Σελ. 6 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 194
  1. #76
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Διαβασα ενα αρθρο που λεει οτι θα μειωθει κι άλλο το επιτοκιο ΕΚΤ. (Πλεον ειναι 1,25% μετα την τελευταια μειωση). Αρα αναμένεται νέα μείωση των επιτοκίων στις (προθεσμιακές) καταθέσεις.

    Ηδη απο σημερα πολλες Τραπεζες εχουν ανακοινωσει νεα μειωμενα επιτοκια πχ Probank https://www.probank.gr/uploaded/down...gioklaser2.pdf
    Ο λογαριασμος Probank υπο προειδοποιήση 35 ημερων για ποσα άνω των 10.000 εκει που ηταν 4%, τωρα ειναι 3%....


    Και παλι καλα να λετε, τη στιγμή που στο Ταχυδρομικό Ταμιευτηριο που παραδοσιακά ειχε καλα επιτοκια, πλεον για τον 1 μηνα εχει 1,90% για ποσα εως 30.000 με μεγιστο το 2,60 για ένα ετος.

  2. #77
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Για να πάρεις στο τέλος τα λεφτά πρέπει να πας στο ίδιο κατάστημα που άνοιξες την προθεσμιακή κατάθεση! Στην Αγροτική έτσι μου είπαν.

  3. #78
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rightman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να πάρεις στο τέλος τα λεφτά πρέπει να πας στο ίδιο κατάστημα που άνοιξες την προθεσμιακή κατάθεση! Στην Αγροτική έτσι μου είπαν.
    ανοησίες σου λένε
    απλά βαριούνται
    Αν δηλαδή ο καταθέτης μετακομίσει μόνιμα στο «τριεθνές» του Έβρου ενώ έχει κάνει προθεσμιακή στο υποκατάστημα της ΑΤΕ πχ στο χαλάνδρι θα πρέπει να έρθει στην Αθήνα για να πάρει τα λεφτά του;
    Την μηχανογράφηση την ξέρουν;

  4. #79
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δηλαδή ο καταθέτης μετακομίσει μόνιμα στο «τριεθνές» του Έβρου ενώ έχει κάνει προθεσμιακή στο υποκατάστημα της ΑΤΕ πχ στο χαλάνδρι θα πρέπει να έρθει στην Αθήνα για να πάρει τα λεφτά του;
    Την μηχανογράφηση την ξέρουν;
    Επειδή έχουν e-banking μάλλον θα το υποστηρίζει η μηχανογράφηση. Επειδή είναι διατραπεζική εντολή η ελάχιστη χρέωση είναι 18€. Ενώ αν ανοίξω λογαριασμό σε αυτούς η μεταφορά θα γίνει χωρίς προμήθεια.

  5. #80
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rightman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή έχουν e-banking μάλλον θα το υποστηρίζει η μηχανογράφηση. Επειδή είναι διατραπεζική εντολή η ελάχιστη χρέωση είναι 18€. Ενώ αν ανοίξω λογαριασμό σε αυτούς η μεταφορά θα γίνει χωρίς προμήθεια.
    Μισο λεπτακι γιατι μου κάηκαν τα εγκεφαλικά μου κύτταρα

    Διατραπεζικη εντολη, εννοουμε τη συνεργασια παραπανω του ενος διαφορετικών Τραπεζων πχ Eθνική και Eurobank (διάλεξα τις χειρότερες ). Για παραδειγμα αν θες να μεταφερεις ενα ποσο απο το λογαριασμο που εχεις στην Εθνική σε λογαριασμο που εχεις στη eurobank. Εκει βεβαιως και υπαρχουν και προμηθειες και απ'ολα.

    Το e-banking τι σχεση εχει με τη συζητηση μας?

    Απο εκει και υστερα, αν ανοιξεις λογαριασμο προθεσμιακης στο καταστημα της αγροτικης κουκακι, στη ληξη της προθεσμιακης τα χρηματα πιστώνονται αυτόματα στο λογαριασμο που εχεις δηλωσει (εκτος κι αν υπαρχει προσυμφωνημενη αυτοματη ανανεωση) και μπορεις να παρεις τα χρηματακια σου απο οποιαδηποτε καταστημα αγροτικης θες.

    Εκτος κι αν εσυ εννοεις προεξόφληση της προθεσμιακης πριν τη λήξη της.

    Αφου εχει λήξει και δεν εχεις συμφωνήσει σε αυτοματη ανανεωση, παίρνεις τα λεφτα σου απο οποιο καταστημα αγροτικης θες.

  6. #81
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διατραπεζικη εντολη, εννοουμε τη συνεργασια παραπανω του ενος διαφορετικών Τραπεζων πχ Eθνική και Eurobank (διάλεξα τις χειρότερες ). Για παραδειγμα αν θες να μεταφερεις ενα ποσο απο το λογαριασμο που εχεις στην Εθνική σε λογαριασμο που εχεις στη eurobank. Εκει βεβαιως και υπαρχουν και προμηθειες και απ'ολα.

    Απο εκει και υστερα, αν ανοιξεις λογαριασμο προθεσμιακης στο καταστημα της αγροτικης κουκακι, στη ληξη της προθεσμιακης τα χρηματα πιστώνονται αυτόματα στο λογαριασμο που εχεις δηλωσει (εκτος κι αν υπαρχει προσυμφωνημενη αυτοματη ανανεωση) και μπορεις να παρεις τα χρηματακια σου απο οποιαδηποτε καταστημα αγροτικης θες.
    Για να περαστούν τα λεφτά στο τέλος σε τράπεζα εσωτερικού η Αγροτική το χρεώνει 18€. Ενώ στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο μπορείς να τα λάβεις από οποιαδήποτε υποκατάστημα.

  7. #82
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rightman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να περαστούν τα λεφτά στο τέλος σε τράπεζα εσωτερικού η Αγροτική το χρεώνει 18€. Ενώ στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο μπορείς να τα λάβεις από οποιαδήποτε υποκατάστημα.
    Σε τραπεζα εσωτερικου της Αγροτικής ή σε οποιαδηποτε τραπεζα εσωτερικου, πχ alpha bank?

    Δεν ειναι μονο για το Ταχυδρομικό Ταμιευτηριο, εχω κανει προθεσμιακές σε διαφορες τράπεζες (πχ αττικης κλπ) και ΠΑΝΤΑ μετα πηγαινα σε αλλο καταστημα και εκανα πχ αναληψη. Ναι μενα τα χρήματα, τα πιστωνει στο τελος της προθεσμιακης στο λογαριασμο σου, το καταστημα που εχεις κανει την προθεσμιακη, ομως εσυ μετα τα χρηματα τα παιρνεις απο οπου γουσταρεις!!!

    Η' δε ξερουν τι τους γινεται στην αγροτική ή δεν εχεις καταλαβει σωστα. Μηπως εννοουν να τα μεταφέρουν σε αλλη τράπεζα (οχι της αγροτικης)? Μου φαινεται κουφο ετσι οπως στο περιγραφεις. Αλλωστε τα χρηματα, στη ληξη της προθεσμιακης, δεν ανήκουν σε κανενα παραρτημα, αλλά γενικα στην Τράπεζα και πας και τα τραβας απο οπου θες.

    Τα χρηματα δε μεταφέρονται απο παραρτημα σε παραρτημα της ιδιας τραπεζας, αλλά μονο απο Τραπεζα σε Τράπεζα ή απο λογαριασμό σε λογαριασμό ανεξαρτητα για το αν ειναι ιδια τραπεζα ή οχι.

    Δηλαδη δε μπορω πχ εγω να μεταφερω τα λεφτα μου (που εχω στον ιδιο λογαριασμο, οχι να ανοιξω αλλον) απο την αγροτικη στο κουκακι, στην αγροτικη στη Καλαματα. Θα γελανε και οι μελανοταινίες αν το ζητησω αυτο στον Ταμία.

  8. #83
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τραπεζα εσωτερικου της Αγροτικής ή σε οποιαδηποτε τραπεζα εσωτερικου, πχ alpha bank?
    Σε τραπεζα εσωτερικου π.χ. Εθνικής.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι μονο για το Ταχυδρομικό Ταμιευτηριο, εχω κανει προθεσμιακές σε διαφορες τράπεζες (πχ αττικης κλπ) και ΠΑΝΤΑ μετα πηγαινα σε αλλο καταστημα και εκανα πχ αναληψη. Ναι μενα τα χρήματα, τα πιστωνει στο τελος της προθεσμιακης στο λογαριασμο σου, το καταστημα που εχεις κανει την προθεσμιακη, ομως εσυ μετα τα χρηματα τα παιρνεις απο οπου γουσταρεις!!!

    Η' δε ξερουν τι τους γινεται στην αγροτική ή δεν εχεις καταλαβει σωστα. Μηπως εννοουν να τα μεταφέρουν σε αλλη τράπεζα (οχι της αγροτικης)? Μου φαινεται κουφο ετσι οπως στο περιγραφεις. Αλλωστε τα χρηματα, στη ληξη της προθεσμιακης, δεν ανήκουν σε κανενα παραρτημα, αλλά γενικα στην Τράπεζα και πας και τα τραβας απο οπου θες.

    Τα χρηματα δε μεταφέρονται απο παραρτημα σε παραρτημα της ιδιας τραπεζας, αλλά μονο απο Τραπεζα σε Τράπεζα ή απο λογαριασμό σε λογαριασμό ανεξαρτητα για το αν ειναι ιδια τραπεζα ή οχι.

    Δηλαδη δε μπορω πχ εγω να μεταφερω τα λεφτα μου (που εχω στον ιδιο λογαριασμο, οχι να ανοιξω αλλον) απο την αγροτικη στο κουκακι, στην αγροτικη στη Καλαματα. Θα γελανε και οι μελανοταινίες αν το ζητησω αυτο στον Ταμία.
    Ακόμα και τα αυτονόητα πρέπει να τους τα εξηγείς με νόμους. Η έστω αν υπάρχουν σε κάποιο δεοντολογικό κανόνα. Θα ρωτήσω τον E-Lawyer.

  9. #84
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rightman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τραπεζα εσωτερικου π.χ. Εθνικής.

    Ακόμα και τα αυτονόητα πρέπει να τους τα εξηγείς με νόμους. Η έστω αν υπάρχουν σε κάποιο δεοντολογικό κανόνα. Θα ρωτήσω τον E-Lawyer.
    Φίλε μου, συγνώμη, αλλά εσύ έχεις μπερδέψει δύο πράγματα... Άλλο το να σου είπαν ότι δεν μπορείς να πάρεις τα λεφτά σου από άλλο υποκατάστημα της ίδιας της τράπεζας (που είναι κουφό) και άλλο το να σου ζήτησαν χρήματα για να τα πάρεις από άλλη τράπεζα...

    Ξεκαθάρισε τι θέλεις, ξεκαθάρισε τι τους είπες, ξεκαθάρισε τι σου είπαν κι εάν χρειάζεται πάμε και στο ευρωπαϊκό δικαστήριο.
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  10. #85
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmakry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου, συγνώμη, αλλά εσύ έχεις μπερδέψει δύο πράγματα... Άλλο το να σου είπαν ότι δεν μπορείς να πάρεις τα λεφτά σου από άλλο υποκατάστημα της ίδιας της τράπεζας (που είναι κουφό) και άλλο το να σου ζήτησαν χρήματα για να τα πάρεις από άλλη τράπεζα...

    Ξεκαθάρισε τι θέλεις, ξεκαθάρισε τι τους είπες, ξεκαθάρισε τι σου είπαν κι εάν χρειάζεται πάμε και στο ευρωπαϊκό δικαστήριο.
    To πρώτο μου είπαν στην Αγροτική. Οτι στη λήξη της προθεσμιακής πρέπει να πάω στο κατάστημα που έκανα την προθεσμιακή κατάθεση! Γιατί δεν τους παίρνεις τηλέφωνο;

  11. #86
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rightman Εμφάνιση μηνυμάτων
    To πρώτο μου είπαν στην Αγροτική. Οτι στη λήξη της προθεσμιακής πρέπει να πάω στο κατάστημα που έκανα την προθεσμιακή κατάθεση! Γιατί δεν τους παίρνεις τηλέφωνο;
    Στη σύμβαση που υπέγραψες λέει ότι η κατάθεση κατά τη λήξη της δεν
    θα ανανεωθεί, πιστώνοντας τον αντίστοιχο λογαριασμό με το κεφάλαιο
    και τους τόκους; Αν υπάρχει ο όρος αυτός μπορείς να πάρεις τα λεφτά σου
    από οποιοδήποτε κατάστημα της ΑΤΕ.

  12. #87
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rightman Εμφάνιση μηνυμάτων
    To πρώτο μου είπαν στην Αγροτική. Οτι στη λήξη της προθεσμιακής πρέπει να πάω στο κατάστημα που έκανα την προθεσμιακή κατάθεση! Γιατί δεν τους παίρνεις τηλέφωνο;
    Για να μην μένουν τα λεφτά στον αέρα, με τη λήξη της προθεσμιακής, οι τράπεζες σου ανοίγουν και λογαριασμό ταμιευτηρίου (αν δεν έχεις βέβαια) ώστε με τη λήξη της προθεσμιακής να μπουν τα χρήματα εκεί.

    Εάν η συγκεκριμένη τράπεζα χρησιμοποιεί κάτι διαφορετικό από λογαριασμό ταμιευτηρίου και πρέπει να πας στο ίδιο το κατάστημα τι να πω... Δεν το αποκλείω, αλλά όπως είπα και στο αρχικό μου μήνυμα το θεωρώ κουφό (για 2009).

    Τα 18 ευρώ, οι άλλες τράπεζες, το e-banking και η μηχανογράφηση δεν έχω ακόμα καταλάβει πώς έμπλεξαν στο όλο θέμα...
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  13. #88
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmakry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην μένουν τα λεφτά στον αέρα, με τη λήξη της προθεσμιακής, οι τράπεζες σου ανοίγουν και λογαριασμό ταμιευτηρίου (αν δεν έχεις βέβαια) ώστε με τη λήξη της προθεσμιακής να μπουν τα χρήματα εκεί.
    Όχι απαραίτητα. Μπορεί η σύμβαση να λέει ότι η κατάθεση ανανεώνεται
    αυτόματα στη λήξη της εκτός αν ειδοποιηθεί έγκαιρα η τράπεζα από τον
    καταθέτη. Στην περίπτωση αυτή πρέπει να πάει στο κατάστημα που
    έκανε την κατάθεση.

  14. #89
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 21706 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι απαραίτητα. Μπορεί η σύμβαση να λέει ότι η κατάθεση ανανεώνεται
    αυτόματα στη λήξη της εκτός αν ειδοποιηθεί έγκαιρα η τράπεζα από τον
    καταθέτη. Στην περίπτωση αυτή πρέπει να πάει στο κατάστημα που
    έκανε την κατάθεση.
    Αναφέρομαι στην οριστική λήξη... Μην μπλέκουμε και άλλα θέματα... Ήδη έχουν μπλέξει πολλά!
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  15. #90
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmakry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρομαι στην οριστική λήξη... Μην μπλέκουμε και άλλα θέματα... Ήδη έχουν μπλέξει πολλά!
    Τρίμηνη κατάθεση σημαίνει λήξη σε ένα τρίμηνο.
    Ποια είναι η οριστική λήξη; Στις συμβάσεις δεν υπάρχει τέτοιος όρος.

Σελ. 6 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Καταθέσεις......!!!!
    Από NeKaKoS στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-06, 08:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας