Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    218
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14246/882
    ISP
    Forthnet
    Router
    Technicolor TG589vn v3
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 24.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι ειναι και τούτο πάλι? Πριν αρχίσετε, να σας πω ότι η ερώτηση είναι ρητορική ξέρω το πως και το γιατί συμβαίνει με το συγκεκριμένο πρόβλημα , απλά δεν μπορώ να χωνέψω το γεγονός ότι στα pc με το που λύνεις ένα πρόβλημα , τσουπ , πετάγεται το επόμενο στα καπάκια! Ημαρτον δηλαδή ρε παιδιά!

    Οι ερωτήσεις που έχω λοιπόν να κάνω είναι οι εξής : από τη στιγμή που το πρόβλημα με τον ΚΕΠ μου το παρουσιάζουν πλέον αντεγραμμένα DVD πάει να πει ότι το dvd rw μου (lite on) τα έπαιξε η ενδέχεται να συμβαίνει και τίποτα άλλο πιο σοβαρό?

    Και αυτό το ρωτάω γιατί πριν αρχίσουν τα φρεσκοαντεγραμμένα dvd να μου κάνουν τέτοια καψώνια , όταν παλιότερα προσπαθούσα να μετακινήσω ένα μεγάλο folder από ένα partition του δίσκου σε κάποιο άλλο στα μισα της αντιγραφής μου εμφάνιζε KEΠ.Το πρόβλημα τότε διορθώθηκε βγάζοντας ένα dimmακι ram που είχα το οποίο πρέπει να ήταν προβληματικό (και όταν φόρτωνε σε εκείνο το σημείο της ραμ τα προς αντιγραφή αρχεία φρακαρε το μηχάνημα), γιατί από εκεί και πέρα δεν μου ξαναπαρουσιάστηκε ΚΕΠ από μεταφορά δεδομένων εντός του δίσκου! Να όμως τώρα που μου βγάζει το ίδιο στα DVD!

    Επίσης υπάρχει τρόπος να ελέγξω εάν όντως φταίει το dvd ή αν πρόκειται για κάτι άλλο?

    Ακόμα με απασχολεί το θέμα του archiving , δηλαδή υπάρχει τρόπος να διαπιστώσω αν κάποιο dvd που αντέγραψα παλιότερα με αυτο το dvd r είναι σωστά γραμμένο ή αν ειναι corrupted?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά!

  2. #2
    Εγγραφή
    12-09-2005
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 16.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείς να κατεβάσεις κάποιο πρόγραμμα που "σκαναρει" όλα τα sectors του DVD, όπως πχ το DVDinfoPRO. Επίσης καλο είναι όταν γράφεις ένα δισκάκι να αφήνεις το πρόγραμμα (nero?) να τσεκάρει αν το δισκάκι γράφτηκε σωστά μετά το burn process. Και γω είχα αρκετα παλιότερα το ιδιο πρόβλημα με το παλιο μου DVDR, αλλά πολλές φορές ίσως οφείλετε σε κακή παρτίδα από δισκάκια. Δοκίμασε και καμμιά άλλη μαρκα αν δε το κανες ήδη.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    218
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14246/882
    ISP
    Forthnet
    Router
    Technicolor TG589vn v3
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 24.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ρε παιδιά θα τρελλαθώ τελείως! Έγραψα ένα dvd με mp3s για να τα παίζω στον υπολογιστή στο μαγαζί μου και να μην έχω ραδιόφωνο. Πάω λοιπόν το πρωί αρχίζω την αντιγραφή και σε ένα δυο mp3s μου κολλάει βγάζοντας κυκλικό έλεγχο πλεονασμού. Μόλις τώρα που ξαναέφερα το dvd στο pc στο σπίτι , βάζω το ΙΔΙΟ κομμάτι να το αντιγράψω στο σκληρό και εδώ αντιγράφεται κανονικά! Επίσης ένας φίλος μου μου λέει ότι τα dvd που του έχω γράψει δεν τα διαβάζει το pc του και είναι corrupted , αλλά εγώ υποψιάζομαι ότι όπως δεν παίζουν στο pc στο μαγαζί μου έτσι γίνεται και στο pc του φίλου μου αλλά στο δικό μουδώ θα παίζουν...

    Αυτο πως στο διάολο εξηγείται δηλαδή?!

    Παρεπιμπτόντως , το DVD RW μου ειναι Lite On 8x και τα δισκάκια TDK DVD+R 8x

  4. #4
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Αυτό συμβαίνει με πολλά αντιγραφικά: Μόνο αυτά και ελάχιστα άλλα μπορούν να διαβάσουν τα δισκάκια που γράφουν. Γενικώς τα ψηστήρια διαβάζουν πιο καλά από τα απλά DVD. Με άλλη μάρκα δισκάκια ίσως να μην έχεις πρόβλημα. Μου έχει συμβεί να έχω 4 drives που κανένα να μη μπορεί να διαβάσει ένα συγκεκριμένο CD και για να μπορέσω τελικά να το διαβάσω χρειάστηκε να ξαναεγκαταστήσω το παλιό Philips 3610 με το οποίο το είχα γράψει.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-04-2005
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Μηνύματα
    354
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    ISP
    FORTHnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bodom
    Τι ειναι και τούτο πάλι? Πριν αρχίσετε, να σας πω ότι η ερώτηση είναι ρητορική ξέρω το πως και το γιατί συμβαίνει με το συγκεκριμένο πρόβλημα , απλά δεν μπορώ να χωνέψω το γεγονός ότι στα pc με το που λύνεις ένα πρόβλημα , τσουπ , πετάγεται το επόμενο στα καπάκια! Ημαρτον δηλαδή ρε παιδιά!

    Προφανώς και αν δεν με μπερδεύουν πολύ τα ελληνικά, ΚΕΠ σημαίνει στα αγγλικά CRC=Cyclic Reduntancy Check. Είναι μια γνωστή και ευρέως εφαρμοζόμενη μέθοδος ελέγχου για τυχόν λάθη στις επικοινωνίες δικτύων, π.χ. δύπ υπολογιστές σε ένα δίκτυο που ανταλλάσσουν αρχεία χρησιμοποιούν αυτή τη μεθοδο για να διασφαλίσουν ότι η ανταλλαγή έγινε σωστά και δε χάθηκε τίποτα στο δρόμο.
    Στη δική σου περίπτωση προφανώς δεν γίνεται σωστά η εγγραφή ή η αντιγραφή και στον έλεγχο σου βγάζει το μήνυμα σφάλματος...
    ΒΓΕΣ ΚΑΙ ΞΑΝΑΜΠΕΣ!!

  6. #6
    ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΥΚΛΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΠΛΕΟΝΑΣΜΟΥ

  7. #7
    Εγγραφή
    22-10-2006
    Περιοχή
    Ιλίσια City
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50άρι !!!!
    ISP
    Wind
    Δοκίμασε να γράψεις σε μικρές ταχύτητες και μην τρέχεις παραλληλα άλλα προγράμματα! Ακόμα αν μπορείς δοκίμασε κaποιο άλλο DVDR φίλου να δεις αν σου παρουσιάζει το ίδιο! Αν δε το κάνει τότε πάρε καποιο ποιοτικότερο DVDR!
    Life is a vinyl...

  8. #8
    Εγγραφή
    19-02-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Κυκλικός έλεγχος πλεονασμού?
    I hate greek windows...

  9. #9
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Σε ολη μου την computeristikh ζωή, όποτε είδα αυτο το μήνυμα, το DVD/CD πήγε για πέταμα!
    Και δεν εννοώ το δισκάκι, αλλά το μηχάνημα.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-08, 14:30
  2. σφαλμα:κυκλικος ελεγχος πλεονασμου
    Από omkara στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-07, 14:27
  3. κυκλικος πλεονασμος
    Από sasakouw στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-07, 22:35
  4. Κυκλικός Έλεγχος Πλεονασμού (CRC Error..???)
    Από Darkman_ στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-05, 23:48
  5. Έλεγχος ταχύτητας
    Από johnyk στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-05, 14:26

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας