Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    25-10-2005
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Router
    USR 9108
    παιδια καλησπερα...
    θα μπορουσα να βαλω αυτο το post στο επισημο θεμα για τα speed test ομως προβλεπεται να ειναι λιγακι μεγαλουτσικο και να φυγει τελειως εκτος θεματος.
    διαβαζω οσο πιο πολλα προλαβαινω εδω μεσα, αλλα πραγματικα δεν μπορω να καταληξω σε ασφαλη συμπερασματα. πραγματικα πολλες φορες σκεφτομαι οτι θα ηταν καλυτερα να εχω μεινει στο "ταπεινο" speedtouch 530 και την 256αρα forthnet. και τοτε μια χαρα σερφαρα και με το emule κατεβασα πολυ πραμα, χωρις να με ενδιαφερουν ουτε "μπουκωματα" ουτε connection ουτε μετρησεις ουτε τιποτα.
    κατ΄αρχιν βρισκομαι στο Ρεθυμνο και μεχρι σημερα το πρωι ειχα γραμμη 384 απο τον οτε. για 10 μηνες χρησιμοποιουσα την forthnet 256 και τωρα τελευταια εχω και γω οπως πολλοι αλλοι την τριμηνη προσφορα της hol απο το RAM. απο τον πινακα βλεπω οτι υπαρχουν 2 dslam για isdn στην πολη μου, ομως παρα τις προσπαθειες μου με τηλεφωνηματα και στον τοπικο ΟΤΕ δεν καταφερα να μαθω που ακριβως ανηκω. και να μαθαινα δηλαδη παλι δεν θα μπορουσα να τα ερμηνευσω σωστα. απο πολλες μετρησεις που εκανα απο το site της forthnet και το adslguide τα συνηθη αποτελεσματα ηταν:
    upload 113kbps
    download 270kbps
    και απο ftp οπως ntua και hol δεν επιανα ποτε πανω απο 40, συνηθως 37-38.
    παρομοια αποτελεσματα εβγαζα και με μια otenet economy που χρησημοποιουμε στο γραφειο. εδω να αναφερω οτι με την otenet σε αντιστοιχα test απο το γραφειο πολλες φορες(οχι παντα) ειδα την γραμμη να φτανει στα ορια της με 45αρια απο ftp και απο speed test επαιρνα 115 upoad και 365download.
    ποσο μεγαλο ρολο μπορει να παιζει που το σπιτι μου βρισκεται εκτος πολης(5-6 χλμ) ενω το γραφειο ειναι αρκετα κοντα στις εγκαταστασεις του ΟΤΕ??
    ολα αυτα ισχυαν μεχρι σημερα το πρωι που εκανα αιτηση στο 134 για αναβαθμιση της γραμμης σε 512. εδω να πω και το απιστευτο. μεχρι να βγω εξω για κατι δουλειες και να γυρισω, 2 ωρες περιπου, η γραμμη μου ειχε αλλαξει. ταυτοχρονα ζητησα και ενα demo απο την vivodi επειδη βρισκω αρκετα καλη τη νεα της προσφορα να τη δοκιμασω. οι μετρησεις που ακολοθουν ειναι λοιπον με γραμμη 512 και provider vivodi 512 και hol 384.
    vivodi
    WEB100 Enabled Statistics:
    Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
    running 10s outbound test (client to server) . . . . . 114.56Kb/s
    running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 440.90kb/s
    ------ Client System Details ------
    OS data: Name = Windows XP, Architecture = x86, Version = 5.1
    Java data: Vendor = Sun Microsystems Inc., Version = 1.5.0_05
    ------ Web100 Detailed Analysis ------
    Cable modem/DSL/T1 link found.
    Link set to Half Duplex mode
    No network congestion discovered.
    Good network cable(s) found
    Normal duplex operation found.
    Web100 reports the Round trip time = 987.05 msec; the Packet size = 0 Bytes; and
    No packet loss was observed.
    This connection is receiver limited 77.12% of the time.
    This connection is network limited 22.25% of the time.
    Contact your local network administrator to report a network problem
    Web100 reports TCP negotiated the optional Performance Settings to:
    RFC 2018 Selective Acknowledgment: ON
    RFC 896 Nagle Algorithm: ON
    RFC 3168 Explicit Congestion Notification: OFF
    RFC 1323 Time Stamping: OFF
    RFC 1323 Window Scaling: OFF
    Packet size is preserved End-to-End
    Server IP addresses are preserved End-to-End
    Information: Network Address Translation (NAT) box is modifying the Client's IP address
    hol
    click START to re-test
    Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
    running 10s outbound test (client to server) . . . . . 114.39Kb/s
    running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 440.90kb/s
    Your PC is connected to a Cable/DSL modem
    ------ Web100 Detailed Analysis ------
    Cable modem/DSL/T1 link found.
    Link set to Half Duplex mode
    No network congestion discovered.
    Good network cable(s) found
    Normal duplex operation found.
    Web100 reports the Round trip time = 985.63 msec; the Packet size = 0 Bytes; and
    No packet loss was observed.
    This connection is receiver limited 77.22% of the time.
    This connection is network limited 22.14% of the time.
    Contact your local network administrator to report a network problem
    Web100 reports TCP negotiated the optional Performance Settings to:
    RFC 2018 Selective Acknowledgment: ON
    RFC 896 Nagle Algorithm: ON
    RFC 3168 Explicit Congestion Notification: OFF
    RFC 1323 Time Stamping: OFF
    RFC 1323 Window Scaling: OFF
    Packet size is preserved End-to-End
    Server IP addresses are preserved End-to-End
    Information: Network Address Translation (NAT) box is modifying the Client's IP address
    επισης απο ftp δεν πιανω και με τις 2 συνδεσεις πανω απο 53-54kb/s
    -ειναι φυσιολογικα αυτα τα αποτελεσματα?
    -πως ειναι δυνατον να παιρνω τα ιδια αποτελεσματα με συνδεση 384 και 512?
    -τι σημαινουν τα "reciever limited & network limited που βλεπω?(στο γραφειο δεν εβλεπα ποτε αυτο το μυνημα)
    αν και ειμαι σιγουρος οτι κουρασα πολυ και ελαχιστοι θα καταφερουν να το διαβασουν ολοκληρο, περιμενω τα σχολια και τις προτασεις σας οσο πιο συγκεκριμενα γινεται προκειμενου να καταληξω σε ασφαλη συμπερασματα για την ποιοτητα της γραμμης μου. επισης αν χρειαζεται πειτε μου τι αλλα δεδομενα χρειαζεστε και πως να τα μαζεψω για να εχετε πιο ολοκληρομενη εικονα. αλλα σας παρακαλω, μη μου πειτε για αναζητηση, παλι δεν θα βγαλω ακρη.
    ευχαριστω προκαταβολικα
    Βασιλης

    ps1: εχω ηδη τηλεφωνησει 2 φορες να κοιταξουν τη γραμμη μου oοταν ακομα ηταν 384, και με διαβεβαιωσαν οτι ολα ειναι μια χαρα
    ps2: το modem που χρησιμοποιω ειναι το usr 9108

  2. #2
    Εγγραφή
    08-10-2005
    Περιοχή
    ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΕΡΡΕΣ
    Router
    Speedtouch 585v7 Fw:8x
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 20(dB)
    Πιάνεις με την Hol 384 440ΚΒ στο speed test?Μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος στο copy/paste?.Πέρα απο αυτό.Είπες<<και απο ftp οπως ntua και hol δεν επιανα ποτε πανω απο 40, συνηθως 37-38.>>Που είναι το πρόβλημα? 37 με 38 ακούνε άλλοι που δν τα πιάνουν ποτέ κ τους γυρίζουν τα μυαλά!.<<ποσο μεγαλο ρολο μπορει να παιζει που το σπιτι μου βρισκεται εκτος πολης(5-6 χλμ) ενω το γραφειο ειναι αρκετα κοντα στις εγκαταστασεις του ΟΤΕ??>>Η adsl δουλεύει μέχρι απόσταση 5 το πολύ χιλιομέτρων απο τα dslam.Άρα πολύ πιθανόν να έχεις μια μικρή απώλλεια.Πάντως εγω νομίζω είσαι μια χαρά

  3. #3
    Εγγραφή
    17-02-2005
    Περιοχή
    Salonica City
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.413
    Downloads
    123
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΑΒΑΤΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psybill
    παιδια καλησπερα...

    upload 113kbps
    download 270kbps
    και απο ftp οπως ntua και hol δεν επιανα ποτε πανω απο 40, συνηθως 37-38.
    παρομοια αποτελεσματα εβγαζα και με μια otenet economy που χρησημοποιουμε στο γραφειο. εδω να αναφερω οτι με την otenet σε αντιστοιχα test απο το γραφειο πολλες φορες(οχι παντα) ειδα την γραμμη να φτανει στα ορια της με 45αρια απο ftp και απο speed test επαιρνα 115 upoad και 365download.
    ποσο μεγαλο ρολο μπορει να παιζει που το σπιτι μου βρισκεται εκτος πολης(5-6 χλμ) ενω το γραφειο ειναι αρκετα κοντα στις εγκαταστασεις του ΟΤΕ??
    Η 256 αλλά και η 384 απλά πετούσαν.. ωστόσο τα 38 την hol μπορεί να ήταν ελαφρός κάτω λόγο το ότι η HOL με την προσφορά απλά γέμισε σε πολλές περιοχές ή ή ή .. εσένα δεν σε νοιάζει αφού με ΟΤΕΝΕΤ έπιανες 45άρι, επίσης παίζει ρόλο και το ότι απλά ήσουν σε άδειο DSLAM.



    Το δεύτερο ερώτημα σου...

    Όσο ποιο μακριά είσαι από το DSLAM τόσο ποιο χαμηλές ταχύτητες υπάρχουν..

    Να πως δουλεύουν τα ADSL - ADSL2 και ADSL2+ !!!
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19417




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psybill
    ολα αυτα ισχυαν μεχρι σημερα το πρωι που εκανα αιτηση στο 134 για αναβαθμιση της γραμμης σε 512. εδω να πω και το απιστευτο. μεχρι να βγω εξω για κατι δουλειες και να γυρισω, 2 ωρες περιπου, η γραμμη μου ειχε αλλαξει. ταυτοχρονα ζητησα και ενα demo απο την vivodi επειδη βρισκω αρκετα καλη τη νεα της προσφορα να τη δοκιμασω. οι μετρησεις που ακολοθουν ειναι λοιπον με γραμμη 512 και provider vivodi 512 και hol 384.
    vivodi


    hol

    επισης απο ftp δεν πιανω και με τις 2 συνδεσεις πανω απο 53-54kb/s
    -ειναι φυσιολογικα αυτα τα αποτελεσματα?
    -πως ειναι δυνατον να παιρνω τα ιδια αποτελεσματα με συνδεση 384 και 512?
    -τι σημαινουν τα "reciever limited & network limited που βλεπω?(στο
    ευχαριστω προκαταβολικα
    Βασιλη
    Και εμένα την πρώτη αναβάθμιση την έκανα σε 2 -3 ώρες ..την δεύτερη σε 1 μέρα ....



    Για τα αποτελέσματα ..
    Στην vivodi σε πιάνει λογικά κόφτης ενώ στην hol όχι.. γίνετε πάντως αυτό που σου συμβαίνει αρκετά συχνά και σε πολλούς χρήστες ..


    reciever limited & network limited ...νίξ

    Αυτά
    Ελπίζω να σε βοήθησα
    CPU:i7 965+Hydro™ MOBO: Classified DDR:3x2GB Corsair 1866C7 GPU........SSD:Intel® X25-M HDD: 2x1TB Speedpoint F1-F3 PSU: Revolution 1050W CASE: Obsidian TFT: ASUS VW266H 26''

  4. #4
    Εγγραφή
    25-10-2005
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Router
    USR 9108
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KILLER_7
    Πιάνεις με την Hol 384 440ΚΒ στο speed test?Μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος στο copy/paste?
    .
    οχι φιλε μου δεν κανω λαθος. και μενα μου φανηκε περιεργο γι' αυτο και παρεθεσα και τα δυο αποτελεσματα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KILLER_7
    Πέρα απο αυτό.Είπες<<και απο ftp οπως ntua και hol δεν επιανα ποτε πανω απο 40, συνηθως 37-38.>>Που είναι το πρόβλημα? 37 με 38 ακούνε άλλοι που δν τα πιάνουν ποτέ κ τους γυρίζουν τα μυαλά!.<<ποσο μεγαλο ρολο μπορει να παιζει που το σπιτι μου βρισκεται εκτος πολης(5-6 χλμ) ενω το γραφειο ειναι αρκετα κοντα στις εγκαταστασεις του ΟΤΕ??>>Η adsl δουλεύει μέχρι απόσταση 5 το πολύ χιλιομέτρων απο τα dslam.Άρα πολύ πιθανόν να έχεις μια μικρή απώλλεια.Πάντως εγω νομίζω είσαι μια χαρά
    ενταξει δεν κλαιγομαι, οντως εχω διαβασει εδω μεσα τραγικα πραγματα, απλα προσπαθω να καταλαβω αν η αποσταση του σπιτιου μου απο το dslam δικαιολογει την απωλεια 384-270 και 512-440. και αν ειναι ετσι γιατι το upload φτανει σχεδον το οριο???

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NoYmErOs
    Η 256 αλλά και η 384 απλά πετούσαν.. ωστόσο τα 38 την hol μπορεί να ήταν ελαφρός κάτω λόγο το ότι η HOL με την προσφορά απλά γέμισε σε πολλές περιοχές ή ή ή .. εσένα δεν σε νοιάζει αφού με ΟΤΕΝΕΤ έπιανες 45άρι, επίσης παίζει ρόλο και το ότι απλά ήσουν σε άδειο DSLAM.
    μην μπερδευεις την 256. με αυτη τη συνδεση δεν ειχα ασχοληθει ποτε με μετρησεις. την οτενετ ειπα οτι τη "δανειστηκα" αποκλειστικα για τα τεστ. οχι οτι δεν θα μπορουσα να τη χρησιμοποιω αλλα ειναι econony 3000 και δε λεει να τη χρεωσω.παντως συνεχιζω να πιστευω οτι το 270kbps ειναι λιγα παρα το οτι και εσυ και ο killer λετε οτι ειμαι μια χαρα.
    Για τα αποτελέσματα ..
    Στην vivodi σε πιάνει λογικά κόφτης ενώ στην hol όχι.. γίνετε πάντως αυτό που σου συμβαίνει αρκετά συχνά και σε πολλούς χρήστες ..
    με πιανει κοφτης απο που? απο τον οτε ή απο τη vivodi? ειναι δυνατον μια εταιρεια που στο demo λογικα θα θελει να δειξει τον καλυτερο της εαυτο να με πιανει κοφτης? αν μπορεις εξηγησε το καλυτερα αυτο...

    οπως και να χει εγω θα συνεχισω τις μετρησεις μου και ελπιζω στο τελος να καταληξω σε κατι καλο. απο ολες τις προσφορες παντως μαλλον θα αποριψω την 12μηνη της hol γιατι το διαστημα ειναι πολυ μεγαλο, και μαλλον θα μεινω με την τωρινη μου γραμμη και με μαι συνδεση 3+3 στα 512 απο τη forthnet. οπως ειπα και στο πρωτο μου μυνημα πολυ καλη μου ακουγεται και η προσφορα της vivodi αν και δεν ενδιαφερομαι για τον εξοπλισμο, αλλα κολαω στο οτι πρεπει να μεινω χωρις dsl για αρκετες μερες. εχει κανενας αντιστοιχη εμπειρια απο αλλαγη γραμμης να μου πει περιπου ποσο περιμενε??
    ευχαριστω και τους δυο σας για το ενδιαφερον.

Παρόμοια Θέματα

  1. Γενικες ερωτησεις για ΟΝ
    Από strkomis στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-07, 16:21
  2. Γενικες ερωτησεις για P2P...
    Από Ioanna123 στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-06, 02:32
  3. Πρόβληματα dsl και γενικές ερωτησεις
    Από Ninblack στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-06, 07:55
  4. Γενικές (και ειδικές) ερωτήσεις
    Από babios στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-05, 14:41
  5. Γενικές ερωτήσεις
    Από sotiriskakos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-04, 02:03

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας