Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    17-07-2004
    Περιοχή
    UK/GR
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.711
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    ISP
    N/A
    E.U.
    ηλεκτρονική παρενόχληση είναι οποιοδήποτε είδος επανειλημμένης επιθετικής συμπεριφοράς λεκτικής, ψυχολογικής ή σωματικής - που πραγματοποιείται από ένα άτομο ή μια ομάδα ατόμων κατά τρίτων. Η ηλεκτρονική παρενόχληση είναι εσφαλμένη και απαράδεκτη συμπεριφορά. Δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να παραβλέπεται ή να αγνοείται."

    Η νέα καμπάνια έχει ήδη ξεκινήσει από την Ευρωπαϊκή Ένωση, για να διαφυλάξει τους νέους (και όχι μόνο) από την ηλεκτρονική παρενόχληση που ήδη λαμβάνει διαστάσεις στο διαδίκτυο.

    Στο διαδικτυακό τόπο http://www.keepcontrol.eu/?lang=gr υπάρχουν οδηγίες για την αντιμετώπιση της. Εναλλακτικά, υπάρχουν τρόποι καταγγελίας τέτοιου είδους παρενοχλήσεων σε κάθε κράτος μέλος. Για την Ελλάδα, έχει δημιουργηθεί μία ομάδα διαχείρισης καταγγελιών στο http://www.safeline.gr/ η οποία αποτελείται από διάφορους ελληνικούς φορείς, με τη συγχρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

    Για την καμπάνια, δημιουργήθηκε τηλεοπτικό spot το οποίο παρουσιάζει το θέμα και μπορείτε να το παρακολουθήσετε εδώ:

    Keep Control!




    Πηγές: adslgr.com , www.keepcontrol.eu , www.safeline.gr .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas_pav : 02-03-09 στις 02:52.

  2. #2
    Το avatar του μέλους GatosPetalomenos
    GatosPetalomenos Guest
    "Η ηλεκτρονική παρενόχληση είναι οποιοδήποτε είδος επανειλημμένης επιθετικής συμπεριφοράς λεκτικής, ψυχολογικής ή σωματικής - που πραγματοποιείται από ένα άτομο ή μια ομάδα ατόμων κατά τρίτων.
    Δηλαδή αν σε βρίσουν ή σε δείρουν π.χ. στο γήπεδο είναι ...ηλεκτρονική παρενόχληση;

    "Η ηλεκτρονική παρενόχληση είναι οποιοδήποτε είδος επανειλημμένης επιθετικής συμπεριφοράς λεκτικής, ψυχολογικής ή σωματικής - που πραγματοποιείται από ένα άτομο ή μια ομάδα ατόμων κατά τρίτων.
    Δηλαδή αν βρίσεις κάποιον ΜΙΑ φορά ΔΕΝ είναι ηλεκτρονική παρενόχληση;

    "Η ηλεκτρονική παρενόχληση είναι οποιοδήποτε είδος επανειλημμένης επιθετικής συμπεριφοράς λεκτικής, ψυχολογικής ή σωματικής - που πραγματοποιείται από ένα άτομο ή μια ομάδα ατόμων κατά τρίτων.
    Αυτό πως μπορείς να το καταφέρεις ηλεκτρονικά; Βάζεις π.χ. έναν "ιο" και του ανατινάσσεται το μόνιτορ στα μούτρα;

    "Η ηλεκτρονική παρενόχληση είναι οποιοδήποτε είδος επανειλημμένης επιθετικής συμπεριφοράς λεκτικής, ψυχολογικής ή σωματικής - που πραγματοποιείται από ένα άτομο ή μια ομάδα ατόμων κατά τρίτων.

    Δηλαδή αν αντί για άτομο το κάνει ένα bot από κάποια εταιρεία ή κάποιο πρόγραμμα, δεν είναι ηλεκτρονική παρενόχληση;

  3. #3
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με κάτι πιο ουσιώδες θα ασχοληθεί η ευρωπαική ένωση; Η μήπως ξαφνικά όλος ο κόσμος που συναναστρέφεσαι διαδικτυακά θα γίνει καλοπροαίρετος με μια διαφημιστική καμπάνια; Σαφώς και είμαι υπέρ του να προστατεύεται η ψυχική υγεία των ανθρώπων (ειδικά των παιδιών) και γνωρίζω ότι όλοι έχουν κάποια όρια και μπορούν να επηρεαστούν αρνητικά από κριτική άλλων, αλλά θεωρώ τραγικό αντί να υποστηρίξουμε τις ευαίσθητες ομάδες ανθρώπων να γίνουν πιο δυναμικοί, να πιστεύουμε ότι μια καμπάνια θα κάνει όλους τους άλλους αγίους.

    Υ.Γ. Με τη λογική της "παρενόχλησης" αυτής, τα περισσότερα στα περισσότερα forum threads υπάρχει "ηλεκτρονική παρενόχληση". Θα καταγγέλω στο safeline όποιον δεν μου απευθύνεται με άψογο τρόπο και συμμετέχει σε flaming στο εξής

    Edit: [ Αναθεώρησα: http://www.adslgr.com/forum/showthre...96#post2674696 ]
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 01-03-09 στις 21:27. Αιτία: διόρθωση τόνου στο "αγίους"

  4. #4
    Εγγραφή
    11-04-2003
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    D-Link G624T
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ω Θεε μου, οτι χειροτερο.... Σαν να βγαινει αφισα "γινετε καλοι". Το ολο concept ενω ειναι καλοπροαιρετο, θα μπορουσαν να δωθουν οι ιδιοι ανθρωπινοι-οικονομικοι ποροι σε 1002 πιο σημαντικα θεματα..... Αισχος

  5. #5
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GatosPetalomenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή αν αντί για άτομο το κάνει ένα bot από κάποια εταιρεία ή κάποιο πρόγραμμα, δεν είναι ηλεκτρονική παρενόχληση;
    Την παρενόχληση την κάνει τότε αυτός που έφτιαξε το bot. Το bot θεωρείται ως όργανο/μέσο του φυσικού προσώπου.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  6. #6
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Από περιέργεια,προς τι η αρνητική αντιμετώπιση του συγκεκριμένου;

    Ειναι γεγονός ότι πολλοι ανθρωποι κρυβόμενοι πίσω από την λεγόμενη ανωνυμία που και καλά τους προσφέρει το internet προχωρούν σε παρενόχληση ανθρώπων, μιλάνε με αχαρακτήριστο τρόπο, με τρόπο που δεν θα χρησιμοποιούσαν αν δεν βρισκόντουσαν πίσω από μια οθόνη.

    Και ενώ αρκετοί μπορούν να αντιμετωπισουν τέτοια συμπεριφορά , υπάρχουν και αυτοί που έχουν πρόβλημα.

    Προσωπικά θεωρώ καλή κίνηση τη συγκεκριμένη.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  7. #7
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι γεγονός ότι πολλοι ανθρωποι κρυβόμενοι πίσω από την λεγόμενη ανωνυμία που και καλά τους προσφέρει το internet προχωρούν σε παρενόχληση ανθρώπων, μιλάνε με αχαρακτήριστο τρόπο, με τρόπο που δεν θα χρησιμοποιούσαν αν δεν βρισκόντουσαν πίσω από μια οθόνη.
    Αυτό είναι αναμφισβήτητο, αλλά πραγματικά θα αλλάξει κάτι με μια τέτοια καμπάνια, που σίγουρα κόστισε κιόλας; Άμα ήταν έτσι, να βγάλουμε αντίστοιχα σποτάκια για να μη σκοτώνουν, βιάζουν, κλέβουν κτλ. Εννοείται πως δεν είναι ωραίο να επιτίθεσαι σε κάποιον, ακόμα και πίσω από μια οθόνη, αλλά είναι ουσιώδης τρόπος αντιμετώπισης αυτού του φαινομένου;

    Είναι πιο γενικευμένο και γραφικό, ακόμα και από το σποτάκι του υπουργείου οικονομικών (σχετική συζήτηση) που θέλει να πατάξει την φοροδιαφυγή χτυπώντας στο... φιλότιμο

    Edit: [ Αναθεώρησα: http://www.adslgr.com/forum/showthre...96#post2674696 ]
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 01-03-09 στις 21:27.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-10-2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15896/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΥ
    Router
    Siemens ADSL SL2-141
    SNR / Attn
    6.6(dB) / 25(dB)
    Δε φτάνει που όσοι ζουν σε έναν ψηφιακό κόσμο, χάνουν την επαφή με τον πραγματικό, αλλά πρέπει να τον αποστειρώσουν κιόλας.

    Ένα από τα βασικά στοιχεία της κοινωνικότητας της ανθρώπινης κοινωνίας ή αγέλης (όπως προτιμάτε) είναι να μάθεις να διαχειρίζεσαι τις επιθέσεις να ελέγχεις τα συναισθήματα σου, να τις ανταποδίδεις ή να τις αγνοείς. Είμαι σίγουρος ότι σας έχουν πειράξει ή έχετε πειράξει (οι πιο νταήδες) κάποια στιγμή στη ζωή σας και σίγουρα βγήκατε πιο δυνατοί όταν καταφέρατε και το διαχειριστήκατε. Είναι ένας τρόπος να εδραιώνεται η ιεραρχία και σε βοηθάει να χτίζεις μία φαρέτρα αντιδράσεων, να κοινωνικοποιήστε.

    Εξάλλου το Ιντερνετ έχει τους δικούς του νόμους. Στα φόρα (προστατευόμενο, "αστυνομευόμενο" περιβάλλον) αυτοί που παρεκτρέπονται τρώνε warnings ή ban από τους moderators και τους admins. Στoυς instant messengers μπορείς να κάνεις block. Στα irc μπορείς να πάρεις την ip του άλλου και να του κάνεις τον υπολογιστή θήκη για καφέ.

    Περιμένω το επόμενο μήνυμα: "Παρακαλώ μη πίνετε και δουλεύετε στον υπολογιστή ή μη χρησιμοποιείτε bandwidth γιατί τα παγκόσμια αποθέματα μειώνονται..."
    Jack of all trades, master of none, though often better than a master of one...

  9. #9
    Εγγραφή
    23-10-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.593
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    siemens
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 25.5(dB)
    Παιδια κ ομως εχουν πολυ δικιο. Εγω προσωπικα εχω ΜΣΝ περιπου 11 χρονια..Τα τελαυταια 2-3 που βεβαια εβαλε κ η κουτση μαρια ADSL κ ανακαλυψε msn,facebook κλπ, εχω βαρεθει να διαγραφω emails που τα κανουν FW TO ALL,k πολλα απο αυτα ειναι τοσο ενοχλητικα,που πραγματικα τους κανω ρεπορτ τους αποστολεις κ ας ειναι κ φιλοι μου..Η μαλ#$%4κια τους δεν εχει ορια,γιατι δε μπορει ναναι λογικο να στελνεις ενα εμαιλ που λεει "αν το στειλεις σε αλλους 10 θα σουρθει επιταγη 20.000 απο τη μικροσοφτ κλπ κλπ κλπ",κ να καθομαι εγω να διαγραφω 20-30 τετοια ανοητα μαιλ τη μερα..Ουτε πχ ειμαι υποχρεωμενος να περιμενω νανοιξει το μαιλ μου 1 ωρα επειδη η αλλη ειχε την εμπνευση να μου στειλει αστεια βιντεος,που στο ΜΣΝ μπορει ναχει να μου μιλησει κ μηνες..κ να μου σπανε εμενα τα νευρα..Μακαρι να υπηρχε τροπος,με το που λεει το email FW,να τους γυρναγε πισω,ετσι για να το τρωνε κ στη μαπα.
    Ειλικρινα,αν μπορεσει αυτο να το παρει χαμπαρι η μεση αργοσχολη του ιντερνετ ελληνιδα,θα γλιτωσουν κ τα δικτυα απο μεγαλη κινηση.Κ συγνωμη που εκφραζομαι ετσι,αλλα ειμαι αγανακτισμενος οσο δε παιρνει,γιατι 1ον ολο γυναικες το κανουν αυτο,κ 2ον συστηματικα.
    κ η απαντηση τους οταν τις κραζεις? ε,αφου μου το εστειλαν..τι να το κανω?ε βλατο εκει που ξερεις γαμωτο! ΕΛΕΟΣ
    δε ξερω αν το "report abuse" θα εφαρμοστει κ στα email,οπως εδειχνε για καποιο σιτε στο βιντεο..Το ευχομαι παντως.
    pc1
    case:coolermaster Silencio 550RC,psu: thermaltake 650watt, cpu: intel i7 2600k, m/b: Gigabyte Z68XP-UD4, Ram: 16GB-> Corsair XMS3 4x4GB DDR3-1600, vga: saphire ATI 6850 @2GB ram, SSD: Samsung 850pro 512GB, Hdd: 1TB WD
    pc2:
    case: Coolermaster n300,psu: Seasonic 620w bronze,cpu:i3 4160 3.6ghz,mb: Gigabyte GA-Z97-D3H,ram 1x8gb,vga: asus 9600GT 512mb Nvidia.Ssd: Samsung 840pro 256GB,160GB WD

  10. #10
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εντάξει τώρα που το ξανακοιτάω, δεν είναι και τόσο κακή ιδέα. Αρχικά βλέποντας το thread με την ανακοίνωση, το σλόγκαν και το βιντεάκι, μου έδωσε την εντύπωση ότι απευθύνεται στους "θύτες" και όχι στα "θύματα" παρενόχλησης και έκανα διάφορους συνειρμούς (καμπάνια => $$$).

    Βλέποντας όμως τα σωστά μηνύματα που περνάει το http://www.keepcontrol.eu/?lang=gr, δεν είναι καθόλου κακή ιδέα πιστεύω. Θα πρότεινα να προστεθούν στο 1ο post:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από http://www.keepcontrol.eu/?lang=gr
    Αν στο προφίλ σου, στο τηλέφωνό σου ή όταν παίζεις κάποιο παιχνίδι λάβεις μηνύματα που σε αναστατώνουν, έχει υπόψη σου τις εξής συμβουλές:

    Μην απαντάς σε μηνύματα, σκοπός των οποίων είναι να σε παρενοχλήσουν ή να σε αναστατώσουν. Κάτι τέτοιο θα ενθαρρύνει κατά πάσα πιθανότητα τον αποστολέα.

    Κράτησε το μήνυμα. Δεν είναι απαραίτητο να το διαβάσεις, κράτα το, όμως, ως αποδεικτικό παρενόχλησης. Είναι καίριας σημασίας να έχεις αυτό το αποδεικτικό στα χέρια σου όταν αναζητήσεις βοήθεια ή θελήσεις να το καταγγείλεις.

    Ανάφερε τυχόν προβλήματα σε άτομα που μπορούν να αναλάβουν δράση. Μπορείς να πάρεις τον έλεγχο φροντίζοντας να μην ανέχεσαι προσβλητικό περιεχόμενο ή καταγγέλλοντάς το στους ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας όπου συνάντησες τέτοιου είδους περιεχόμενο. Περιστατικά που θα μπορούσαν να είναι παράνομα πρέπει να καταγγέλλονται στις αρμόδιες αρχές (www.safeline.gr).

    Απόκλεισε τον αποστολέα. Δεν είσαι υποχρεωμένος/η να ανέχεσαι κάποιον που σε παρενοχλεί – απόκλεισε τους ανεπιθύμητους αποστολείς!

    Ανάφερε το περιστατικό σε κάποιον που εμπιστεύεσαι. Η συζήτηση με τους γονείς σου, τους φίλους σου, κάποιον δάσκαλο ή άλλο ενήλικο της εμπιστοσύνης σου είναι συνήθως το πρώτο βήμα για την αντιμετώπιση ενός τέτοιου ζητήματος.

    Σεβάσου τον εαυτό σου και τους άλλους - το να είσαι online είναι μια πολύ δημόσια και πολύ πραγματική διαδικασία, αν και δεν μοιάζει πάντοτε έτσι. Μάθε τα δικαιώματά σου (www.saferinternet.gr)! Γίνε δημιουργικός! Μείνε ο εαυτός σου! Έχε τον έλεγχο!
    ........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 8 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    @Nikos_Mpl, έχε ένα ξεχωριστό προσωπικό e-mail για φίλους / msn, το οποίο μπορείς να μπαίνεις μέσω webmail. Οπότε άμα σου στείλουν και καμιά βλακεία (ακόμα και μεγάλο attachment), πάτα delete και σβήστο. Και εμένα με ενοχλούν κάτι χαζά e-mails που λένε να τα πασάρουμε σε άλλους 20 κτλ για να μη μας καεί η λάμπα, αλλά μην γινόμαστε υπερβολικοί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 01-03-09 στις 21:32. Αιτία: auto merged post

  11. #11
    Εγγραφή
    30-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΙΟΣ
    Router
    linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 20(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evoloution Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε φτάνει που όσοι ζουν σε έναν ψηφιακό κόσμο, χάνουν την επαφή με τον πραγματικό, αλλά πρέπει να τον αποστειρώσουν κιόλας.

    Ένα από τα βασικά στοιχεία της κοινωνικότητας της ανθρώπινης κοινωνίας ή αγέλης (όπως προτιμάτε) είναι να μάθεις να διαχειρίζεσαι τις επιθέσεις να ελέγχεις τα συναισθήματα σου, να τις ανταποδίδεις ή να τις αγνοείς. Είμαι σίγουρος ότι σας έχουν πειράξει ή έχετε πειράξει (οι πιο νταήδες) κάποια στιγμή στη ζωή σας και σίγουρα βγήκατε πιο δυνατοί όταν καταφέρατε και το διαχειριστήκατε. Είναι ένας τρόπος να εδραιώνεται η ιεραρχία και σε βοηθάει να χτίζεις μία φαρέτρα αντιδράσεων, να κοινωνικοποιήστε.

    Εξάλλου το Ιντερνετ έχει τους δικούς του νόμους. Στα φόρα (προστατευόμενο, "αστυνομευόμενο" περιβάλλον) αυτοί που παρεκτρέπονται τρώνε warnings ή ban από τους moderators και τους admins. Στoυς instant messengers μπορείς να κάνεις block. Στα irc μπορείς να πάρεις την ip του άλλου και να του κάνεις τον υπολογιστή θήκη για καφέ.

    Περιμένω το επόμενο μήνυμα: "Παρακαλώ μη πίνετε και δουλεύετε στον υπολογιστή ή μη χρησιμοποιείτε bandwidth γιατί τα παγκόσμια αποθέματα μειώνονται..."
    Συμφωνώ απολύτως.
    Είναι λογικό να δεχόμαστε κάποιες φορές την επιθετικότητα των συνανθρώπων μας, είτε ψηφιακά είτε όχι, και πρέπει να μάθουμε να τη διαχειριζόμαστε. Δεν γίνεται να ζούμε σε αποστειρωμένο περιβάλλον.

  12. #12
    Εγγραφή
    23-10-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.593
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    siemens
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 25.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει τώρα που το ξανακοιτάω, δεν είναι και τόσο κακή ιδέα. Αρχικά βλέποντας το thread με την ανακοίνωση, το σλόγκαν και το βιντεάκι, μου έδωσε την εντύπωση ότι απευθύνεται στους "θύτες" και όχι στα "θύματα" παρενόχλησης και έκανα διάφορους συνειρμούς (καμπάνια => $$$).

    Βλέποντας όμως τα σωστά μηνύματα που περνάει το http://www.keepcontrol.eu/?lang=gr, δεν είναι καθόλου κακή ιδέα πιστεύω. Θα πρότεινα να προστεθούν στο 1ο post:



    ........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 8 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    @Nikos_Mpl, έχε ένα ξεχωριστό προσωπικό e-mail για φίλους / msn, το οποίο μπορείς να μπαίνεις μέσω webmail. Οπότε άμα σου στείλουν και καμιά βλακεία (ακόμα και μεγάλο attachment), πάτα delete και σβήστο. Και εμένα με ενοχλούν κάτι χαζά e-mails που λένε να τα πασάρουμε σε άλλους 20 κτλ για να μη μας καεί η λάμπα, αλλά μην γινόμαστε υπερβολικοί.

    Φιλε μου μακαρι η βλακεια αλλα κ η αγνοια βλακειας να περιοριζοταν στους λιγοτερο φιλους.Δε ξερω τι φταιει κ μπορω εγω,εσυ,ο καθενας που δε τα στελνει αυτα να καταλαβουμε ποσο αχρηστα ειναι,αλλα στατιστικα,αυτο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι τα στελνουν κατα 95% γυναικες κ μαλιστα αυτες που πηραν υπολογιστη,για να βαλουν adsl,για να εχουν facebook. κ αφου φτιαξανε email,αρχισε η ιστορια...κ δυστυχως ειναι απο κολλητες,μεχρι την πιο ακυρη γκομενα..Απλα ειναι θεμα γνωσης κ παιδειας του ιντερνετ,για τα οχι χαζα email(πχ γιαυτα που οντως εχουν πλακα,αλλα δε γουσταρω να λαμβανω),κ βλακειας,οταν ειναι ηλιθιο το email,κ εξακολουθει να το στελνει..
    Γενικως πλεον το block,report κλπ,τοχω για πλακα,γιατι βασικα ειμαι κ φανταρος κ δε μπορω οταν εχω ιντερνετ να διαγραφω τη μλκ του καθενος αντι να κανω τη δουλεια μου...
    pc1
    case:coolermaster Silencio 550RC,psu: thermaltake 650watt, cpu: intel i7 2600k, m/b: Gigabyte Z68XP-UD4, Ram: 16GB-> Corsair XMS3 4x4GB DDR3-1600, vga: saphire ATI 6850 @2GB ram, SSD: Samsung 850pro 512GB, Hdd: 1TB WD
    pc2:
    case: Coolermaster n300,psu: Seasonic 620w bronze,cpu:i3 4160 3.6ghz,mb: Gigabyte GA-Z97-D3H,ram 1x8gb,vga: asus 9600GT 512mb Nvidia.Ssd: Samsung 840pro 256GB,160GB WD

  13. #13
    Εγγραφή
    25-04-2005
    Περιοχή
    ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ
    Μηνύματα
    335
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΟ ΧΩΡΙΟ
    Router
    thomson tg 585v7
    καλα αυτο μας μαρανε εδω εχουμε οικονομικη κριση αλλα η παρενοχληση τους μαρανε!!!καλα κρασα!!!!!!!!!!

  14. #14
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GatosPetalomenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή αν σε βρίσουν ή σε δείρουν π.χ. στο γήπεδο είναι ...ηλεκτρονική παρενόχληση;

    Δηλαδή αν βρίσεις κάποιον ΜΙΑ φορά ΔΕΝ είναι ηλεκτρονική παρενόχληση;

    Αυτό πως μπορείς να το καταφέρεις ηλεκτρονικά; Βάζεις π.χ. έναν "ιο" και του ανατινάσσεται το μόνιτορ στα μούτρα;

    Δηλαδή αν αντί για άτομο το κάνει ένα bot από κάποια εταιρεία ή κάποιο πρόγραμμα, δεν είναι ηλεκτρονική παρενόχληση;
    Σωστός

    kostas_pav αν υπήρχε αυτό επί εποχής #myphone θα μας είχες καταγγήλει εμένα και τον johner να φανταστώ.ΜΠΑΧΑΧΑ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος globalnoise : 02-03-09 στις 02:13.
    OK boomer

  15. #15
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evoloution Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε φτάνει που όσοι ζουν σε έναν ψηφιακό κόσμο, χάνουν την επαφή με τον πραγματικό, αλλά πρέπει να τον αποστειρώσουν κιόλας.

    Ένα από τα βασικά στοιχεία της κοινωνικότητας της ανθρώπινης κοινωνίας ή αγέλης (όπως προτιμάτε) είναι να μάθεις να διαχειρίζεσαι τις επιθέσεις να ελέγχεις τα συναισθήματα σου, να τις ανταποδίδεις ή να τις αγνοείς. Είμαι σίγουρος ότι σας έχουν πειράξει ή έχετε πειράξει (οι πιο νταήδες) κάποια στιγμή στη ζωή σας και σίγουρα βγήκατε πιο δυνατοί όταν καταφέρατε και το διαχειριστήκατε. Είναι ένας τρόπος να εδραιώνεται η ιεραρχία και σε βοηθάει να χτίζεις μία φαρέτρα αντιδράσεων, να κοινωνικοποιήστε.

    Εξάλλου το Ιντερνετ έχει τους δικούς του νόμους. Στα φόρα (προστατευόμενο, "αστυνομευόμενο" περιβάλλον) αυτοί που παρεκτρέπονται τρώνε warnings ή ban από τους moderators και τους admins. Στoυς instant messengers μπορείς να κάνεις block. Στα irc μπορείς να πάρεις την ip του άλλου και να του κάνεις τον υπολογιστή θήκη για καφέ.

    Περιμένω το επόμενο μήνυμα: "Παρακαλώ μη πίνετε και δουλεύετε στον υπολογιστή ή μη χρησιμοποιείτε bandwidth γιατί τα παγκόσμια αποθέματα μειώνονται..."
    Αρα αυτό που λες ειναι οτι αν καποιος παρενοχλείται στο internet πρεπει να επαφειεται στον moderator του forum ή στο αν το προγραμμα που χρησιμοποιεί έχει καλά blocking capabilities.

    Και στη ζωή ξέρεις υπάρχουν moderators διάφορων ειδών αν το σκεφτείς.. αλλά από την άλλη πάντα υπάρχουν και διάφοροι στους οποίους μπορείς να πας σε τέτοιες περιπτώσεις.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το Pirate Bay είναι η γαλέρα υπό πολιορκία από την Ευρωπαϊκή Ένωση;
    Από brantoc στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-09, 17:38
  2. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-08, 00:18
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-08, 22:35
  4. E-mail προς την Ευρωπαϊκή Ένωση.
    Από NeK στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-02, 00:17
  5. Νέο E-Mail προς την ευρωπαϊκή ένωση.
    Από NeK στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-02, 19:23

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας