Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-47 από 47
  1. #46
    Εγγραφή
    10-02-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport Plus 2
    Βλέπω υπάρχει ακόμα ενδιαφέρον για το θέμα, από τότε που το πρωτοείδα εδώ πριν ένα χρόνο όταν ψαχνόμουν σχετικά.
    Απο τότε δοκίμασα διάφορα σχετικά με τη 3G/GPS κάρτα τύπου miniPCI-e που φοράνε όσα inspiron910/1010 μοιράστηκαν από Vodaphone κτλ.
    Περιληπτικά:
    -i1010: Με XPsp3, όπως και παραδόθηκε από Vodaphone Αγγλίας, φυσικά λειτουργούσε το 3G, και το GPS πολύ καλά μετά τις αλλαγές που περιγράφονται στην αρχή του θέματος μαζί και με άλλες οδηγίες για ότι δε λειτούργησε από εδώ.
    -i910: Μου ήρθε 2ο χέρι με SL(6.4.10 νομίζω) και με τη βοήθεια ενός Macάκια φίλου λειτούργησε το 3G, GPS δε θυμάμαι να προσπάθησα εκεί, όντας άσχετος με το περιβάλλον. Δε θυμάμαι αν έβαλα XP μετά(για BIOS A06 update μάλλον, αν και τελικά τα έκανα με DOS), αλλά 3G/GPS θα λετουργούσαν κανονικά αφού οι Dell drivers είναι για το i910 και μόνο για XP(τουλάχιστον άμεσα στη σελίδα με drivers για i910/vostroA90...).
    -i910: Αλλαγή SSD>32GB, RAM>2GB, format και W7, ακολούθησε μάχη με τους drivers, οι περισσότεροι από Vista και συγκεκριμένα για το Dell5530/Ericssonf3507g 3G(gps)modem από Dell Mini12 που φορούσε το ίδιο modem. Όμως έβγαζε μήνυμα για off wireless switch και τίποτα... Μία λύση ήταν ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ! λίγο σιλοτέιπ(ναι!) στο pin#20 του montem(δυστυχώς είναι και στην πίσω μεριά και δυσκολεύουν λίγο τα καλώδια της κεραίας αν κανείς προτιμάει να μη τα βγάλει, αλλά γίνεται και το 3G οκ. Μόνο που με κανένα τρόπο δεν κατάφερα το GPS. Την επόμενη δεν τη δοκίμασα με W7 αφού στο επόμενο BIOS update είχα Ubuntu Linux.
    -i910: Το σιλοτέιπ αφαιρέθηκε και ξεκίνησε απόπειρα flashαρίσματος με BIOS A06 αλλά όχι για i910 αλλά vostroA90, που είναι το ίδιο netbook αλλά του δίνεται ένα BIOS μπροστά(!)(έλεος, τί άλλο κλείδωμα/πατέντα/διάολος. Κάτι αντίστοιχο με "Α07" για i910 δλδ. Η Dell σημειώνει ότι διορθώνει το switch του WWAN.
    Όμως η Dell δίνει το vostroΑ06bios μόνο σε .exe, αφού το έτρεξα σε W7 και με error-144 νόμισα ότι ήθελε XP, τα έβαλα, error-144... μάλλον ήθελε vostro, αλλά και πάλι δεν ξέρεις, Dell...
    Προσπάθησα διάφορα, extract το A06.ROM από το WINPHLASH που διμιουργούσε στα Temp το STA06.EXE του vostro και να το τρέξω αντικαθιστώντας το BIOS.ROM του STA04DOS.EXE και με πολλούς τρόπους, αλλά τπτ, μπορεί από δική μου άγνοια DOS ή λάθος στικάκι.
    Τελικά το flashαρα με κάποιο PhoenixCrisisBiosRecoveryUsbFormatUtility κάτι... και άλλο στικάκι. Στο reboot ξεκίνησε με το logo του VostroA90! Εεε, είπαμε τώρα έχω Ubuntu, δεν ξέρω αν 3G/GPS λειτουργούν σίγουρα με W7, αλλά μάλλον ναι.
    Για όλα τα παραπάνω πρέπει να έχω όλα τα λίνκ(και πολλά άλλα λίγο μπερδεμένα) σε άλλο υπολογιστή, αλλά δε θυμάμαι τί επιτρέπεται να βάζω εδώ, κοιτάω και κάνω ή πείτε μου
    Επίσης σε Ubuntu 3G κανονικά και με τα δύο BIOS(A06/vostroA06), GPS δεν μπόρεσα ακόμα. Puppy Linux μία φορά στις πάρα πολλές κάτι πήγε να γίνει με το 3G αλλά γενικά πολλά προβλήματα και με WLAN και B/T. Δεν ξέρω ακόμα με το καινούριο BIOS, θα το δω.
    Αυτά...

  2. #47
    Εγγραφή
    14-07-2008
    Μηνύματα
    193
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZBOX 7590
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα κι από μένα, εγώ έχω το mini 1010

    έχω καταφέρει να το δουλέψω αλλά και στα 3 προγράμματα που το δοκίμασα, χάνει το στίγμα συνέχεια, κυρίως την εικόνα. Αυτό σημαίνει ότι δεν κλειδώνει σε δορυφόρο;

    Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;;;

    ευχαριστώ

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-10, 21:00
  2. Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-08, 17:18

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας