Σελ. 13 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 38111213
Εμφάνιση 181-194 από 194
  1. #181
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    Χαριλάου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritzbox 5530 Fiber
    Προφανώς κανείς δεν άκουσε τίποτα ε; Ούτε εγώ. Σάιτ Αγροτικής ψιλοανύπαρκτο, οπότε...

    Υπάρχουν νεότερα για το winbank direct. Αναπροσαρμόστηκαν τα επιτόκια. Επιτόκιο έως 4,25% αλλά για καταθέσεις άνω των 100.000€...

    https://www.winbankdirect.gr/Views/A.../account2.aspx

  2. #182
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Αν και παλιό το θέμα αλλά επειδή σήμερα πήγα σε ένα από τα εναπομείναντα καταστήματα της Citibank το σκαλίζω λίγο, για κάποια χρήματα που έχω σε απλή κατάθεση για να δω τι μπορώ να κάνω για προθεσμιακή και μου είπαν 1%. Εξεπλάγειν με την εξυπηρέτηση τους η οποία πλέον ήταν τριτοκοσμική ενώ πρώτα με το που έμπαινες κέρναγαν και καφέ. Προφανώς η τράπεζα την «κάνει με ελαφρά πηδηματάκια από την Ελλάδα» και με αυτόν τον τρόπο διώχνει τους μίκρο καταθέτες της.
    Μετά ψάχτηκα στο ιντερνέτ και βρήκα την πιο συμφέρουσα προσφορά αυτήν της Winbank στα 4.6% για ποσά άνω των 20000€. Υπάρχουν βέβαια και άλλες καλύτερες λύσεις αλλά οι τράπεζες είναι πολύ μικρές.

    Παλαιότερα δεν με ενδιέφερε καθόλου το θέμα των επιτοκίων αλλά επειδή τώρα είμαι άνεργος άρχισε να με απασχολεί και προσπαθώ τώρα από εκεί να βγάλω ένα μικρό εισόδημα.
    Φίλος μου είπε για μια Ρώσσικη την Kedr Bank με ένα κατάστημα στην Ελλάδα και αν τα μετατρέψει τα χρήματά του κάποιος σε ρούβλια το επιτόκιο φτάνει στα 10+%. Το ποσό αρχικής κατάθεσης μπορεί να είναι μόνον100€

    Ακούω απόψεις.



    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 24-01-13 στις 22:52.

  3. #183
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.384
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    @thourios
    Νομίζω η τράπεζα λέγεται Κedr Bank. Αν αλλάξεις τα ευρώ σε ρούβλια, εκτός από το επιτόκιο, θα έχεις μία ακόμα παράμετρο: τη συναλλαγματική ισοτιμία. Μπορεί να είσαι κερδισμένος, αλλά μπορεί και χαμένος. Κατά τη γνώμη μου κάτι τέτοιο ξεφεύγει από τη λογική που θέλεις εσύ: για τακτικό εισόδημα. Μπορεί να ήταν καλή σκέψη αν κάποιος πιστεύει ότι μακροπρόθεσμα το ευρώ θα πέσει σε σχέση με το ρούβλι. Αλλά αυτή είναι άλλης φιλοσοφίας τοποθέτηση.

  4. #184
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    @thourios
    Νομίζω η τράπεζα λέγεται Κedr Bank. Αν αλλάξεις τα ευρώ σε ρούβλια, εκτός από το επιτόκιο, θα έχεις μία ακόμα παράμετρο: τη συναλλαγματική ισοτιμία. Μπορεί να είσαι κερδισμένος, αλλά μπορεί και χαμένος. Κατά τη γνώμη μου κάτι τέτοιο ξεφεύγει από τη λογική που θέλεις εσύ: για τακτικό εισόδημα. Μπορεί να ήταν καλή σκέψη αν κάποιος πιστεύει ότι μακροπρόθεσμα το ευρώ θα πέσει σε σχέση με το ρούβλι. Αλλά αυτή είναι άλλης φιλοσοφίας τοποθέτηση.
    Σωστά το διόρθωσα. Kedr Bank λέγεται.

  5. #185
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Περιοχή
    @ground
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    879 / 11.997
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    Thomson Speedtouch 780(i)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 37(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και παλιό το θέμα αλλά επειδή σήμερα πήγα σε ένα από τα εναπομείναντα καταστήματα της Citibank το σκαλίζω λίγο, για κάποια χρήματα που έχω σε απλή κατάθεση για να δω τι μπορώ να κάνω για προθεσμιακή και μου είπαν 1%. Εξεπλάγειν με την εξυπηρέτηση τους η οποία πλέον ήταν τριτοκοσμική ενώ πρώτα με το που έμπαινες κέρναγαν και καφέ. Προφανώς η τράπεζα την «κάνει με ελαφρά πηδηματάκια από την Ελλάδα» και με αυτόν τον τρόπο διώχνει τους μίκρο καταθέτες της.
    Μετά ψάχτηκα στο ιντερνέτ και βρήκα την πιο συμφέρουσα προσφορά αυτήν της Winbank στα 4.6% για ποσά άνω των 20000€. Υπάρχουν βέβαια και άλλες καλύτερες λύσεις αλλά οι τράπεζες είναι πολύ μικρές.

    Παλαιότερα δεν με ενδιέφερε καθόλου το θέμα των επιτοκίων αλλά επειδή τώρα είμαι άνεργος άρχισε να με απασχολεί και προσπαθώ τώρα από εκεί να βγάλω ένα μικρό εισόδημα.
    Φίλος μου είπε για μια Ρώσσικη την Kedr Bank με ένα κατάστημα στην Ελλάδα και αν τα μετατρέψει τα χρήματά του κάποιος σε ρούβλια το επιτόκιο φτάνει στα 10+%. Το ποσό αρχικής κατάθεσης μπορεί να είναι μόνον100€

    Ακούω απόψεις.




    Έκανα και εγώ το winbank το οποίο ανοίγει πολύ εύκολα μέσω Internet και πας κατάστημα μόνο για την παραλαβή κάρτας κ συμβολαίου.Δεν έκανα ακόμα προθεσμιακή καθώς για το απλό ταμιευτήριο δίνει 5% αρκει να μεταφέρεις κάθε μήνα ποσό 200Ευρώ μέσω εμβάσματος.Εμένα με συμφέρει για την ώρα αυτό.Πάντως τα επιτόκια θα πέσουν αρκετά οπότε συμφέρει προθεσμιακή τώρα.

  6. #186
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Καλά οι τύποι εκεί στην citibank δεν παίζονται. Εγώ όπως λέω και παραπάνω την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια από εκεί αλλά οι γονείς μου είχαν κάποια χρήματα τα οποία απέδιδαν γύρω στα 2,5% ετησίως. Ο λόγος που διατηρούν τους λογαριασμούς εκεί είναι κάτι συντάξεις εξωτερικού που έρχονται. Επειδή τα καταστήματα έχουν εξαφανιστεί κάναμε αυτόματη ανανέωση της προθεσμιακής κάθε τρεις μήνες. Άλλωστε τα επιτόκια είναι χαμηλά και περιμέναμε κάτι καλύτερο. Μία μέρα πριν τελειώσει η προθεσμιακή επικοινωνώ και ζητάει να μάθω «που παίζουν» τα καινούργια επιτόκια. Η απάντηση ήταν περίπου στα ίδια.
    Και βλέπω σήμερα κλείδωσαν τους λογαριασμούς στο 1% επιτόκιο ενώ θα μπορούσαμε να πάρουμε ένα 2,8% πχ από την Winbank ή κάτι λιγότερο από τις άλλες μεγάλες Ελληνικές.
    Φυσικά διαμαρτυρήθηκα αλλά μου είπαν ότι αυτή είναι η τακτική της τράπεζας και οι προθεσμιακές ανανεώθηκαν αυτόματα από το σύστημα και το τηλεφωνικό επιτοκιο που μου είπε ήταν για «φρέσκα» ποσά.
    Άλλα μου έλεγαν την προηγούμενη ημέρα τηλεφωνικώς και άλλα βλέπω τώρα γραπτώς.

    Έξυπακούεται ότι εντός των ημερών σταματάει η συνεργασία γιατί την επόμενη φορά θα μας ζητήσουν και φύλακτρα.

    Θυμάμαι παλαιότερα όταν κάποιες ασφαλιστικές ήθελαν να φύγουν από την Ελλάδα διπλασίαζαν και τριπλασίαζαν τα ασφάλιστρα οπότε οι πελάτες αναγκάζονταν και έφευγαν από μόνοι τους.


    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 14-01-14 στις 15:53.

  7. #187
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tsour_ee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα και εγώ το winbank το οποίο ανοίγει πολύ εύκολα μέσω Internet και πας κατάστημα μόνο για την παραλαβή κάρτας κ συμβολαίου.Δεν έκανα ακόμα προθεσμιακή καθώς για το απλό ταμιευτήριο δίνει 5% αρκει να μεταφέρεις κάθε μήνα ποσό 200Ευρώ μέσω εμβάσματος.Εμένα με συμφέρει για την ώρα αυτό.Πάντως τα επιτόκια θα πέσουν αρκετά οπότε συμφέρει προθεσμιακή τώρα.
    έχεις κάποιο λινκ; υπάρχει κάποιο όριο;
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  8. #188
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Δεν υπάρχει το 5% που λέει ο φίλος παραπάνω τώρα. Αυτά μέχρι πέρσι.
    Για δες εδώ για Τράπεζα Πειραιώς Winbank
    και εδώ για τις άλλες τράπεζες.

    Το 1% όμως το θεωρώ κοροιδία ή ακόμα και απάτη για «κλεισμένα» χρήματα.


  9. #189
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    είπα και γω !!

    έως 3% και με το ζόρι!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει το 5% που λέει ο φίλος παραπάνω τώρα. Αυτά μέχρι πέρσι.
    Για δες εδώ για Τράπεζα Πειραιώς Winbank
    και εδώ για τις άλλες τράπεζες.

    Το 1% όμως το θεωρώ κοροιδία ή ακόμα και απάτη για «κλεισμένα» χρήματα.

    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  10. #190
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Πάντως πριν μία εβδομάδα που κοίταζα ως εγγεγραμένος χρήστης στο Winbank μου έβγαζε 3,6% για ποσά άνω των 20000 Ευρώ. Σήμερα δεν μπήκα στο site (ως εγγεγραμένος} να δω αλλά μάλλον θα έχουν πέσει.
    Μιλάμε για μεγάλη κατρακύλα αν αναλογιστούμε και τον Κίνδυνο του κουρέματος ανεξαρτήτως ποσού.

    Αλλά το 1% είναι ξεφτίλα. Το λέω και πάλι.



  11. #191
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Σήμερα στην eurobank μου αναφέρθηκε μια νέα προθεσμιακή κατάθεση με μέσο επιτόκιο 6μήνου 0,93 για ποσά άνω των 50.000 και με δυνατότητα προσθήκης επιπλέον χρημάτων σε αυτή με την προυπόθεση να είναι από άλλη τράπεζα
    Στην ερώτηση μου για την ονομασία αυτού του προιόντος μου είπαν πως δεν έχει!!!! και πως είναι καινούργιο, πως ξεκινά σήμερα
    Κοίταξα στις διάφορες σχετικές σελίδες που κάνουν συγκρίσεις και δεν υπάρχει τίποτα
    Γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτό το προιόν; Έστω ένα δελτίο τύπου
    Αν ισχύει αυτό το επιτόκιο με συμφέρει ακόμα περισσότερο γιατί σύντομα θα μεταφέρω και σημαντικό ποσό από την Πειραιώς που δεν γουστάρω καθόλου και συγκρίνεται σε ύψος με το επιτόκιο που δίνει για αντίστοιχο χρονικό διάστημα η Άλφα

  12. #192
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Για δες λίγο τον λογαριασμό live που έχουν. Δίνει χωρίς να είναι κλειστά πάνω 1'3% για ποσά άνω των 3000€. Αλλά μάλλον πρέπει να τον έχεις ανοίξει προ cc το λογαριασμό.

  13. #193
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για δες λίγο τον λογαριασμό live που έχουν. Δίνει χωρίς να είναι κλειστά πάνω 1'3% για ποσά άνω των 3000€. Αλλά μάλλον πρέπει να τον έχεις ανοίξει προ cc το λογαριασμό.
    ναι δεν γίνεται
    το έχω κοιτάξει

  14. #194
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Πάντως δείτε το όσοι έχετε κάποιο λογαριασμό eurobank live ξεχασμένο
    Αυτό είναι το link αλλά για λόγους ασφαλείας μάλλον δεν κάνει redirect. Κάντε search eurobank live.
    Εμένα οι ίδιοι μου τηλεφώνησαν τον είχα ως μισθοδοσία κάποτε.

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 02-02-16 στις 10:02.

Σελ. 13 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 38111213

Παρόμοια Θέματα

  1. Καταθέσεις......!!!!
    Από NeKaKoS στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-06, 08:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας