Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 118
  1. #1
    Το avatar του μέλους pcman
    pcman Guest
    Talking
    Τ' άκουσα μόλις στις ειδήσεις του Mega. Ο Bill Gates, λέει, ανακηρύχθηκε ο πλουσιότερος άνθρωπος στον κόσμο, κάτι που είναι γνωστό, αλλά και ο μεγαλύτερος φιλάνθρωπος ή ευεργέτης για τη χρονιά 2005. Και ρωτώ ρε παιδια: Που είναι η φιλανθρωπία του Bill Gates; Στο να τα παίρνει χοντρά από εκατομμύρια χρήστες του λειτουργικού του; Στο να μολύνονται καθημερινά χιλιάδες υπολογιστές που τρέχουν Windows με κάθε λογής malware; Να πώς κυριαρχεί η παραπληροφόρηση στα κανάλια.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Tο δοχείο του καφέ, που βρίσκεταi στο Montreal!
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    77
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Zyxel 660H DSL Router
    Και ερωτώ: τί σχέση εχει αυτό με το linux?
    Οπως είπες είναι ο πλουσιότερος άνθρωπος στον κόσμο, άρα και πιο έυκολα μεγάλος χρηματοδότης φιλανθρωπικών σκοπών.
    "If you believe in forever, then life is just a one-night stand,
    If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band"
    ...


    Storm, by Tim Minchin

  3. #3
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Σύμφωνα με τα ειδησεογραφικά πρακτορεία , ο Βασιλάκης έχει δωρίσει (ΕΠΙΣΗΜΑ) 28 δις δολλάρια σε φιλανθρωπικά ιδρύματα . Ο συνεργάτης του , πολύ περισσότερα ...Κάτι είναι και αυτό πιστεύω , ακόμα και αν είναι για φορολογικούς λόγους .

  4. #4
    Το avatar του μέλους pcman
    pcman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cafeeine
    Και ερωτώ: τί σχέση εχει αυτό με το linux?
    Οπως είπες είναι ο πλουσιότερος άνθρωπος στον κόσμο, άρα και πιο έυκολα μεγάλος χρηματοδότης φιλανθρωπικών σκοπών.
    Σχέση δεν έχει με το linux αλλά θέλω να ακούσω τις απόψεις μερικών linuxάδων.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-08-2002
    Περιοχή
    Jamaica...θά'θελα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.117
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Εκτός αυτών τα 28 bn Που έχωσε ειίναι πάρα πολλά λεφτά και μπράβο του, και επίσης μπράβο του γιατί απο έναν πιτσιρικά εντελώς nerd και χωρίς φράγκο πρίν απο χρόνια σήμερα είναι ο πλουσιότερος και ο μεγαλύτερος (χρηματοδότης) φιλάνθρωπος στον κόσμο.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-07-2005
    Περιοχή
    City Of Greyhawk(κοντά στο ποτάμι,σε ξύλινη καλύβα)
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    674
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡ-ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    Speedtouch v585
    Μπορει τα Windows να μην ειναι το πιο αξιοπιστο λειτουργίκο και η Microsoft να μην είναι και η πιο εντάξει εταιρία αλλα ο Gates είναι διάσημος για το φιλανθρωπικό του έργο.Δεν ξέρω αν το κάνει για φορολογικούς σκοπούς η για δημόσια προβολή,όμως το κάνει!Και σε αυτόν τον τομέα είναι παράδειγμα προς μίμιση!Κανένας linuxας δεν έχει λόγο να το αμφισβητίσει αυτό.Είπαμε,άλλο λειτουργικό χρησιμοποιούμε απλά,δεν χαντακώνουμε ανθρώπους

  7. #7
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Έχω την εντύπωση, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, πως ο Bill Gates δίνει το 50% των κερδών του σε φιλανθρωπικούς σκοπούς.

    Νομίζω ότι του αξίζουν συγχαρητήρια για αυτή του την κίνηση. Να λέμε τα σωστά όταν τα βλέπουμε!

    Σαν λινουξάς όμως του λέω πως δεν θα σώσει την ψυχή του τόσο φθηνά
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-10-2004
    Μηνύματα
    736
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pcman
    ...Και ρωτώ ρε παιδια: Που είναι η φιλανθρωπία του Bill Gates; Στο να τα παίρνει χοντρά από εκατομμύρια χρήστες του λειτουργικού του; Στο να μολύνονται καθημερινά χιλιάδες υπολογιστές που τρέχουν Windows με κάθε λογής malware; Να πώς κυριαρχεί η παραπληροφόρηση στα κανάλια...
    Στη ζωη υπαρχει παντα ενα trade-off. Απο τη μια ισως ισχυουν αυτα που λες, απο την αλλη τα Windows και η MS γενικα κοινουν μια ολοκληρη αγορα στην οποια βρισκουν εργασια εκατομμυρια ανθρωποι παγκοσμιως.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ogenikos
    ...γιατί απο έναν πιτσιρικά εντελώς nerd και χωρίς φράγκο πρίν απο χρόνια...
    Μια διευκρινιση για λογους πληροτητας...ο Bill Gates δεν ηταν ποτε χωρις φραγκα, οι γονεις του ειχαν ενα κερδοφορο δικηγορικο γραφειο στην Washington.

    Πριν χρονια ειχε δηλωσει οτι θα δωσει ενα μικρο ποσοστο απο την περιουσια του στις κορες του αλλα σε καμια περιπτωση ολοκληρη ωστε να της ωθησει οσο μπορει στο να κανουν κατι στη ζωη τους χωρις να καθονται και "να τρωνε απο τα ετοιμα". Τα υπολοιπα τα εδινε και τα δινει σε φιλανθρωπιες. Ο,τι και να λεμε, εγω του λεω μπραβο σε αυτο το θεμα.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-12-2005
    Περιοχή
    wifi-land
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    FORTHnet
    Router
    USR 9108
    SNR / Attn
    30.3(dB) / 7.0(dB)
    Όντως του αξίζουν συγχαρητήρια για τον συγκεκριμένο τομέα.
    Όμως εμένα μου γεννάται μία άλλη απορία:
    Πόσο φιλάνθρωπος μπορεί να είσαι πραγματικά, όταν διοικείς μια εταιρία η οποία ουσιαστικά έχει την πολιτική να "κλείνει σπίτια" μικρότερων εταιριών software με τις γνωστές μονοπωλιακές πρακτικές που ακολουθεί, όταν προσπαθείς να πουλήσεις software εντελώς κομμένο έναντι μικρότερης αμοιβής σε χώρες του 3ου κόσμου που προσπαθούν να αναπτυχθούν και όταν υπονομεύεις το παγκόσμιο κίνημα open source που υπάρχει αυτή τη στιγμή με όποιον διαθέσιμο τρόπο έχεις?
    Μήπως τελικά δεν είσαι και τόσο φιλάνθρωπος αλλά προσπαθείς να ρίξεις στάχτη στα μάτια των αγοραστών, της εφορίας κλπ?
    Για μένα η φιλανθρωπία δεν είναι δωρεά χρημάτων, είναι στάση ζωής και πολιτική αντιμετώπιση, και ειδικά για τα μεγέθη της microsoft το να δωρίζει χρήματα (τα οποία ευελπιστεί σε πολλές περιπτώσεις να τα πάρει πίσω) δε μου δίνει τον ορισμό της φιλανθρωπίας.

    Φυσικά άποψή μου, που μπορεί και λόγω λειτουργικού να είμαι λίγο προκατειλλημένος
    Tonto el que no entienda.

  10. #10
    Το avatar του μέλους pcman
    pcman Guest
    Γιατί όλοι λέτε πόσα πρόσφερε ο Bill Gates και κανείς δεν λέει πόσα έχει αρπάξει χοντρά ώστε να γίνει ο πλουσιότερος άνθρωπος στον κόσμο;

  11. #11
    Εγγραφή
    24-08-2002
    Περιοχή
    Jamaica...θά'θελα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.117
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikaros
    ... Μια διευκρινιση για λογους πληροτητας...ο Bill Gates δεν ηταν ποτε χωρις φραγκα, οι γονεις του ειχαν ενα κερδοφορο δικηγορικο γραφειο στην Washington.
    ....
    Δεν αμφιβάλλω αλλά όταν ξεκίνησε, αφού πρώτα παράτησε το κολέγιο, πήρε δάνειο απο τράπεζα.20 ή 40.000 δολλάρια αν δεν κάνω λάθος.

  12. #12
    Το avatar του μέλους savdown
    savdown Guest
    Κατά καιρούς έχω διαβάσει για τις φιλανθρωπίες του BillGates και μου είχε κάνει εντύπωση πως οι περισσότερες ήταν στην Αμερική ή σε ιδρύματα για την καταπολέμηση του AIDS καρκίνου κλπ Αμερικάνικα, με αυτό που έγραψε ο NikosEagle μου λύθηκε η απορία.
    Ακόμα να προσθέσω ότι το ένα χέρι(Μ$) νίβει το άλλο(USA.gov) και τα δυο το "μονοπώλιο" στα όρια της παρανομίας.
    Μπορεί να φταίνε και οι τύψεις για τα Win....

  13. #13
    Εγγραφή
    26-07-2005
    Περιοχή
    City Of Greyhawk(κοντά στο ποτάμι,σε ξύλινη καλύβα)
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    674
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡ-ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    Speedtouch v585
    Ξαναλέω : Μπορεί να έχει κάνει ότι εχει κάνει και να έχει ίσως σε αρκεταά σημεία λερωμένη την φωλιά του αλλά όλοι οφείλουν να παράδεχτουν το φιλανθρωπικό του έργο.το ποσά αυτά ειναι τεράστια και έχουν βοηθήσει πολύ κόσμο.Η φιλανρωπιά δεν αποτελεί μέρος της σταδιοδρομίας του..ειναι κατι το τελείως διαφορετικό.

  14. #14
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Προσωπικά θεωρώ πως αν δεν ήταν ο Bill , ακόμα θα έπρεπε να πληρώνουμε μια περιουσία για να αγοράζουμε IBM ή MAC υπολογιστές ! Το γιατί είναι μια μεγάλη ιστορία ,λίγο πολύ γνωστή .

    Αυτό όμως δεν είναι το θέμα μας ... ας ακολουθούσαν και άλλοι το παράδειγμά του .

    Γεγονός επίσης είναι πως για να ξεκινήσει , πούλησε όλη την κινητή και ακίνητη περιουσία του .

    Υ.Γ. : Το θέμα μεταφέρθηκε εδώ . Πιστεύω πως οι Linuxάδες , θα το ξετρυπώσουν και εδώ !

  15. #15
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Βασικά ο Gates ήταν ελπιδοφόρος νέος. Οπότε ήταν λογικό να πάρει δάνεια και να κάνει ριψοκίνδυνες κινήσεις.

    Το πρώτο πρόγραμμά του το πούλησε αν θυμάμαι καλά, σε ηλικία 16 χρονών στην IBM προς 4.000 δολλάρια!
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας