Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 141
  1. #1
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Αρκετοί, νομίζω, που έχουν παλιά σπίτια σκέπτονται να αντικαταστήσουν τα παλιά ξύλινα κουφώματα με κουφώματα αλουμινίου είτε γιατί τα ξύλινα έχουν αρχίσει να καταστρέφονται είτε για λόγους που έχουν να κάνουν με την καλύτερη θερμομόνωση και ηχομόνωση του σπιτιού τους.

    Και για τους δύο λόγους αποφάσισα να αντικαταστήσω αρχικά τα τέσσερα από τα 8 παράθυρα του σπιτιού με κουφώματα αλουμινίου με διπλό τζάμι και ρολό στην θέση των παντζουριών. Ξεκίνησα χωρίς να έχω ιδέα για το ζητούμενο ή άλλη προηγούμενη εμπειρία, ψάχνοντας πληροφορίες στο Internet. Τελικά κατέληξα σε μια λύση, την εφάρμοσα, και τις κακές (κυρίως) εμπειρίες μου θέλω να τις μοιραστώ με όσους ενδιαφέρονται ή σκέπτονται να ενδιαφερθούν για το θέμα - μαζί και με άλλα θέματα στο τομέα της προστασίας των καταναλωτών που δυστυχώς προέκυψαν και πιστεύω στην εξέλιξή τους ενδιαφέρουν όλους μας.

    Χρησιμοποίησα το Google για να βρω πληροφορίες και κατασκευαστές αλουμινίου ή συζητήσεις σε φόρουμ σχετικά με το θέμα, που μου έδωσαν επιπλέον links σε sites. Για να αποφύγω τις πολλές μετακινήσεις προσπάθησα να πάρω προσφορές από το τηλέφωνο και γενικά να αντιληφθώ το κόστος της αντικατάστασης των ξύλινων κουφωμάτων με αλουμίνια.

    Με τα πολλά, βασιζόμενος και στην προθυμία εξυπηρέτησης από το τηλέφωνο και στην βοήθεια να αποφασίσω τι θα έκανα τελικά, κρίνοντας και από το σχετικά ευπρόσωπο site, προτίμησα την παρακάτω εταιρία:

    Τα στοιχεία της, site κτλ, για όσους ενδιαφέρονται, θα σας τα δώσω με pm.

    Στο site αναφέρονται τα συστήματα αλουμινίου alousystem που είχα δει σε σχετικά διαφημιστικά σποτ στην TV σε ανύποπτο χρόνο και όντως συνέδεσα την συγκεκριμένη εταιρία με αυτά. Τελικά είδα κάπου ότι δήλωνε «αντιπρόσωπος» και ανέφερε και διάφορα άλλα με πιστοποίηση ποιότητας (ISO 9001/2000 & ISO 14001/2004) της ALCO στην οποία ανήκει η alousystem. Βεβαίως στο τηλέφωνο μου είπαν ότι προμηθεύονται από πολλούς αλλά εγώ ήδη θεωρούσα την εμφάνιση του site ικανοποιητική και ότι μου δημιουργούσε ένα αίσθημα εμπιστοσύνης για να κάνω το επόμενο βήμα. Βοηθούσαν, βεβαίως, και οι πολύ ελκυστικές τιμές που μου έδιναν σε σχέση με άλλους.

    Στη συνεννόηση που είχα μαζί τους αποφάσισα να φτιάξω 4 παράθυρα εκείνη την στιγμή, με διπλό τζάμι και σήτα στα δύο από αυτά. Πάνω στο κλείσιμο της δουλειάς του ζήτησα ένα σκόντο και τελικά το συνολικό κόστος με ΦΠΑ ήταν 3000 ευρώ. Έμεινα πολύ ικανοποιημένος από την τιμή και με τις διαβεβαιώσεις του ότι θα έμενα «υπερευχαριστημένος» καθώς η ποιότητα της συγκεκριμένης δουλειάς (του δήλωσα) θα ήταν κριτήριο για το αν θα του ανέθετα και τα υπόλοιπα 4 παράθυρα του σπιτιού μου 1-2 μήνες μετά.

    Μετά 10 μέρες περίπου ήρθαν πρωί-πρωί για να κάνουν την εγκατάσταση των κουφωμάτων. Ήταν 1 μάστορας και δυο, μάλλον σαν Πακιστανοί ή κάτι τέτοιο, στον ρόλο βοηθών. Η πρώτη φάση της εγκατάστασης είχε να κάνει με την αφαίρεση των παλιών ξύλινων κουφωμάτων. Χρησιμοποιούσαν ένα περίεργο είδος πριονιού και έκοβαν σε διάφορα σημεία το πολύ χονδρό ξύλινο κούφωμα. Εκεί πήρα την πρώτη τρομάρα καθώς όταν αφαιρούσαν τα κομμάτια του κουφώματος άρχισαν να πέφτουν οι σοβάδες του τοίχου. Στην ερώτησή μου προς τον μάστορα τι θα κάνει με αυτή τη ζημιά μου είπε ότι έπρεπε να βρω τσιμέντο ή κάτι τέτοιο για να την επισκευάσω. Εγώ να το κάνω αυτό!!! Διαμαρτυρήθηκα και του είπα ότι μου υποσχέθηκαν πλήρη λύση αντίστοιχη με την φωτογραφία των ειδυλλιακών παραθύρων που εμφάνιζαν στο site τους και όχι να μου αφήσουν το σπίτι σαν να είναι βομβαρδισμένο. Τους δήλωσα ότι αν δεν επισκεύαζαν την ζημιά δεν θα θεωρούσα την δουλειά τελειωμένη. Αμήχανος ο μάστορας μου δήλωνε ότι δεν ήξερε τι να κάνει αυτός αλλά μετά είπε ότι κάτι θα έκανε. Ο ένας από τους Πακιστανούς προσπαθούσε να καλύψει μια μεγάλη επιφάνεια με πεσμένο σοβά με… ακριλικό στόκο.

    Φυσικά το αντίστοιχο πρόβλημα επαναλήφθηκε και στα τέσσερα παράθυρα, αλλού λιγότερο και αλλού περισσότερο παρόλο που προσπαθούσαν να είναι πιο προσεκτικοί μετά το πρώτο παράθυρο.

    Κατά το μεσημεράκι ήρθε και το «αφεντικό». Ο μάστορας του είπε τα καθέκαστα και αυτός προφανώς αντιμέτωπος με την προοπτική να μην τον εξοφλήσω έστειλε τον έναν Πακιστανό να αγοράσει «καλλιτεχνικό γύψο» και ανέλαβε ο ίδιος να κλείσει τις τρύπες γύρο από τα κουφώματα. Με τρεμάμενη φωνή μου δήλωσε ότι «αυτοί δεν κάνουν τέτοια πράγματα». Του απάντησα ότι αν είναι έτσι τότε πρέπει να το εξηγούν από την αρχή στον πελάτη για να δουν αν αυτός θα συμφωνήσει. Προφανώς, για την δική του αντίληψη, τα ειδυλλιακά παράθυρα στο site είναι οφθαλμαπάτες και δεν πρέπει να τα λαμβάνει υπόψη του ο πελάτης και επίσης ότι ζημίες κάνουν εξαιτίας των εργασιών τους δεν είναι δική τους ευθύνη η επισκευή. Ήταν απόλυτα λογικό να αφήσουν τον σπίτι μου σαν βομβαρδισμένο και να ψάχνω μετά κάποιον άλλον για να μου το μπαλώσει.

    Τελικά με τρεμάμενη φωνή ή όχι, χρησιμοποιώντας τον γύψο, μπάλωσε τις τρύπες γύρο από τα κουφώματα αλλά με εντελώς απρόσεκτο τρόπο λες και ήταν αγγαρεία. Τέλος πάντων η όλη δουλειά πιο πολύ φασαρία στα λόγια ήταν παρά στην πράξη. Θα μπορούσε να το κάνει χωρίς να δώσει κακή εντύπωση στον πελάτη με την «τρεμάμενη φωνή» που μπορεί να εκλαμβανόταν ως αφορμή για καβγά.

    Όταν, σχεδόν, η δουλειά είχε τελειώσει μου ζήτησε να τον εξοφλήσω «γιατί η γυναίκα του αν αργούσε θα νευρίαζε» ή κάτι τέτοιο, δηλαδή πριν ελέγξω την καλή λειτουργία των παραθύρων. Μια και δεν έβλεπα τι άλλο θα μπορούσε να πάει στραβά το έκανα, πολύ κακώς, πολύ κακώς.

    Όταν πήγα να δοκιμάσω τα ρολά ανακάλυψα ότι ήταν φρακαρισμένα! Όλα τα ρολά ήταν φρακαρισμένα. Φώναξα τον μάστορα και κάτι πάλεψε αυτός, μου είπε ότι τώρα είναι εντάξει, πάω εγώ πάλι να τα μαζέψω και να ξανακατεβάσω, και πάλι φράκαραν. Τα πάλευε και τα πάλευε ο μάστορας αλλά προκοπή δεν υπήρχε. Τελικά παραδέχθηκε ότι δεν μπορούσε να λύσει το πρόβλημα και ότι έπρεπε να αντικασταθούν τα κουτιά των ρολών στα κουφώματα με άλλα μεγαλύτερα και αυτός δεν μπορούσε να κάνει τίποτα άλλο. Μου σύστησε να ανεβάζω τα ρολά μέχρι να ακούσω ένα «γκραπ» και εκεί να σταματώ. Με λίγα λόγια το 20% του ρολού (κάπου 5 φύλλα) δεν χωρούσαν στο κουτί και των 4 παραθύρων. Μου είχαν φέρει 4 ελαττωματικά κουφώματα και δεν είχαν κάνει τον παραμικρό έλεγχο για να ελέγξουν την καλή τους λειτουργία πριν τα φέρουν. Μιλάμε για… μεγάλη «διασφάλιση ποιότητας».

    Επίσης οι δύο σήτες, δεν ξέρω και γω πως έγινε αυτό, δεν είναι από τοίχο σε τοίχο. Στην μια πλευρά άφησαν ένα κενό, κατά πάσα πιθανότητα τις είχαν μετρήσει στο οριζόντιο λάθος, και αναγκάστηκαν να το γεμίσουν με… σιλικόνη για να μην φαίνεται το κάθετο χάσμα στα δεξιά (κάπου 1 cm). Στη μια σήτα μάλιστα η μια πλευρά της ξεκινά περίπου κολλητά από τον τοίχο και κατεβαίνει διαγώνια. Αλλά αυτό… δεν ήταν το μεγάλο μου πρόβλημα.


    Επίσης τα κουφώματα δεν ήταν aloysystem ή ALCO. 'Ηταν COMPASS, όπως έλεγαν κάτι αυτοκόλλητα πάνω τους. Εψαξα την συγκεκριμένη εταιρία και δεν βρήκα ούτε site - ένα τηλέφωνο με το ζόρι κάπου (METAL AE). Πρόκειται για την μικρότερη και πιο πρόσφατη εταιρία συστημάτων αλουμινίου η οποία μόλις το 2003, με συνέντευξη του διευθύνοντος συμβούλου της σε περιοδικό του χώρου έλεγε ότι ήταν έτοιμοι να πάρουν διάφορα πιστοποιητικά ποιότητας - δεν γνωρίζω αν το έχουν καταφέρει μέχρι σήμερα. Πάντως ξεκαθαρίζω ότι δεν ζήτησα τα συγκεκριμένα της alousystem παρόλο που κάτι τέτοιο περίμενα. Μου είχαν ήδη πει ότι προμηθεύονται "από πολλούς". Αλλά επίσης μου είχαν πει ότι βάζουν "τα καλύτερα υλικά".


    Και εδώ αρχίζει το νέο κεφάλαιο. Πότε θα έρθουν να φτιάξουν τα κουτιά των ρολών. Για όσους δεν έχουν ξεκάθαρη εικόνα, πάνω από τα κουφώματα υπάρχει ένα κουτί με έναν άξονα στην μέση όπου με μια μανιβέλα τυλίγεις και ξετυλίγεις το ρολό. Αυτό το κουτί έπρεπε να αντικατασταθεί με ένα μεγαλύτερο που να χωράει το ρολό.

    Έτσι άρχισε η στενή επικοινωνία μαζί τους. Μου λέγαν ότι όλα διορθώνονται και με καθησύχαζαν ότι μπορούσαν να αντικαταστήσουν ακόμη και όλο το κούφωμα αν χρειαζόταν. Αφού η λύση να αφαιρεθούν κάποια «περισσευούμενα» φύλλα από το ρολό απορρίφτηκε γιατί ήταν ίσα-ίσα, μου υποσχέθηκαν κάποια στιγμή ότι φτιάχνουν τα κουτιά και θα έρθουν την επόμενη βδομάδα – επιτέλους. Αλλά την επόμενη βδομάδα ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

    Στην επόμενη επικοινωνία τα πήρα. Άρχιζα να καταλαβαίνω ότι δεν είχαν σκοπό να αλλάξουν τα κουτιά για τον απλούστατο λόγο ότι κάτι τέτοιο θα είχε κόστος σημαντικό γιαυτούς, θα μείωνε το κέρδος τους και ότι ανάλογο. Τους έδωσα διορία δυο βδομάδες πριν προχωρήσω σε καταγγελία στην Γραμματεία Προστασίας Καταναλωτή (ΓΠΚ στο εξής). Η διορία πέρασε και ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Στις 12/1/2009 προχώρησα σε καταγγελία στην ΓΠΚ. Αμέσως μετά τους πήρα τηλέφωνο. Μου είπαν ότι την αμέσως επόμενη μέρα μετά την λήξη της διορίας μου (ήταν Σάββατο) με είχαν πάρει τηλέφωνο για να έρθει ο «Θύμιος» να δει τα παράθυρα – και που στο καλό ήμουν; Μα είχα πάει να ψωνίσω τους απάντησα. Για να μην επαναληφθεί κάτι ανάλογο τους έδωσα το κινητό μου. Μου είπαν ότι την επόμενη μέρα θα ερχόταν ο «Θύμιος» (δηλαδή το αφεντικό). Τους ανακοίνωσα ότι είχα ήδη προχωρήσει σε καταγγελία. «Και γω τι να κάνω τώρα» μου είπε (η γυναίκα του «Θύμιου»). Φυσικά, την επόμενη μέρα, όσο τον είδατε εσείς τον είδα και εγώ. Ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

    Τις επόμενες μέρες περίμενα να επικοινωνήσει μαζί τους η ΓΠΚ. Αν θυμάμαι καλά το έκανε μετά από 2 βδομάδες. Μια κυρία με πήρε τηλέφωνο και με ρώτησε αν έχει στο μεταξύ υπάρξει κάποια εξέλιξη. Ούτε κατά διάνοια, απάντησα. Μετά πήρε την γυναίκα του «Θύμιου». Μετά με ξαναπήρε. Της είπαν ότι «θα μου κλείσουν ραντεβού για να μου αλλάξουν τα ρολά». Η κυρία της ΓΠΚ μου είπε ότι αν δεν συμμορφωθούν να τους ξαναπάρω τηλέφωνο.

    Εν τω μεταξύ η τηλεφωνική επικοινωνία με την γυναίκα του «Θύμιου» είχε αρχίσει να δυσκολεύει. ‘Όταν ήταν να πάρουν τα λεφτά μου το σήκωνε αμέσως. Τώρα έπρεπε να πάρω αρκετές φορές, δεν το σήκωνε κανείς και μετά με έπαιρνε εκείνη. Η διαπραγμάτευση ξεκίνησε από την αρχή.

    Μου είπε ότι ο «Θύμιος» θα έρθει το Σάββατο να δει τα ρολά. Το βράδυ της Παρασκευής με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει «είμαστε άρρωστοι, εγώ ο Θύμιος και τα παιδιά» και γιαυτό θα έρθει την Δευτέρα. Της λέω «κυρία μου δύσκολο να σας πιστέψω». Τους τα ψέλνω.

    Την Δευτέρα δεν ήρθε τελικά ο Θύμιος! Άρχισα να παίρνω μαζικά τηλέφωνα που στο δεύτερο κτύπημα πάντα σταματούν. Τελικά με παίρνει τηλέφωνο ένας νεαρός να έρθει να δει «ένα ρολάκι», όπως μου είπε και να τον βοηθήσω να βρει το σπίτι μου. Τελικά ο νεαρός ήρθε στο σπίτι μου. Αποδείχθηκε ότι δεν είχε ιδέα, δεν ήξερε ότι ήταν 4 τα ρολά και το μόνο που του είχαν πει ήταν να δει αν μπορεί να αφαιρέσει κάποιο παραπανίσιο φύλλο. Δηλαδή η συζήτηση ξεκινούσε από την αρχή. Η αντικατάσταση των κουτιών μετά από τόσες διαπραγματεύσεις, είχε πάει στις καλένδες. Είπα στον νεαρό να πει στον Θύμιο να με πάρει τηλέφωνο. Την ίδια στιγμή μάταια εξακολουθούσα να παίρνω τηλέφωνο μέχρι το βράδυ. Το τηλέφωνό μου «δεν δούλευε», στην συγκεκριμένη κλίση μόνο, φυσικά.

    Την άλλη μέρα με παίρνει τηλέφωνο η γυναίκα του Θύμιου. Της λέω «τι μου τον έστειλες αυτόν; Η συζήτηση τόσο καιρό είναι για την αντικατάσταση των ρολών.» Μου απάντησε «έ ήθελα να δω αν μπορεί να αφαιρεθεί κάποιο φύλλο». Τελικά με διαβεβαίωσε ότι παραγγέλνει τα κουτιά και θα έρθουν την ίδια βδομάδα για να τα περάσουν. «Πότε», λέω, «Πέμπτη, Παρασκευή, πρέπει να το ξέρω». Μου απαντάει, «Ναι, ναι ή… Δευτέρα, Τρίτη». Δηλαδή η «ίδια βδομάδα» είχε γίνει «επόμενη βδομάδα».

    Και ήρθε η σημερινή Δευτέρα. Ούτε φωνή, ούτε ακρόαση. Πήρα την ΓΠΚ και τους είπα ότι ο… Θύμιος δεν συμμορφώνεται. Μου ζήτησαν να γράψω ένα mail με όλο το ιστορικό και με την υπενθύμιση ότι πρόκειται για συνέχεια σε προηγούμενη καταγγελία. Το έκανα. Τους είπα ότι ο Θύμιος, αν δεν πεισθεί ότι «το να μην κάνει τίποτα θα του κοστίσει περισσότερο από το να κάνει τα πρέποντα», είναι πλέον αποδεδειγμένο, μετά από 2.5 μήνες διαπραγματεύσεων, ότι δεν προτίθεται να κάνει το παραμικρό. Στην προκείμενη περίπτωση, αν δεν έρθει αντιμέτωπος με την επιβολή προστίμων από την ΓΠΚ.

    Θα δούμε τι θα γίνει παρακάτω εξωδικαστικά. Μετά θα ακολουθήσει αγωγή εναντίον τους και ήδη συγκεντρώνω πληροφορίες και διαβάζω τους σχετικούς νόμους. Από όσο διαβάζω στο site της ΓΠΚ, για απαιτήσεις μέχρι 12000 ευρώ έχουν θεσπιστεί απλοποιημένες διαδικασίες και δεν χρειάζεσαι δικηγόρο αλλά μπορείς να παρουσιάσεις μόνος σου την υπόθεσή σου στο δικαστήριο.

    Όποιος έχει γνώσεις και ανάλογες εμπειρίες ας μας ενημερώσει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dhmk : 10-02-09 στις 13:17.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-03-2005
    Περιοχή
    Niihama-shi
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Κλασικός ελληναράς "μάστορας"
    Αλλά ρε παιδί μου... πως γίνεται να έχουν πάντα δουλειά

  3. #3
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έμπλεξες δυστυχώς και εύχομαι να ξεμπλέξεις άμεσα. Εγώ είχα προτιμήσει συνοικιακό (με μάρκα που ήθελα βέβαια) όταν αντικατέστησα κάποια κουφώματα με αλουμινίου, και μάλλον ήμουν τυχερός αφού δεν αντιμετώπισα κανένα από αυτά τα προβλήματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhmk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από όσο διαβάζω στο site της ΓΠΚ, για απαιτήσεις μέχρι 12000 ευρώ έχουν θεσπιστεί απλοποιημένες διαδικασίες και δεν χρειάζεσαι δικηγόρο αλλά μπορείς να εμφανίσεις μόνος σου την υπόθεσή σου στο δικαστήριο.
    Θα σου πρότεινα να μην μπεις σε τέτοια διαδικασία χωρίς δικηγόρο.

    Μήπως θα ήταν καλή ιδέα να ενημερώσεις και την Alousystem ότι χρησιμοποιούν το όνομά τους ("Καλώς Ήρθατε στο AlouSystem"), αλλά στην πραγματικότητα χρησιμοποιεί άλλες μάρκες;

    Υ.Γ. Ίσως να μην είναι καλή ιδέα που αναφέρεις τα πλήρη στοιχεία της επιχείρησης, μπορεί να σου γυρίσει μπούμερανκ

  4. #4
    Εγγραφή
    13-12-2006
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Η αλήθεια ειναι οτι σήμερα οι "ανθρωποι των πόλεων" δεν εχουν και μεγάλη επαφή με τις εργασίες οικοδομών, αυτοκινήτου κλπ και ευκολα τους εκμεταλευονται...τα "μαστόρια"..

    Ελπίζω να βρεις άκρη και να του πάρεις πίσω τα διπλάσια για την ταλαιπωρία...

    Υ.Γ.Και μια μικρη συμβουλη την επόμενη φορα που αγοράζεται κουφώματα καλα ειναι να ρωτάτε και την τιμή του κουφώματος χωρίς τζάμι και να παίρνετε ξεχωριστή τιμή απο τον τζαμά...(για να μην πληρώνετε αέρα στον αλουμινά)

  5. #5
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Περιοχή
    while(true){ }
    Μηνύματα
    2.693
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Υ.Γ. Ίσως να μην είναι καλή ιδέα που αναφέρεις τα πλήρη στοιχεία της επιχείρησης, μπορεί να σου γυρίσει μπούμερανκ
    Συμφωνω, βγαλτα καλυτερα πριν τα βγαλουν οι διαχειριστες

    Φιλε ειναι θεμα που θα πεσεις.Δυστυχως δεν φαινεται να επεσες και στην καλυτερη περιπτωση.Κυνηγα το παντως με την ΓΠΚ.ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις.
    Hold my breath as I wish for death...Oh please God wake me

  6. #6
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    1. Η τμές που σου έδωσαν δεν ήταν προσφορά. Ήταν ακριβές γαι το όνομά τους.
    2. Εγώ κατάφερα να κάνω τα ρολά να λειτουργούν σωστά μετά από 1 περίπου χρόνο (τα κουφώματα είναι EPAL).

    Αυτό που ίσως θα ήταν καλύτερο (συμβουλέψου όμως και τον δικηγόρο σου) είναι να αρχίσεις με ένα εξώδικο (με κοινοποίηση σε ΓΓ καταναλωτή και επιτροπή ανταγωνισμού).
    Θα απαιτείς την επισκευή, βασιζόμενος στον Ν 2251 που αναφέρει ότι οι εταιρίες που παρέχουν διαρκή καταναλωτικά αγαθά πρέπει να δίνουν εγγύηση της τάξης του χρόνου ζωής των προϊόντων.
    Στο εξώδικο να αναφέρεις ότι θα κάνεις και καταγγελία για παραπλανητική διαφήμιση, αθέμιτο ανταγωνισμό γιατί άλλα λένα στο site τους κα άλλα κάνουν κτλ.

    Τέλος πάρε προσφορά για κουφώματα από γνωστή εταιρία (epal, doral, δες και την vertical, και κατασκευαστές που έχουν profil της aloumil ή της europa) γιατι τελικά μάλλον θα χρειαστεί να αλλάξεις όλο το κούφωμα.

    Όσο για τα μερεμέτια. Δυστυχώς ΟΤΙ και να σου πει οποίοσδήποτε κουφωματάς, να ξέρεις ότι σωβάδες θα φύγουν βγάζοντας το ξύλινο κούφωμα. θα πρέπει όμως να καλυφθεί ή με τσιμεντόστοκο (ISOMAT planfix) ή με έτοιμο σοβά αν ειναι μεγάλο το σημείο που έπεσε ο σοβάς. Υπολόγισε 100 ευρω τεχνίτη για τα μερεμέτια.

  7. #7
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Nα ξεκινησω λεγοντας οτι η δουλεια μου ειναι ακριβως αυτη, η τοποθετηση αλουμινιων και πολλες φορες εχω αντικαταστησει ξυλινα κουφωματα.

    Χρησιμοποίησα το Google για να βρω πληροφορίες και κατασκευαστές αλουμινίου ή συζητήσεις σε φόρουμ σχετικά με το θέμα, που μου έδωσαν επιπλέον links σε sites. Για να αποφύγω τις πολλές μετακινήσεις προσπάθησα να πάρω προσφορές από το τηλέφωνο και γενικά να αντιληφθώ το κόστος της αντικατάστασης των ξύλινων κουφωμάτων με αλουμίνια.
    Ποιες μετακινησεις;

    Οταν καποιος δινει μια τετοια σοβαρη δουλεια, δεν πρεπει να ξερει σε ποιον θα την δωσει;

    Το σωστο ειναι να φερεις 2-3 μαστορες στο σπιτι, και να δωσεις την δουλεια σε αυτον που θα σε ικανοποιησει περισσοτερο, με οποιο κριτηριο θετεις εσυ πρωτος.
    Τιμη; Ποιοτητα;

    Σεδον παντα, οι φτηνοτεροι ειναι και οι πιο αχρηστοι. Μειωνουν το κοστος της δουλειας για να παρουσιασουν καλη τιμη στον πελατη, ριχνουν κατα πολυ την ποιοτητα.


    Με τα πολλά, βασιζόμενος και στην προθυμία εξυπηρέτησης από το τηλέφωνο και στην βοήθεια να αποφασίσω τι θα έκανα τελικά, κρίνοντας και από το σχετικά ευπρόσωπο site, προτίμησα την παρακάτω εταιρία:
    Δεν παιζει ρολο αν τα αλουμινια ειναι Europa ή Alumil ή οτιναναι. Το χειροτερο αλουμινιο αν τοποθετηθει σωστα ειναι μια χαρα.
    Επρεπε να επιλεξεις με βαση τον αλουμινα, και οχι τι μαρκα αυτος βαζει.


    Μετά 10 μέρες περίπου ήρθαν πρωί-πρωί για να κάνουν την εγκατάσταση των κουφωμάτων. Ήταν 1 μάστορας και δυο, μάλλον σαν Πακιστανοί ή κάτι τέτοιο, στον ρόλο βοηθών. Η πρώτη φάση της εγκατάστασης είχε να κάνει με την αφαίρεση των παλιών ξύλινων κουφωμάτων. Χρησιμοποιούσαν ένα περίεργο είδος πριονιού και έκοβαν σε διάφορα σημεία το πολύ χονδρό ξύλινο κούφωμα. Εκεί πήρα την πρώτη τρομάρα καθώς όταν αφαιρούσαν τα κομμάτια του κουφώματος άρχισαν να πέφτουν οι σοβάδες του τοίχου. Στην ερώτησή μου προς τον μάστορα τι θα κάνει με αυτή τη ζημιά μου είπε ότι έπρεπε να βρω τσιμέντο ή κάτι τέτοιο για να την επισκευάσω. Εγώ να το κάνω αυτό!!! Διαμαρτυρήθηκα και του είπα ότι μου υποσχέθηκαν πλήρη λύση αντίστοιχη με την φωτογραφία των ειδυλλιακών παραθύρων που εμφάνιζαν στο site τους και όχι να μου αφήσουν το σπίτι σαν να είναι βομβαρδισμένο. Τους δήλωσα ότι αν δεν επισκεύαζαν την ζημιά δεν θα θεωρούσα την δουλειά τελειωμένη. Αμήχανος ο μάστορας μου δήλωνε ότι δεν ήξερε τι να κάνει αυτός αλλά μετά είπε ότι κάτι θα έκανε. Ο ένας από τους Πακιστανούς προσπαθούσε να καλύψει μια μεγάλη επιφάνεια με πεσμένο σοβά με… ακριλικό στόκο.
    Παντα υπαρχουν αυτες οι ζημιες. Τα παλια ξυλινα κουφωματα στηριζοντουσαν με λαμες στο μπετον που υπαρχει μεσα στον τοιχο.

    Απο εκει και περα, σαφως και επρεπε να σε ενημερωσει ο μαστορας οτι θα γινουν τετοιες ζημιες.
    Και ουτε θα επρεπε να τις καλυψει ο ιδιος. Αλλη η δουλεια του.

    Το σωστο και λογικο ειναι να σου πει οτι θα γινουν αυτα τα μερεμετια και να κανονισει ειτε αυτος ειτε εσυ για καποιον μαστορα για να τα τακτοποιησει.

    Όταν πήγα να δοκιμάσω τα ρολά ανακάλυψα ότι ήταν φρακαρισμένα!
    Αν καταλαβαινω σωστα, το ρολο δεν εφτανε μεχρι κατω. Εχει βαλει μικρο κουτι, και δεν χωραει ολα τα φυλλα που χρειαζεται.

    Ο αλουμινας αυτος ειναι αθλιος.

    Εσυ ομως επρεπε να επιλεξεις με διαφορετικα κριτηρια.

    Να φωναξεις μερικους ανθρωπους, να συνομιλησεις, να δεις τι ανθρωποι ειναι.

    Ειναι λιγο δυσκολο να τους καταλαβεις γιατι ολοι, μα ολοι, ειναι μεγαλοι γαλιφηδες.

    Αφου εχεις σταμπαρει ομως κανα-δυο, θα πρεπει να πας να δεις και που κατασκευαζουν τα αλουμινια.

    Σε κανα αχουρι; Απο το μαγαζι καταλαβαινεις πολλα για την ποιοτητα δουλειας.

    Και ο καλυτερος μαστορας βεβαια μπορει να σου κανει πατατα δουλεια, αλλα μπορεις να μειωσεις τις πιθανοτητες.

    ........Auto merged post: nikchris πρόσθεσε 5 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Umbra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υ.Γ.Και μια μικρη συμβουλη την επόμενη φορα που αγοράζεται κουφώματα καλα ειναι να ρωτάτε και την τιμή του κουφώματος χωρίς τζάμι και να παίρνετε ξεχωριστή τιμή απο τον τζαμά...(για να μην πληρώνετε αέρα στον αλουμινά)
    Αυτη ειναι λαθος λογικη.

    Ολοι οσοι ξερω δουλευουν πια σε πολυ χαμηλες τιμες, δεν βαζουν καπελο για τα τζαμια. Δεν τους παιρνει.

    Αν βαλει ο αλουμινας τα τζαμια, εχει την πληρη ευθυνη του κουφωματος.


    Ειδικα στα μεγαλα σε μεγεθος κουφωματα, παιζει τεραστιο ρολο πως θα τοποθετηθουν τα τζαμια.

    Για να το πω χοντρικα, αν τοποθετηθει λαθος το τζαμι, ειδικα στα ανοιγομενα κουφωματα, ενδεχομενως να μην μπορει να δουλεψει ποτε σωστα το παραθυρο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gordito : 09-02-09 στις 17:30. Αιτία: auto merged post

  8. #8
    Εγγραφή
    06-02-2009
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    wbr-3600
    Ο φιλος απο πάν έχει δικιο δυστυχώς...Μερικά πράγματα ακομα στην
    Ελλαδαδεν είναι τοσο προχωρημένα ώστε να γίνονται απο το ιντερνετ...

    Ελπίζψ να ξεμπλέξεις γρήγορα...

  9. #9
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    nikchris,

    Ο συγκεκριμένος ισχυριζόταν ότι έπαιρνε μόνο την πρώτη ύλη και κατασκεύαζε μόνος του τα παράθυρα. Δηλαδή φαντάζομαι επαιρνε το αλουμίνιο (βαμένο φυσικά) και τα λοιπά εξαρτήματα και τα έκοβε και συναρμολογούσε τα παράθυρα με βάση τις προδιαγραφές και τα σχέδια κάποιας εταιρίας συστημάτων αλουμινίων (COMPASS στην συγκεκριμένη περίπτωση, που είναι ένα σύστημα κάποιας METAL AE). Δηλαδή δεν έκανε μόνο την τοποθέτηση.

    Αντίθετα διαβάζοντας το site της aloumil οι πιστοποιημένοι, μου δίνεται η εντύπωση, ότι απλά δίνουν στην συγκεκριμένη εταιρία τις διαστάσεις και τα κατασκευάζει η ίδια και μετά τους τα παραδίδει συσκευασμένα (δεν μου έφεραν τα παράθυρα συσκευασμένα) απλά για να τα τοποθετήσουν.

    Τι ισχύει γενικά;

    Το ρολό φθάνει μέχρι κάτω αλλά... δεν ανεβαίνει μέχρι πάνω, δηλαδή μέχρι το stop. Περίπου 5 φύλλα από το ρολό δεν χωράνε στο κουτί. Έτσι ανεβάζω το ρολό μέχρι να ακουστεί ο χαρακτηριστικός θόρυβος που δηλώνει ότι αρχίζει να φρακάρει.

    Τα όσα ανέφερα είναι απλώς τα γεγονότα. 'Οτι μου φέρανε κουφώματα με ελλατωματικά ρολά που εδώ και δυο μήνες με κοροϊδεύουν και δεν τα διορθώνουν, είναι αδιάψευστο γεγονός που δεν το έχουν αρνηθεί ούτε οι ίδιοι, π.χ. στην απάντησή τους στην ΓΠΚ. Φυσικά ποτέ δεν παραδέχονται ότι δεν θέλουν να διορθώσουν τα ρολά. Ολο λένε ότι θα το κάνουν αλλά ποτέ δεν το κάνουν... μέχρι εγώ να κουραστώ φυσικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dhmk : 09-02-09 στις 19:02.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-09-2002
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Connx
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Cisco
    Αν και κάνω όλες μου τις αγορές από το Internet, τα προϊόντα που απαιτούν κατασκευές στο σπίτι προσπαθώ να τα αναθέτω σε προμηθευτές που βρίσκονται κοντά στο σπίτι μου ή στην δουλειά μου ώστε να έχω εύκολη πρόσβαση σε αυτούς. Επιπλέον, εντοπίζω που έχουν κάνει άλλες εγκαταστάσεις και ρωτάω τους ανθρώπους (δηλαδή όχι εγώ προσωπικά γιατί ντρέπομαι συνήθως στέλνω τον πεθερό μου) για την ποιότητα της εγκατάστασης, τις εντυπώσεις τους κλπ. Επίσης χρησιμοποιώ τις δικές τους τεχνικές (τρακάρισμα, η γυναίκα μου που μου γκρινιάζει κλπ.) για να καθυστερήσω την πληρωμή όταν δεν είμαι σίγουρος για κάτι. Βέβαια στο τελευταίο δεν πολυμασάνε μάλιστα κάποιος πέρσυ μου είπε "ρε φίλε αυτά τα λέμε εμείς εσύ πως την είδες τώρα;".

  11. #11
    Εγγραφή
    13-05-2005
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Αν κατάλαβα καλά το θέμα μπορεί να φτάσει μέχρι δικαστήρια. Καλού κακού βγάλε τα στοιχεία της εταιρίας μέχρι να λήξει το θέμα μη βρεις και κανέναν μπελά.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Μπελά γιατί να βρω; Εδώ έχουν θάψει εταιρίες ADSL κατά κανόνα και κατ'εξακολούθηση.

    Αναφέρω γεγονότα που δεν μπορεί κανείς να τα διαψεύσει. Άλλωστε τα ίδια έχω αναφέρει και στην ΓΠΚ. Αν δεν πεις τα γεγονότα πως θα κάνεις καταγγελία;

    Φυσικά ο καθένας μπορεί να μηνύσει για οποιονδήποτε λόγο το οποιονδήποτε άλλο. Αλλά τι θα μου προσάψουν στην συγκεκριμένη περίπτωση; Ότι τους συκοφαντώ; Μάλλον ρεζίλι θα γινόντουσαν στο δικαστήριο.


    Περιττόν. Από ότι βλέπω οι διαχειριστές αφαίρεσαν τα στοιχεία. Οποιος ενδιαφέρεται να μάθει τα στοιχεία της συγκεκριμένης εταιρίας, το site της κτλ, να μου στείλει pm. Αποτελεί και αυτό τρόπο πολύ σημαντικό για να προστατευτούμε ως καταναλωτές από κακούς επαγγελματίες-εταιρίες: Η δημοσίευση.

    Αν κάποιος έχει εμπειρία από αγωγές ας μοιράσει την εμπειρία του με τους υπόλοιπους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dhmk : 09-02-09 στις 19:55.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  13. #13
    Εγγραφή
    13-05-2005
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Δεν ξέρω να σού πω λεπτομέρειες. Απλά από διάφορα θέματα που προκύπτουν κατά καιρούς (σε αυτό και άλλα forum) που παίρνουν την δικαστική οδό οι δικηγόροι τους συμβουλεύουν να μη λένε πολλά δημοσίως αν μη καθόλου. Εγώ είμαι μαζί σου, αυτή τη στιγμή έχεις σώσει πάρα πολύ κόσμο από μελλοντική ταλαιπωρία αλλά κοίτα να καλυφθείς και εσύ.

  14. #14
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhmk Εμφάνιση μηνυμάτων
    nikchris,

    Ο συγκεκριμένος ισχυριζόταν ότι έπαιρνε μόνο την πρώτη ύλη και κατασκεύαζε μόνος του τα παράθυρα. Δηλαδή φαντάζομαι επαιρνε το αλουμίνιο (βαμένο φυσικά) και τα λοιπά εξαρτήματα και τα έκοβε και συναρμολογούσε τα παράθυρα με βάση τις προδιαγραφές και τα σχέδια κάποιας εταιρίας συστημάτων αλουμινίων (COMPASS στην συγκεκριμένη περίπτωση, που είναι ένα σύστημα κάποιας METAL AE). Δηλαδή δεν έκανε μόνο την τοποθέτηση.

    Αντίθετα διαβάζοντας το site της aloumil οι πιστοποιημένοι, μου δίνεται η εντύπωση, ότι απλά δίνουν στην συγκεκριμένη εταιρία τις διαστάσεις και τα κατασκευάζει η ίδια και μετά τους τα παραδίδει συσκευασμένα (δεν μου έφεραν τα παράθυρα συσκευασμένα) απλά για να τα τοποθετήσουν.

    Τι ισχύει γενικά;
    Αυτο ισχυει. Ο τεχνικος ειναι υπευθυνος για την καλη κατασκευη των κουφωματων, οι εταιριες απλα παρεχουν τα αλουμινια και τα εξαρτηματα.

    Τα ρολα συνηθως τα παραγγελνεις στον εμπορο και στα ετοιμαζει. Ενδεχομενως καποιοι να τα φτιαχνουν οι ιδιοι οπως και τα αλουμινια, αλλα σιγουρα οχι οι 'απλοι' τεχνικοι της γειτονιας.

    Το ρολό φθάνει μέχρι κάτω αλλά... δεν ανεβαίνει μέχρι πάνω, δηλαδή μέχρι το stop. Περίπου 5 φύλλα από το ρολό δεν χωράνε στο κουτί. Έτσι ανεβάζω το ρολό μέχρι να ακουστεί ο χαρακτηριστικός θόρυβος που δηλώνει ότι το ρολό αρχίζει να φρακάρει.
    Τα ρολα αυτα δεν διορθωνονται με τιποτα. Θελεις καινουργια, τα αποια προφανως ο προηγουμενος δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα να αλλαξει.
    Ας προσεχε.

  15. #15
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Σε γδύσανε
    3000 € για αυτή την δουλειά είναι πάρα μα πάρα πολλά

    Τον μήνα που πέρασε άλλαξα δύο μπαλκονόπορτες + ρολά+ σίτες και 2 παράθυρα + σίτες και έδωσα 2300€. Τα αλουμίνια ήταν europa

Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δημοτική Αστυνομία (a.k.a. Βρήκατε τον μπελά σας)
    Από AddictedToChaos στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-08, 16:53
  2. Πως να βάλετε ΔΥΟ ADSL ΣΕ ΜΙΑ!!!!!
    Από maxtor στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-08, 15:09
  3. Βρείτε τον πραγματικό κατασκευαστή του τροφοδοτικού σας
    Από gallahant στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-06, 16:15
  4. Πώς πίνετε τον καφέ σας??
    Από Gordito στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 114
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-06, 15:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας