Σελ. 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 100
  1. #46
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sunseeker Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι εμενα μου εχει μπει η ιδεα οτι ο γκαιους ειναι ο χαμενος κυλωνας (daniel) ;;απο οτι ειδαμε οι κυλωνες μπορουν να βλεπουν αλλους κυλωνες σαν οραματα και ο γκαιους παραβλεπει......
    Δεν βλέπουν άλλους Cylons αλλά διαφορετικά περιβάλλοντα (της φαντασίας τους). Αυτό το ονομάζουν projection.

    Αν θυμάστε όμως στους πρώτους κύκλους ο Gaious δεν έβλεπε απλά το Six αλλά το έβλεπε στο σπίτι του στον Caprica και άλλα μέρη το οποίο υπονοούσε imho projection.

    Προχθές βγήκε ένα special, το Battlestar Galactica The Last Frakkin Special αλλά δεν το έχω δει ακόμη.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  2. #47
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Λοιπόν, το special είναι πολύ καλό! Έχει συνεντεύξεις από τους ηθοποιούς και τους συντελεστές.
    Σαν spoiler δείχνει τον Adama να μπαίνει σε Viper...

    Επίσης φαίνεται πόσο make up τρώνε οι ηθοποιοί, στις συνεντεύξεις είναι πιο όμορφοι από ότι στη σειρά, που δείχνει imho πως στο Battlestar δεν πήγαν για να κερδίσουν fans από τις όμορφες παρουσίες αλλά από το story telling.

    Έχει και μερικά ενδιαφέροντα facts, πχ ένας από τους πιλότους είναι ο πραγματικός γιος του Adama.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  3. #48
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Στη πυρά ο Gaius ... στη πυρά λέμεεεεε...

    Έχει συσσωρεύσει τόσα αρνητικά χαρακτηριστικά που γίνεται ιδανικό εξιλαστήριο θύμα... ποιος θα λυπηθεί αν καταλήξει σε έναν αργό και βασανιστικό θάνατο? Δεν νομίζω πολλοί... αλλά να γίνει εξιλαστήριο θύμα είναι η προφανής λύση και δεν έχουμε συνηθίσει σε τέτοια... επίσης προφανής λύση είναι να είναι η Κάρα το κέντρο της λύσης....

    Όπως και να χει... σε λίγο θα ξέρουμε... προτείνω να κλειδωθεί το νήμα για 3 μέρες αφου εμφανιστεί το επεισόδιο στα γνωστά στέκια...

  4. #49
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Στο special είπαν πως δεν έκαναν τη Cara και το Gaious μέρος των final five γιατί θα ήταν αναμενόμενο, οπότε ίσως να σκέφτονται έτσι και για το τέλος.

    Ο Tigh νομίζω για το σενάριο του τελευταίου επεισοδίου είπε πως όταν το διάβασε όλα απέκτησαν νόημα και έτσι έπρεπε να τελειώσει η σειρά.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  5. #50
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.734
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο special είπαν πως δεν έκαναν τη Cara και το Gaious μέρος των final five γιατί θα ήταν αναμενόμενο, οπότε ίσως να σκέφτονται έτσι και για το τέλος.
    Mα δεν μίλησε κανείς για τους final five! Μιλάμε για άλλη κατηγορία έτσι κι αλλιώς!

    Εγώ το τέλος θα το δω Κυριακή βράδυ! Κλειδώστε το νήμα μέχρι τότε!
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  6. #51
    Εγγραφή
    01-12-2008
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512 - 19.043/1.020
    ISP
    Cyta Hellas - Forthnet
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Pirelli - Speedtouch
    SNR / Attn
    31db(dB) / 15db(dB)
    και εγω τωρα καθησα να δω το special.ελπιζω αυριο που θα εχει παιχτει και το τελευταιο επεισοδιο να ειναι καλο και να μην ξενερωσουμε.

  7. #52
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mα δεν μίλησε κανείς για τους final five! Μιλάμε για άλλη κατηγορία έτσι κι αλλιώς!

    Εγώ το τέλος θα το δω Κυριακή βράδυ! Κλειδώστε το νήμα μέχρι τότε!
    Ναι αλλά πάλι, το να είναι Cylon είναι ψιλοαναμενόμενο. Άλλωστε και ο Baltar και η Thrace έχουν περάσει το Cylon test. Ίσως είναι από κάποια άλλη ανθρώπινη φυλή όπως οι final five είναι από διαφορετική φυλή Cylon;

    Ένα άλλο που είπαν στο special είναι πως το Six που έβλεπε ο Gaius (αλλά έδειχνε εικόνες από τους πρώτους κύκλους) δεν ήταν στο μυαλό του αλλά ήταν πραγματικό και σταλμένο από ένα ανώτερο ον για ένα απώτερο σκοπό...

    Πάντως πιστεύω πως αυτό που θα δούμε σίγουρα είναι η καταστροφή του Battlestar.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  8. #53
    Εγγραφή
    11-11-2006
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8500 - 940
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
    Router
    USR 9108
    ξημερωνη η μεγαλη μερα , το τελευταιο galactica , η αναμονη τέλος
    ανεξαρτητα το αν θα μας ικανοποιησει το τελος του , ηταν μακραν η καλυτερη σειρα που έχω δει

  9. #54
    Εγγραφή
    27-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    726
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11500/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Thomson SpeedTouch 780WL
    SNR / Attn
    8(dB) / 33.5(dB)
    Μόλις είδα το τελευταίο επεισόδιο ...

    ... δεν θα πω ότι είναι καταπληκτικό, θα πω ότι αυτή η σειρά θα μου λείψει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...

    Κοιτάζωντας από την αρχή ως το τέλος, είναι ΣΙΓΟΥΡΑ η καλύτερη σειρά Sci-Fi που έχει υπάρξει, κατά τη γνώμη μου πάντα. Έδωσε άλλο νόημα στο τι θα πρέπει να είναι μια σειρά SciFi και πήγε το είδος ένα επίπεδο πιο ψηλά. Ξεκίνησε σαν remake της αρχικής σειράς του '78, αλλά πήγε την ιστορία πολύ πιο πέρα από την πρωτότυπη σειρά, εμβάθυνε στους χαρακτήρες και το κοινωνικό περιβάλλον και πέρασε πολλά μηνύματα κοινωνικά και πολιτικά με αναφορά στο παρόν. Όλα αυτά, χωρίς να απωλέσει, τελικά, την επαφή με την πλοκή της αρχικής σειράς, μέχρι το τελευταίο επεισόδιο.

    Αξίζουν συγχαρητήρια στους δημιουργούς, τους συγγραφείς και τους ηθοποιούς. Πραγματικά, οι ερμηνείες και η παρουσία των περισσότερων ήταν πολλές φορές συγκλονιστικές. Τι να πρωτοθυμηθώ; Τον Adama, την Rosslin ή τον Tigh; Την εκπληκτική "μεταμόρφωση" της Helen στον τελευταίο κύκλο, τον Anders που είναι εντυπωσιακός στα τελευταία επεισόδια ή την Six; Να σκεφτεί κανείς ότι η κοπέλα ξεκίνησε ως μοντέλο και η απόδοσή της βάζει κάτω πολλούς "επαγγελματίες" ηθοποιούς!!

    Όσο για την Eight, τον Helο, τον Tyrol και τον Lee, πάντα ήταν ενδιαφέροντες χαρακτήρες και πάντα παιγμένοι με συνέπεια. Αλλά υπάρχουν και δύο ακόμη, που αξίζουν ιδιαίτερη μνεία: o Gaius και η Kara.

    Ο πρώτος είναι πιθάνοτατα ο πιο "ενδιαφέρων" χαρακτήρας όλης της σειράς. Αντίθετα από τον "μονοδιάστατο" χαρακτήρα του "κακού" που κρατούσε στην πρωτότυπη σειρά, εδώ ο Gaius έχει συνεχείς μεταμορφώσεις, από ανεύθυνος playboy που προκαλεί την καταστροφή των Ανθρώπων σε "απόστολο" του Θεού, ένα πλάσμα που βασανίζει και βασανίζεται διαρκώς, καταστρέφωντας στο πέρασμά του τους γύρω του αλλά πάνω από όλα τον εαυτό του. Εξαιρετικός ρόλος, και η απόδοσή του αξίζει συγχαρητήρια!

    Τέλος, η Kara. Ρόλος βαθύς και περίπλοκος από την αρχή, καθοριστικός για την πορεία της σειράς, καμμία σχέση με τον απλοικό "Starback" του πρωτότυπου. Νομίζω ήταν ένας ρόλος τόσο "τρελός", που δεν μπορώ να αποφασίσω αν η απόδοση του ήταν καλή ή οι συγγραφείς τόσο διεστραμμένοι!

    Να πω δυο λόγια και για την υπόλοιπη παραγωγή... Τα οπτικά εφέ, όπου χρησιμοποιήθηκαν, ήταν εξαιρετικής ποιότητας και ελπίζω ότι σε αντίστοιχο επίπεδο θα κυμανθούν και αυτά στην Caprica. Η μουσική επένδυση ήταν καταπληκτική σε ολόκληρη τη σειρά, και ειδικά στο τελευταίο επεισόδιο πάρα πολύ "συγκινητική" με τις διάφορες αναφορές της. Τέλος, η σκηνοθεσία, ειδικά σε ορισμένα επεισόδια ήταν πάρα πολύ καλή, αν και όχι σε όλα, το πιο σημαντικό όμως είναι ότι δεν σου έδινε την εντύπωση ότι παρακολουθείς σειρά "φαντασίας", αλλά σχεδόν πάντα σου δημιουργούσε την αίσθηση ότι θα μπορούσες να παρακολουθείς μια σειρά "ντοκυμαντέρ" στη σύγχρονη εποχή.

    Τώρα πλέον μένει μόνο το "The Plan" και μετά πια η Caprica... Δεν θα είναι το ίδιο, αλλά καλύτερα, all good things must come to an end... Και αυτό ήταν ένα πολύ καλό τέλος

  10. #55
    Το avatar του μέλους sonypspgr
    sonypspgr Guest
    γιατι ποιος μιλησε για τελος?....λες και ηξερα τοτε που ελεγα οτι αυτη η σειρα δεν θα τελειωσει τοσο αποτομα..
    ενα πολυ "αντε να τελειωσουμε βαρεθηκα"φιναλε που κανει μπαμ οτι θα εχει συνεχεια..

  11. #56
    Εγγραφή
    28-10-2003
    Περιοχή
    Hypatia City - Tauron
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112/11
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    14(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εντάξει.... τι να πω.... τι να πω.... Δε μιλιέμαι τώρα... μάλλον μιλιέμαι αλλά...


    Ααααχ....

    ΥΓ: Μου άρεσε!
    "I don't hold grudges.
    I don't believe in taking revenge.
    Returning the favour sounds prettier."

    - Lucifer Morningstar

  12. #57
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Fraking end, but are we sure this is the end ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  13. #58
    Εγγραφή
    28-10-2003
    Περιοχή
    Hypatia City - Tauron
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112/11
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    14(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Νιώθω πολύ περίεργα... Όλη μέρα βλέπω και ξαναβλέπω το επεισόδιο... έχω στενοχωρηθεί και έχω μείνει με ένα αγελαδοειδές βλέμμα να απορώ "μα 150.000???"

    ΥΓ: Αυτό για την Mitochondrial Eve είναι αλήθεια ακριβώς όπως το περιέγραψε το BSG μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια, αγαπητοί half human/half Cylon συνφορουμίτες!
    "I don't hold grudges.
    I don't believe in taking revenge.
    Returning the favour sounds prettier."

    - Lucifer Morningstar

  14. #59
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    oh yes the mother of all humans is true...
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  15. #60
    Εγγραφή
    07-05-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    10239/1023
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Pirelli A4201G
    Εντάξει, ήταν ένα επεισόδιο που τα είχε όλα μάχη, δράμα, υπερφυσικό. Στεναχωρήθηκα πάντως.

    One can survive everything, nowadays, except death, and live down everything except a good reputation.
    Oscar Wilde

Σελ. 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. dragonball episodes
    Από darkmagician στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-06, 01:28
  2. Episodes DVD Rips
    Από Constantinos1 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-05, 11:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας