Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Oropos
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    philips CGA5722N/TE
    Exclamation
    Στα καλά καθούμενα χθές εκει που το δούλευα κανονικά το μηχάνημα σβήνει η οθόνη ,ακούγεται χαρακτηριστικός ήχος απο το σκληρό , και μένουν τα ανεμιστηρακία να δουλεύουν κανονικά και μετα απο λίγο βλέπω τα λαμπακία στα dvd-rom να ανάβουν,ενώ ακούγεται πάλι σα να παίρνει μπροστά ο σκληρός.Αυτό συνέβαινε συήθως μερικές φόρες γινόταν διακοπή ρεύματος και τον είχα συνδεδεμένο με το ups...Βέβαια μου το έκανε πολλές φορές και σήμερα και μάλιστα όταν τον είχα αποσυνδεσει απο το ups.Με τα πολλά τον έχω ανοίξει τον έχω καθαρίσει μήπως δε δούλευαν σωστά κάποια κομμάτια λόγο σκόνης(που ηταν πραγματικα full) ενώ απο θερμοκρασίες είναι οκ.(28c motherboard,45c cpu,46c ο σκληρός).Μέχρι και τα καλώδια ξεμπέρδεψα μήπως εφταίγε κ αυτό...αλλά μου έσβηνε και πάλι..μερικές φορές με το που το άνοιγα,άλλες λίγο πιο μετά..πάντως ότι και να εκάνα στο τέλος έσβηνε...(είτε έπαιζα, είτε σέρφαρα στο ιντερνετ είτε έψανχα για ιό με το nod..δηλαδή έσβηνε ανεξαρτήτως της εργασίας που εκτελούσε!)προς το παρών το τελευταίο που έκανα και λειτουργεί εδώ και κανα μισάωρο οκ, ήταν να βάλω σε άλλη πρίζα το καλώδιο τροφοδοσίας και να αποσυνδέσω όλα τα περιττά για τη λειτουργία του υπολογιστή καλώδια.
    Αλλά και πάλι δε μπορώ να καταλαβω τι φταίει...τροφοδοτικο..?σκληρός(εχει 9% ελεύθερο χώρο..αλλα δε νομίζω οτι μπορει να προκαλέσει κάτι τέτοιο η έλλειψη χώρου)..?motherboard????

  2. #2
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Περιοχή
    Δ.Χαιδαρίου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Κάτα πάσα πιθανότητα τροφοδοτικό. Αν έχεις κάποιο άλλο σύνδεσε το πάνω και δες αν σβήνει.Αν σου σβήνει ακόμα, πιστεύω πως είναι motherboard.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Oropos
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    philips CGA5722N/TE
    γαμωτο...πριν ενα χρόνο το άλλαξα αυτό που έχω....!πάντως παραξενεύομαι που τον έχω ανοιχτό 40 λεπτα και δεν εχει κλείσει...!με φοβίζει κ αυτο με τα καλώδια..γιατί τα ηχεία κάνουν κάτι παρεμβολές όταν τα νοίγω και παλαιότερα είχα παρατηρήσει να μη λειτουργεί ποντίκi επειδή το καλώδιο του ακουμπούσε με το καλώδιο ενός φωτιστικού!!!!:S
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος john1_4 : 21-03-09 στις 20:22.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Περιοχή
    Δ.Χαιδαρίου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Πόσα watt είναι ?

  5. #5
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Oropos
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    philips CGA5722N/TE
    400W...!

  6. #6
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Θα συμφωνησω για το τροφοδοτικο, εναλλακτικα μπορεις αν δεν εχεις αλλο τροφοδοτικο να δοκιμασεις βγαζωντας ενα ενα τα περιττα υποσυστηματα (συσκευες usb, επιπλεον καρτες pci, επιπλεον δισκους κτλ) και να αφησεις μονο τα αναγκαια μπας και εντοπισεις το προβλημα.
    Quality is not an act, it is a habit.

  7. #7
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Περιοχή
    Δ.Χαιδαρίου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Πήγαινε εδώ.... http://www.journeysystems.com/psu.php ... και τσέκαρε αν είναι αρκετο τα Watt για το σύστημα σου.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Oropos
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    philips CGA5722N/TE
    Με το ζόρι χρειάζεται 300watt και να τα έχω όλα συνδεδεμένα...!
    Το τροφοδοτικό απο τί μπορεί να τα παίξει?γιατί λογικά κάτι θα του έχω κάνει για να με εκδικείται ετσι αν τελικα είναι αυτο γιατί ποτέ δεν ξέρεις..!

  9. #9
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Περιοχή
    Δ.Χαιδαρίου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Aν είναι "κινέζικης" ποιότητας μπορεί απο πτώσεις ρευματος να την πάθει.Καλό ειναι να το τεστάρεις το σύστημα σου με ένα άλλο , γιατί υπάρχει και η περίπτωση της motherboard.

  10. #10
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Oropos
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    philips CGA5722N/TE
    Υποτιθεται για τις πτωσεις το πηρα το ups...αλλα μαλλον δεν κανει κ πολλα....!

    ........Auto merged post: john1_4 πρόσθεσε 2 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    εχω ενα άλλο τροφοδοτικο απο άλλο pc...αλλα εχω κουραστει σημερα...ολο συνδεω και αποσυνδεω...δεν έχω "ξαναπαιξει" και με τροφοδοτικο κιολας...οποτε..το βλέπω να φευγει σε μαστορα...εχουμε κ διαβασμα φετος..μη τρωω τη μερα μου στο "κουτι"...!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος john1_4 : 21-03-09 στις 20:53. Αιτία: auto merged post

  11. #11
    Εγγραφή
    19-03-2009
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    αν δεν ειναι τοτροφοδοτικο η το ρευμα..παιζει να ναι ιος το χα παθει και γω με μια φαση στο μσν με το που εμπενα και πηγενα να μιλησω εσβηνε(νεκρα)Τοθ κανα φορματ και ειναι μια χαρα χορις να αλλαξω τιποτα απο μεσα..!

  12. #12
    Εγγραφή
    08-03-2005
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6141 down / 1022 up
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    netfaster
    SNR / Attn
    13(dB) / 24(dB)
    Λοιπον οπως σου ειπανε και τα παιδια πιο πανω παιζει κατα ενα μεγαλο μερος να φταιει το τροφοδοτικο! Αν μπορεις να δανειστεις κανενα αλλο απο καποιον γνωστο σου, πριν πας για αγορα καινουριου!

    Τετοια συμπτωματα επισεις παρουσιαζονται και απο αυξηση θερμοκρασιας στα διαφορα κοματια του υπολογιστη μας,οπως επεξεργαστης,καρτα γραφικων,μνημες, chipset μητρικης,αλλα απο οτι μας ειπες δεν υπαρχει τετοιο θεμα!

    Αλλος ενας λογος που μπορει να παρουσιαζει το pc τετοια συμπεριφορα ειναι η αστοχια υλικου (να μην δουλευει σωστα λογω κακης κατασκευης) καπιου εξαρτηματος σε οποιοδηποτε κοματι του υπολογιστη σου.

    Αν εχεις υπομονη αποσυνδεσε τα ολα και μεινε μονο με την καρτα γραφικων (αν εχεις On board) και το 1 σετ μνημης αλλαζοντας το καναλι.
    Επισεις αστο ανοιχτο, χωρις να κανεις καποια δραστηριοτητα στο pc σου για να διαπιστωσεις αν στο κανει σε κατασταση οπου ο υπολογιστης σου μενει σε αδρανεια, η στο κανει και οταν κανεις καποια εργασια

    Τελος Παιζει η πιθανοτητα να εχει χτυπησει καποιο dll-αρχειο συστηματος των windows οποτε system restore η.... φορματ... η ακομα ακομα να ειναι και καποιος ιος η spyware και εδω θα σου προτεινω να κανεις ενα scan-αρισμα με διαφορετικο antivirus και ενα antispyware μηπως και βρει κατι που δεν βλεπει αυτο που ηδη εχεις (αν ειναι και σπασμενο...παιζει να φταιει και αυτο) Οπως βλεπεις υπαρχουνε πολλα διαφορετικα σεναρια για το τι μπορει να φταιει στο αποτομο σβησιμο ενος pc...Μην ανχωνεσαι ομως....ξεκινησε απο αυτο που σου ειπανε τα παιδια πιο πανω και αν δεν αλλαξει κατι, οπλισου με υπομονη και κανε τα παραπανω βηματα!

  13. #13
    Εγγραφή
    25-01-2009
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΥΚΑ
    τι εγινε τελικα john1_4 βηκες τι φταιει?

  14. #14
    Εγγραφή
    27-03-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μπορει επισης να εχει μαζεψει σκονη κανενας ανεμιστηρας και να ανεβαζει θερμοκρασία το τροφοδοτική, η CPU κτλ.

  15. #15
    Εγγραφή
    27-03-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Βρέθηκε τελικα;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. SOS Πρόβλημα με σβήσιμο του υπολογιστή
    Από dagas στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-08, 13:01
  2. Αποτομο σβησιμο του υπολογιστη
    Από Link στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-08, 23:22
  3. Επιβεβαίωση του "Είμαστε για τα μπάζα" (έκφραση του "αγγαρεύοντος" υπουργού Δημ. Τάξης)
    Από georgex στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-07, 15:40

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας