Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια σε όλους και από εδώ
    Έχω ένα πρόβλημα και δεν ξέρω ως να το αντιμετωπίσω.
    Λοιπόν, το pc μου το έχω 1 χρόνο και κάτι μήνες. Έχει έναν 4πύρηνο Intel στα 2,4 GHz, 4 GB RAM και 2 σκληρούς, τον C που είναι φορτωμένο το λειτουργικό και τα προγράμματα μόνο (είναι ένας Western Digital στα 160 GB) και τον D που τον έχω μόνο για data (seagate στα 500 GB εσωτερικός). Το λειτουργικό είναι Vista 64bit Home premium γνήσια. Έχω το AVG Free για antivirus, το COMODO (επίσης free) για firewall και το spybot με τα οποία κάνω τακτικά και scan. Γενικά όλα ήταν ok και δεν αντιμετώπιζα προβλήματα και λόγω πρότερων άσχημων εμπειριών με pc ήμουν αρκετά προσεκτική στην «φροντίδα» του. Μέχρι που έκανα το λάθος να βάλω το Registry Clean Expert (υποψιάζομαι δηλαδή ότι αυτό φταίει για τα προβλήματα που δημιουργήθηκαν) που το είχε προτείνει και ένας γνωστός μου (άμα τον ξαναεμπιστευτώ να με χ…..). Το είχα αρκετούς μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα και πάντα έκανα back-up το registry πριν κάθε fix. Κάποια στιγμή, 1-2 μέρες μετά από ένα fix άρχισε να μου κάνει κάτι τρελά: Στην εκκίνηση με έβγαζε σε «One of your disks needs to be checked for consistency» και ξεκινούσε check disk. Να τονίσω ότι μιλούσε για τον δίσκο D που είχα τα data μου και όχι για τον C που είναι το λειτουργικό. Οπότε στο 2ο στάδιο του check disk άρχισε να μου πετάει διάφορα «corrupted», «orphan», «deleting $0 file 25» για διάφορα (πολλά) files. Αφού έγινε κάμποσες φορές αυτό τις επόμενες λίγες μέρες χρησιμοποίησα το τελευταίο registry back up που είχα κάνει με το registry clean expert και έκανα uninstall αυτό το πρόγραμμα. Για λίγες μέρες ήταν όλα ok αλλά μετά ξανάρχισε τα ίδια και έκτοτε κάθε 3 και λίγο όταν ανοίγω το pc κάνει έτσι. Τις περισσότερες φορές καταλήγει σε «Insufficient disk space to correct the errors. Check disk aborted» και συνεχίζει κανονικά το boot. 1-2 φορές μου έχει βγάλει «Problems with tha file system could not be corrected» και άλλες 1-2 φορές τελειώνει το check και λέει ότι όλα είναι εντάξει. Όταν επιτέλους ανοίγει μπορώ και δουλεύω κανονικά και χωρίς πρόβλημα. Τα μόνα που έχω παρατηρήσει είναι ότι κάποιες φωτογραφίες είναι αλλοιωμένες , μερικές φορές σε κάποια τραγούδια κολλάει και γενικά υπάρχει μια πτώση της απόδοσης (αισθητή αλλά όχι τραγική). Δεν μου έχει κλείσει ή να κάνει restart μόνος του.

    Δεν ξέρω τι να κάνω και πώς να το αντιμετωπίσω. Προσπάθησα να κάνω και μόνη μου check disk, να το ζητήσω δηλαδή μέσω cmd αλλά δεν έγινε τίποτα. Και ένα φίλος πρότεινε να τρέξω την cmd σαν admin και να χρησιμοποιήσω την εντολή sfc/scannow όπου το έκανα, ηρέμησε για κάποιο διάστημα και μετά ξανάρχισε.

    Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι σας παρακαλώ;

    Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας και συγγνώμη για το τεράστιο μήνυμα αλλά ήθελα να είμαι όσο πιο αναλυτική γίνεται.

    Ευχαριστώ και πάλι!

  2. #2
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Ρίξε μια ματιά στο SMART status του Seagate με το εργαλείο του κατασκευαστή:
    http://www.seagate.com/www/en-us/sup...loads/seatools
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Θα το κοιτάξω!
    Σ'ευχαριστώ πολύ!

  4. #4
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Α, το ξέχασα: Κάνε αμέσως και ένα backup, ίσως χρειαστεί να αντικαταστήσεις το δίσκο.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μάλλον ο δίσκος έχει αρχίσει να χαλάει.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  6. #6
    Εγγραφή
    08-01-2009
    Περιοχή
    Πελοπόννησος
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    949
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Αυτό ειναι και το πιθανότερο,υπάρχει και το δωρεάν HDD life pro που μπορεις να δοκιμάσεις...

  7. #7
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Δυστυχώς δεν έχω προλάβει ακόμα να δοκιμάσω τις λύσεις που προτείνετε αλλά ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα που σκέφτηκα σήμερα. Τον υπολογιστή τον αγόρασα 25/10/2007 και κοιτώντας τα χαρτιά μου είδα ότι ο δίσκος έχει 5 χρόνια εγγύηση. Τι σημαίνει αυτό στην περίπτωση που ο δίσκος απλά έχει χαλάσει και χρειάζεται αντικατάσταση?
    Back up ευτυχώς κάνω τακτικά αλλά και πάλι κάποια πράγματα ήθελα να τα βάλω σε dvd και τα είχα αφήσει και μάλλον τα έχασα...Μου έχει εξαφανίσει ένα folder και δεν το επανέφερε μετα από restart...
    Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας...

    (2 υπολογιστές πέρασαν απο το γραφείο μου και πάντα οι δίσκοι χάλαγαν...αφού προσέχω, γιατί? )

  8. #8
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λοιπόν,
    1) Τα τεστ του κατασκευαστή (που πρότεινε ο Skaf) τα πέρασε με επιτυχία.
    2) Το HDDlife prο, η free εκδόση, ελέγχει μόνο τον ένα δίσκο, αυτόν του λειτουργικού ενώ έχω πρόβλημα με τον άλλο δίσκο. Δεν μπορώ να αγοράσω το κανονικό πρόγραμμα και σπασμένη εκδοχή δεν βρίσκω κάποια αξιόπιστη.
    3) Η κατάσταση χειροτερεύει: Έχει αρχίσει να μου εξαφανίζει τελείως φακέλους. Δεν υπάρχουν πουθενά.
    4) Κοιτάζοντας πάλι τα χαρτιά μου (μετά από πολλά προβλήματα, πολλών χρόνων με υπολογιστές έχω αποκτήσει την συνήθεια να καταγράφω τα διάφορά συμβάντα σε ένα τετράδιο, κάτι σαν logbook των ναυτικών) είδα το εξής: 2 μήνες αφότου αγόρασα τον υπολογιστή, και ενώ αρχικα είχα φορτωμένα XP SP2 πάνω άρχισε πάλι να μου κάνει κουλά (όλο το σύστημα τότε) ώσπου είδα και αποείδα και έκανα format. Αλλά format στον D δεν μπορούσε να γίνει. Μου έλεγε ότι NTFS boot sectors are unwrittable, disk may be damaged και τέτοια. Οπότε τον πήγα στο e-shop από όπου τον είχα αγοράσει και ο τεχνικός με έπεισε ότι έφταιγαν τα xp, ότι 4 gb μνήμη RAM και 500GB σκληρός ήταν too much για αυτά και τέτοια και μου είπε να εγοράσω τα vista 64 premium πράγμα το οποίο έπραξα.
    Και να 'μαστε τώρα, 1 χρόνο και μετά με πρόβλήματα πάλι στον ίδιο δίσκο....
    Τι να κάνω ρε γαμώτο? Την μισή μου ζωή την έχω φάει να τρέχω να φτιάχνω το pc, αι σιχτίρ πια....Και έχω και πολύ δουλειά να κάνω και το χρειάζομαι το pc...
    Να πάρω άλλον δίσκο? Όπως είπα back up έχω κάνει αλλά κάποια πράγματάκια τα έχασα, υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω data recovery?
    Εσείς τι λέτε για όλα αυτά?
    Ευχαριστώ παιδιά....

    ........Auto merged post: Silence πρόσθεσε 26 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Α, και μια φωτό από το τελευταίο check disk μήπως δώσει καλύτερη εικόνα:


    ........Auto merged post: Silence πρόσθεσε 1 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Άκυρον, δεν ξέρω να την ανεβάσω...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Silence : 18-02-09 στις 03:40. Αιτία: auto merged post

  9. #9
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Silence Εμφάνιση μηνυμάτων
    (...)
    Άκυρον, δεν ξέρω να την ανεβάσω...
    Στον επεξεργαστή μηνύματος, πατάς στο εικονίδιο με τον συνδετήρα και ανεβάζεις το αρχείο. Αν μπορείς, κάνε screenshot μόνο του παραθύρου, με το Alt+Print.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κανονικά θα πρέπει να πετάξεις τον δίσκο στο κεφάλι του τεχνικού που σου είπε αυτό. Ο δίσκος έπρεπε να αντικατασταθεί την πρώτη φορά που έκανες παράπονα. Το να πας σε 64μπίτο λειτουργικό ήταν σωστή αλλά όχι γιαυτό τον λόγο που σου πρότεινε ο τεχνικός, αλλά επειδή έτσι εκμεταλευέσαι καλύτερα τις δυνατότητες του υπολογιστή σου. Τώρα για τα δεδομένα που δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση, εγώ θα έβαζα τον δίσκο σε έναν δευτερό υπολογιστή και θα έτρεχα κάποιο από τα προγράμματα που κυκλοφορούν για data recovery μήπως και μπορούσα να σώσω κάποιο μέρος από τα δεδομένα. Σε άλλο υπολογιστή σου λέω για να αποφευχθεί να γραφτεί κατά την διαδικασία οτιδήποτε πάνω στον δίσκο σου.
    Και φυσικά μετά για αντικατάσταση του δίσκου.

    Αν έχεις 2 φυσικούς δίσκους δεν χρειάζετε να συνδέσεις τον προβληματικό δίσκο σε άλλο υπολογιστή. Απλά εγκατέστησε το πρόγραμμα στον πρώτο δίσκο και φυσικά ότι αρχεία μπορέσει να βρει το πρόγραμμα τα σώζεις στον πρώτο δίσκο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ZORO : 18-02-09 στις 12:37.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-05-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.194
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Ο δίσκος δεν είναι απαραίτητα χαλασμένος.
    Μου έτυχε πριν δυο εβδομάδες αυτό που λες, και μάλιστα με χειρότερα αποτελέσματα: μετά το πρώτο checkdisk δεν έβλεπε το δίσκο με τα δεδομένα, ή μάλλον τον έβλεπε αλλά δε μπορούσε να τον κάνει mount καθώς μου έλεγε κάτι για corrupted filesystem κτλ.

    Δοκίμασα τα πάντα για να κάνω fix το filesystem (μέχρι και από linux έτρεξα ntfs-fix κτλ) αλλά τίποτα.. Φυσικά μετά από κάθε reboot μου ζήταγε πάλι να κάνει checkdisk και δεν έβρισκε κανένα λάθος.

    Τελικά μετά από 2 μέρες ταλαιπωρίας και ψαξίματος, έκανα backup τα δεδομένα (από linux έβλεπα κανονικά το σκληρό και τα δεδομένα) και τράβηξα ένα format στο partition και έστρωσε..
    - How does a linux geek make love??
    - unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep;


    BasketForum

  12. #12
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αυτό ακριβώς έπρεπε να κάνω ZORO αλλά... τέλος πάντων.
    Avoulk στον συγκεκριμένο δίσκο πρώτη φορά πάθαινες αυτό που περιγράφεις? Γιατί σε εμένα είναι δεύτερη φορά που γίνεται ιστορία (την πρώτη είχα κάνει βήματα σαν τα δικά σου περίπου) και είμαι της άποψης ότι άν μια ηλεκτρονική συσκευή αρχίσει και σου βγάζει παρόμοια προβλήματα για δεύτερη φορά δεν αξίζει να ασχοληθείς άλλο μαζί της, θα τα ξαναβγάλει.
    Θα προσπαθήσω να κάνω data recovery που λέει ο ZORO (thnx ) και θα μιλήσω και με το e-shop να δω αν μπορεί να γίνει αντικατάσταση του δίσκου γιατί δεν το δέχομαι ρε γαμώτο να αγοράσω καινούριο δίσκο μετά από 1,5 χρόνο καινούριου κι ας έχουν πέσει οι τιμές!
    Σας ευχαριστώ όλους!
    Όποιος μπορεί να σκεφτεί και κάποιον λόγο που μπορεί να γίνεται όλο αυτό ευχαρίστως να με διαφωτίσει, να δω και εγώ αν κάνω κάτι λάθος....
    (Ευχαριστώ για το tip SKaf )
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails chckdsk.jpg  


  13. #13
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Α....εεεε, αν έχετε και κανένα καλό data recovery program να προτείνετε....
    Ευχαριστώ και πάλι

  14. #14
    Εγγραφή
    22-05-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.194
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Silence Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ακριβώς έπρεπε να κάνω ZORO αλλά... τέλος πάντων.
    Avoulk στον συγκεκριμένο δίσκο πρώτη φορά πάθαινες αυτό που περιγράφεις? Γιατί σε εμένα είναι δεύτερη φορά που γίνεται ιστορία (την πρώτη είχα κάνει βήματα σαν τα δικά σου περίπου) και είμαι της άποψης ότι άν μια ηλεκτρονική συσκευή αρχίσει και σου βγάζει παρόμοια προβλήματα για δεύτερη φορά δεν αξίζει να ασχοληθείς άλλο μαζί της, θα τα ξαναβγάλει.
    Θα προσπαθήσω να κάνω data recovery που λέει ο ZORO (thnx ) και θα μιλήσω και με το e-shop να δω αν μπορεί να γίνει αντικατάσταση του δίσκου γιατί δεν το δέχομαι ρε γαμώτο να αγοράσω καινούριο δίσκο μετά από 1,5 χρόνο καινούριου κι ας έχουν πέσει οι τιμές!
    Σας ευχαριστώ όλους!
    Όποιος μπορεί να σκεφτεί και κάποιον λόγο που μπορεί να γίνεται όλο αυτό ευχαρίστως να με διαφωτίσει, να δω και εγώ αν κάνω κάτι λάθος....
    (Ευχαριστώ για το tip SKaf )
    Πρώτη φορά ναι..
    Και ελπίζω να μην ξανασυμβεί

    ........Auto merged post: avoulk πρόσθεσε 1 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Silence Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α....εεεε, αν έχετε και κανένα καλό data recovery program να προτείνετε....
    Ευχαριστώ και πάλι
    GetDataBack for NTFS
    Φανταστικό προγραμματάκι!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος artem : 18-02-09 στις 16:25. Αιτία: auto merged post
    - How does a linux geek make love??
    - unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep;


    BasketForum

  15. #15
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Στο εύχομαι να μην ξανασυμβεί, είναι πολύ ψυχοφθόρο και εκνευριστικό
    Ευχαριστώ και για την πρόταση, θα το ψάξω

Παρόμοια Θέματα

  1. πρόβλημα στην εκκίνηση
    Από kakalot στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-08, 10:23
  2. Πρόβλημα με ρουτερ και επαναλαμβανόμενα reset
    Από alexandrosp990i στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-08, 17:06
  3. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-08, 15:59
  4. Πρόβλημα με δίσκο μετά από checkdisk.
    Από tenoros στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-07, 21:35
  5. Τι συμβαίνει στην άλλη άκρη του Ατλαντικού.....
    Από beiker στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-03, 13:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας