Σελ. 187 από 328 ΠρώτηΠρώτη ... 167177182185186187188189192197207 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.791-2.805 από 4920
  1. #2791
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexcxvtr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ να ρωτήσω κάτι παρόμοιο.
    Δοκίμασα να φορτίσω την Neteller μου με έμβασμα και τα έξοδα ήταν 12€!
    Αναφέρομαι σε αποστολή σε Barclays από Alpha από γκισέ.
    Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί είναι τόσο υψηλό το ποσό.
    Στο σάιτ τους γράφουν δωρεάν για τα εμβάσματα. Όπως και στην Skrill.
    Δηλαδή, μόνο με e-banking είναι δωρεάν; Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό.

    Και το ρωτάω εδώ, διότι βλέπω ότι και ο φίλος παραπάνω έχει το ίδιο θέμα (7€ έξοδα), οπότε θέλω να αποφύγω μια παρόμοια εμπειρία και στο PayPal.


    Υ.Γ. Σε ό,τι αφορά το Paypal, μήπως πρέπει να κάνω Upgrade σε Premier το account μου;

    Απο το γκισέ η χρέωση είναι μεγαλύτερη συνήθως
    Τα εμβάσματα σου λένε είναι δωρεάν, δηλαδή δεν θα πληρώσεις την δικιά τους προμήθεια, το τι χρεώνει η τράπεζα σου είναι άλλο θέμα

  2. #2792
    Εγγραφή
    18-04-2010
    Περιοχή
    VY Canis Majoris
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.664
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.90 Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    Πλάκα κάνεις.
    Αν είναι έτσι καλύτερα να κάνω κατάθεση με κάρτες μόνο με μέγιστη προμήθεια 2€+1.9%.
    Τι σόι δωρεάν είναι αυτό;
    Αν είναι δυνατόν...

  3. #2793
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχει μεγαλύτερο κόστος το γκισέ, διότι η εργατώρα κοστίζει σε σχέση με το e-banking.

  4. #2794
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexcxvtr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλάκα κάνεις.
    Αν είναι έτσι καλύτερα να κάνω κατάθεση με κάρτες μόνο με μέγιστη προμήθεια 2€+1.9%.
    Τι σόι δωρεάν είναι αυτό;
    Αν είναι δυνατόν...
    Δε νομίζω να περασει καμιά Ελληνική κάρτα για κατάθεση στο neteller.
    Εμβασμα όμως περνά και πιστωνεται κανονικά. Με 1 ευρω μέσω ebanking

  5. #2795
    Εγγραφή
    18-04-2010
    Περιοχή
    VY Canis Majoris
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.664
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.90 Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    Ναι, όντως δεν περνούν οι κάρτες.
    Ποτέ ξανά γκισέ, λοιπόν.
    Άλλη φορά θα ξέρω...

  6. #2796
    Εγγραφή
    21-06-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    913
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Αν κατάλαβα καλά με αυτά που διάβασα, για κάνω top up στο paypal πρέπει πρώτα να βάλω αριθμό λογαριασμού μέσα, με μια διαδικάσια παίρνοντας τηλέφωνο όπως λέτε εδώ μέσα. Επίσης διάβασα ότι στο εξωτερικό το paypal μπορεί να τραβάει χρήματα απευθείας από τον λογαριασμό που έχεις συνδέσει, αλλά στην Ελλάδα δεν γίνεται αυτό, σωστά ? Ο λογαριασμός που θα συνδέσουμε γίνεται ,μετά κάποια στιγμή να διαγραφεί ΤΕΛΕΙΩΣ από το paypal ? Επίσης γιατί χρειάζεται να δώσω αριθμό λογαριασμού δικό μου για να κάνω κατάθεση σε αυτούς ? δεν είναι λίγο χαζό ?

  7. #2797
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Μολις εστειλα 150 ευρω στο λογαριασμο μου paypal με topup. το εστειλα οπως μου ειπατε χρεωσε 1 ευρω προμηθεια,για να δουμε ποτε θα μπουνε.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kasadi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κατάλαβα καλά με αυτά που διάβασα, για κάνω top up στο paypal πρέπει πρώτα να βάλω αριθμό λογαριασμού μέσα, με μια διαδικάσια παίρνοντας τηλέφωνο όπως λέτε εδώ μέσα. Επίσης διάβασα ότι στο εξωτερικό το paypal μπορεί να τραβάει χρήματα απευθείας από τον λογαριασμό που έχεις συνδέσει, αλλά στην Ελλάδα δεν γίνεται αυτό, σωστά ? Ο λογαριασμός που θα συνδέσουμε γίνεται ,μετά κάποια στιγμή να διαγραφεί ΤΕΛΕΙΩΣ από το paypal ? Επίσης γιατί χρειάζεται να δώσω αριθμό λογαριασμού δικό μου για να κάνω κατάθεση σε αυτούς ? δεν είναι λίγο χαζό ?
    Λογικα το θελει για να γινεται η ταυτοποιηση απο εκει που στελνεις τα λεφτα δε ξερω.
    Εγω παντως εχω και την καρτα της εθνικης συνδεμενη και αριθμο λογαριασμου της εθνικης επειδη μου στελνουν λεφτα απο Γερμανια και ειναι ο πιο γρηγορος τρος και οικονομικος για να παιρνω λεφτα
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  8. #2798
    Εγγραφή
    06-01-2007
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/640
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    oxygen&TimeCapsule
    καλησπέρα μια βοήθεια παρακαλώ
    έκανα μια αγορά από το ebay και βλέπω κάποιες χρεώσεις που δεν φαινόντουσαν στην περιγραφή
    http://i.imgur.com/sklgau6.png
    http://i.imgur.com/Wu9Ur3G.png

    και οι χρεώσεις από το paypal
    http://i.imgur.com/r5XbUQM.png
    http://i.imgur.com/tNEtRQW.png

    εγώ στην αγορά προχώρησα διότι είδα τι έλεγε η πώληση στο ebay από το paypal πως χρέωσαν global shipping program αφού δεν το αναφέρει κάπου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 10-02-16 στις 22:59. Αιτία: Μεγάλα γραφικά.

  9. #2799
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μια χαρα σε χρεωσαν.
    17,76 το board και 42,29 το shipping λεει το ebay. Αυτο μας κανει 60. (με κατι ψιλα λογο στρογγυλοποιησης δολλαριου)
    Στο paypal σε χρεωνει με 35,56 και στη συνεχεια με 24,49 στην Pitney bowes που μας κανει παλι 60..
    Ποιο ειναι το προβλημα?

    Το οτι τα αμερικανα βολευονται να πληρωνουμε εμεις στην pitney bowes αγαπητηλικι (και εκτελωνισμο με το ζορι) ειναι ενα αλλο καπελο.
    Προσωπικα οπου βλεπω τετοιο, ζηταω usps shipping, αν δεν θελει, αντε γεια.
    Γενικοτερα μια αμερικανικη διευθυνση με επαναπροωθηση βγαινει αρκετα φτηνοτερα σε τετοιες περιπτωσεις.

  10. #2800
    Εγγραφή
    06-01-2007
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/640
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    oxygen&TimeCapsule
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρα σε χρεωσαν.
    17,76 το board και 42,29 το shipping λεει το ebay. Αυτο μας κανει 60. (με κατι ψιλα λογο στρογγυλοποιησης δολλαριου)
    Στο paypal σε χρεωνει με 35,56 και στη συνεχεια με 24,49 στην Pitney bowes που μας κανει παλι 60..
    Ποιο ειναι το προβλημα?

    Το οτι τα αμερικανα βολευονται να πληρωνουμε εμεις στην pitney bowes αγαπητηλικι (και εκτελωνισμο με το ζορι) ειναι ενα αλλο καπελο.
    Προσωπικα οπου βλεπω τετοιο, ζηταω usps shipping, αν δεν θελει, αντε γεια.
    Γενικοτερα μια αμερικανικη διευθυνση με επαναπροωθηση βγαινει αρκετα φτηνοτερα σε τετοιες περιπτωσεις.
    καλημέρα
    επειδή έχω ακούσει ότι για λόγους τελωνείων πλέον χρεώνουν ξεχωριστά ανάλογα με την αξία του προϊόντος εφάπαξ το ξένο τελωνείο πάντα βλέπω αυτές τις χρεώσεις που υπάρχουν στις αγγελίες όταν ο πωλητής είναι εκτός Ε.Ε αλλά αυτό δεν το έχω συναντήσει.
    Από αυτό που είδα δεν έχω την μεγάλη διαφορά λόγο των στρογγυλοποιήσεων αλλά δεν ξέρω καθόλου αυτή τη διαδικασία
    όταν βρεις χρόνο πες μου/μας κάτι πάνω σε αυτό
    δηλαδή η χρεώσεις μεταφοράς όπου δεν γράφουν usps ups κλπ κλπ τι υποδηλώνει και επίσης θα πληρωθεί φόρος αν σταματήσει στο τελωνείο.
    Διότι θα μπορούσα να αγοράσω από άλλον που το στέλνει με usps και χρεώνει ξεχωριστά και το τελωνείο με μικρή διαφορά
    ελπίζω να έβγαλες άκρη όπως τα γράφω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος esykas : 10-02-16 στις 11:15.

  11. #2801
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    To ebay εχει φτιαξει το global shipping program που περιλαμβανει ολα τα εξοδα μαζι με το τελωνειο μεχρι τον παραληπτη.
    Την διαδικασια την κανει μια τριτη εταιρεια που λεγεται pitney bowes.
    Αυτη τα εκτελωνιζει ολα κεντρικα στην ευρωπη (νομιζω στην γαλλια, αλλα λιγη σημασια εχει) και μετα τα ξαναστελνει εντος χωρας.
    Αυτο βεβαια εχει διαχειριστικο κοστος, και φυσικα τα περναει τελωνειο ΟΛΑ, ακομα και μεταχειρισμενα πραγματα μετριας αξιας που σιγουρα θα περναγαν χωρις χρεωση απο τελωνειο.
    Στη περιπτωση σου δεν πληρωσες τελωνειο, λογω αξιας, αλλα χρεωθηκες το διαχειριστικο κοστος του global shipping programm

    Οποιος στελνει usps ΔΕΝ χρεωνει ξεχωριστα τελωνειο. Μην τα μπερδευουμε. Το τελωνειο μετα , αν προκυψει ειναι δικη σου ευθυνη, κοστος και διαδικασια.
    Μια χαρα σαν διαδικασια, αλλα το κακο ειναι οτι η τιμη αυξανει πολυ, ωστε στο τελος σπανιως συμφερει.

  12. #2802
    Εγγραφή
    06-01-2007
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/640
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    oxygen&TimeCapsule
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ebay εχει φτιαξει το global shipping program που περιλαμβανει ολα τα εξοδα μαζι με το τελωνειο μεχρι τον παραληπτη.
    Την διαδικασια την κανει μια τριτη εταιρεια που λεγεται pitney bowes.
    Αυτη τα εκτελωνιζει ολα κεντρικα στην ευρωπη (νομιζω στην γαλλια, αλλα λιγη σημασια εχει) και μετα τα ξαναστελνει εντος χωρας.
    Αυτο βεβαια εχει διαχειριστικο κοστος, και φυσικα τα περναει τελωνειο ΟΛΑ, ακομα και μεταχειρισμενα πραγματα μετριας αξιας που σιγουρα θα περναγαν χωρις χρεωση απο τελωνειο.
    Στη περιπτωση σου δεν πληρωσες τελωνειο, λογω αξιας, αλλα χρεωθηκες το διαχειριστικο κοστος του global shipping programm

    Οποιος στελνει usps ΔΕΝ χρεωνει ξεχωριστα τελωνειο. Μην τα μπερδευουμε. Το τελωνειο μετα , αν προκυψει ειναι δικη σου ευθυνη, κοστος και διαδικασια.
    Μια χαρα σαν διαδικασια, αλλα το κακο ειναι οτι η τιμη αυξανει πολυ, ωστε στο τελος σπανιως συμφερει.
    καταρχήν ευχαριστώ για την επεξήγηση
    για εμένα σε πολλές περιπτώσεις με βολεύει να είναι και ο φόρος μέσα με το σύστημα που περιέγραψες του global
    στις άλλες αγγελίες που βλέπουμε στο ebay και εκτός της τιμής και της μεταφοράς έχει import charges που έχει μια τιμή αυτή δεν είναι ο υπολογισμός του τελωνείου??
    αυτό ήταν για εμένα το κριτήριο στις αγορές μου νομίζοντας ότι περικλείει και τον φόρο του τελωνείου
    Είναι το ίδιο απλά ο ένας πωλητής διαλέγει το global και άλλος πωλητής το υπολογίζει αυτός ή τέλος πάντων αυτόματα με την εισαγωγή του ποσού οπότε ανάλογα τη χώρα παράδοσης μεταβάλετε???

  13. #2803
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μα γιατι μπερδευεσαι?
    ΜΟΝΟ το global shipping περιλαμβανει φορους τελωνειου (στην ελλαδα παντα). Ολα οι αλλοι τροποι ΔΕΝ περιλαμβανουν, ουτε υπαρχει κανενας τροπος να τους πληρωσει ο πωλητης.
    Απλα το ρισκαρεις αν θα τα πληρωσεις επιπλεον οταν φτασει εδω.
    Συνηθως, η αποστολη με usps και σχετικα μικρα πακετα ΔΕΝ περναει απο τελωνειο, ανεξαρτητως κοστους.

  14. #2804
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Απλά να ενημερώσω ότι την ίδια διαδικασία (global shipping programme) ακολουθεί το ebay και σε αποστολές από Αγγλία στις οποίες ο παραλήπτης δε στέλνει απευθείας Ελλάδα ο ίδιος αλλά μόνο Αγγλία. Αυτο δεν το δέχονται ολοι οι πωλητές από Αγγλία φυσικά. Σε όσους το δεχονται και παραγγείλεις, θα δεις 2 διαφορετικές χρώσεις ακριβώς όπως περιγράφει παραπάνω ο Netblues. Ομως στην περίπτωση της Αγγλίας δεν τίθεται θέμα τελωνείου φυσικά

  15. #2805
    Εγγραφή
    06-01-2007
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/640
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    oxygen&TimeCapsule
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα γιατι μπερδευεσαι?
    ΜΟΝΟ το global shipping περιλαμβανει φορους τελωνειου (στην ελλαδα παντα). Ολα οι αλλοι τροποι ΔΕΝ περιλαμβανουν, ουτε υπαρχει κανενας τροπος να τους πληρωσει ο πωλητης.
    Απλα το ρισκαρεις αν θα τα πληρωσεις επιπλεον οταν φτασει εδω.
    Συνηθως, η αποστολη με usps και σχετικα μικρα πακετα ΔΕΝ περναει απο τελωνειο, ανεξαρτητως κοστους.
    οι άλλες περιπτώσεις που γράφουν import charger τι είναι??
    δεν λέω φυσικά στην μεταφορά που μερικοί χρεώνουν το πακετάρισμα

Σελ. 187 από 328 ΠρώτηΠρώτη ... 167177182185186187188189192197207 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτησεις ebay - paypal
    Από AGGANIS στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-09, 11:19
  2. Paypal
    Από Athanasios στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-08, 19:21
  3. Ερωτήσεις για Paypal
    Από Spiros_k στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-08, 13:00
  4. paypal
    Από bfhd στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-06, 22:07
  5. Ερωτήσεις για το PayPal
    Από vivalife688 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-04, 09:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας