Σελ. 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 194
  1. #16
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Περιοχή
    Π.ΦΑΛΗΡΟ
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    speedtouch 536v6i ISDN
    SNR / Attn
    30.5(dB) / 4(dB)
    Το δημοσιο κραταει 10 % επι του αποδοθους τοκου .... μην μπερδευετε τον κοσμο

  2. #17
    Το avatar του μέλους lalak
    lalak Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα επιτόκια για προθεσμιακές καταθέσεις αλλάζουν σχεδόν κάθε ημέρα, δεν μπορείς να συγκρίνεις προσφορές διαφορετικής ημέρας γιατί μπορεί η προσφορά να έχει αλλάξει.
    Αυτο το ειπες ως απαντηση στο #14?

    Σημειωνω πως οσοι δινουν λιγα (πχ. Εθνικη, Αγροτικη) πάντα θα δινουν λιγα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mach Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε όποια τράπεζα και να πας, καν'τους τον δύσκολο.
    Μόλις σου πούνε ποσοστό, κάνε ότι στραβώνεις και πες ότι σε άλλη τράπεζα βρήκες καλύτερο.

    Με αυτή την τακτική πήρα 6.7% για 6μηνη προσθεσμιακή από την Κύπρου, ενώ αρχικά έδιναν 5.3% (πριν από 1 μήνα).

    Γενικά, θα προσπαθήσουν να σου δώσουν το χαμηλότερο δυνατό επιτόκιο και μόλις δουν ότι σε χάνουν, θα επανέλθουν. Δεν είναι φιξαρισμένα τα επιτόκια, μπορούν να σου κάνουν και "προσφορές" επιτόπου.
    Ναι αλλα πόσα λεφτα εβαλες? Αν βαλεις λιγα δεν θα στο ανεβασουν οσο παζαρι και να κανεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostasgr75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κάνω λάθος ο φόρος των τόκων είναι 10% και όχι 15%...
    Τελικα ο φορος ειναι 10 ή 15%?
    Εγω για 15 ηξερα, το κατεβασαν?

  3. #18
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.350
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ηταν 15% και ήταν ο υψηλότερος της ευρωζώνης. Κάπου μέσα στο 2004 μειώθηκε σε 10% για να καταστήσει ελκυστικότερη την αποταμίευση και να ενισχύσει το πλήθος των μικροαποταμιευτών. Α! και τον επαναπατρισμό των κεφαλαίων!

  4. #19
    Το avatar του μέλους lalak
    lalak Guest
    Nαι... αντι να μας δωσουν λεφτα να εχουμε να αποταμιευουμε μειωσανε κατα 0.05% το φορο και νομιζουν οτι ειμασε οk, οι αχρηστοι...

  5. #20
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Αυτο το ειπες ως απαντηση στο #14?
    Παράδειγμα που μου έχει τύχει για συγκεκριμένη πρόταση μου σε ποσό και χρόνο:
    Στις 3-2-2009 η Α τράπεζα δίνει 5%, στις 4-2-2009 η Β τράπεζα δίνει 5,25%, λές θα πάω στην Β που δίνει περισσότερα, αλλά αν στις 4-2-2009 ξαναρωτήσεις την Α μπορεί να δίνει κάτι καλύτερο, (5,30% ή 5,25% και προπληρωμή τους τόκους ή κάτι άλλο).
    Το αντίθετο μπορεί να γίνει βέβαια και σε περιόδους πτώσεις των επιτοκίων.

    ........Auto merged post: Manolis_karas πρόσθεσε 48 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Το δημοσιο κραταει 10 % επι του αποδοθους τοκου .... μην μπερδευετε τον κοσμο
    Έχεις δίκιο, μπερδεύτηκα με τις καταθέσεις εξωτερικού.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Manolis_karas : 07-02-09 στις 18:34. Αιτία: auto merged post

  6. #21
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lalak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι... αντι να μας δωσουν λεφτα να εχουμε να αποταμιευουμε μειωσανε κατα 0.05% το φορο και νομιζουν οτι ειμασε οk, οι αχρηστοι...
    Η μειωση ειναι γυρω στα 33% και οχι βεβαια 0,05% που γραφεις.Εγω γιατι θυμαμαι οτι ηταν 10% απο την αρχη;

  7. #22
    Το avatar του μέλους lalak
    lalak Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μειωση ειναι γυρω στα 33% και οχι βεβαια 0,05% που γραφεις.Εγω γιατι θυμαμαι οτι ηταν 10% απο την αρχη;
    H διαφορά του του 10% με το 15% ειναι 5 ποσοστιαιες μονάδες. Τουτέστιν 5% που μεταφραζεται σε 0,05 (5/100=0.05)
    Αρα οταν λεω οτι μειωσαν τον φορο κατα 0.05% ειμαι σωστος

    Παντως ειναι ασθενης η μνημη σου. Ο φορος στις καταθεσεις θεσπιστηκε επι Μητσοτακη και ηταν 15%.

  8. #23
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ο φορος πραγματι ειναι 10%, αλλά καποιες τράπεζες σε καποια συγκεκριμενα προθεσμιακά πακετα, ζητουν 15%, για παραδειγμα πριν λιγους μηνες η Hellenicbank, αλλά ισως εχει να κανει με το γεγονος οτι ειναι Κυπρια Τραπεζα.

    Πάντως και η Τράπεζα Πειραιώς, περυσι που ειχα κοιταξει, ειχε ανενημέρωτο ενα link (καπου δεξια στης Ερωτησεις&απαντησεις) που αφορα την παρακρατηση φόρων, ανέφερε οτι ειναι 15%, ενω οπως σωστα προειπαν οι προλαλήσαντες ειναι απο το 2004, 10%. Το θεμα ειναι οταν καλεσα στην εξυπηρετηση πελατων της Τραπεζας Πειραιως, για να "διαμαρτυρηθω" για το λαθος, και για να τους ανοιξω και τα ματακια, ανεφεραν οτι ειναι 15% ο φορος

    Το 10% ωφέλησε ολες τις καταθετικες λυσεις πλην των Repos, που απο 7% ανεβηκε στο 10% ...

    Εγω εφαγα τρελο ξενερωμα που με τη μείωση του ΕΚΤ, μειωθηκαν πολλά επιτοκια που αφορουσαν προθεσμιακες καταθεσεις

    ........Auto merged post: alwaysalone πρόσθεσε 56 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lalak Εμφάνιση μηνυμάτων
    H διαφορά του του 10% με το 15% ειναι 5 ποσοστιαιες μονάδες. Τουτέστιν 5% που μεταφραζεται σε 0,05 (5/100=0.05)
    Αρα οταν λεω οτι μειωσαν τον φορο κατα 0.05% ειμαι σωστος

    Παντως ειναι ασθενης η μνημη σου. Ο φορος στις καταθεσεις θεσπιστηκε επι Μητσοτακη και ηταν 15%.
    Ειχα γραψει μια αναλυση για ποιο λογο λεμε οτι η μειωση ειναι 33,33% και οχι αυτο που λες, αλλά λογω οτι αργησα να την κανω submit, χαθηκε..

    Παντως κοντολογις, ο φιλος παραπανω που λεει οτι ειναι 33,33% εχει δικιο, τωρα βαριεμαι να τα ξαναεξηγω, αυριο οταν γυρισω το βραδυ αν εχω..κεφι θα γραψω την αναλυση μου και αν θες το συζηταμε....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alwaysalone : 08-02-09 στις 05:56. Αιτία: auto merged post

  9. #24
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράδειγμα που μου έχει τύχει για συγκεκριμένη πρόταση μου σε ποσό και χρόνο:
    Στις 3-2-2009 η Α τράπεζα δίνει 5%, στις 4-2-2009 η Β τράπεζα δίνει 5,25%, λές θα πάω στην Β που δίνει περισσότερα, αλλά αν στις 4-2-2009 ξαναρωτήσεις την Α μπορεί να δίνει κάτι καλύτερο, (5,30% ή 5,25% και προπληρωμή τους τόκους ή κάτι άλλο).
    Το αντίθετο μπορεί να γίνει βέβαια και σε περιόδους πτώσεις των επιτοκίων....
    Λογικο και αναμενομενο δεν πρεπει να ειναι το παραπανω;
    Οι Τραπεζες ειναι σουπερμαρκετ χρηματων, αγοραζουν (καταθεσεις) και πωλουν (δανεια) ενα
    προιον (χρημα).
    Επομενως ειτε προμηθευτης εισαι (καταθετης) ειτε πελατης (δανειοληπτης) θελει ερευνα αγορας γιατι οι τιμες του προιοντος (επιτοκια) που υπηρχαν χθες δεν ειναι σιγουρο οτι θα ισχυουν και σημερα.

    Σημειωση: Το διαφημισμενο "Μ#&$λο Ταμιευτηριο" της Χ Τραπεζας με επιτοκιο 3,3% του χθες, εγινε 3,0% προς το παρον (χωρις διαφημιση βεβαιως ).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος opener : 08-02-09 στις 09:51.

  10. #25
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Για πληροφορίες σχετικά με επιτόκια προθεσμιακών μπορείτε να συμβουλεύεστε και το παρακάτω site:

    http://www.tsig.gr/lang-el/banks/fixed-deposits

    Φυσικά, για να αποφύγετε ταλαιπωρίες επιβεβαιώστε πρώτα με ένα τηλεφώνημα ή από το site της τράπεζας. Προσωπικά πάντα ελέγχω και τηλεφωνικά.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  11. #26
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Περιοχή
    Π.ΦΑΛΗΡΟ
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    speedtouch 536v6i ISDN
    SNR / Attn
    30.5(dB) / 4(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lalak Εμφάνιση μηνυμάτων
    H διαφορά του του 10% με το 15% ειναι 5 ποσοστιαιες μονάδες. Τουτέστιν 5% που μεταφραζεται σε 0,05 (5/100=0.05)
    Αρα οταν λεω οτι μειωσαν τον φορο κατα 0.05% ειμαι σωστος

    Παντως ειναι ασθενης η μνημη σου. Ο φορος στις καταθεσεις θεσπιστηκε επι Μητσοτακη και ηταν 15%.
    Τι άλλο θα ακουσουμε θεε μου .... τον μειωσαν λει 0,05 % .... με τι μαθηματικα το καταφερες αυτο ?

  12. #27
    Το avatar του μέλους lalak
    lalak Guest
    15/100-10/100=5/100=0.05

    0.05 στη μονάδα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lalak : 08-02-09 στις 12:46.

  13. #28
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    494
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΙΒΩΤΟΣ
    5% = 0,05

    0,05 =/ 0,05 %

  14. #29
    Το avatar του μέλους lalak
    lalak Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhmk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πληροφορίες σχετικά με επιτόκια προθεσμιακών μπορείτε να συμβουλεύεστε και το παρακάτω site:

    http://www.tsig.gr/lang-el/banks/fixed-deposits
    Δυστυχως απ αυτο το πινακα απουσιαζει η Μillenium...

  15. #30
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lalak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχως απ αυτο το πινακα απουσιαζει η Μillenium...
    ... και οχι μονο!

    Καλο ειναι, αλλα (αν δεν κανω λαθος) εχει ενημερωση για προθεσμιακες καταθεσεις απο 7 Τραπεζες μονο (Aspis-Attika-FFBank-Εμπορικη-Ταχ.Ταμιευτηριο-Κυπρου-Πειραιως).

    Στις καταθεσεις ταμιευτηριου εχει περισσοτερες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος opener : 08-02-09 στις 18:09.

Σελ. 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Καταθέσεις......!!!!
    Από NeKaKoS στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-06, 08:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας