Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 60
  1. #1
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    318
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Μενω στον 3ο οροφο πολυκατοικιας και θελω να κανω μια ασυρματη δικτυωση με το διαμερισμα που ειναι στον 2ο οροφο. Αν αγορασω ενα ασυρματο router και μια ασυρματη καρτα δικτου, θα μπορω να εχω Internet και στον κατω οροφο....;

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LIONOR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μενω στον 3ο οροφο πολυκατοικιας και θελω να κανω μια ασυρματη δικτυωση με το διαμερισμα που ειναι στον 2ο οροφο. Αν αγορασω ενα ασυρματο router και μια ασυρματη καρτα δικτου, θα μπορω να εχω Internet και στον κατω οροφο....;
    Μόνο μια δοκιμή θα σε πείσει.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-12-2008
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σχεδόν σίγουρα θα έχει κάλυψη, μπορεί όμως σε μειωμένη ταχύτητα συγχρονισμού (<54Mbps).
    Ο μόνος σίγουρος τρόπος είναι η δοκιμή, όπως προέγραψε πολύ σωστά ο φίλος ariadgr.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    318
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    δεν θα ταν αδικο να δωσω τσαμπα τα λευτα;
    εχετε να μου προτεινετε ενα καλο φτηνο ρουτερακι και μια καρτα; (δεν εχω ιδεα απο αυτα)

  5. #5
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Ενα καλό (γερό-δυνατό) και φτηνό ρούτερ ισως δεν λύσει το πρόβλημα σου,αλλωστε μεσολαβει ενας οροφος (πλάκα με σίδερα,μονωση,τσιμέντο).
    Εαν τα διαμερίσματα δεν ειναι το ενα κάτω απο το αλλο τότε δυσκολεύουν τα πράγματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tsorbi : 10-02-09 στις 10:48.

  6. #6
    Εγγραφή
    15-11-2007
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    303
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50 /5
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Path Level
    Interleaved
    αν είναι καλό το ρουτερ, το ποίο πιθανό είναι να έχει δίκτυο τουλάχιστον στο δωμάτιο που βρίσκετε κάτω από το ρουτερ

  7. #7
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Υπάρχει η περίπτωση να "ρίξετε" ένα καλώδιο UTP;
    Ανυπόγραφος

  8. #8
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει η περίπτωση να "ρίξετε" ένα καλώδιο UTP;
    η σωστότερη λύση.

  9. #9
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    318
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    για την ωρα αυτο εχουμε κανει. βασικα εχω το siemens cl-110 που εχει μια θυρα ethernet και μια usb. εγω εχω συνδεθει με την Usb και εχω 'τραβηξει' καλωδιο για να συνδεθει και το pc του αδερφου μου που ειναι ακριβως απο κατω. Αλλα τωρα τελευταια το usb μου κανει ολο διακοπες (ασε που εχουμε μονιμα ανοιχτο το παραθυρο για να περναει το καλωδιο) και ελεγα μηπως θα τανε καλυτερα ενα ασυρματο.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Για εναν οροφο λογικα δεν θα εχεις προβλημα, ειδικα αν το ρουτερ βρισκεται κοντα σε μπαλκονοπορτα ή μεγαλο παραθυρο (και ας εχει πατζουρι) και ο υπολογιστης στον κατω οροφο ειναι απο την ιδια πλευρα της πολυκατοικιας (και οχι απο την απεναντι, μπρος- πισω δηλαδη).

    Αλλά για παν ενδεχομενο αγοραζεις μια καρτα δικτυου που να εχει αποσπωμενη κεραια, π.χ ASUS WL-138G V2 WIRELESS PCI ADAPTER
    ωστε αν χρειαστει να αγορασεις μια κεραια με καλυτερη απολαβη, πχ την TP-LINK TL-ANT2405C 5DBI 2.4GHZ INDOOR OMNI ANTENNA
    Η κεραια, αν τελικα χρειαστει, κανει πολυ καλη δουλεια.
    Εκτος και αν μιλαμε για laptop στον κατω οροφο, που δεχεται USB καρτουλα (και παλι υπαρχει καρτα με μεγαλη απολαβη).

    Αν τελικα εχεις προβλημα με το ασυρματο απλα μπορεις να κανεις μερικες αλλαγες, οπως το να αλλαξεις καναλι εκπομπης στο ρουτερ, ωστε να μην "πεφτει" πανω σε παρεμβολες απο αλλα γειτονικα δικτυα ή/και να αλλαξεις driver στην καρτα δικτυου ή/και να αλλαξεις θεση στην κεραια (μια μικρη μετακινηση 5 ποντων αρκει πολλες φορες).
    Μην αγχωνεσε, αυτα ειναι αναγκαια για πολυ δυσκολες καταστασεις. Απλα ολες αντιμετωπιζονται.
    Σε νορμαλ δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα ακομα και με ενα οποιοδηποτε ρουτερ, μια οποιαδηποτε καρτα και με οποιαδηποτε ρυθμιση.

  11. #11
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LIONOR Εμφάνιση μηνυμάτων
    για την ωρα αυτο εχουμε κανει. βασικα εχω το siemens cl-110 που εχει μια θυρα ethernet και μια usb. εγω εχω συνδεθει με την Usb και εχω 'τραβηξει' καλωδιο για να συνδεθει και το pc του αδερφου μου που ειναι ακριβως απο κατω. Αλλα τωρα τελευταια το usb μου κανει ολο διακοπες (ασε που εχουμε μονιμα ανοιχτο το παραθυρο για να περναει το καλωδιο) και ελεγα μηπως θα τανε καλυτερα ενα ασυρματο.
    Καλύτερα θα ήταν να πάρεις κανένα ρούτερ της προκοπής, φθηνό, με 4 Ethernet και να συνδεθείτε και οι δυο με Ethernet, ειδικά αφού το καλώδιο ήδη υπάρχει έτοιμο και λειτουργεί.

    Εδώ που τα λέμε, συνήθως ασύρματο ζητάνε αυτοί που δεν έχουν ή δεν μπορούν ή δεν θέλουν να περάσουν καλώδιο. Αλλά αν το καλώδιο Ethernet ήδη υπάρχει, τότε δεν βλέπω κανένα λόγο να κάνεις τα πράγματα πολύ χειρότερα λειτουργώντας ασύρματα.

    Ειδικά τώρα για φθηνό ρούτερ, που δοκιμασμένα παίζει στο δίκτυο της Forthet, έχω καλά αποτελέσματα με αυτό:

    http://www.multirama.gr/products/pro...3&catid=050400

    ........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 1 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Και κάντε μια τρύπα στο κούφωμα του παραθύρου και περάστε το καλώδιο κανονικά και όχι έχοντας ανοιχτό το παράθυρο. Γιατί έρχονται και κρύα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aa144 : 11-02-09 στις 11:58. Αιτία: auto merged post
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  12. #12
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Και το Siemens δεν έχει πρόβλημα. Μπορεί εναλλακτικά να πάρει ένα switch και να τα ρίξει όλα εκεί πάνω.

    Όσο για την τρύπα...είτε στον κούφωμα, είτε στον τοίχο, είναι κάτι που καλό θα ήταν να γίνει.
    Ανυπόγραφος

  13. #13
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Μηνύματα
    568
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZyXEL P-660HW-D1
    Δεν χρειάζεται να πάρει καινούργιο router, ένα switch δίπλα στο υπάρχον router, που θα του δώσει περισσότερες θύρες, αρκεί.

    Θα είναι πιο φτηνό από ένα φτηνό router και πολύ πιο φτηνό από οποιαδήποτε ασύρματη λύση.

    Θα είναι επίσης πολύ πιο αξιόπιστο από USB σύνδεση αλλά και από το ασύρματο δίκτυο.


  14. #14
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Ναι, αλλά το Siemens που έχει, μπορεί να ψοφήσει, συνυπολογίζοντας ότι ήδη έχει αρχίσει τα παρατράγουδα, άρα τζάμπα θα πάει και το switch. Δεν είναι η πρώτη φορά, καλύτερα ένα φθηνό πλήρες (και ασύρματο, αν τυχόν χρειαστεί) ρουτεράκι και το Siemens στη σύνταξη.
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Συνηθως ομως στις πολυκατοικιες ή ακομα και διπλοκατοικιες ετσι ξεκιναει το κακο.
    Ενα καλωδιο τηλεορασης, ενα καλωδιο ethernet, μια η υδροροη που ειναι εξωτερικη (σε μερικες οικοδομες), μια οι σωληνες του φυσικου αεριου, βαλε και ενα -δυο κλιματιστικα και το σπιτι γινεται η καλυβα του καραγκιοζη.

    Ναι στο καλωδιο οταν και εφοσον δεν χαλαει την αισθητικη, την λειτουργικοτητα του σπιτιου (ζημιες, κ.α) και οταν δεν "ενοχλει" τους γειτονες.

    Το ασυρματο λοιπον ειναι μονοδρομος σε πολλες περιπτωσεις, και πραγματικα λυνει τα χερια.
    Ειδικα οταν δεν σε νοιαζει το τοπικο δικτυο.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εμβέλεια ασυρμάτου δικτύου
    Από paul555 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-08, 23:32
  2. τι εμβέλεια έχει μια ασύρματη καρτα δικτύου?
    Από goforbet στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-07, 22:25
  3. WAG354G και Εμβέλεια Ασύρματου...
    Από Koala_ στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-07, 17:20
  4. Εμβέλεια ασύρματου Router?
    Από Hlias11 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-06, 21:29
  5. [Sagem] Εμβέλεια ασύρματου δικτύου
    Από mikevak στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-06, 09:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας