Εμφάνιση 1-4 από 4

Θέμα: TCP/IP - web cam

  1. #1
    Εγγραφή
    13-02-2005
    Περιοχή
    Drifting clouds
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    10.0 Mbps
    ISP
    NTUA
    Router
    Ένα καλώδιο UTP
    Καλησπέρα,
    Βασικά ήθελα να ρωτήσω για δυο θέματα..
    1./ Προσπαθούσα χ8ες να συνδέσω έναν υπολογιστή στο internet με LAN δίκτυο, αλλά δεν αναγνώριζε το ΙP και subnet και μου έβαζε αυτά των windows (If you select Assign TCP/IP addresses automatically using DHCP, but there is no DHCP server available, random address from the range 169.254.0.1 to 169.254.255.254 are assigned.)
    Ειλικρινά δεν ξερώ τι να κάνω, εμένα ο δικός μου υπολογιστής αναγνωρίζει κατευθείαν το δίκτυο(LANT1) και δεν χρειάζεται να κάνω οποίες δηποτε ρυθμίσεις…

    2./ είχα πρόβλημα με την webcam μου και δεν μπορούσα να την χρησιμοποιήσω καθόλου. λειτουργούσε για 1 λεπτό και μετά έσβηνε. Επειδή είχα διαφορά προβλήματα με το pc πίστευα ότι μετά το format θα διορθωνόντουσαν. Αυτό, δύστυχος , το πρόβλημα ,παρουσιάστηκε και μετά .δοκίμασα και άλλη cam αλλά ούτε και η άλλη μου δούλευε. Σκέφτηκα ,να ελέγξω το fire wall μήπως ,λέω μήπως, αλλά δεν … το USB μου ίσως να φταίει? έχω δυο όλα και όλα ,στο ένα δεν την αναγνωρίζει καθόλου και ας έτρεξα τα drivers ξανά , στο άλλο παρουσιάζεται το πρόβλημα που σας περιεγραψα πιο πάνω…

    Έχει κάποιος ιδέα τι μπορώ να κάνω?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aesir : 11-12-05 στις 21:15.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2005
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Thomson Speedtouch 530v6
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 23.5(dB)
    Hello και καλως ηλθες.Οσον αφορα το δευτερο σου προβλημα,δοκιμασε να βαλεις την cam σε usb ,αλλα οχι σε αυτην που εχει πισω το panel.Παρε απο την μητρικη extra που εχει.Δοκιμασε επισης να βαλεις αλλη webcam στην usb του pc σου.Τωρα οσον αφορα το πρωτο ξςκινα απο εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=12670 .Επισης,αν και δεν ειμαι σιγουρος,ισως παιζει ρολο και ο dhcp client.Κοιτα απο τα services αν ειναι ανοιχτος.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Περιοχή
    Ραφηνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΡΑΦΗΝΑ Β
    Router
    SMC
    Εαν καταλαβα καλα ο δικος σου Η/Υ ειναι ηδη στο δικτυο. Μηπως ο καινουργιος που προσπαθεις να προσθεσης δεν εχει αναβουν τα λαμπακια της ethernet καρτας και ειναι προβλημα καλωδιωσης; Ποιος ειναι ο dhcp server το service dhcp client ειναι automatic και started. Μηπως υπαρχουν πολλα τερματικα στο δικτυο και εχεις υπερβει το μεγιστο αριθμο ip διευθυνσεων που μοιραζει ο dhcp server (αυτο αλλαζει); Δοκιμασες απο το cmd να δωσεις ipconfig/release ipconfig/renew
    Μηπως δεν εχεις usb2 και η camera τα μπερδευει, αλλαξες usb καλωδιο.
    Τι Η/Υ εχεις και τι λειτουργικο

  4. #4
    Εγγραφή
    13-02-2005
    Περιοχή
    Drifting clouds
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    10.0 Mbps
    ISP
    NTUA
    Router
    Ένα καλώδιο UTP
    παράληψη δικιά μου , έχω ένα laptop Fujitsu Siemens και ναι έχει usb2 .Δεν ξερώ εάν μπορώ να κάνω αυτό που μου λες να ενώσω την cam σε usb της μητρικής ή τουλάχιστον εάν γίνεται δεν ξερώ πως ... Η web cam που χρησιμοποιώ είναι καινούργια αφού το ίδιο ακριβώς πρόβλημα μου το παρουσίαζε μια πιο παλιά που έχω. Οπότε ,πιστεύω ,πως το πρόβλημα δεν είναι η cam… Μια αναλαμπή που μου ηρθε , ήταν, να κοιτάξω τα προγράμματα που κάνει block το zone alarm ,αλλά και πάλι δεν κατάφερα να βγάλω άκρη..
    όσο αφορά το θέμα TCP/IP δεν βρήκα χρόνο να το κοιτάξω..

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ WEB CAM
    Από markus13 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-07, 04:44
  2. web cam sony vaio FE-21B
    Από giannis_mgr στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-06, 23:12
  3. Web cam drivers problem
    Από tschris στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-06, 16:37
  4. Ασφαλεια χωρου με καμερα (web cam - IP cam)
    Από gravis στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-06, 15:11
  5. Ποιο προγραμμα για Web Cam???
    Από Sebu στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-06, 23:05

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας