Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-57 από 57
  1. #46
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ακριβώς

  2. #47
    Το avatar του μέλους GnF
    GnF Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από [DSL]MANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δλδ αντί να κόβει το ρεύμα σε περίπτωση πχ σε υπέρτασης, μειώνει τα volt??? Δλδ σταθεροποιητής τάσης και όχι επιτηρητής??? Έχεις κάνα link να δω τι πράγμα είναι αυτό???

    Δεν μειώνει τα volt.

    Το ρεύμα δεν το κόβει όπως ο επιτηρητής αλλά βγάζει 220 στην έξοδό του σταθερά. Η δεή μπορεί να του δίνει από 180 μέχρι 250 και αυτό βγάζει 220 στην έξοδό του.

    Σταθεροποιητής ρεύματος λέγεται. Έχουν όλες σχεδόν οι αποθήκες ηλεκτρολογικού εξοπλισμού ( πχ κωνσταντακάτος, καυκάς)

    http://www.giannakopoulos.com.gr/gr/61.htm

    Αν κοιτάς για ηχοσυστήματα σε ενδιαφέρει η ακρίβεια διόρθωσης να είναι όσο το δυνατό χαμηλότερη τις 100 (πχ το 1% είναι πολύ καλύτερο από το 5% αλλά θα το ακριβοπληρώσεις)
    Ειδικά αν βάλεις πάνω κάνα γομάρι ενισχυτή (1000~2000 και πάνω Watt RMS) κρίνεται κομματάκι απαραίτητο μιας και ο ίδιος ο ενισχυτής θα σου δημιουργεί πιθανότατα μικρές στιγμιαίες πτώσεις τάσεως ( όπως όταν ανοίγεις το θερμοσίφωνο)

    Δεν έχουν όλοι οι σταθεροποιητές χρονοκαθυστέρηση για ψυγεία και κομπρεσορες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GnF : 17-03-09 στις 04:47.

  3. #48
    Το avatar του μέλους [DSL]MANOS
    [DSL]MANOS Guest
    Πάντως αυτά είναι γομάρια. Τα έχω δει. Δεν έχω δει κανένα που να είναι λίγο πιο μεγάλο από μια πρίζα ασφαλείας. Εσύ έχεις δει??? Δεν νομίζω να χωράει εκεί που είναι το ψυγείο.
    Ο ραδιοενισχυτής μου είναι πάνω στο UPS της APC. 550 ευρω κάνει. +-3% 50Hz έχει αντί για +-5% για αυτά που μου έδειξες. Οπότε καλός είναι.

    ........Auto merged post: [DSL]MANOS πρόσθεσε 3 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George_Prix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε αν καταλαβα καλα, δεν ειχαν λογικη αυτα που ειπε με τοσο στομφο ο φιλος μας.
    Το UPS καλό είνα να βγάζει ημιτονοηδές ρεύμα και όχι το τετραγοποιημένο ή το ψευτοημιτονοηδές που βγάζουν τα φτηνά UPS. Τώρα αν δεν έχεις ακριβό σύστημα δεν νομίζω να πειράζει. Αλλά αν έχεις ένα σύστημα των 1000+ ευρώ καλό είναι να έχεις ένα τέτοιο. Τώρα τι μπορεί να πάθει το σύστημα αν δεν παίρνει ρεύμα όπως το βγάζει η ΔΕΗ, δεν το γνωρίζω. Αν θες google it.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος [DSL]MANOS : 17-03-09 στις 14:51. Αιτία: auto merged post

  4. #49
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από [DSL]MANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το UPS καλό είνα να βγάζει ημιτονοηδές ρεύμα και όχι το τετραγοποιημένο ή το ψευτοημιτονοηδές που βγάζουν τα φτηνά UPS. Τώρα αν δεν έχεις ακριβό σύστημα δεν νομίζω να πειράζει. Αλλά αν έχεις ένα σύστημα των 1000+ ευρώ καλό είναι να έχεις ένα τέτοιο. Τώρα τι μπορεί να πάθει το σύστημα αν δεν παίρνει ρεύμα όπως το βγάζει η ΔΕΗ, δεν το γνωρίζω. Αν θες google it.
    Kατα τη γνωμη μου, 。本網站亦提供有聲的課程。假如你有任何疑 (γιατι και αυτα που μας ειπες κινεζικα μου φανηκαν )

    Παντως σε ευχαριστω πολυ, γιατι αν και δεν καταλαβα, ειδα πως υπαρχει καποια αιτιολογια και μας εδωσες μια κατευθυνση ωστε να ψαξουμε και να μαθουμε κατι καινουργιο.

    Πως μπορω να τσεκαρω τι ειδους ρευμα βγαζει το δικο μου Belkin ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος George_Prix : 17-03-09 στις 16:46.

  5. #50
    Το avatar του μέλους [DSL]MANOS
    [DSL]MANOS Guest
    Παρακαλώ.
    Manual, site της Belkin ή google. Ή κάνε ενα topic και ρώτα αν ξέρει κανένας.

  6. #51
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από [DSL]MANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως αυτά είναι γομάρια. Τα έχω δει. Δεν έχω δει κανένα που να είναι λίγο πιο μεγάλο από μια πρίζα ασφαλείας. Εσύ έχεις δει??? Δεν νομίζω να χωράει εκεί που είναι το ψυγείο.
    Ο ραδιοενισχυτής μου είναι πάνω στο UPS της APC. 550 ευρω κάνει. +-3% 50Hz έχει αντί για +-5% για αυτά που μου έδειξες. Οπότε καλός είναι.

    ........Auto merged post: [DSL]MANOS πρόσθεσε 3 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


    Το UPS καλό είνα να βγάζει ημιτονοηδές ρεύμα και όχι το τετραγοποιημένο ή το ψευτοημιτονοηδές που βγάζουν τα φτηνά UPS. Τώρα αν δεν έχεις ακριβό σύστημα δεν νομίζω να πειράζει. Αλλά αν έχεις ένα σύστημα των 1000+ ευρώ καλό είναι να έχεις ένα τέτοιο. Τώρα τι μπορεί να πάθει το σύστημα αν δεν παίρνει ρεύμα όπως το βγάζει η ΔΕΗ, δεν το γνωρίζω. Αν θες google it.

    το πρόβλημα είναι στα Active PFC τροφοδοτικά
    ΥΓ το true sinewave το βγάζουν μόνο τα πολύ ακριβά Ups

  7. #52
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΟΥΤΡΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXDSL 931 VII
    Μετά απο αρκετό διάβασμα κατέληψα στα εξής

    Για την ΤV, το DVD, το ΝΜΤ και τον ψηφιακός δέκτης:
    Πρώτα ΑΥΤΟ, για προστασία απο κεραυνους και πολύ μεγάλες αυξήσεις τάσεως
    Συνδεδεμένο πάνω στο πρώτο, ΑΥΤΟ. Για να ρυθμίζει την τάση εξόδου

    Ψυγεία, aircondition κτλ κτλ (εκτός θέματος αλλά μια που τα αποφάσισα ας το πω)
    ΑΥΤΟ και τελειώσαμε

    Για το PC
    Ενα UPS....
    Σημασία έχει να αντέχει το PC αλλά κυρίως να αντέχει η τσεπη μου...

    κανένα comment?

    PS
    Να χαρείτε μην μου προτείνετε καμιά λύση των 5.000€ ή να γκρεμίσω το σπίτι

  8. #53
    Εγγραφή
    17-11-2004
    Περιοχή
    Αττική - Παπάγος
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    3.870
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    Bump: Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα για tv, dvd κτλ σκέφτομαι όπως και ο krunar να αγοράσω τον Voltage Regulator της APC. Σύμφωνα με όσα γράφετε είναι το ίδιο και καλύτερο από το να πάρω το αντίστοιχο πολύπριζο με προστασία για υπέρταση. Αλλά επειδή βλέπω ότι έχει πρίζες για 4 συσκευές, αν χρειαστεί θα μπορώ να συνδέσω ένα μικρό πολύπριζο πάνω σε αυτό (για μικρές συσκευές πάντα);

  9. #54
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΟΥΤΡΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXDSL 931 VII
    To Voltage regulator σε προστατεύει απο απότομη αύξηση έως 300 Joules ενω το πολύμπριζο έως
    2525 Joules.
    Τωρα θα μου πείς και τι σημαίνει αυτό?...έλα μου ντε....πάων να δώ πόσο Joules τρώς αμα φας κανένα κεραυνό και θα σου πω.
    Το σίγουρο είναι, οτι αν συνδέσεις πολυμπριζο με προαστασία απο υπέρταση καλύτερα να το βάλεις μπροστά απο το Regulator.

    Το ιδανικό θα ήταν ενα πολύμπριζο που να κάνει και την δουλειά του regulator...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος krunar : 30-03-09 στις 16:34.

  10. #55
    Εγγραφή
    17-11-2004
    Περιοχή
    Αττική - Παπάγος
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    3.870
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    Επειδή μπερδεύτικα: αν το πολύμπριζο κάνει κάτι τέτοιο τον voltage regulator τι τον θέλω είπαμε;
    BTW δεν περιμένω να πέσει κεραυνός στο σπίτι (παίζει εκκλησία με αλεξικέραυνο πολύ κοντά), απλά δεν θέλω να μου τηγανίσει την tv η ΔΕΗ με καμιά αυξομείωση.

  11. #56
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΟΥΤΡΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXDSL 931 VII
    απο τα λίγα που κατάλαβα...
    Και τα δύο σου προσφέρουν προστασία απο υπέρταση, απλώς το πολύμπριζο έχει καλύτερη.
    Ο regulator προσφέρει και καλύτερη ποιότητα τάσης
    Automatically steps up low voltage and steps down high voltage to levels that are suitable for your equipment.
    Οσα για την εκκλησία..
    εγω δεν θα πόνταρα σε αυτό...
    οι τύποι έχουν μέσο στα ουράνια οπότε δεν βλέπω να σκάει κατα εκει κεραυνός με τίποτα...

  12. #57
    Εγγραφή
    17-11-2004
    Περιοχή
    Αττική - Παπάγος
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    3.870
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    Έσκασε την περασμένη βδομάδα ... και τρεμόπαιξαν λίγο τα φώτα

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. Εμπειρίες από πρίζες προστασίας για υπέρταση
    Από euri στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-09, 19:09
  2. Home cinema για δώρο
    Από dimitris_ στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-08, 13:55
  3. Προτασεις για αγορα Home Cinema
    Από tha_pag στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-08, 22:16
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-07, 21:50
  5. Ηχεια home Cinema για PC
    Από sussie στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-04, 04:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας