Σελ. 7 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 2567891217 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 325
  1. #91
    Εγγραφή
    16-10-2002
    Περιοχή
    K.B.M.E. (Καπου Βοσκω Μην Ενοχλειτε)
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    185
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    15600/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    WAG200G
    SNR / Attn
    9(dB) / 24(dB)
    Το θεμα δεν ειναι μονο το οτι θα χασετε 500gb ταινιες η θα πρεπει να το στειλετε στην εκαστοτε seagate.
    Το μεγαλο θεμα ειναι οτι εαν καποιοι απο αυτους τους δισκους τυχαινε να δουλευουν σε εταιρικο περιβαλλον και τα κλειδωμα σημαινε απωλεια προσβαση σε δεδομενα για ολοκληρη επιχειρηση θα πληρωνε και αποζημιωση η seagate? Γιατι και σε RAID να τους εχεις αμα σου κλειδωσουνε και οι 2 ταυτοχρονα να το χεσω.

    Γενικα τοσο χοντρα κατασκευαστικα λαθη δειχνουνε ελεινο quality check απο πλευρας εταιριας.
    Και ακομα χειροτερα το να βγαζεις update που να καταστρεφει και δεδομενα πως λεγεται?

    Προσωπικα εχω χρησιμοποιησει σχεδον οτι εταιρια υπαρχει... Πλεον περνω μονο WD.
    Μου εχει σκασει μεν ενας πριν καιρο αλλα αν ορισμενοι δεν εχουνε καν ακουστα το S.M.A.R.T. απο εκει και περα τι να πεις. Ο δισκος φωναζε 3 μερες πριν καει οποτε τον ειχα κανει και Backup. Δισκο χωρις προειδοποιησεις σε S.M.A.R.T. απο προβλημα εκτος υπερτασης η χτυπηματος (μπουνια σε κουτι, πεσιμο κλπ) δεν εχω δει να φευγει τουλαχιστον σε WD.

    Οσο για το θεμα ταχυτητας, μπορει να ειναι λιγο ποιο ακριβοι αλλα υπαρχει και σειρα black παιδια μην τρελενεστε.
    Greeks don't fight like heroes... Heroes fight like GREEKS!

  2. #92
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ardeloth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου εχει σκασει μεν ενας πριν καιρο αλλα αν ορισμενοι δεν εχουνε καν ακουστα το S.M.A.R.T. απο εκει και περα τι να πεις. Ο δισκος φωναζε 3 μερες πριν καει οποτε τον ειχα κανει και Backup. Δισκο χωρις προειδοποιησεις σε S.M.A.R.T. απο προβλημα εκτος υπερτασης η χτυπηματος (μπουνια σε κουτι, πεσιμο κλπ) δεν εχω δει να φευγει τουλαχιστον σε WD.
    +1
    Υπογραφή

  3. #93
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Λοιπόν από όσα διάβασα, από link που παρατέθηκε, σε ένα φόρουμ όπου έκανε ποστ πρόσωπο που ισχυρίζεται ότι είναι υπάλληλος της Seagate και παρακολούθησε το όλο θέμα από μέσα, το πρόβλημα έχει να κάνει με την έγγραφή ενός log file στα ηλεκτρονικά του δίσκου, το οποίο δέχεται μέχρι και 320 entries. Οι εγγραφές γίνονται σποραδικά όταν π.χ. εμφανίζεται κάποιο μικροπρόβλημα στο drive, όταν εμφανίζονται bad sectors κτλ. Αν λοιπόν γραφτεί η 320 εγγραφή και τύχει να κλείσεις τον υπολογιστή ε... τότε την έβαψες. Αντίθετα αν γίνει άλλη μια εγγραφή σε αυτό το log, επειδή μηδενίζεται και ξεκινά από την αρχή, το πρόβλημα δεν θα εμφανιστεί και μετά ο κίνδυνος μεταφέρεται την επόμενη φορά που το log θα φθάσει ξανά στην 320ή εγγραφή του.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  4. #94
    Εγγραφή
    02-10-2006
    Περιοχή
    Μυστικη τοποθεσια
    Μηνύματα
    2.216
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Draytek Vigor 2700
    SNR / Attn
    18(dB) / 8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kalicatzaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γίνεται. Το πρόβλημα αν διαβάσεις και το άρθρο είναι ότι ξαφνικά το bios δεν βλέπει τον σκληρό τα δεδομένα δεν χάνονται για αυτό και η Seagate προσφέρει δωρεάν "ανάκτηση". Από εκεί και πέρα τον σκληρό τον έχω έναν χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα, αν κάνω την αναβάθμιση και χαθούν τα δεδομένα δεν με καλύπτει η seagate και εγώ είμαι πολύ τεμπέλης για να κάνω backup.

    Δεν θα τον φλασάρω. Θα τον στείλω στην μαμά Seagate να τον φτιάξει αυτήν και να πάρει και όλη την ευθύνη.
    το ποιος θα παρει την ευθυνη σε ενδιαφερει και οχι η ταλαιπωρια που θα υποστεις;
    ωραια τοτε,στειλτον στη seagate και περιμενε κανα εξαμηνο να σου τον επιστρεψουν.
    τα δεδομενα δεν χανονται με την προυποθεση οτι τα ανακτα μονο η ιδια η seagate,εγω ετσι χεσ...κα με το συμπαθειο.

    εγω παντως μολις εκανα τα update και στους τρεις δισκους,2 500gb και 1 750gb,ολα ενταξει.
    δεν θα υπαρχει προβλημα νομιζω.

  5. #95
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ardeloth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θεμα δεν ειναι μονο το οτι θα χασετε 500gb ταινιες η θα πρεπει να το στειλετε στην εκαστοτε seagate.
    Το μεγαλο θεμα ειναι οτι εαν καποιοι απο αυτους τους δισκους τυχαινε να δουλευουν σε εταιρικο περιβαλλον και τα κλειδωμα σημαινε απωλεια προσβαση σε δεδομενα για ολοκληρη επιχειρηση θα πληρωνε και αποζημιωση η seagate? Γιατι και σε RAID να τους εχεις αμα σου κλειδωσουνε και οι 2 ταυτοχρονα να το χεσω.

    Γενικα τοσο χοντρα κατασκευαστικα λαθη δειχνουνε ελεινο quality check απο πλευρας εταιριας.
    Και ακομα χειροτερα το να βγαζεις update που να καταστρεφει και δεδομενα πως λεγεται?

    Προσωπικα εχω χρησιμοποιησει σχεδον οτι εταιρια υπαρχει... Πλεον περνω μονο WD.
    Μου εχει σκασει μεν ενας πριν καιρο αλλα αν ορισμενοι δεν εχουνε καν ακουστα το S.M.A.R.T. απο εκει και περα τι να πεις. Ο δισκος φωναζε 3 μερες πριν καει οποτε τον ειχα κανει και Backup. Δισκο χωρις προειδοποιησεις σε S.M.A.R.T. απο προβλημα εκτος υπερτασης η χτυπηματος (μπουνια σε κουτι, πεσιμο κλπ) δεν εχω δει να φευγει τουλαχιστον σε WD.

    Οσο για το θεμα ταχυτητας, μπορει να ειναι λιγο ποιο ακριβοι αλλα υπαρχει και σειρα black παιδια μην τρελενεστε.
    Αυτό που λες με τους wd είναι αλήθεια και οι 2 δικοί μου που με αποχαιρέτησαν το έκαναν...σωστά προειδοποιώντας 2-3 μέρες πριν τα φτύσουν εντελώς
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  6. #96
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Έκανα και γω update σε έναν 500GB. Ολα φαίνονται ΟΚ!
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  7. #97
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Τριανδρία
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα,

    Αναβάθμιση δύο διίσκων seagate ST3500320ASnσε συστοιχία RAID 0 (Intel Raid controller on motherboard). Το firmware έγινε από SD15 σε SD1A. Ολα ΟΚ! :-)

    Green light!

  8. #98
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σημαντικό πως η αναβάθμιση πάει καλά.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #99
    Εγγραφή
    05-08-2004
    Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    1.477
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    VDSL 100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    ...εγώ θα περιμένω λίγο ακόμα..

  10. #100
    Εγγραφή
    14-12-2006
    Περιοχή
    ΠΡΩΗΝ Ελληνικη Μακεδονία
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.693
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15044/1024
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6(dB) / 33(dB)
    Για το firmware LC1A εχει ακουστει τιποτα εως τωρα ?

  11. #101
    Εγγραφή
    01-12-2008
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karavagos Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://it.slashdot.org/comments.pl?s...3&cid=26542735

    you have to reboot just after the drive writes the 320th log file to the firmware space of the drive. this is a log file that's written only occasionally, usually when there are bad sectors, missed writes, etc... might happen every few days on a computer in a nin-RAID home use situation.. and if that log file is written even one time after the magic #320, it rolls over the oldest file kept on the drive and there's no issue. It'll only stop responding IF the drive is powered up with log file #320 being the latest one written... a perfect storm situation.
    Ως συνέχεια έχει:

    http://it.slashdot.org/comments.pl?s...3&cid=26542735

    I'd wait until later in the week, maybe next week, until they have a known working and properly proven firmware update. If you were to have flashed the drives with the 'bad' firmware - it would disable any read/write functions to the drive, but the drive would still be accessible in BIOS


    ........Auto merged post: frenty πρόσθεσε 4 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhmk Εμφάνιση μηνυμάτων
    . Αν λοιπόν γραφτεί η 320 εγγραφή και τύχει να κλείσεις τον υπολογιστή ε... τότε την έβαψες.
    Δεν είναι ανάγκη να επανακκινήσει ο Η/Υ, αρκεί να επανατροφοδοτηθεί ο δίσκος (π.χ αν το σύστημα έχει auto power off των δίσκων μετά από παρέλευση συγκεκριμένου χρόνου) και ας είναι το σύστημα ανοιχτό συνεχώς
    It'll only stop responding IF the drive is powered up with log file #320 being the latest one written.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος frenty : 22-01-09 στις 15:58. Αιτία: auto merged post

  12. #102
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.583
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.300/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linksys WAG120
    SNR / Attn
    7(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    για εμενα ακομα δεν εχει βγει firmware, μου βγαζει ακομα In validation...

    linux-8ie5:/home/euklidihdparm -I /dev/sdb1.gr

    /dev/sdb1:

    ATA device, with non-removable media
    Model Number: ST3640323AS
    Serial Number: 9VK05Y6Z
    Firmware Revision: SD13
    Transport: Serial
    TechManiacs.gr για λάτρεις της τεχνολογίας
    Μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο, θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας!!!

  13. #103
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Περιοχή
    Αλιμος
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.112
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Vodafone Power Station
    Αρα το συμπερασμα είναι οτι φλασάρουμε τώρα ή περιμένουμε ακόμη λίγο?
    The foundation of every state is the education of its youth.
    Τα θεμέλια κάθε πολιτείας είναι η εκπαίδευση των νέων της.

  14. #104
    Εγγραφή
    11-09-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    458
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παιδιά εγω έχω τον 1500άρι της seagate με firmware cc1h αγορασμένο πριν μια βδομαδα που σύμφωνα με την εταιρεία δεν χρειάζεται το update (If your drive has CC or LC firmware, your drive is not affected and no further action is required).
    Παρόλα αυτά το hddhealth μου βγάζει οτι ο σκληρός έχει 63% health εν αντιθέση με τον 2 ετών wd 500άρι σκληρό που τον έχει με health 100%.
    Πείτε μου σας παρακαλώ, να δώσω σημασία σε αυτήν την ειδοποιήση του προγράμματος ή να την αγνοήσω; Υπάρχει κίνδυνος για τον σκληρό? Μιας βδομάδας αγορά είναι, να τον πάω πίσω;

  15. #105
    Εγγραφή
    06-11-2005
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ - ΚΑΡΑΒΟΣΤΑΜΟ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    ΖΤΕ H367N
    Path Level
    Fastpath
    Ok και από μένα με το update.
    Έχω τον ST31000340AS 1T και πλέον έχει f/w SD1A.
    Για να δούμε πως θα πάει.
    Σιφούνι μου στραβόραδο παλιά καταβολάδα,
    Κρασάκι μου που σ' έπινα όλη την εβδομάδα...

Σελ. 7 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 2567891217 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. H seagate μειώνει την εγγύηση στους δίσκους της στα 3 χρόνια
    Από nikgr στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-09, 18:46
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-07, 08:06
  3. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-06, 16:46
  4. Ανακοίνωση της Forthnet για την αναβάθμιση
    Από vergeo στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 443
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-06, 22:01
  5. Μηνύματα: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-06, 17:18

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας