Σελ. 8 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 194
  1. #106
    Εγγραφή
    09-08-2004
    Περιοχή
    Άνω Πατήσια
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    531
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Thomson 585v7
    Path Level
    Interleaved
    Σήμερα στις ειδήσεις στον ALPHA έλεγαν ότι οι Γάλλοι επενδύουν σε αγελάδες, όπου είτε τις εκμισθώνουν σε τρίτους (πχ. κτηνοτρόφους) είτε τις διαχειρίζονται μόνοι τους.

    Προτείνω να ξεκινήσουμε μαζικές επενδύσεις σε management της αγροτικής και κτηνοτροφικής ζωής. Τι 0,0006% επιτόκιο....Να σου κατεβάσει η αγελάδα 20 κιλά γάλα, το πουλάς χρυσάφι σήμερα.
    ISTJ

  2. #107
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πρέπει να έχει 6%.
    http://www.emporiki.gr/cbg/gr/custom...lang=gr#sec2_1
    A, είναι σαν το ADSL, «εώς 24Mbps»...
    Το είδα στο moneyexperts και ψάρωσα.

    (και θέλουν και 50 χιλιάρικα κλείσιμο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, μιλάμε ευκαιρία, τρέξτε κόσμε! )
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  3. #108
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Σήμερα πήγα να μεταφέρω 10.000 ευρώ από την ALPHA BANK στην FBB όπου υπάρχει μια προθεσμιακή με 3.47% μεικτά για 12 μήνες.

    Φυσικά, όπως πάντα, ζήτησα τραπεζική επιταγή από την ALPHA. Και τι μου είπε ο ταμίας; Ότι υπάρχει χρέωση 3 ευρώ για την έκδοση επιταγής! Φυσικά τα πήρα. Υπόψη ότι πριν 1 χρόνο που είχα εκδώσει επιταγή από την ALPHA, για την αγορά του αυτοκινήτου μου, δεν υπήρχαν παρόμοιες χρεώσεις.

    Στην συγκεκριμένη τράπεζα δεν υπήρχαν χρεώσεις και για εξόφληση λογαριασμών ΔΕΗ, ΟΤΕ κτλ. Π.χ. ο λογαριασμός ΟΤΕ που εξοφλείται από την ALPHA από το 1999 δεν έχει χρέωση. Αλλά η ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, για τις οποίες δόθηκε εντολή εξόφλησης πριν δυο χρόνια, χρεώνονται 0.30 ευρώ. Για το τίποτα φυσικά. Η δε πλάκα είναι ότι αν εξοφλήσεις την ΔΕΗ (όπως είχα κάνει την πρώτη φορά) μέσω του τραπεζικού λογαριασμού και Internet, πριν δυο χρόνια τουλάχιστον, δεν είχε χρέωση. Δηλαδή η απόλυτη αυθαιρεσία και το πως να τα αρπάξουμε από τον πελάτη.

    Αυτή τη φορά δεν ήμουν διατεθειμένος να πληρώσω την απατεωνιά της τράπεζας (υπήρχε το προηγούμενο με την Millennium που ήδη έχει αναφερθεί σε αυτό το νήμα) οπότε ζήτησα να μου δώσει τα 10.000 σε μετρητά. Σηκώθηκε, λοιπόν, ο ταμίας, πήγε κάπου δεν ξέρω που, και μετά από μερικά λεπτά επέστρεψε με τις δεσμίδες, ως επί το πλείστον σε… 50άρικα. Και δώστου μέτρημα και ξαναμέτρημα.

    Και όλη αυτή η φασαρία για να μου κλέψουν τα 3 ευρώ!


    Αυτή είναι η Ελλάδα. Μέχρι το κόκαλο.

    Αυτή η χρέωση είναι δυνατόν να είναι νόμιμη; Γιατί φυσικά το κόστος χρόνου για να μου πληρώσουν τέτοια ποσά, και μάλιστα σε 50άρικα, είναι πολύ μεγαλύτερο από το να βάλουν μια υπογραφή σε ένα χαρτί, δηλαδή την επιταγή. Δεν έχει καμιά λογική. Είναι φανερό ότι γίνεται για λόγους κλεψιάς και μόνο. Και φαντάσου, τώρα που μας λένε ότι οι αγορές πάνω από 1500 ευρώ θα γίνονται μόνο με πιστωτικές ή τραπεζικές επιταγές. Δηλαδή θα μας χρεώνουν 3 ευρώ για κάθε αγορά άνω των 1.500 ευρώ;

    Υπάρχουν οι ληστές τραπεζών αλλά υπάρχουν και οι τράπεζες που όλο επινοούν τρόπους για να ληστέψουν τους πελάτες τους. Σαν να λέμε, αφού κηρύχθηκαν κάποιες άλλες χρεώσεις παράνομες, προσπαθούν να επινοήσουν νέες (εντελώς αυθαίρετες και παράλογες, φυσικά) χρεώσεις για να καλύψουν το κενό.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  4. #109
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εσύ ζήτησες 10000 από τον λογαριασμό σου. Από τη στιγμή που η τράπεζα μπορούσε να σε καλύψει σε μετρητά, η έκδοση επιταγής αποτελεί δικό σου αίτημα, οπότε δικαιολογημένα μπορεί να θεωρηθεί υπηρεσία με χρέωση. Αν δεν μπορούσε να σε καλύψει σε μετρητά, τότε θα σου δίνανε επιταγή χωρίς να σε χρεώσουν.

    Το ότι αυτό τους κοστίζει περισσότερο, δικό τους πρόβλημα.

    Το ότι εσένα θα σε εξυπηρετούσε επιταγή, αυτό δεν είναι δικό τους πρόβλημα.
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  5. #110
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Αξιοθαύμαστη η λογική σου. Όπως π.χ. και με όλες τις άλλες χρεώσεις, π.χ. κατάθεσης σε λογαριασμό τρίτου, που έχουν κριθεί παράνομες και καταχρηστικές.

    Πάλι καλά που δεν μου είπες ότι έπρεπε να πληρώσω για να πάρω τα λεφτά μου από την τράπεζα. Αφού εγώ το ζήτησα και άρα είναι δικό μου πρόβλημα.

    Αλλά και το ότι μια τράπεζα συμπεριφέρεται παράλογα για να με κλέψει αυτό είναι δικό της θέμα.

    Αμ, έτσι... δεν θα χρειαζόμαστε κανένα κανόνα. Η πλήρης αναρχία και αυθαιρεσία θα ήταν ο μόνος κανόνας.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  6. #111
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhmk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αξιοθαύμαστη η λογική σου. Όπως π.χ. και με όλες τις άλλες χρεώσεις, π.χ. κατάθεσης σε λογαριασμό τρίτου, που έχουν κριθεί παράνομες και καταχρηστικές.

    Πάλι καλά που δεν μου είπες ότι έπρεπε να πληρώσω για να πάρω τα λεφτά μου από την τράπεζα. Αφού εγώ το ζήτησα και άρα είναι δικό μου πρόβλημα.

    Αλλά και το ότι μια τράπεζα συμπεριφέρεται παράλογα για να με κλέψει αυτό είναι δικό της θέμα.

    Αμ, έτσι... δεν θα χρειαζόμαστε κανένα κανόνα. Η πλήρης αναρχία και αυθαιρεσία θα ήταν ο μόνος κανόνας.
    Αναφέρθηκα εγώ σε άλλες χρεώσεις;

    Η τράπεζα σου έδωσε το ποσό που ήθελες, ανέξοδα, σε πρώτη ζήτηση, με τον τρόπο που έχετε συμφωνήσει να είναι ανέξοδος, τα μετρητά.

    Με αναρχίες, αυθαιρεσίες, ακροδεξιούς και κνήτες, δεν ασχολήθηκα.
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  7. #112
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Να αναφέρω και μια ακόμη εμπειρία συγγενή μου (του πατέρα μου), που είναι εντελώς για να τραβάς τα μαλλιά σου και να αναρωτιέσαι ποιοι τέλος πάντων είναι οι ληστές σε αυτή τη χώρα.

    Ο πατέρας μου, πριν ίσως και 10 χρόνια, είχε ανοίξει έναν λογαριασμό σε δολάρια στην Εθνική τράπεζα, του ποσού των $3.000. Κακώς βεβαίως, παρόλο που ήξερε την ραγδαία πτώση του δολαρίου, δεν είχε προσπαθήσει κάτι να κάνει με αυτόν τον λογαριασμό με μεγάλη ζημιά του.

    Πριν λίγο καιρό αποφάσισε τελικά να το κάνει. Και τι του είπαν στην τράπεζα; Ότι το υπόλοιπο του λογαριασμού ήταν... μισό ευρώ.

    Η τράπεζα, με την μέθοδο των χρεώσεων σε λογαριασμούς που δεν κινούνται, είχε φάει όλο το ποσό.

    Και φυσικά έγινε της πουτάνας. Έριξε κάτι φωνές που ακούστηκαν 3 τετράγωνα παρακάτω, και μάλιστα από έναν άνθρωπο υπερήλικα, που ακόμη και ο σεκιουριτάς δεν τόλμησε να τον πλησιάσει.

    Τελικά επέστρεψαν τα $3.000 στον λογαριασμό του αλλά "φυσικά", μετά από 10+ χρόνια, χωρίς τον παραμικρό τόκο.

    Από αυτό ένα συμπέρασμα βγαίνει. Τα εκατομμύρια ευρώ που έχουν φάει οι τράπεζες (ειδικά οι μεγάλες όπως η Εθνική) από ανενεργούς λογαριασμούς και από ανθρώπους που πέθαναν χωρίς συγγενείς ή οι συγγενείς τους δεν βρήκα τα βιβλιάριά τους.

    Θυμάστε πριν δυο χρόνια την πρόταση του Μανώλη να τα πάρει αυτά τα λεφτά το κράτος έναντι των ελλειμμάτων του και την αντίδραση των τραπεζών που τα θεωρούν ήδη δική τους περιουσία.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  8. #113
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Καλώς η κακώς τα λεφτά αυτά δεν μπορούν να μένουν για πάντα στις οικονομικές καταστάσεις των Τραπεζών για 2 κύριους λόγους

    (α) γιατί φουσκώνουν τις υποχρεώσεις στο Παθητικό χωρίς όμως να υπάρχει πραγματική υποχρέωση αφού ο λογαριασμός είναι dormant για κάποια αρκετά έτη και η πιθανότητα ενεργοποίησης είναι μηδαμινή και οι Οικονομικές Καταστάσεις πρέπει να απεικονίζουν την πραγματική εικόνα των οικονομικών μεγεθών της εταιρείας

    και

    (β) γιατί κατά καιρούς με αυτούς τους dormant λογαριασμούς σε τράπεζες που δεν είχαν σοβαρές διαδικασίες και controls, οι ταμίες (έχουν συμβεί περιστατικά τέτοια) τράβαγαν τα λεφτά από τους dormant και τα χρησιμοποιούσαν για ίδιο όφελος ή τα χρησιμοποιούσαν σε προθεσμιακές καταθέσεις και μετά τα επέστρεφαν στη θέση τους και καρπόνονταν οι ίδιοι τους τόκους και σε όλες αυτές τις περιπτώσεις μιλάγαμε για απάτη. Επειδή αυτό είναι πολύ risky κομμάτι λοιπόν για fraud & missappropriation of assets οι ορκωτοί ελεγκτές εισηγούνται κατά καιρούς την διαγραφή αυτών των ποσών (τους οποίους λογαριασμούς εννοείται ότι ελέγχουν ενδελεχώς).

    Γενικά πάντως οι Τράπεζες δεν διαγράφουν εύκολα τέτοιους λογαριασμούς αλλά οι περισσότερες έχουν κατά κύριο λόγο ενα policy να τους κρατάνε για 5-10 χρόνια από τη μέρα που θα χαρακτηριστούν dormant. Το πότε θα χαρακτηριστεί dormant ποικίλει πάλι ανά τράπεζα με συνηθέστερο κριτήριο ο λογαριασμός να μείνει ακίνητος για 1-5 χρόνια.

    Προσοχή και εδώ γιατί πολλές τράπεζες δεν θεωρούν κίνηση την ενημέρωση υπολοίπου μέσω του ATM. Αν δλδ απλά επισκέπτεσαι το ΑΤΜ χωρίς να σηκώνεις λεφτά, απλά για να δεις τι έχει μέσα, αρκετές τράπεζες δεν το θεωρούν κίνηση και δεν μηδενίζει το countdown για να χαρακτηριστείς dormant.

    Επίσης σε περίπτωση dormant account για να "ξυπνησει" πάλι ο λογαριασμός, συνήθως απαιτείται επίσκεψη στο κατάστημα για να γίνει επαλήθευση των στοιχείων του πελάτη και να αποφευχθεί περίπτωση απάτης.

  9. #114
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    Χαριλάου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritzbox 5530 Fiber
    Ποια τράπεζα έχει το καλύτερο επιτόκιο καταθέσεων; Πάνω από 1,5% δε βρίσκεις αυτό τον καιρό... Αυτό το cash manager της Πειραιώς αξίζει; Έχει κανείς την εμπειρία;

    Επίσης για απλό ταμιευτήριο υπάρχει κάτι καλύτερο από το 0,10% της Πειραιώς;

  10. #115
    Εγγραφή
    16-12-2007
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    144
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    CYTA
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Pirelli
    Κοίταξε λίγο εδώ..Έχει τις καλύτερες προθεσμιακές καταθέσεις και το επιτόκιο ταμιευτηρίου για καταθέσεις έως 15.000 ευρώ είναι 0.75%
    Κοίταξε την ιστοσελίδα www.proton.gr

  11. #116
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimitris_80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια τράπεζα έχει το καλύτερο επιτόκιο καταθέσεων; Πάνω από 1,5% δε βρίσκεις αυτό τον καιρό... Αυτό το cash manager της Πειραιώς αξίζει; Έχει κανείς την εμπειρία;

    Επίσης για απλό ταμιευτήριο υπάρχει κάτι καλύτερο από το 0,10% της Πειραιώς;
    http://www.tsig.gr/lang-el/banks/fixed-deposits

    http://www.tsig.gr/lang-el/banks/savings-accounts

  12. #117
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL

  13. #118
    Εγγραφή
    16-09-2007
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριο
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24576/1024
    Έχουν ανέβει πολύ οι καταθέσεις προθεσμίας!Βλέπω στην Γενική Τράπεζα ένα 5.5%.Πολύ καλό μου φαίνεται.

  14. #119
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eosphoros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν ανέβει πολύ οι καταθέσεις προθεσμίας!Βλέπω στην Γενική Τράπεζα ένα 5.5%.Πολύ καλό μου φαίνεται.
    Δες καλά τους όρους και θα δεις ότι η απόδοση είναι αρκετά χαμηλότερη...
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  15. #120
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χμμ, μίνιμουμ κατάθεση 100 χιλιάδες, ποσό αρκετά μακρυά από τις δυνατότητες των περισσότερων Ελλήνων (αυτή τη στιγμή, τουλάχιστον..). Και με ένα βιαστικό υπολογισμό, είδα οτι το ετήσιο επιτόκιο κατεβαίνει στο 2,94% μεικτό.

    Πολύ καλή πρόταση έχει και το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων με 4,65% για ένα έτος και για ποσά από 5.000 μέχρι 100.000 ευρώ. Το επιτόκιο εφαρμόζεται σε όλο το κεφάλαιο - ούτε κλιμακωτά, ούτε άλλα πονηρά του τύπου από... έως...! Ξεκάθαρα πράγματα.

Σελ. 8 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Καταθέσεις......!!!!
    Από NeKaKoS στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-06, 08:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας