Σελ. 125 από 328 ΠρώτηΠρώτη ... 105115120123124125126127130135145 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.861-1.875 από 4920
  1. #1861
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.378
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες, θέλω να ρωτήσω κάτι... Σύντομα θα παραγγείλω κάτι από Κίνα και για πρώτη φορά θα χρησιμοποιήσω το PayPal. Έβαλα τη χρεωστική μου κάρτα (Mastercard της Eurobank) και αύριο θα πάω στην τράπεζα να ενεργοποιήσω το e-banking, ώστε να δω τον 4ψήφιο κωδικό εκεί και να τον βάλω στο PayPal για επιβεβαίωση...

    Τώρα αυτό που θέλω να ρωτήσω έχει να κάνει με το Street Address... Λοιπόν, έχω γράψει 2 διευθύνσεις, ας τις πούμε Α (το πατρικό μου στην επαρχία) και Β (σπίτι μου Αθήνα). Η τράπεζα ξέρει σαν τόπο κατοικίας μου τη διεύθυνση Α. Υπάρχει πρόβλημα αν πατήσω "Make Home" στο PayPal τη διεύθυνση Β και να επιλέξω τη συγκεκριμένη κάρτα σαν Related?
    Δεν έχει καμία σχέση τι ξέρει η Τράπεζα Και τι γράφεις στο PayPal.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  2. #1862
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες, θέλω να ρωτήσω κάτι... Σύντομα θα παραγγείλω κάτι από Κίνα και για πρώτη φορά θα χρησιμοποιήσω το PayPal. Έβαλα τη χρεωστική μου κάρτα (Mastercard της Eurobank) και αύριο θα πάω στην τράπεζα να ενεργοποιήσω το e-banking, ώστε να δω τον 4ψήφιο κωδικό εκεί και να τον βάλω στο PayPal για επιβεβαίωση...

    Τώρα αυτό που θέλω να ρωτήσω έχει να κάνει με το Street Address... Λοιπόν, έχω γράψει 2 διευθύνσεις, ας τις πούμε Α (το πατρικό μου στην επαρχία) και Β (σπίτι μου Αθήνα). Η τράπεζα ξέρει σαν τόπο κατοικίας μου τη διεύθυνση Α. Υπάρχει πρόβλημα αν πατήσω "Make Home" στο PayPal τη διεύθυνση Β και να επιλέξω τη συγκεκριμένη κάρτα σαν Related?
    Και εμένα η τράπεζα μέχρι πρόσφατα είχε διεύθυνση Α πόλης και το PayPal B πόλης.
    Κανένα πρόβλημα εδώ και χρόνια.

  3. #1863
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Και εγω σημερα πηρα κινητο απο vickmail και απο 196 που εκανε το κινητο εβαλα την μετατροπη να την κανει η τραπεζα μου και το πληρωσα 188.
    να τα κοιτατε και αυτα
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  4. #1864
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω σημερα πηρα κινητο απο vickmail και απο 196 που εκανε το κινητο εβαλα την μετατροπη να την κανει η τραπεζα μου και το πληρωσα 188.
    να τα κοιτατε και αυτα
    που ξέρεις όμως αν την κάνει η τράπεζα την μετατροπή θα πληρώσεις λιγότερα ?
    εγώ με την Πειραιώς όταν πήρα ένα πραγματακι απο ebay και επέλεξα να κάνει η τράπεζα την μετατροπή δεν έδειξε real time τιμή
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  5. #1865
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Κανονικά είναι "real" οι τιμές,με τη λογική ότι σου δείχνουν με την ισοτιμία εκείνης της στιγμής τι θα κρατήσουν. Αν δεν κάνω λάθος οι περισσότερες χρεωστικές κάρτες αφαιρούν εκείνη τη στιγμή επιτόπου από το λογαριασμό σου το ποσό που υπολογίζουν, όμως ο πωλητής από την άλλη μπορεί να ΜΗΝ πάρει την ίδια στιγμή τα χρήματα. Με ένα κατάστημα που είχα επικοινωνία για κάτι σχετικό μου είπαν ότι "π.χ. σήμερα σε χρεώνουμε $70. Αυτά βγαίνουν από το λογαριασμό σου και δεσμεύονται από την τράπεζά σου -με ότι ισοτιμία υπάρχει εκείνη τη στιγμή σε €-. Όμως τα χρήματα τα 'τραβαμε' από το λογαριασμό σου αργότερα, μετά που έχουμε κάνει την αποστολή του αντικειμένου που παρήγγειλες, οπότε εκείνη την ώρα μπορεί να χρεωθείς κάτι διαφορετικό τελικά". Αυτό μου έχει πετύχει πολλές φορές , αλλά συνήθως πρόκειται για ψιλά, π.χ. αντί για 60€ κατέληγε να αφαιρεθεί 60,5€ ή 59€ και τέτοια. Ειδικά με American Express κάρτα γίνεται χρέωση από την αρχή σε $ και ενδεικτική χρέωση στο λογαριασμό σου , η οποία σίγουρα αλλάζει τελικά όταν πάει σε €, αλλά νομίζω και με τις απλές χρεωστικές γινόταν "διορθωτικές" χρεώσεις

    - - - Updated - - -

    Πάντως έχω μια εντύπωση ότι σχεδόν πάντα (για να μην πω ΠΑΝΤΑ) χρεώνουν κάτι παραπάνω αρχικά οι τράπεζες, ίσως για να έχουν ένα περιθώριο ασφαλείας? Δηλαδή θυμάμαι (για αγορές σε άλλο νόμισμα πάντα) να βλέπω χρεώσεις π.χ. 21€ αρχικά, 20,2€ μετά από λίγο καιρό να έχει γίνει (όταν γινόταν εκκαθαρισμοί μήνα και κάτι τέτοια).

  6. #1866
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skel Εμφάνιση μηνυμάτων
    που ξέρεις όμως αν την κάνει η τράπεζα την μετατροπή θα πληρώσεις λιγότερα ?
    εγώ με την Πειραιώς όταν πήρα ένα πραγματακι απο ebay και επέλεξα να κάνει η τράπεζα την μετατροπή δεν έδειξε real time τιμή
    Με την εθνική τράπεζα που εχω τη κάρτα στη paypal πάντα πληρώνω λιγότερα. Πολλά λεφτά λιγότερα που μπαίνω και κοιτάω στο ibank.
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  7. #1867
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Μηνύματα
    676
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skel Εμφάνιση μηνυμάτων
    που ξέρεις όμως αν την κάνει η τράπεζα την μετατροπή θα πληρώσεις λιγότερα ?
    εγώ με την Πειραιώς όταν πήρα ένα πραγματακι απο ebay και επέλεξα να κάνει η τράπεζα την μετατροπή δεν έδειξε real time τιμή
    H Πειραιώς για μετατροπή συναλλάγματος κρατάει προμήθεια 2% (με μέγιστο τα 6 ευρώ). Έτσι μπορείς να υπολογίσεις πόσο θα σου κρατήσει. Δεν το δείχνει real time αλλά είναι στάνταρ 2%, το έχω επαληθεύσει. Αντίθετα, η προμήθεια του paypal (ανκάνει αυτό τη μετατροπή) είναι αρκετά μεγαλύτερη.

  8. #1868
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moriarti Εμφάνιση μηνυμάτων
    H Πειραιώς για μετατροπή συναλλάγματος κρατάει προμήθεια 2% (με μέγιστο τα 6 ευρώ). Έτσι μπορείς να υπολογίσεις πόσο θα σου κρατήσει. Δεν το δείχνει real time αλλά είναι στάνταρ 2%, το έχω επαληθεύσει. Αντίθετα, η προμήθεια του paypal (ανκάνει αυτό τη μετατροπή) είναι αρκετά μεγαλύτερη.
    Η εθνική πάντως δεν έχει προμήθεια

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εθνική πάντως δεν έχει προμήθεια
    Αντί να πληρωσω 196€ με την paypal
    Πλήρωσα σε δολάρια. Και την μετατροπή την εκανε η τράπεζα.
    Και μπαίνω να δω. Και η χρέωση ήταν 188,12€ τραγικά πιο λίγα
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  9. #1869
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Περιοχή
    στην Ανατολική πλευρά της Νήσου Sark
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    731
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13297/1020
    ISP
    VoIP
    SNR / Attn
    7.6(dB) / 18.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    θελω να ρωτησω για την επιβεβαιωση που κανει το paypal και κραταει το 1,5 ευρω και στο επιστρεφει οταν γινει επιβεβαιωση των κωδικων ασφαλειας.θα πρεπει να απευθνθω στην τραπεζα γι αυτους τους κωδικους η τους στελνει η paypal και τους συμπληρωνω στον λογαριασμο μου στο paypal ωστε να γινει ενεργοποιηση?

  10. #1870
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Μηνύματα
    676
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Στους δίνει η τράπεζα (ή τους βλέπεις μόνος σου αν έχεις ebanking) μετά από 3-4 μέρες από όταν έγινε η κράτηση. Έτσι η paypal επιβεβαιώνει ότι εσύ που έχεις το account είσαι όντως ο κάτοχος της κάρτας που δήλωσες.

    @Godian
    Για να μην σου κρατάει καθόλου προμήθεια η ΕΘνική μάλλον έχεις πιστωτική κάρτα. Αν δεν κάνω λάθος, στις χρεωστικές όλες οι τράπεζες κρατάνε το κατιτίς τους.

  11. #1871
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moriarti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στους δίνει η τράπεζα (ή τους βλέπεις μόνος σου αν έχεις ebanking) μετά από 3-4 μέρες από όταν έγινε η κράτηση. Έτσι η paypal επιβεβαιώνει ότι εσύ που έχεις το account είσαι όντως ο κάτοχος της κάρτας που δήλωσες.

    @Godian
    Για να μην σου κρατάει καθόλου προμήθεια η ΕΘνική μάλλον έχεις πιστωτική κάρτα. Αν δεν κάνω λάθος, στις χρεωστικές όλες οι τράπεζες κρατάνε το κατιτίς τους.
    Δε το γνωρίζω αυτό φίλε μου. Αλλά και να κρατάει είναι πολύ μικρή σε σχέση με της paypal
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  12. #1872
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Είπα πιο πάνω πως είμαι newbie στο PayPal...

    Σήμερα λοιπόν ενεργοποίησα το e-banking και επιβεβαίωσα τη χρεωστική κάρτα μου στο PayPal. Μου έδωσε κάτι κωδικούς κλπ στο e-mail.

    Τώρα από 'δω και πέρα τι γίνεται? Έβαλα 300€ στο PayPal, αλλά στο σάιτ της Eurobank δε φαίνεται να υπάρχει συναλλαγή... Θέλει πολλές μέρες? Νόμιζα πως γινόταν αμέσως και αυτόματα η συναλλαγή...

  13. #1873
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπα πιο πάνω πως είμαι newbie στο PayPal...

    Σήμερα λοιπόν ενεργοποίησα το e-banking και επιβεβαίωσα τη χρεωστική κάρτα μου στο PayPal. Μου έδωσε κάτι κωδικούς κλπ στο e-mail.

    Τώρα από 'δω και πέρα τι γίνεται? Έβαλα 300€ στο PayPal, αλλά στο σάιτ της Eurobank δε φαίνεται να υπάρχει συναλλαγή... Θέλει πολλές μέρες? Νόμιζα πως γινόταν αμέσως και αυτόματα η συναλλαγή...
    Τα λεφτα δε τα βαζεις στη paypal. απλα συνδεεις τη καρτα σου με την paypal και οταν κανεις συναλλαγη,τραβαει η paypal λεφτα απο τη καρτα σου και τα δινει .....

    δε καταλαβα τι ακριβως εκανες
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  14. #1874
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Μήτσο, πώς το έκανες; Διαδικασία top-up μέσα από το Paypal? Διαδικασία top-up μέσα από το ttps://www.paypal-topup.gr? Μάλλον έχεις μείνει στο πρώτο βήμα. Και τα 2 απαιτούν άλλο ένα βήμα, να στείλεις και τα χρήματα με αιτιολογία τον κωδικό που σου έβγαλε. Στην πρώτη περίπτωση χρειάζονται 1-2 ημέρες, στη δεύτερη γίνεται άμεσα αλλά εργάσιμες μέρες και ώρες.

    Όπως λέει κι ο Godian, από τη στιγμή που συνέδεσες με επιτυχία την κάρτα, δεν χρειάζεται να προσθέτεις χρήματα. Από τη στιγμή που έχεις χρεωστική, δεν κερδίζεις κάτι με την προσθήκη χρημάτων. Δεν τρέχει τίποτα αν δεν ολοκληρώσεις την προσθήκη.
    hnesne

  15. #1875
    Εγγραφή
    19-08-2008
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήτσο, πώς το έκανες; Διαδικασία top-up μέσα από το Paypal? Διαδικασία top-up μέσα από το ttps://www.paypal-topup.gr? Μάλλον έχεις μείνει στο πρώτο βήμα. Και τα 2 απαιτούν άλλο ένα βήμα, να στείλεις και τα χρήματα με αιτιολογία τον κωδικό που σου έβγαλε. Στην πρώτη περίπτωση χρειάζονται 1-2 ημέρες, στη δεύτερη γίνεται άμεσα αλλά εργάσιμες μέρες και ώρες.

    Όπως λέει κι ο Godian, από τη στιγμή που συνέδεσες με επιτυχία την κάρτα, δεν χρειάζεται να προσθέτεις χρήματα. Από τη στιγμή που έχεις χρεωστική, δεν κερδίζεις κάτι με την προσθήκη χρημάτων. Δεν τρέχει τίποτα αν δεν ολοκληρώσεις την προσθήκη.
    Το site που δίνεις μου το πεταει ως fishing το WOT

Σελ. 125 από 328 ΠρώτηΠρώτη ... 105115120123124125126127130135145 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτησεις ebay - paypal
    Από AGGANIS στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-09, 11:19
  2. Paypal
    Από Athanasios στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-08, 19:21
  3. Ερωτήσεις για Paypal
    Από Spiros_k στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-08, 13:00
  4. paypal
    Από bfhd στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-06, 22:07
  5. Ερωτήσεις για το PayPal
    Από vivalife688 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-04, 09:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας