Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 36
  1. #1
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Προ ημερών αγόρασα το DVD RECORDER RDR-HX710 της SONY. Είναι ένας DVD RECORDER με σκληρό δίσκο 160GB. Πρόκειται για σημείο καμπής στην προσωπική μου ιστορία βίντεο-εγγραφών. Ιδού το σύνολο της εμπειρίας μου από 20 χρόνια στο... τομέα και πώς τώρα έφθασε στο αποκορύφωμά της. Λιγάκι μεγάλο ποστ αλλά ελπίζω να έχει πλάκα.

    Για πρώτη φορά έπιασα στα χέρια μου video εκεί στις αρχές του 1985. Δούλευα τότε σε ένα κατάστημα υπολογιστών στη Στουρνάρη, πρώτη μου δουλειά μετά τον στρατό. Ήταν ένα GRUNDIG και μου είχε κοστίσει 150.000 δρχ, όταν ο μισθός μου ήταν γύρο στις 35.000 δρχ. καθαρά, λίγο παραπάνω από τον βασικό μισθό εκείνης της εποχής. Όπως καταλαβαίνετε ήταν ότι... πιο πολύτιμο διέθετα, το φύλαγα όπως και τα μάτια μου. Όλοι στο σπίτι τότε το κοιτάγαμε ως κάτι ζωντανό, ως τον νέο μας συγκάτοικο-σύντροφο. Παλιότερα χρόνια που είχαμε βιώσει κάτι αντίστοιχο ήταν φυσικά η μαυρόασπη τηλεόραση το 1972 και λιγότερο η έγχρωμη το 1983.

    Ήταν ένα πολύ καλό βίντεο που το κράτησα πολλά χρόνια. Αν θυμάμαι καλά μέχρι το 1995. Μου χάλασε μια φορά και το πήγα service το 1990. Την δεύτερη φορά που χάλασε το πέταξα. Αυτό το βίντεο είχε κάτι που δεν ξαναβρήκα ποτέ σε άλλο βίντεο. Κατ'αρχήν είχε διαφορετικό μοτέρ για το κάθε καρούλι της κασέτας και επίσης όταν του κόλλαγες ένα ειδικό αυτοκόλλητο με bar-code στη κασέτα, το διάβαζε, μάθαινε από εκεί την διάρκεια της κασέτας και μετά με έναν ειδικό αισθητήρα σου έλεγε σε πιο σημείο χρονικά βρισκόταν η κασέτα (ζυγίζοντας το βάρος του κάθε καρουλιού - όπως ισχυριζόταν το manual). Αν και οι... "γύφτοι" οι Γερμανοί δεν του είχαν βάλει τηλεκοντρόλ! Ναι το πρώτο μου βίντεο δεν είχε τηλεκοντρόλ. Έπρεπε να το αγοράσεις ξεχωριστά και στοίχιζε άλλες 10.000 δρχ, ... μαζί με ένα ματσούκι που του έβαζες μπροστά και κρεμόταν από ένα καλώδιο!!! Πριτς!!!

    Θυμάμαι όταν το άνοιξα για πρώτη φορά (στη πρώτη του βλάβη), ήταν γεμάτο κάθετα τοποθετημένες κάρτες ασφυκτικά πυκνοκατοικημένες με απλά ηλεκτρονικά, ογκώδεις πυκνωτές κτλ. Είναι ζήτημα αν υπήρχαν εκεί μέσα μερικά ολοκληρωμένα! Πάντως δεν θυμάμαι να είδα κανένα. Ίσως τίποτα OpAmps (operational amplifiers), δηλαδή από τα πιο απλούστατα "ολοκληρωμένα" που μπορείς να βρεις.

    Πάντως το 1990, μέχρι να επισκευασθεί το GRUNDIG, είχα αγοράσει ένα νέο video, της SHARP, γύρο στις 100.000 (Τότε ο βασικός μισθός πρέπει να ήταν περίπου στις 70.000 δρχ). Αυτό άντεξε κάτι λιγότερο από έναν χρόνο. Μετά κάθε τόσο χάλαγε μέχρι... να φάει κλοτσιά. Παρά τα έξυπνα χαρακτηριστικά του ήταν το χειρότερο ηλεκτρονικό μηχάνημα που έπεσε ποτέ στα χέρια μου, φτιαγμένο... ειδικά για να μην αντέχει!

    Δυο διαδοχικές χρονιές (1996,97) είχα αγοράσει δυο βίντεο της SONY, ένα να γράφω και ένα για να βλέπω. Δυστυχώς για την SONY, παρά το ότι ήταν μάλλον ακριβά, ήταν πολύ μέτρια, και ειδικά το δεύτερο ήταν απλώς άθλιο. Είχαν σοβαρό πρόβλημα (και τα δυο), στα κυκλώματα ήχου, ειδικά στο LP (long play). Το πρώτο από αυτά εξακολουθώ να το έχω. Το δεύτερο, όταν στα καλά καθούμενα άρχισε να γράφει "μπαρμπούτσαλα" (ενώ άλλες φορές όχι), το σούταρα πριν δυο-τρία χρόνια. Εκεί γύρο στο 2002 αγόρασα ένα στερεοφωνικό video της SANYO, το οποίο ήταν και το βασικό μου μέσο εγγραφής/παιξίματος μέχρι την αγορά του DVD-RECORDER. Το καλύτερο βίντεο που αγόρασα ποτέ! Και φυσικά, το τελευταίο.

    Προσωπικά δεν έκανα ενοικιάσεις κασετών. Τα πρώτα χρόνια ήταν πολύ ακριβή η ενοικίαση, λίγοι οι τίτλοι και δύσκολο να τους βρεις διαθέσιμους. Που και που ενοικίαζα μέχρι που εγκατέλειψα τελείως τη προσπάθεια για πάρα πολλά χρόνια, μέχρι το 1999. Μέχρι τότε χρησιμοποιούσα τα βίντεο μόνο για να εγγράφω ταινίες και άλλα προγράμματα (κυρίως μεταμεσονύχτια, και όχι μόνο) από την τηλεόραση. Από κάποιο σημείο, μάλιστα, οργανώθηκα σοβαρά. Αρίθμησα τις βιντεοκασέτες μου και κρατούσα ένα χαρτί με μια λίστα όλων των εγγραφών που έκανα, ώστε να ξέρω τι έχω γράψει σε κάθε κασέτα. Αυτό εξακολουθούσε να ισχύει μέχρι... πριν λίγες ημέρες.

    Το 1997 έβαλα FilmNet για πρώτη φορά, μετά από κάποια προσφορά και το κράτησα για περίπου δυο χρόνια. Μετά έκρινα ότι με συνέφερε περισσότερο η ενοικίαση από τα Video-club και το έκοψα. Και μετά κατέφθασε το DVD. Αρχικά με μια DVD-DECODING κάρτα της Creative, στον υπολογιστή μου, η οποία έδινε output στη τηλεόραση και στο σύστημα ηχείων/αποκωδικοποιητή ήχου, και πάλι της Creative.

    Μέχρι που μια νέα «τεχνολογική επανάσταση» μπήκε στη ζωή μου και έβαλε το προσφιλές μου SANYO στην άκρη. Ο DVD-RECORDER. Αλλά αυτό είναι λάθος έκφραση! Όχι ο DVD-RECORDER (αυτό είναι μπούρδα και πότε δεν θα το αγόραζα) αλλά ο HARD-DISC RECORDER με δυνατότητα DVD player και... έστω εγγραφή DVD.

    Ακόμη κι αν δεν υπήρχε η δυνατότητα του DVD recording, το ίδιο θα μου έκανε. Ούτως ή άλλως ελάχιστα θα το χρησιμοποιήσω. Εγώ τουλάχιστον. Όσοι έχουν εγγραφές σε άλλα αναλογικά μέσα από video-κάμερες κτλ, μπορεί να τους είναι χρήσιμο αφού μπορούν πολύ εύκολα να τις μετατρέψουν σε DVD έχοντας, μάλιστα, επαρκέστατες δυνατότητες μοντάζ. Αν και με το κατάλληλο software και hardware αυτή η δουλειά μπορεί να γίνει πολύ καλύτερα στον υπολογιστή – για τους πιο ψαγμένους και απαιτητικούς.

    Η εγγραφή προγραμμάτων από την τηλεόραση δεν μπορεί να βασιστεί στις ώρες που δίνονται από κανάλια. Εκτός από την περίπτωση του Filmnet. Προσωπικά ρυθμίζω το ρολόι του recorder (φυσικά και του Hard disk) δέκα λεπτά μπροστά (ώστε να ξεκινήσει η εγγραφή 10 λεπτά νωρίτερα) και ρυθμίζω την εγγραφές έως και δύο ώρες μετά την αναφερόμενη λήξη τους. Και είναι γεγονός ότι και έτσι έχω χάσει το τέλος μερικών ταινιών!!! Αλλά και την αρχή!!!

    Από τότε που αγόρασα τον HARD-DISK RECORDER (τώρα μιλάω σωστά) η ζωή μου άλλαξε ως εξής:

    Έχω κάνει ένα σωρό εγγραφές αλλά καμιά στο video, το οποίο εξακολουθεί εν χρήση σε περιπτώσεις αλληλοεπικαλυπτόμενων, χρονικά, εγγραφών. Η αλήθεια είναι ότι η χρήση του βίντεο μου φαίνεται, πλέον, ως μια πολύ δυσάρεστη αγγαρεία. Λες και θα με... δαγκώσει το βίντεο. Το σνομπάρω πλέον πολύ για να το αγγίξω. Πολύ ντεμοντέ ρε παιδάκι μου, πολύ ξεπερασμένο. Τώρα είμαι του... Κολωνακίου... και δεν τα αντέχω τα παρακατιανά.

    Το χαρτί με την λίστα των εγγραφών μου είναι πλέον υπό κατάργηση. Όλες οι εγγραφές μου είναι καταχωρημένες στον σκληρό δίσκο του recorder με τους κανονικούς τους τίτλους. Πατώ TITLE LIST και ότι κάποτε είχα σε χαρτί τώρα το έχω σε ηλεκτρονική μορφή στην οθόνη της τηλεόρασής μου. Θα ήθελα να μπορώ να καταχωρώ τον τίτλο στη φάση του προγραμματισμού του timer και όχι αφού έχει ολοκληρωθεί η εγγραφή. Αλλά μπορώ να το αντέξω αυτό αφού η κάθε εγγραφή με timer καταγράφει αυτόματα όλα τα στοιχεία που αφορούν την ώρα, μέρα και κανάλι. Έτσι μπορώ να βρω την εκπομπή στο πρόγραμμα και να του περάσω τον σωστό τίτλο. Θεωρητικά η θείτσα SONY έχει προνοήσει να γίνεται αυτό αυτόματα μέσω των σελίδων προγράμματος στο teletext, αλλά παρά τις προσπάθειές μου και το πέρασμα των αντίστοιχων ρυθμίσεων (σε ποιες σελίδες βρίσκεται το πρόγραμμα για το κάθε κανάλι) δεν είδα αυτό να δουλεύει. Αν δούλευε θα ήταν μια πολύ ωραία ευκολία. Αλλά δεν θα πεθάνουμε κιόλας.

    Επίσης, πριν δω την ταινία ή εκπομπή, έχω διαγράψει όλες τις διαφημίσεις, και από την αρχή και από τη μέση και από το τέλος (κάτι που προσωπικά το διασκεδάζω). Ο recorder χωρίζει την εγγραφή αυτομάτως σε κεφάλαια βασιζόμενος σε απότομες αλλαγές της εικόνας και του ήχου. Αυτό επιτρέπει με επιτυχία 99.9% να απομονώνονται όλες οι διαφημίσεις σε ξεχωριστά κεφάλαια. Τότε μαρκάρω αυτά τα κεφάλαια και τα διαγράφω. Επίσης μπορώ απλά να μαρκάρω περιοχές σε μια εγγραφή και να τις διαγράψω, όταν τα κεφάλαια δεν κάνουν όλη τη δουλειά. Και μάλιστα με visual τρόπο.

    Παλιότερα χρειαζόμουν δυο βίντεο, ένα για να βλέπω και ένα για να γράφω. Αυτό το έχω και πάλι... αλλά στην ίδια συσκευή. Μπορώ να βλέπω κάτι που έχω γράψει παλιότερα ή ένα DVD και την ίδια στιγμή να γράφω κάτι άλλο. Μπορώ ακόμα να βλέπω κάτι την ίδια στιγμή που το γράφω. Έτσι, αν θέλω να δω κάτι λίγο αργότερα από την κανονική έναρξη της εκπομπής του, έχω αυτήν... την ευκολία. Φυσικά, αν βλέπω μέσω του tuner της συσκευής, μια εκπομπή, μπορώ να πατήσω PAUSE, να παγώσει η εικόνα, να πάω να κάνω μια δουλειά, π.χ. στη... τουαλέτα, να φτιάξω ένα σάντουιτς κτλ, και μετά να γυρίσω και να δω την εκπομπή από εκεί που την άφησα πατώντας απλώς PLAY. Λες και βλέπω κάποιο DVD.

    Πράγματα που έχω κάνει ήδη είναι να κόψω μια εγγραφή σε δύο ή περισσότερους τίτλους, σε περίπτωση που έχω εγγράψει διαφορετικά προγράμματα με μια εγγραφή, και φυσικά να βάλω το κατάλληλο τίτλο στο καθένα.

    Μπορώ να δημιουργήσω νέους τίτλους με σκηνές από τους υπάρχοντες, κόβοντας και ράβοντας (Play lists, δηλαδή μοντάζ).

    Παρόλο που υπάρχουν μέχρι 7 διαφορετικές ποιότητες εγγραφής εγώ χρησιμοποιώ την SP (standard play). Σε ένα δίσκο 160GB και σε αυτή την ποιότητα εγγραφής, μου δίνεται δυνατότητα εγγραφής γύρο στις 70 ώρες. Βέβαια η κάθε εγγραφή που μπορείς να κάνεις δεν μπορεί να ξεπερνά τις 8 ώρες. Αν πρέπει να κάνεις συνεχόμενη εγγραφή πάνω από 8 ώρες πρέπει να την σπάσεις σε περισσότερες της μιας εγγραφές.

    Στην ποιότητα εγγραφής SP παίρνεις ακριβώς την ποιότητα που προσφέρεται από την τηλεοπτική εκπομπή, σε αντίθεση με το βίντεο όπου υπάρχει πάντα πτώση στη ποιότητα της εικόνας και δευτερευόντως του ήχου. Και επίσης μπορείς να βγάλεις τον ήχο στα ηχεία του Home theater σου όπου όταν πρόκειται για στερεοφωνικές εγγραφές σου δίνεται η εντύπωση... DVD.

    Έκανα και μια εγγραφή στη κατώτερη ποιότητα εγγραφής. Υπήρχε αρκετό pixelation στην κίνηση, αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα στη παρακολούθηση. Αν δεν σε ενδιαφέρει πολύ η ποιότητα μπορείς να κάνεις εγγραφές συνολικά 269 ωρών σε σκληρό δίσκο 160GB.

    Φυσικά οποιονδήποτε στιγμή μπορώ να κάνω όλους τους προγραμματισμούς επιθυμητών εκπομπών με μιας, π.χ. στην αρχή της εβδομάδας. Έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να χάσω μια εκπομπή που θέλω οπωσδήποτε να παρακολουθήσω.

    Λοιπόν, μιλάμε πλέον για τελείως άλλη εμπειρία παρακολούθησης τηλεοπτικού προγράμματος που προσαρμόζεται στις ανάγκες σου παρά εσύ σε αυτό. Και αν το βίντεο έδωσε κάποτε μια ελευθερία (και ειδικά για τις μεταμεσονύκτιες εκπομπές) ο HARD-DISK recorder επανακαθορίζει το νόημα αυτής της ελευθερίας.

    Το μέλλον της οικιακής βίντεο-εγγραφής είναι οι HARD-DISK recorders και όχι οι DVD recorders. Οι τελευταίοι είναι χειρότεροι και από το απλό video (ακόμη, εγώ λέω και στη περίπτωση εγγραφόμενων Blue-ray HDDVD του “άμεσου” μέλλοντος). Αγοράστε τους μόνο αν έχουν την ίδια τιμή με τα απλά DVD-players, κάτι που φυσικά από του χρόνου θα είναι ο κανόνας - από ότι φαίνεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dhmk : 08-12-05 στις 09:03.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-06-2005
    Περιοχή
    Κυνοσάργους
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    755
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13454 Kbps / 960 Kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    NetFaster IAD v2
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 20.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πολύ ενδιαφέρον και καλογραμμένο ποστ. Καλορίζικο το DVD-Recorder!

    Εγώ έχω ένα ρεκόρντερ της Φιρστλάιν χωρίς σκληρό δίσκο το οποίο μου είχε πάρει ένα συγγενικό πρόσωπο για να του περάσω τις βιντεοκασέτες σε DVD. Φυσικά, τον ρώτησα αν ξέρει πόση ώρα χρειάζεται και ότι δεν έχει νόημα εκτός αν είναι κάτι προσωπικό (π.χ. βιντεοσκόπηση γάμου, βάφτισης κλπ.) και δε ξανασχολήθηκα μαζί του.

    Σαν ρεκόρντερ το έχω χρησιμοποιήσει μόνο μια φορά (κανένα πρόβλημα) αλλά σαν πλέηερ είναι το βασικό στο σαλόνι μου. (Όχι ότι είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά αυτό έχω!)

    Έχω παρατηρήσει ότι αρκετοί άνθρωποι δενονται πολύ με τις εγγραφές τους αλλά έχω καταλάβει ότι δεν είμαι από αυτούς τους ανθρώπους.

    Αλλά πιστεύω ότι η ελληνική τηλεόραση δείχνει κάποια διαμαντάκια στις πλέον ακατάλληλες ώρες οπότε η μόνη λύση είναι το ρεκόρντερ (εκτός και αν καταντήσεις κουκουβάγια όπως εγώ τον τελευταίο καιρό)

  3. #3
    Εγγραφή
    28-06-2005
    Μηνύματα
    228
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Περίπου παρόμοια αγαλλίαση και ευχαρίστηση ένιωσα την πρώτη φορά που απόλαυσα (κατεβασμένα) MP3 κομμάτια στο «καλό» ηχοσύστημα του σπιτιού.

    Παράκληση – να απαντηθεί: Η συσκευή χρησιμοποιεί ανεμιστηράκι, όπως το πολύ ακριβότερο RDR-HX1010;

  4. #4
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Ναι, έχει ανεμιστηράκι. Αλλά δεν κάνει πολύ θόρυβο. Γενικά τη θεωρώ πιο ήσυχη από το βίντεο, όταν κάνει εγγραφή.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.247
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19130/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Siemens CL-110/USR 9106
    SNR / Attn
    6(dB) / 20.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ θέλω να πάρω ένα DVD-VHS Combo, χωρίς όμως να είναι εγγραφής (το DVD)

    Μου γυάλισε το VC-8800 της LG. Γενικά είμαι ανάμεσα σε LG, Sony, JVC και ίσως Toshiba!

    Έχει κανένας καμιά ιδέα; Δε βρίσκω reviews στο internet ή κανένα forum!

  6. #6
    Εγγραφή
    06-07-2004
    Μηνύματα
    369
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Χωρις να θελω να φανω κακος αλλα στην Ελλαδα ενα τετοιο μηχανημα για μενα ειναι αχρυστη αγορα...να γραψω τι ? το big brother ? το εχεις γραμμα ? καμια ταινια που θα βαλει καποιο κανάλι ?

    Δεν λέω οτι δεν υπαρχουν καλες ελληνικες σειρες αλλα ειναι σιγουρο οτι και επεισοδιο να χασεις την επομενη βδομαδα θα το δεις σε επαναληψη, το ιδιο και τις ταινιες...

    Μονο αν εχεις ΝΟVA ή δορυφορική αξίζει...

    Σαν μηχανημα σιγουρα λεει αλλα οχι για την Ελληνικη τηλεόραση

  7. #7
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.247
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19130/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Siemens CL-110/USR 9106
    SNR / Attn
    6(dB) / 20.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από great
    Χωρις να θελω να φανω κακος αλλα στην Ελλαδα ενα τετοιο μηχανημα για μενα ειναι αχρυστη αγορα...να γραψω τι ? το big brother ? το εχεις γραμμα ? καμια ταινια που θα βαλει καποιο κανάλι ?

    Δεν λέω οτι δεν υπαρχουν καλες ελληνικες σειρες αλλα ειναι σιγουρο οτι και επεισοδιο να χασεις την επομενη βδομαδα θα το δεις σε επαναληψη, το ιδιο και τις ταινιες...

    Μονο αν εχεις ΝΟVA ή δορυφορική αξίζει...

    Σαν μηχανημα σιγουρα λεει αλλα οχι για την Ελληνικη τηλεόραση
    Το VHS το θέλω για να μεταφέρω και να επεξεργαστώ της κασέτες που έχω στον Η/Υ.
    Το DVD για να μπορώ να βλέπω... dvd.

    Φυσικά όμως με ενδιαφέρει η ποιότητα κατασκευής.
    Πιστεύω ότι η LG είναι αρκετά καλή σε αυτό. Ίσως και η JVC!
    Για τη Sony δε ξέρω. Έχει πέσει στα μάτια μου. Κάποτε ήταν καλή, τώρα όμως... μόνο μέτρια προϊόντα σειράς!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    218
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14246/882
    ISP
    Forthnet
    Router
    Technicolor TG589vn v3
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 24.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ αγόρασα DVD-R πριν 2 χρόνια και αν και υπήρχαν και τότε HD-DVDR η τιμή τους ήταν τρελή (κάπου 1200 ευρόπουλα κόστιζε τότε το Phillips με 80giga σκληρό, ενώ και αυτό το απλό dvdr που αγόρασα 500 γιούρια έκανε)...

    Σήμερα, και μετά από δύο χρόνια ατελείωτων εγγραφών σε δισκάκια TDK DVD+RW μπορώ να πώ ότι αν και θα προτιμούσα ένα με σκληρό δίσκο , και έτσι όπως είναι τα πράγματα τη δουλειά μου μια χαρά την κάνω αν και για μεγάλες εγγραφές ρίχνω λίγο την ποιότητα αναγκαστικά...


    oh well...

  9. #9
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Εγω ειχα dvd hard disk recorder απο το 1999!


    Με μια ATI All In Wonder 128 32ΜΒ (120.000δρχ) και PIII600E εκανα εγγραφη TV ή αναλογικης εισοδου σε real time mpeg2 και τερμα τα βιντεο!

  10. #10
    Το avatar του μέλους gtl
    gtl Guest
    Που να υπήρχε και η ολοκληρωμένη υπηρεσία εγγραφής σε σκληρό (τύπου tivo) στην Ελλάδα. Εκεί και αν είναι που θα άλλαζε ο τρόπος που βλέπουμε τηλεόραση.

    Δυστυχώς έτσι όπως έχουν τα προγράμματα των Ελληνικών καναλιών αυτή την στιγμή (ή καλύτερα, η ασυνέπεια αυτών των προγραμμάτων), ακόμα και οι hard disk recorders πρέπει να δυσκολεύονται. Όταν στο πρόγραμμα γράφει ότι η σειρά Χ ξεκινάει στις 2.30, και το κανάλι μπορεί να την προβάλλει οποιαδήποτε ώρα μεταξύ 2.00 και... 4.00, τί να σου κάνει και το recorder? Για να μην αναφερθώ σε τηλεοπτικούς σταθμούς-σκουπίδια, τύπου ΜακεδονίαTV, που διακόπτουν το πρόγραμμα δεκαπέντε φορές για να προβάλλουν έκτακτο... Big Brother, Ιππόδρομο και Fame Story!

  11. #11
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Η εμπειρία μου με τον HD-RECORDER όλους αυτούς του μήνες είναι εξαιρετική. Τις τελευταίες εβδομάδες δεν έχω γράψει και πολλές ταινίες γιατί έχει πέσει φτώχεια από τα κανάλια, αλλά υπάρχει μια σειρά από standard εγγραφές (εβδομαδιαίες) που τον κρατούν απασχολημένο για όλη τη βδομάδα. Π.χ. το History channel καθημερινά το πρωί, οι Desperate housewifes, το CSI:NY, τα φιλαράκια (που με διασκεδάζουν αφάνταστα και δεν τους είχα δόσει σημασία πριν) και τώρα θα προστεθούν το LOST και ο τελευταίος κύκλος των X-FILES ο οποίος αν και είχε ανακοινωθεί για την προηγούμενη Κυριακή τελικά αναβλήθηκε για την επόμενη... σε άλλη ώρα. Επίσης εκπομπές όπως το ΡΕΠΟΡΤΑΖ χωρίς σύνορα, ο ΕΞΑΝΤΑΣ κτλ.

    Πάντως έχω καθημερινά υλικό που γράφω και μπορώ να δω το βράδυ, σχετικά αξιόλογο, και το οποίο πριν με το VHS δεν έκανα καν το κόπο να το γράφω.Έξ αιτίας αυτού έχω γίνει ακόμη πιο επιλεκτικός και στις ενοικιάσεις DVD. Εχω μειώσει στο μισό τις ενοικιάσεις μέχρι στιγμής. Φυσικά στη τηλεόραση, εκτός από ειδήσεις, δεν βλέπω τίποτε την ίδια ώρα που παίζεται. Εχω καλομάθει να βλέπω τις εκπομπές χωρίς διαφημίσεις πλέον και την ώρα που προτιμώ καλύτερα.

    Πάντως πάντα προγραμματίζω εκπομπές να ξεκινούν 10 λεπτά νωρίτερα (ρυθμίζοντας 10 λεπτά μπρος το ρολόι του RECORDER) και επίσης μέχρι 2 ώρες μετά την "επίσημη" λήξη. Βέβαια επιβεβαιώνω από καιρό σε καιρό τις ώρες και μέρες εμπομπής κάποιων εβδομαδιαίων εκπομπών σε περίπτωση που τις αλλάξουν (π.χ. οι DESPERATE έχουν αλλάξει 3 φορές). Γενικά σπάνια έχω χάσει εκπομπές ή τμήματα εκπομπών από αυτόν τον λόγο.

    Μέχρι στιγμής τα 160GB μου είναι επαρκέστατα. Δεν έχω πέσει κάτω από τα 100GB (υπόλοιπο δίσκου) και αυτό στο SP (standard play). Από ότι έχω δει και το αμέσως κατώτερο (LP νομίζω) είναι εξίσου καλό και δεν βλέπω διαφορά από το κανονικό τηλεοπτικό πρόγραμμα. Αν χρειαστεί θα... κατέβω.

    Και να συμπληρώσω. Στην διαγραφή διαφημίσεων (που γίνεται, εκτός των άλλων και για οικονομία του μέσου) μπορείς να διαγράψεις τμήματα προγράμματος σε επίπεδο FRAME. Ετσι, λοιπόν, μπορείς να επεξεργαστείς πλήρως μια εκπομπή και να εξαφανίσεις εντελώς όλο το "αχρείαστο υλικό".

    Το μόνο που σκέπτομαι για το συγκεκριμένο μοντέλο που ανέφερα στο αρχικό ποστ, είναι ότι δεν διαθέτει ψηφιακό interface (HDMI) που είναι βέβαιο ότι θα χρειαστώ στο μέλλον. Προς το παρόν βέβαια όχι. Από ότι βλέπω θα παραμείνω για καιρό ακόμη στην 100Hz SONY των 29' που έχω και η οποία δεν διαθέτει τέτοια είσοδο φυσικά. Η αγορά μιας LCD (ουδέποτε θα αγόραζα μια PLASMA) αξιόλογης ποιότητας κοστίζει 4.000 ευρώ ακόμη, στις 40' που θα με ενδιέφερε. Παρακολούθησα site by site δυο τηλεοράσεις των 40' σε ένα carefour. Της SONY και οι δυο. Η μία έκανε 2400 ευρώ περίπου και η άλλη 4000. Η διαφορά ήταν τεράστια και σε ευκρίνεια και σε φυσικότητα και ζωντάνια χρωμάτων. Αν ήθελα τώρα να αγοράσω συσκευή με μεγάλη οθόνη θα αγόραζα έναν projector όπως τον EPSON EMP-TW600 που λένε ότι είναι εξαιρετικός και κοστίζει περίπου 1300 ευρώ και ο οποίος έχει HDMI - για να βλέπω μονο DVD με αυτόν. Δυστυχώς χωροταξικά δεν μπορώ να τον βολέψω προς το παρόν. Από την άλλη οι τιμές των projectors πέφτουν και η ποιότητά τους ανεβαίνει. Μια και δεν είμαι early adopter προτιμώ να περιμένω λίγο ακόμη ώστε ένας projector σαν αυτόν της EPSON να μπορεί να αγοραστεί με 600 ή 700 ευρώ. Μέχρι τότε πιθανώς θα έχω αγοράσει και νέο HD-RECORDER (μια και το πιο πιθανό είναι ότι θα έχουν ακόμη πιο προσιτή τιμή - σε δυο-τρία χρόνια) οπωσδήποτε αυτή τη φορά με HDMI.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dhmk : 21-02-06 στις 14:22.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  12. #12
    Εγγραφή
    21-03-2005
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    512/128
    ISP
    HOL
    εξαιτιας ενος post εδω στο forum αγορασα τον Sony 710 χωρις να εχω προηγουμενη εμπειρια .

    Οι εντυπωσεις μου ειναι εξαιρετικες ...

    Μεχρι και η μανα μου μπορεσε να τον χειριστει (αν και στα αγγλικα) ...

  13. #13
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από great
    Χωρις να θελω να φανω κακος αλλα στην Ελλαδα ενα τετοιο μηχανημα για μενα ειναι αχρυστη αγορα...να γραψω τι ? το big brother ? το εχεις γραμμα ? καμια ταινια που θα βαλει καποιο κανάλι ?

    Δεν λέω οτι δεν υπαρχουν καλες ελληνικες σειρες αλλα ειναι σιγουρο οτι και επεισοδιο να χασεις την επομενη βδομαδα θα το δεις σε επαναληψη, το ιδιο και τις ταινιες...
    Ξύπνησα στις 3:30 το πρωί. Ανοιξα την τηλεόραση και έκανα λίγο zapping. Ολα σχεδόν τα κανάλια είχαν τηλεμάρκετινγ. Και στο Alter είχε το ALI (με τον Will Smith). Μπορεί να μην είναι η φοβερή ταινία, αλλά θάθελα να την δώ, βιογραφία του Μωχάμεντ Αλι. Αλλά στις 3 τα ξημερώματα; Παίζουν κάποιες πολύ καλές ταινίες, τέτοιες ώρες, και μάλλον λόγω δικαιωμάτων (θέλει περισσότερα χρήματα η εταιρία διανομης, εαν παιχθεί σε premium time).

    Που να υπήρχε και η ολοκληρωμένη υπηρεσία εγγραφής σε σκληρό (τύπου tivo) στην Ελλάδα. Εκεί και αν είναι που θα άλλαζε ο τρόπος που βλέπουμε τηλεόραση.

    Δυστυχώς έτσι όπως έχουν τα προγράμματα των Ελληνικών καναλιών αυτή την στιγμή (ή καλύτερα, η ασυνέπεια αυτών των προγραμμάτων), ακόμα και οι hard disk recorders πρέπει να δυσκολεύονται. Όταν στο πρόγραμμα γράφει ότι η σειρά Χ ξεκινάει στις 2.30, και το κανάλι μπορεί να την προβάλλει οποιαδήποτε ώρα μεταξύ 2.00 και... 4.00, τί να σου κάνει και το recorder? Για να μην αναφερθώ σε τηλεοπτικούς σταθμούς-σκουπίδια, τύπου ΜακεδονίαTV, που διακόπτουν το πρόγραμμα δεκαπέντε φορές για να προβάλλουν έκτακτο... Big Brother, Ιππόδρομο και Fame Story!
    Υπήρχε ένα στανταρντ, ονόματι ShowView όπου πριν την έναρξη κάθε εκπομπής στελνόταν ειδικό σήμα απο το κανάλι, ώστε να προγραμματίζεις εύκολα τα βιντεο. Αρκούσε δηλαδή να δηλώσεις στο βίντεο, το κανάλι και τον κωδικό της εκπομπής (που τον είχαν στα τηλεπρογράμματα) και το βίντεο θα άρχιζε την εγγραφή αυτόματα. Δυστυχώς αυτό δεν προχώρησε (το προώθησαν οι εταιρίες κατασκευής βίντεο αλλά δεν το ήθελαν τα κανάλια, επειδή δεν το ήθελαν οι διαφημιστές). Επειτα μπήκε ένα σύστημα, όπου με την έναρξη ή διακοπή μιας εκπομπής θα προβαλόταν ένα συγκεκριμένο κλιπάκι - σήμα του σταθμού. Αυτό γίνεται περίπου ως και σήμερα. Με αυτό το σύστημα, τα σημερινά έξυπνα συστήματα καταγραφής, μπορούν αυτόματα (ή σχεδόν αυτόματα) να καταλαβάνουν την έναρξη της εκπομπής και την διακοπή - έναρξη διαφημίσεων. Μόνο που παίζεται το κλιπάκι, και αμέσως μετά παίζουν και μια - δυο διαφημίσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 21-02-06 στις 11:06.

  14. #14
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Το SHOWVIEW το είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα όταν δημοσίευαν κωδικούς στο 7ΜέρεςTV (προ 1998). Δεν έχει να κάνει με τα κανάλια αλλά με το να έχεις το δικαίωμα να παράγεις τους κωδικούς ως περιοδικό κτλ (γιατί είναι εμπορικό μυστικό ο τρόπος παραγωγής τους με υψηλή κρυπτογράφηση και ιδιαίτερα πολύπλοκους αλγόριθμους που κανείς μέχρι σήμερα δεν έχει αποκρυπτογραφήσει πλήρως). Σου επιτρέπει, εισάγοντας έναν κωδικό στη συσκευή εγγραφής να προγραμματίζεις αυτόματα την ώρα έναρξης και λήξης της εκπομπής, το κανάλι κτλ που αλλιώς φυσικά θα το έκανες με το χέρι. Φυσικά ακόμη κι αν δεχθείς την ώρα έναρξης, η ώρα λήξης είναι... απλά ανεφάρμοστη. Απλά με εξασφάλιζε από λάθη κατά την εισαγωγή του προγραμματισμού και απλά έκανα επέκταση της ώρας λήξης πάντα. Τώρα δεν δημοσιεύονται πλέον τέτοιοι κωδικοί.

    Υπάρχουν και κάποια συστήμα που σου επιτρέπουν να βγάζεις τις διαφημίσεις με ένα σήμα από το κανάλι (VPS νομίζω λέγεται το ένα και όλα τα video από το 1996 και μετά και ο HD-RECORDER τα υποστηρίζουν) αλλά ποτέ δεν εφαρμόσθηκε στην Ελλάδα πιθανώς για τους ευνόητους λόγους αλλά και ίσως για λόγους κόστους, δικαιωμάτων χρήσης της τεχνονολογίας κτλ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dhmk : 21-02-06 στις 14:19.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  15. #15
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Μηνύματα
    588
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Net One
    Router
    Alcatel Speedtouch 530, Linksys WRT54g
    Πάντως έχω παρατηρήσει οτι οι διαφημίσεις παίζουν αρκετά δυνατότερα από την ταινία/εκπομπή, οπότε αυτός ίσως είναι ένας εύκολος τρόπος για ένα HDR να εντοπίσει και να απομονώσει τις διαφημίσεις.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-09, 14:52
  2. Boυητο απο σκληρο δισκο και DVD Rom
    Από Yngwie_Malmsteen στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-07, 19:56
  3. Πως να τοποθετησω σκληρο δισκο?
    Από clyde στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-06, 20:57
  4. αγορα dvd reader και dvd recorder: Plextor και τα δυο ή οχι? 755 ή 716 dvd-rw?
    Από manoulamou στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-06, 22:13
  5. Μεγεθος τηλεοπτικων προγραμματων σε DVD Recorder με σκληρο δισκο
    Από johnalepou στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-05, 10:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας