black/White, D12SL-12 BW)
    scythe s-flex 800 και 1200 <----(απλά ότι καλύτερο, αλλά άντε βρες τους τώρα...Τ_Τ)
    Arctic Cooling AF12025L Fan 120mm
    Wretched, ephemeral race, children of chance and tribulation, why do you force me to tell you the very thing which it would be most profitable for you not to hear?
    The very best thing is utterly beyond your reach: not to have been born, not to be, to be nothing.
    However, the second best thing for you is: to die soon.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Full Tower: Cooler Master 932 ή ThermalTake Spedo
    Από alexopth69 στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-09, 01:26
  2. Full Tower κουτί.
    Από andreasp στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 97
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-09, 02:23
  3. Ευρύχωρο MIDI Tower ή FULL Tower
    Από SantoPtol στο φόρουμ Ζήτηση
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-08, 00:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας