Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 50
  1. #31
    Το avatar του μέλους chriszah
    chriszah Guest
    Έμενα πάντως ακριβό μου φαίνεται! Ειδικά αν σκεφτείς ότι μια ώρα από το Όσλο έχεις αυτό: Σουηδία: Νέο πακέτο VDSL συνδέσεων με ταχύτητες 60/20Mbps έναντι 32 ευρώ/μήνα

  2. #32
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνουμε μία συγκέντρωση στην πλατεία Κλαυθμώνος;
    Να κατεβάσουμε τα πισι μας και να κλείσουμε την εθνική.
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  3. #33
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Frontier Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ!
    480 μέτρα για την ακρίβεια και είχα τρελλαθεί απ'τις αποσυνδέσεις.

    Το θέμα όμως δεν είναι το ότι το aDSL εξαρτάται απ'την απόσταση, αλλά το ότι αυτός ο νορβηγικός ISP το διευκρινίζει με τον πιο συγκεκριμένο και κατηγορηματικό τρόπο, αντί να "πετάει" ένα "έως 24MBit" που πετάνε όλοι - συμπεριλαμβανομένου και ΟΤΕ - οι ελληνικοί ISPs...

    Και σε απάντηση για τον ΟΤΕ που έχει βάλει aDSL παντού, σας παραπέμπω στην Βορειοδυτική Χίο όπου όχι aDSL αλλά και τηλέφωνο είναι δύσκολο να βάλει κανείς.

    Δυστυχώς είμαστε πίσω και αυτό που είναι τραγικό είναι ότι εξαρτώμαστε απ'τα εναλλακτικά "καφενεία" προκειμένου να δούμε μείωση τιμών και νέες υπηρεσίες. Το "μονοπώλειο" του ΟΤΕ είναι πολύ μεγάλο για να τον πιέσει να φέρει νέες τεχνολογίες ταχύτερα στην ελληνική αγορά.
    Δηλ. πιστεύεις ότι έχει Dsl σε όλη την Νορβηγία; Ή ότι όπου και να είσαι στην δυτική ευρώπη έχεις Dsl;

    Δεν έχεις δει τα αστεία όρια στο Βέλγιο, ή το τρελλό traffic shapping στην Αγγλία για να καταλάβεις ότι είσαι καλά.

    Κοιτάς τα καλύτερα, και το καταλαβαίνω, αλλά να ξέρεις ότι η τεχνολογία έχει όρια οικονομικά, ο μόνος λόγος για να ανέβουν οι ταχύτητες είναι να μπορέσουν οι εταιρίες να βγάλουν χρήματα από τα κατεβασμένα (που είναι και ο μόνος λόγος για τέτοιες ταχύτητες).

    Αν υπήρχε HD tv που ήθελε 100μβ και ο κόσμος το ήθελε, θα είχες και στην κωλοπετινιτσα 1gpps, αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει.

    Σχετικά με τις τιμές τώρα, έχει γίνει ανάλυση από πιο ειδικούς εδω μέσα, και οι Ελληινκές τιμές είναι μια χαρά. Ξεχάσατε τα 60 ευρώ για 384 μου φαίνεται.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  4. #34
    Εγγραφή
    04-09-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    371
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ωραια νεα για τη ευρυζωνικοτητα, αλλα κοφτε λιγο εσεις που κλαιγεστε για το "χαλι μας", ειλικρινα εχω βαρεθει να σας ακουω. Και 100mb συμμετρικο να ειχατε, αν ο γειτονας ειχε 101 παλι θα γκρινιαζατε. Για τι χρηση δηλαδη θα τη θελατε αυτη τη ταχυτητα? Για να κατεβαζετε Mp3 και τσοντες? Αυτες οι ταχυτητες εχουν πρακτικη εφαρμογη οταν υπαρχουν σοβαρες υποδομες και περιεχομενο HDTV ή για ορισμενα VPN μικρων επιχειρησεων. Δεν μπορω να σκεφτω ευκολα αλλες εφαρμογες που δεν φτανουν τα 10mb και "απαιτουμε" 40, αν μου ξεφευγει κατι πειτε το.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorpap : 26-01-09 στις 17:45.

  5. #35
    Εγγραφή
    04-01-2008
    Περιοχή
    ΧΑΝΔΑΚΑΣ
    Μηνύματα
    216
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    SIEMENS SL2-141
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κατεβάσουμε τα πισι μας και να κλείσουμε την εθνική.
    +1

  6. #36
    Εγγραφή
    06-01-2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    472
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100Mbps/10Mbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9 dB(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorpap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια νεα για τη ευρυζωνικοτητα, αλλα κοφτε λιγο εσεις που κλαιγεστε για το "χαλι μας", ειλικρινα εχω βαρεθει να σας ακουω. Και 100mb συμμετρικο να ειχατε, αν ο γειτονας ειχε 101 παλι θα γκρινιαζατε. Για τι χρηση δηλαδη θα τη θελατε αυτη τη ταχυτητα? Για να κατεβαζετε Mp3 και τσοντες? Αυτες οι ταχυτητες εχουν πρακτικη εφαρμογη οταν υπαρχουν σοβαρες υποδομες και περιεχομενο HDTV ή για ορισμενα VPN μικρων επιχειρησεων. Δεν μπορω να σκεφτω ευκολα αλλες εφαρμογες που δεν φτανουν τα 10mb και "απαιτουμε" 40, αν μου ξεφευγει κατι πειτε το.
    Δικιο εχεις , αλλα πρεπει και εσυ να παραδεχτεις οτι ενα χαλι το εχουμε. Οταν λοιπον ζεις ενα δραμα , η τελος παντων ενα ποσοστο δραματος ειναι φυσικο να ενθουσιαζεσαι βλεποντας οτι εκει εξω (και πιθανα και στην Ελλαδα σε λιγο καιρο) υπαρχει η απαντηση. Προσωπικα θελω μεγαλυτερη ταχυτητα , οχι ομως επειδη θα κατεβαζω τσοντες αλλα επειδη η μεγαλυτερη ταχυτητα θα ερθει μονο με νεα τεχνολογια η οποια ειναι καλη και τσαχπινα και παει πακετο με την αυξημενη αξιοπιστια που τοσο με καιει

  7. #37
    Εγγραφή
    10-12-2007
    Περιοχή
    Οταν το μάθω θα σας το πώ
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    2395 - 27132 kbps
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ZXDSL 931VII over ISDN
    SNR / Attn
    11.1(dB) / 0/0(dB)
    Για ταχύτητες "τύπου" Νορβηγίας ούτε σε 10 χρόνια εδώ στην Ελλάδα.Σίγουρα ομως καλλίτερα απο το σήμερα.Αυτό τουλάχιστον λέει η απλή λογική.
    Τα υπόλοιπα ειναι όνειρα καλοκαιρινής νύχτας.

  8. #38
    Εγγραφή
    10-10-2007
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    11.1(dB) / 9.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εμένα πάντως με φτάνουν και τα 24mbps (πρακτικά 19-20) αρκεί να ξέρω ότι θα τα έχω όλες τις ώρες χωρίς αποσυνδέσεις και χωρίς μέγαλα ping.
    Βέβαια λίγο upload παραπάνω θα ήτανε καλοδεχούμενο

  9. #39
    Εγγραφή
    31-10-2007
    Μηνύματα
    2.805
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    20766/1024 Προφίλ 1
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Pirelli Discus
    SNR / Attn
    7(dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorpap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια νεα για τη ευρυζωνικοτητα, αλλα κοφτε λιγο εσεις που κλαιγεστε για το "χαλι μας", ειλικρινα εχω βαρεθει να σας ακουω. Και 100mb συμμετρικο να ειχατε, αν ο γειτονας ειχε 101 παλι θα γκρινιαζατε. Για τι χρηση δηλαδη θα τη θελατε αυτη τη ταχυτητα? Για να κατεβαζετε Mp3 και *******? Αυτες οι ταχυτητες εχουν πρακτικη εφαρμογη οταν υπαρχουν σοβαρες υποδομες και περιεχομενο HDTV ή για ορισμενα VPN μικρων επιχειρησεων. Δεν μπορω να σκεφτω ευκολα αλλες εφαρμογες που δεν φτανουν τα 10mb και "απαιτουμε" 40, αν μου ξεφευγει κατι πειτε το.
    Συστήνω να δοκιμάσεις το δωρεάν και open source Miro, και συστήνω τα κανάλια:

    Systm(HD Quicktime), Loaded HD, Ted Theme: What's next in Tech, Tekzilla (HD Quicktime).

    Απο ειδησεογραφικά κανάλια συστήνω, ABC World News (Enhanced Video), και Video: CBS Evening News with Katie Couric,

    Αυτά τα κανάλια είναι κυρίως από τα πρώτα που βρήκα όταν έτρεξα την εφαρμογή. Η εφαρμογή έχει πολλά κανάλια, και είμαι σίγουρος ότι υπάχουν πολλά καλά κανάλια πάνω στο θέμα τους, αλλά θα το ψάξω σιγά σιγά, γιατί έχει πολύ υλικό και μπορείς να κολλήσεις για ώρες.

  10. #40
    Εγγραφή
    29-08-2006
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Σαν τεχνικός του ΟΤΕ θέλω να πω το εξής: Προσωπικά μου φαίνετε κρίμα να δώσει ένα κάρο λεφτά ο ΟΤΕ σε ξένες εταιρίες για να βάλει ethernet εως 24 Μbps στην κάθε κωλοπετινίτσα και αυτό να χρησιμοποιείται απο λίγους, θέλετε να δούμε σε μια πόλη 25000 κατοίκων πόσοι έχουν 24 και 8 πολύ λίγοι, εντάξει τώρα με την IPTV πιστεύω ίσως θα αλλάξει....θα πρέπει μαζί με τις γρήγορες γραμμές να χτίζονται και εφαρμογές, πχ πόσα τηλεοπτικά κανάλια εκπέμπουν δια μέσω δικτύου, λίγο ο SKAI και λίγο η ERT και απο ποιότητα χάλια, το video conference έχει προωθηθεί στο βαθμό που θα έπρεπε απο δημόσιες και ιδιωτικές εταιρείες, πρόσφατα έβγαλα κάρτα στα καταστήματα euroband 24 και κάναμε ένα video conference με τα κεντρικά στην Αθήνα θετικό βήμα αλλά.......βέβαια να μην φθάσουμε στο σημείο όπου το 2003 δεν υπήρχε ADSL πουθενά...

  11. #41
    Εγγραφή
    06-11-2007
    Περιοχή
    London
    Μηνύματα
    722
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    38000/10000
    ISP
    Plusnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΚΚΙΝΙΟ
    Router
    BT Home Hub 5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chomsky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν τεχνικός του ΟΤΕ θέλω να πω το εξής: Προσωπικά μου φαίνετε κρίμα να δώσει ένα κάρο λεφτά ο ΟΤΕ σε ξένες εταιρίες για να βάλει ethernet εως 24 Μbps στην κάθε κωλοπετινίτσα και αυτό να χρησιμοποιείται απο λίγους, θέλετε να δούμε σε μια πόλη 25000 κατοίκων πόσοι έχουν 24 και 8 πολύ λίγοι, εντάξει τώρα με την IPTV πιστεύω ίσως θα αλλάξει....θα πρέπει μαζί με τις γρήγορες γραμμές να χτίζονται και εφαρμογές, πχ πόσα τηλεοπτικά κανάλια εκπέμπουν δια μέσω δικτύου, λίγο ο SKAI και λίγο η ERT και απο ποιότητα χάλια, το video conference έχει προωθηθεί στο βαθμό που θα έπρεπε απο δημόσιες και ιδιωτικές εταιρείες, πρόσφατα έβγαλα κάρτα στα καταστήματα euroband 24 και κάναμε ένα video conference με τα κεντρικά στην Αθήνα θετικό βήμα αλλά.......βέβαια να μην φθάσουμε στο σημείο όπου το 2003 δεν υπήρχε ADSL πουθενά...
    σιγουρα φιλε μου καλα τα λες...αλλα γιατι να γινονται επενδυσεις μονο στα αστικα κεντρα κ στην επαρχια να εχουμε τρομερο χαλι απο δικτυο??εχω 2μβιτ και σε ωρες αιχμης δεν πιανω ουτε μισο...λοιπον να φτιαχτει αυτο το χαλι λιγο και μετα συζηταμε...οσο για την προσφορα στη Νορβηγια εχω εναν φιλο απο εκει και μου ειπε οτι η διαθεσιμοτητα τοσο γρηγορου ιντερνετ θα γινει μαλλον μονο στις αρκετα μεγαλες πολεις...και μετα στο πολικο ψυχος wifi....

  12. #42
    Εγγραφή
    14-12-2006
    Περιοχή
    ΠΡΩΗΝ Ελληνικη Μακεδονία
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.693
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15044/1024
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6(dB) / 33(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorpap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια νεα για τη ευρυζωνικοτητα, αλλα κοφτε λιγο εσεις που κλαιγεστε για το "χαλι μας", ειλικρινα εχω βαρεθει να σας ακουω. Και 100mb συμμετρικο να ειχατε, αν ο γειτονας ειχε 101 παλι θα γκρινιαζατε. Για τι χρηση δηλαδη θα τη θελατε αυτη τη ταχυτητα? Για να κατεβαζετε Mp3 και τσοντες? Αυτες οι ταχυτητες εχουν πρακτικη εφαρμογη οταν υπαρχουν σοβαρες υποδομες και περιεχομενο HDTV ή για ορισμενα VPN μικρων επιχειρησεων. Δεν μπορω να σκεφτω ευκολα αλλες εφαρμογες που δεν φτανουν τα 10mb και "απαιτουμε" 40, αν μου ξεφευγει κατι πειτε το.

  13. #43
    Εγγραφή
    20-03-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Γιατί πόσοι από μας εκμεταλλευόμαστε έστω και τα 8Mbit της απλής ADSL;Ακόμα και ταινίες να κατεβάζεις συνέχεια,και τραγούδια και παιχνίδια θα πεθάνεις μπροστά σε μια οθόνη βλέπωντας ταινίες,στην καλύτερη.Νομίζω καλύτερο θα ήταν όχι να ζητάμε μεγαλύτερες ταχύτητες αλλά καλύτερες εξυπηρετήσεις πελατών,σε τεχνικό και γραφειοκρατικό επίπεδο ωστε να πληρώνεις 10Mbit και να τα παίρνεις σωστά

  14. #44
    Εγγραφή
    09-10-2005
    Περιοχή
    ΑΡΙΛΛΑΣ - ΜΑΓΟΥΛAΔΕΣ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    253
    Downloads
    40
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΓΟΥΛΑΔΕΣ
    Router
    THOMSON ST536i v6 ISDN
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 37.5(dB)

    Εγω κατεβαζω με 30-40kbyte και εχω 2mbit.

  15. #45
    Εγγραφή
    02-04-2006
    Μηνύματα
    615
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13944/1227
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP-LINK W8961NB
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 8.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ki8aras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί πόσοι από μας εκμεταλλευόμαστε έστω και τα 8Mbit της απλής ADSL;Ακόμα και ταινίες να κατεβάζεις συνέχεια,και τραγούδια και παιχνίδια θα πεθάνεις μπροστά σε μια οθόνη βλέπωντας ταινίες,στην καλύτερη.Νομίζω καλύτερο θα ήταν όχι να ζητάμε μεγαλύτερες ταχύτητες αλλά καλύτερες εξυπηρετήσεις πελατών,σε τεχνικό και γραφειοκρατικό επίπεδο ωστε να πληρώνεις 10Mbit και να τα παίρνεις σωστά
    για τον έλληνα μιλάς;

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 88
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-09, 12:13
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-08, 23:32
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-06, 11:15
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-04, 17:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας