Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Το πρόβλημα της σύνδεσης μου ( conn-x "24" mbit, Περιστέρι Δ.Αθήνα) ξεκίνησε κάπου το Νοέμβριο...

    Μέχρι τότε η γραμμή ήταν σχετικά καλή (16-17 mbit, τουλ. 1-2 ώρες online χωρίς αποσύνδεση)

    Το Νοέμβριο παρατήρησα συχνότατες αποσυνδέσεις (κάθε 10 -20 λεπτά)...
    το πρόβλημα έγινε εντονότερο Δεκέμβρη

    Άλλαξα router (έχω Linksys wag200g), μώνωσα καλώδια, άλλαξα splitterakia, καλώδια κτλ...τπτ

    Δηλώνω οτε...2-3 φορές αφού μετά από μερικές μέρες οι "φωστήρες" τεχνικοί τα έβρισκαν οκ και τελικά...με παίρνει ένας από οτε τηλ. και με ρωτά αν θέλω να ρίξω τη γραμμή στα 8...λέω όχι αλλά αυτοί την πάνε μετά απο μερικές μέρες στα 8

    Το πρόβλημα βελτιώθηκε αλλά δεν αποκαταστάθηκε σε ικανοποιητικό βαθμό (πάλι dcs κάθε 30 λεπτά max)

    Παίρνω τηλ., διαμαρτύρομαι και ξανανεβάζουν ταχύτητα...με τη σύνδεση να συνεχίζει τα dcs συνεχώς!!!

    Δηλ. τόσους μήνες η όλη δουλειά που εκάναν οι "τεχνικοί" είναι κάποιο reset στην κάρτα μου και ανεβοκατέβασμα της ταχύτητας!!!

    Εγώ από την πρώτη μέρα τους έλεγα πως πρέπει να ελέγθεί καλωδίωση, από dslam μέχρι την πολυκατοικία γιατί είναι και πρόβλημα στην τηλεφωνία!!!
    Διαπίστωσα ότι όντως δεν είχε γίνει κάτι τέτοιο τηλεφωνώντας στο helpdesk και τσεκάρωντας το ιστορικό της βλάβης

    Τώρα...η σύνδεση χάνεται κάθε 5-6 λεπτά με το snr στην καλύτερη καλύτερη να είναι
    6-


    Στο δια ταύτα

    1) Κάποιοι ("Τεχνικοί", μανατζαρέοι κτλ) πρέπει να πάψουν να σκέφτονται σαν να πουλαν ντομάτες κ πατάτες και να σκεφτούν αυτό που λέγεται "ποιότητα υπηρεσιών"
    2) Τα παιδιά στο τηλ. κέντρο ΔΕΝ είναι οι τεχνικοί...είναι πρακτικά τηλεφωνητές που είναι στο πόστο αυτό ΠΡΑΚΤΙΚΑ για να τ'ακουν για τις...παραλείψεις άλλων (βλέπε 1)

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Εσύ σαν βλάβη δήλωσες πρόβλημα τηλεφωνίας;

    υποθέτω έχεις θόρυβο

    Αν εμείς δεν δηλώνουμε σωστά το πρόβλημα λογικό είναι να ψάχνουνε αλλού και αλλού

  3. #3
    Eπιπρόσθετα...

    Ξέχασα να πώ πριν ότι τα χριστούγεννα λοιπόν μου έρχεται ένας καλοφουσκωμένος λογαριασμός με την αναλυτική του σε απλά ελληνικά να έχει (αναδρομικά για internet, αναδρομικά των αναδρομικών για interneτ κτλ)

    ...
    Τα συμπεράσματα δικά σας

    ........Auto merged post: boberos πρόσθεσε 4 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Δήλωσα πρόβλημα συχνών αποσυνδέσεων

    Το τυπικό...

    Επιπλεόν, και σε ευχαριστώ για την απάντηση, τυγχάνει

    1) Να είμαι διπλωματούχος μηχ. Η/Υ
    2) Να έχω δουλέψει σε ανάλογη εταιρεία (στο τηλέφωνικό )

    Συνεπώς να έχω ήδη κάνει σχετικό troobleshooting + να άλλαξω από την εγκατάσταση
    (router κτλ) ότι πιθανων να έφταιγε απο εμένα

    Επιπλέον...είπα για το πρόβλημα τηλεφωνίας αλλά αυτό δεν ήταν εντονο (δηλ. αν πχ υπη΄ρχε θόρυβος στην καλωδίωση μπρί να μην επιρρέαζε τόσο πολύ την τηλ. αλλά σίγουρα πολύ απλά θα προκαλούσε εντονότερο πρόβλημα στο net)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος boberos : 14-03-09 στις 16:54. Αιτία: auto merged post

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από boberos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eπιπρόσθετα...

    Ξέχασα να πώ πριν ότι τα χριστούγεννα λοιπόν μου έρχεται ένας καλοφουσκωμένος λογαριασμός με την αναλυτική του σε απλά ελληνικά να έχει (αναδρομικά για internet, αναδρομικά των αναδρομικών για interneτ κτλ)

    ...
    Τα συμπεράσματα δικά σας

    Φυσιολογικό, αν θέλεις τον ανεβάζεις για να σου κάνουμε και την ανάλυσή

  5. #5
    Θα στείλω λογαριασμό ΑΛΛΑ

    αυτήν την όλη διαδικασία αντιμετώπισης της βλάβης τη βρίσκεις φυσιολογική;

    Μήνες τώρα φωνάζω να γίνει έλεγχος καλωδίωσης και τα καλόπαιδα οι "τεχνικοί" το μόνο που έχουν κάνει (όταν βαριούνται youtube ktl) είναι να πειράζουν μερικά setings από 1-2 προγραμματάκια στον Η/Υ

    εεε...ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!!

  6. #6
    Εγγραφή
    26-06-2008
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.338
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    Router
    Speedtouch
    Στην Ελλάδα τουλάχιστον, στους περισσότερους τεχνικούς κατά τη γνώμη μου τους δίνουν 2-3 απλά σεμινάρια και τους παίρνουν στην δουλειά. Δλδ πάει ο πατέρας μου που δεν ξέρει τπτ απολύτως από Η/Υ, μαθαίνει κάποια βασικά πράγματα για δίκτυα κτλπ και γίνεται τεχνικός των ISP's!.

    Υπάρχουν και τεχνικοί που έχουν σπουδάσει πάνω σε δίκτυα κτλπ, αλλά αυτοί είναι μετρημένοι πιστεύω.

    Όσον αφορά το πρόβλημα που έχεις δεν τα πάω τόσο καλά με δίκτυα dsl, αλλά το πρόβλημα μπορεί να οφείλεται:

    1. όπως σου είπε ο sdikr σε θόρυβο γραμμής

    2. σε απόσταση από το dslam που έχεις.

    3. σε τυχόν βλάβη είτε στο dslam/ καφαό είτε στα καλώδια

    4. και σε πολλούς άλλους παράγοντες. (όπως firmware modem-router κτλπ)

    Έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα όχι κάθε 30 λεπτά όμως. Π.χ. σήμερα μέσα σε 2 ώρες το πρωί έγιναν 2 αποσυνδέσεις. Αλλά από τις 8 το πρωί μέχρι τώρα (χτύπα ξύλο ) δεν έχει γίνει καμία αποσύνδεση.

    Έχω κάνει άπειρες τηλ. ομιλίες με τους τεχνικούς και όχι μόνο δεν ήρθαν να δουν αν υπάρχει βλάβη από μέρους μου, αλλά δεν έκαναν εντελώς τπτ.

    Θα μπορούσες να κάνεις μια καταγγελία για αυτό που γίνεται με τους τεχνικούς.

    Όσον αφορά το υπόλοιπο πες να ρίξουν την ταχύτητα στα 4mbps και ίσως διορθωτεί..

  7. #7
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Αν είσαι σίγουρος για τη δική σου μεριά της γραμμής μέχρι τον κατανεμητή (που υποθέτω πως είσαι) ζήτα επίμονα να σου αλλάξουν ζεύγος από το ΚΑΦΑΟ. Δε δικαιολογείται το πρόβλημά σου, εκτός αν είσαι 5-6 χιλιόμετρα από το κέντρο του ΟΤΕ.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-03-2008
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    268
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.010/874
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Thomson 585 v8
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 11,0(dB)
    Θα σου προτεινα να κανεις μια καταγγελία ΕΕΤΤ μηπως γινει κατι αλλα ειναι λιγο αργοί.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Νομίζω πως αν είσαι τεχνικός και καταλαβαίνεις τι σου λένε και τι τεστ μπορείς να κάνεις εσύ, και ποιά είναι ευθύνη του ΟΤΕ για το ζήτημά σου, πήγαινε στον ΟΤΕ του κέντρου που ανήκεις και να επιμείνεις να μιλήσεις με τεχνικούς ή να πας εσύ από το γραφείο τους κατευθείαν.

    Εννοείται δεν πας φωνάζοντας από την αρχή, είσαι cool και ρωτάς να μάθεις γιατί έχεις πρόβλημα εσύ και όχι η μεριά του ΟΤΕ, τους λες και το δικό σου troubleshooting.

    Νομίζω πολύ πιό γρήγορα θα συννενοηθείς έτσι, και πιό αποτελεσματικα θα λυθεί το πρόβλημα.

  10. #10
    Γεια κ πάλι...
    επειδή κάποιοι χλεβασανε το τροπο που ανεφερα το πρόβλημα να επανελθω με περισσότερα και...τα συμπεράσματα και πάλι δικά σας

    Πριν λίγεσ μέρες ΞΑΝΑΔΗΛΩΣΑ το πρόβλημα, συχνές αποσυνδέσεις , το SNR πολύ χαμηλό όταν γίνεται αυτό δηλ. θόρυβος στη γραμμή

    Ανέφερα ακόμα πάλι ότι
    1) Έχω μονώσει καλώδια
    2) Αλλάξει router, σπλιττερ κτλ
    3) Το ιστορικό ( Δήλωση 4-5 φορές, αυτοί λένε όλα εντάξει, μετά μου ρίχνουν νετ στα 8 ενώ τους είπα όχι κτλ, μετά απλώς ξανανεβάζουν speed, πάλι dcs κτλ κτλ κτλ)

    Τι έγινε?
    (ΚΑΙ ΓΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΣ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ Ο ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ!!!!!)

    Μου λέει ο "τεχνικος" μπορεί να σου ριξουμε τη σύνδεση στα 8 , του λέω όχι κτλ
    καλά λεει θα ΣΤΕΙΛΩ ΤΕΧΝΙΚΟ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΕΙ ΤΗΛ. ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΤΛ

    ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΛΩΣ ΕΡΙΞΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΤΑ 8 , ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ...κ το πρόβλημα στη
    ΓΡΑΜΜΗ (ΧΑΙΡΩ ΠΟΛΥ...ΘΟΡΥΒΟΣ) ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ!!!!!

    ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ, ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!!!!?!?!?! ΟΠΟΤΕ...πριν πεις τα προηγούμενα ΒΑΘΥΣΤΟΧΑΣΤΑ , δες και λίγο γύρω σου, αν μην τι άλλο... ίσως και ΕΚΤΟΣ του youtube...

    Τέλος πάντων...ας τους χαίρονται, εγώ πάω ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε άλλο πάροχο

    ΤΕΛΟΣ

    ........Auto merged post: boberos πρόσθεσε 9 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Αααα...Φωστήρα, σύχνες αποσυνδέσεις είναι...
    Ελέγχεις εξοπλισμό (ΤΑ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΛΑ , ΜΕΧΡΙ Κ ΤΟ ROUTER, ώρα έχω linksys), ελέγχεις σε άλλη μπρίζα, κάνει κανένα reset το router...ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ?

    Εεεε? Αντε στην ευχή του θεού λοιπόν...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος boberos : 04-06-09 στις 19:41. Αιτία: auto merged post

  11. #11
    Εγγραφή
    13-08-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.102
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από boberos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Ανέφερα ακόμα πάλι ότι
    1) Έχω μονώσει καλώδια
    ...
    e? Πώς τα μόνωσες δηλαδή?

  12. #12
    και ακόμα επιπ΄λέον για το φιλαράκο που του αρέσουν τα ρητά, τα οπλοπολυβόλα κτλ
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΑΓΕΙ ΤΗΝ ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΣΑΜΠΑ ΜΑΓΚΙΑ ΣΕ ΕΞΥΠΝΑΔΑ...

    Σου έρχετε ο άλλος σου χώνει το κουλό στη τσέπη, του λες "ρε τι κάνεις, με κλέβεις?" σου λέει "όχι, οχι δεν είδεσ τπτ..." ...

    Αυτό...
    κ πάλι το θέμα κλείνει με την ΠΛΗΡΗ ΑΛΛΑΓΗ ΠΑΡΟΧΟΥ, ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΤΡΕΧΟΥΝ ΜΕΣΩ ΚΑΛΩΔΙΩΣΗΣ ΟΤΕ ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ ΤΗΝ ΟΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΑΛΛΟΣ...

  13. #13
    Εγγραφή
    13-08-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    17002/952
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    SNR / Attn
    8,3(dB) / 15(dB)
    Να υπενθυμίσω πως δεν εργαζόμαστε εμείς στα helpdesks. Ο απλός καταναλωτής είναι ικανός να δηλώσει μόνο ότι μπορεί να αντιληφθεί. Ο υπάλληλος στόμα έχει για να ρωτήσει. Αν ο πελάτης δεν γνωρίζει ούτε καν πως να δει το SNR του ο υπάλληλος είναι υποχρεωμένος να τον βοηθήσει κι όχι σαν το καλό μανάβη να ρίξει 3 ντομάτες που θα πιάσει με το χέρι του μέσα στην σακούλα και να τον διώξει.


    Νομίζεται ότι αυτοί που έχουν internet μόνο για youtube και για facebook δεν χρειάζονται μια σταθερή σύνδεση(προσωπικά την έχω για animes);


    Μην πας στην Hol, για τον ίδιο λόγο έφυγα μετά από 2.5 μήνες μη επίλυσης και για διάφορα άλλα.

  14. #14
    Άλλαξα μπρίζα και στις άκρες που είχε φθαρεί μέσα το καλώδιο (αυτό που έβγαινε απο το τοίχο,κάθε απόληξη) έβαλα μονωτική ταινία
    , δεν εννοούσα κάτι σπουδαίο αλλά, καθαρά προληπτικά

    Όπως είπα άλλαξα router, με νέο και χωρίς splitter
    έκανα reset το router
    κεντρική μπρίζα
    Κατά τις αποσυνδέσεις συνήθως σβήνει και το λαμπάκι της ip στο router (οπότε δεν έχει να κάνει με την Η/Υ κτλ)

    Τι άλλο δηλ. θα πρεπε να κάνω?

    Τέλος πάντων...ΟΤΕ ΤΕΛΟΣ και ΤΕΛΟΣ...

  15. #15
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από boberos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα στείλω λογαριασμό ΑΛΛΑ

    αυτήν την όλη διαδικασία αντιμετώπισης της βλάβης τη βρίσκεις φυσιολογική;

    Μήνες τώρα φωνάζω να γίνει έλεγχος καλωδίωσης και τα καλόπαιδα οι "τεχνικοί" το μόνο που έχουν κάνει (όταν βαριούνται youtube ktl) είναι να πειράζουν μερικά setings από 1-2 προγραμματάκια στον Η/Υ

    εεε...ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!!
    Δώσε στοιχεία γραμμής και σε παρακαλώ μην απαντάς στα προκλητικά μηνύματα που σου γράφουν. Δεν τελειώνουμε ποτέ με αυτά.

    Έχεις κανένα speedtouch για να δώσεις φάσμα συχνοτήτων;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συχνές αποσυνδέσεις
    Από drivingteacher στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 21:03
  2. Συχνές αποσυνδέσεις
    Από zigab στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-08, 12:24
  3. [Pirelli] Συχνές αποσυνδέσεις.
    Από mixalis21 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-07, 17:14
  4. Συχνες αποσυνδεσεις
    Από antonis4 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-06, 15:56
  5. [Level One] Συχνές αποσυνδέσεις
    Από Nikos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-06, 14:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας