Σελ. 79 από 81 ΠρώτηΠρώτη ... 5969747778798081 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.171-1.185 από 1207
  1. #1171
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει bandwidth
    Μηνύματα
    2.492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το θέμα του SRTP δεν είναι τόσο απλό, αφού πρέπει να υποστηρίζεται απ' όλα τα δικτυακά στοιχεία, όπως τα ATA, IP Phone, SIP Proxy, SBC, PSTN Gateway. Επίσης μόλις η κλήση πρέπει να περάσει απ' το PSTN Gateway ως εισερχόμενη από ή εξερχόμενη προς το PSTN, η κρυπτογράφηση δεν υφίσταται.

    Άρα μόνο μεταξύ των SIP UA μπορεί να υφίσταται μια SRTP κλήση, αλλά επειδή όλα τα SIP UAs δεν το υποστηρίζουν ή το υποστηρίζουν μ' ελαφρά διαφορετικό τρόπο, δεν υποστηρίζεται ευρέως.

  2. #1172
    Εγγραφή
    06-04-2003
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yianniscan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα του SRTP δεν είναι τόσο απλό, αφού πρέπει να υποστηρίζεται απ' όλα τα δικτυακά στοιχεία, όπως τα ATA, IP Phone, SIP Proxy, SBC, PSTN Gateway. Επίσης μόλις η κλήση πρέπει να περάσει απ' το PSTN Gateway ως εισερχόμενη από ή εξερχόμενη προς το PSTN, η κρυπτογράφηση δεν υφίσταται.

    Άρα μόνο μεταξύ των SIP UA μπορεί να υφίσταται μια SRTP κλήση, αλλά επειδή όλα τα SIP UAs δεν το υποστηρίζουν ή το υποστηρίζουν μ' ελαφρά διαφορετικό τρόπο, δεν υποστηρίζεται ευρέως.
    Το σχόλιό μου στόχευε στο να τονίσει την παντελή άγνοια του εκπροσώπου της Altec καθώς και την μετέπειτα εντελώς αβάσιμη αλλά ρητή διαβεβαίωση για εγγύηση της ασφάλειας.

    Πάντως η Altec πρέπει να δίνει αρκετά πακέτα aDSL+VoIP+εξοπλισμό(draytek?). Εκεί έχει τον πλήρη έλεγχο όλων των παραμέτρων που αναφέρθηκαν οπότε μπορεί να υλοποιήσει SRTP. Αν ένας άλλος client δεν το υποστηρίζει μπορεί να μην το ενεργοποιήσει (σωστά; ).

    Και βέβαια όταν η κλήση περάσει μέσω του gateway της Altec στο δίκτυο τηλεφωνίας του ΟΤΕ δεν υφίσταται καν η έννοια της κρυπτογράφησης. Προφανώς λάθος έγραψα point-to-point, εννούσα από το χρήστη μέχρι την Altec. Αλλά αυτή η σύνδεση είναι που είναι πιο σημαντικό να προστατευθεί αφού κάποιος που θέλει να παρακολουθήσει τις κλήσεις σου εκεί θα παρεμβληθεί. Δεν γίνεται να παρακολουθεί όλους τους πιθανούς προορισμούς από το άλλο άκρο (gateway altec - καλούμενοι).

    Η ασφάλεια ασχέτως πόσο απαραίτητη ή όχι είναι, καθώς και η προστασία του privacy (έχει βρει κάποιος μετάφραση για αυτό; ), είναι θέμα δικτυακής κουλτούρας, προφανώς εντελώς άγνωστης στην Altec. Ιδίως αν δεν θέλει σημαντικά παραπάνω πόρους, δεν υπάρχει δικαιολογία να μην το κάνεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος acutidens : 21-04-08 στις 19:45.
    If it works, don't fix it

  3. #1173
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Περιοχή
    Chania/Pireas
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    USR9108
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dromeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν παιδιά το πρόβλημα λύθηκε με απόλυτη επιτυχία!!!

    • Βήμα 1: Απενεργοποιούμε στο USR 9108 το SIP Proxy μπαίνοντας στο USR από Telnet και πληκτρολογώντας την εντολή siproxd disable μετά πληκτρολογούμε save για να αποθηκευτούν οι αλλαγές [Credits to TEO_Q] .
    • Βήμα 2: Μπαίνουμε στο USR via Web Interface και πηγαίνουμε στο Security -> Virtual Servers και πατάμε Add επιλέγουμε Custom Server όπου εκεί μπορούμε να βάλουμε πχ την λέξη VoIP για να μην μπερδευόμαστε. Προσθέτουμε διαδοχικά σε κάθε σειρά τις πόρτες 3478, 5004 και 5060 [βάζοντας σε όλες TCP/UDP Protocol] στην IP όπου είναι συνδεμένο το Siemens Gigaset C450IP.
    • Βήμα 3: Επιλέγουμε μέσα από το menu του Gigaset C450IP τις αυτόματες ρυθμίσεις για την Altec Telecoms, όπου για Username και Authentication Name βάζουμε το Username που έχουμε στο i-Call και για Password τον κωδικό που έχουμε για το i-Call [είναι ο ίδιος κωδικός που μπαίνουμε στην σελίδα του www.i-call.gr ]
    • Βήμα 4: Στο Display name [προαιρετικό] δεν βάζουμε το Username μας υπό την μορφή user@i-call.gr αλλα υπό την μορφή username σκέτο ειδάλλως θα μας βγάλει SIP registration failed.

    Ελπίζω να βοηθήσει αυτό το Feedback οποιονδήποτε άλλο αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα με εμένα .
    Έχω πρόβλημα να συνδεθώ με Siemens S675IP σε USR9108.
    Πως μπαίνεις στο router με telnet?

    Έχω κάνει port forwarding και έχω βάλει τις auto ρυθμίσεις για altec στο IP phone αλλά παίρνω συνέχεια registration failed.

    "Authentication Name", "Username" και "Display name", βάζεις σε όλα το "username" με μικρά?

  4. #1174
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Περιοχή
    Chania/Pireas
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    USR9108
    Αυτές είναι και οι ρυθμίσεις που μου βγάζει το siemens.

    Όπου username, βάζω το username μου, σκέτο με μικρά.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Capture.jpg  


  5. #1175
    Εγγραφή
    07-03-2006
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γειά σας παιδιά. Πρόσφατα άνοιξα λογαριασμό στο i-call για να το δοκιμάσω. Με την δημιουργία του λογαριασμού πιστώθηκα τα 1.071€ που δίνει η εταιρεία για δοκιμή. Το πρόβλημά μου είναι το εξής:
    Ενώ μπορώ να καλέσω κανονικά σε σταθερά τηλέφωνα, όταν καλώ κινητό (οποιασδήποτε εταιρείας) ένα ηχογραφημένο μήνυμα της εταιρείας με πληροφορεί ότι ο αριθμός που καλώ δεν υποστηρίζεται.
    Κάνω κάποιο λάθος στην κλήση; Χρειάζεται μήπως να καταθέσω κάποια χρήματα στο λογαριασμό μου για να μπορώ να πάρω σε κίνητά ή είναι κάτι άλλο; (το υπόλοιπό μου παραμένει στα 1.071€)
    Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η υπηρεσία του i-call αλλά θα ήθελα να βεβαιωθώ ότι δουλεύει σωστά πριν δώσω κάποια χρήματα.

  6. #1176
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iskios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σας παιδιά. Πρόσφατα άνοιξα λογαριασμό στο i-call για να το δοκιμάσω. Με την δημιουργία του λογαριασμού πιστώθηκα τα 1.071€ που δίνει η εταιρεία για δοκιμή. Το πρόβλημά μου είναι το εξής:
    Ενώ μπορώ να καλέσω κανονικά σε σταθερά τηλέφωνα, όταν καλώ κινητό (οποιασδήποτε εταιρείας) ένα ηχογραφημένο μήνυμα της εταιρείας με πληροφορεί ότι ο αριθμός που καλώ δεν υποστηρίζεται.
    Κάνω κάποιο λάθος στην κλήση; Χρειάζεται μήπως να καταθέσω κάποια χρήματα στο λογαριασμό μου για να μπορώ να πάρω σε κίνητά ή είναι κάτι άλλο; (το υπόλοιπό μου παραμένει στα 1.071€)
    Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η υπηρεσία του i-call αλλά θα ήθελα να βεβαιωθώ ότι δουλεύει σωστά πριν δώσω κάποια χρήματα.
    Ναι πρέπει να βάλεις χρήματα για να σου επιτρέψει κλήσεις σε κινητά

  7. #1177
    Εγγραφή
    07-03-2006
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ. Όντως έκανα κατάθεση και τώρα δουλεύει μια χαρά.

  8. #1178
    Εγγραφή
    13-05-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Γεια σας παιδια!
    Εβαλα προσφατα i-call σαν δοκιμη 2 μηνων με τον υπολογιστη που πηρα.Ενω λοιπον μπορω να τηλεφωνησω κανονικα(ως τωρα), οποιος με καλει στο τηλεφωνο του ΟΤΕ ,το ακουει να καλει,εγω ομως τιποτα!!!!Αντιθετα αν με καλεσουν στον αριθμο του i-call το τηλεφωνο χτυπαει κανονικα Μπορει καποιος να ριξει καμμια ιδεα?
    Αν δε μου πει και εναν τροπο να εξασφαλισω εναν βαθμο "κλειδωματος" στο wifi δικτυο μου με την χρηση του micronet router που ηρθε με το pc θα ειναι θεος
    Sorry που ρωταω εσας,αλλα η αλλη λυση ηταν να αρχισω ψυχοφαρμακα και να ψαξω λυση μεσω 13813

  9. #1179
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsak8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδια!
    Εβαλα προσφατα i-call σαν δοκιμη 2 μηνων με τον υπολογιστη που πηρα.Ενω λοιπον μπορω να τηλεφωνησω κανονικα(ως τωρα), οποιος με καλει στο τηλεφωνο του ΟΤΕ ,το ακουει να καλει,εγω ομως τιποτα!!!!Αντιθετα αν με καλεσουν στον αριθμο του i-call το τηλεφωνο χτυπαει κανονικα Μπορει καποιος να ριξει καμμια ιδεα?
    Αν δε μου πει και εναν τροπο να εξασφαλισω εναν βαθμο "κλειδωματος" στο wifi δικτυο μου με την χρηση του micronet router που ηρθε με το pc θα ειναι θεος
    Sorry που ρωταω εσας,αλλα η αλλη λυση ηταν να αρχισω ψυχοφαρμακα και να ψαξω λυση μεσω 13813
    Το i-Call με ποιό τρόπο συνδέεται στο ιντερνετ ?

  10. #1180
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    To i-Call δεν είναι συσκευή, είναι υπηρεσία τηλεφωνίας μέσω Internet (VoIP). Για να τη χρησιμοποιήσει κανείς πρέπει να εγγραφεί σε αυτή, και να έχει ήδη με κάποιο πρόσβαση στο Internet.

    Περισσότερες πληροφορίες στο site της υπηρεσίας: www.i-call.gr
    Ανυπόγραφος

  11. #1181
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsak8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδια!
    Εβαλα προσφατα i-call σαν δοκιμη 2 μηνων με τον υπολογιστη που πηρα.Ενω λοιπον μπορω να τηλεφωνησω κανονικα(ως τωρα), οποιος με καλει στο τηλεφωνο του ΟΤΕ ,το ακουει να καλει,εγω ομως τιποτα!!!!Αντιθετα αν με καλεσουν στον αριθμο του i-call το τηλεφωνο χτυπαει κανονικα Μπορει καποιος να ριξει καμμια ιδεα?
    Αν δε μου πει και εναν τροπο να εξασφαλισω εναν βαθμο "κλειδωματος" στο wifi δικτυο μου με την χρηση του micronet router που ηρθε με το pc θα ειναι θεος
    Sorry που ρωταω εσας,αλλα η αλλη λυση ηταν να αρχισω ψυχοφαρμακα και να ψαξω λυση μεσω 13813
    Προκειμένου να σε βοηθήσουμε , παρακαλώ να μας γράψεις τι εξοπλισμό έχεις σε ποιό router και πως είναι συνδδεμένα τα τηλέφωνα ;

    ........Auto merged post: georgep138 πρόσθεσε 3 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    To i-Call δεν είναι συσκευή, είναι υπηρεσία τηλεφωνίας μέσω Internet (VoIP). Για να τη χρησιμοποιήσει κανείς πρέπει να εγγραφεί σε αυτή, και να έχει ήδη με κάποιο πρόσβαση στο Internet.

    Περισσότερες πληροφορίες στο site της υπηρεσίας: www.i-call.gr
    Προφανώς ρωτάω να μας πεί με ποιές συσκευές (router - τηλέφωνα - συνδεσμολογία) χρησιμοποιεί την υπηρεσία i_call
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgep138 : 14-05-08 στις 12:10. Αιτία: auto merged post

  12. #1182
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5570/956
    ISP
    HOL Double Play+ Cosmos
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    Netfaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 49(dB)
    Χρησιμοποιώ το i-call με softphone X-Lite όλα καλά και στην ποιότητα.Θέλω να αγοράσω ενα SIP Phone πχ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615094 για να είναι ευκολόχρηστο σε όλους στο σπίτι.Είμαι σε Hol double play+Cosmos υπάρχει περίπτωση να μην δουλέυει λόγω Hol?

  13. #1183
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει bandwidth
    Μηνύματα
    2.492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αν το X-Lite σου λειτουργεί πίσω απ' το firewall, τότε μάλλον θα λειτουργήσει και το SPA-901.

  14. #1184
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5570/956
    ISP
    HOL Double Play+ Cosmos
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    Netfaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 49(dB)
    Ευχαριστώ για την απάντηση ,θα το αγοράσω σε λίγες μέρες.

  15. #1185
    Εγγραφή
    26-05-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    paidia kalispera
    exo to linksys pap2 kai antimetopizo to e3is provlima.Eno stin grammi 2 exo voipdiscount sti grammi 1 to i-call mou vgazei oti cannot connect to login server. Ti mporei na ftaiei to router mou einai linksys G624T kamia idea
    Eyxaristo

Σελ. 79 από 81 ΠρώτηΠρώτη ... 5969747778798081 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτήσεις – απαντήσεις για την αιμοδοσία
    Από opimis στο φόρουμ Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών Adslgr.com
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-12, 20:48
  2. [Crypto] Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικά με το f200
    Από steli0s στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 132
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-06, 10:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας