Σελ. 16 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 61114151617182126 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 226-240 από 418
  1. #226
    Το avatar του μέλους Linus
    Linus Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frenty Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου είναι πολύ κόπος να το ανεβάσεις και στο:
    http://www.easy-share.com
    Κατέβασε το τόρρεντ.. αυτή τη στιγμή το κατεβάζω κι εγώ, 1.1mb/s

    Θα βοηθήσω στο seed όσο μπορώ κι εγώ μόλις τελειώσει

  2. #227
    Εγγραφή
    22-05-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.194
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ξέρω αν ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ θα δώσει κίνητρο σε κάποιους να μπουν στο κόσμο του Linux χωρίς να τους τρομάζουν τα Αγγλικά όπως λογικά ελπίζει ο(-οι) δημιουργός(-οί) του ή/και αν θα διαρκέσει ως project σε βάθος χρόνου, όμως είναι απορίας άξιο η επίθεση που δέχεται ένα οποιοδήποτε project που για να δημιουργηθεί σίγουρα θυσιάστηκε χρόνος, με κόπο και μεράκι.

    Πραγματικά λυπάμαι όσους κατακρίνουν projects τόσο άσχημα, όταν υποτίθεται ότι και αυτοί υποστηρίζουν την κοινότητα ανοιχτού λογισμικού, μόνο και μόνο για να δείξουν την ξεροκεφαλιά τους, την γνώση τους και την δήθεν εξυπνάδα τους. Για μένα, αποτελούν ντροπή στην διάδοση του Linux και καλά θα κάνουν να σκέφτονται και λίγο περισσότερο ποιους και γιατί τους κατακρίνουν.

    ...
    Όπως και να έχει, εύγε για το χρόνο που αφιερώθηκε
    +1
    Συμφωνώ απόλυτα σε ΟΛΑ!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Καμμία σχέση. Εκτός τόπου και χρόνου.

    2. Ούτως ή άλλως, σε αυτοματιζόμενο, παρακαμπτικό, όχι GNU, non-standard, σκριπτο-παιδοτοπέ, βαλτο-λιμνάζον κβαντισμένο Ubuntu ή παράγωγο, δεν πρόκεται ποτέ να διαθέσω ούτε ns (nanosecond) από τον χρόνο μου.

    Όλα αυτά, κατ' εμέ, βλάπτουν το GNU-Linux.
    Διαφωνώ απόλυτα με την άποψη ότι βλάπτουν το GNU/Linux οι εκάστοτε custom διανομές καθώς προωθούν την ποικιλομορφία. Αν δεν υπήρχαν αυτές οι προσπάθειες, ακόμα με Slackware θα ήμαστε όλοι.

    Παρόλα αυτά για το σεντόνι χαρακτηρισμών, όπως πάντα σε αντίστοιχες περιπτώσεις πέθανα στο γέλιο! (σκριπτοπαιδοτοπέ )
    - How does a linux geek make love??
    - unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep;


    BasketForum

  3. #228
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    το μήνυμα για τον μονομάχο το έχει ανεβάσει ο «διανομάρχης» σε μια σειρά σελίδες, αλλά όχι στο ubuntu-gr
    Γιατί;
    Δεν σας έκανε εντύπωση;

  4. #229
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus_Asusrouter
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannis12a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί άν τυχόν σε κάποια αναβάθμιση, σου πεί να τρέξεις την τάδε ή την δείνα εντολή για να λυθεί το πρόβλημα, εσύ πως θα το κάνεις?
    Άλλη φιλοσοφία και άλλο λειτουργικό σύστημα είναι παιδιά, γιατί δεν θέλετε να το καταλάβετε? Θέλει λίγο διαβασματάκι στην αρχή, όχι πολύ , λίγο και θα δεις πως τίποτα δεν είναι δύσκολο.

    Όταν παίρνουμε καινούριο κινητό ή συσκευή, δεν αφιερώνουμε κάποια ώρα να διαβάσουμε τις οδηγίες?
    Για φαντάσου τώρα που μιλάμε για λειτουργικό σύστημα.
    Από τη στιγμή που αποφάσισα να ασχοληθώ με το Linux είναι προφανές ότι αποδέχομαι ότι θα πρέπει να αφιερώσω χρόνο να μάθω νέα πράγματα και έναν νέο τρόπο σκέψης. Άλλωστε για αυτό ξεκίνησα την προσπάθειά μου αυτή. Ναι, όντως πρέπει κάποιος να αφιερώσει χρόνο να μάθει την κονσόλα, προκειμένου να λύσει τα όποια προβλήματα προκύψουν από μια αναβάθμιση, να απορροφήσει τη φιλοσοφία του Linux, κτλ. Πώς τα ζυγίζεις όμως όλα αυτά σε σχέση με τη φιλικότητα προς τον χρήστη και την άμεση εφαρμογή του λειτουργικού για την πραγματοποίηση των καθημερινών δραστηριοτήτων (εργασιακών και ψυχαγωγικών) ;
    Επαναλαμβάνω ότι γνωρίζω γιατί δεν συμπεριλαμβάνονται οι codecs και οι γραμματοσειρές με δικαιώματα σε μια διανομή ελεύθερου λογισμικού. Ψυχολογικά όμως δεν παύει να είναι μια μικρή ψυχρολουσία όταν ανακαλύπτεις από τα πέντε πρώτα λεπτά ότι πρέπει να ασχοληθείς με την κονσόλα άμεσα (όχι ότι έγινε τίποτα, απλά αντέγραψα τις γραμμές από τους οδηγούς που βρήκα σε διάφορες ιστοσελίδες, κάτι που δεν είμαι σίγουρος ότι αποτελεί την ορθότερη διαδικασία μάθησης), όχι για κάτι σημαντικό όπως είναι μια αναβάθμιση ή ένα πρόβλημα, αλλά για γραμματοσειρές και αναπαραγωγή .mp3. Μια διανομή, με τροποποιήσεις σαν αυτές του μονομάχου (υπάρχουν άλλες παρόμοιες άραγε, θα μου επέτρεπε να δω το λειτουργικό σε πλήρη ανάπτυξη, με όλα τα καλούδια εγκατεστημένα, να δω τι μπορεί να κάνει το λειτουργικό, πόσο με καλύπτει, άρα και να πάρω την απόφαση να ασχοληθώ σοβαρά μαζί του.
    Σχετικά με την αναλογία περί κινητών, όταν πάω στο κατάστημα θέλω να δω το κινητό να δουλεύει στο πλήρες φάσμα των δυνατοτήτων του, να αποφασίσω ότι με καλύπτει και ότι μου ταιριάζει, χωρίς να χρειαστεί να σετάρω από τα πιο μικρά μέχρι τα πιο μεγάλα επί τόπου (φανταστείτε δηλαδή να πρέπει να σετάρω τη σύνδεση με το Internet στο μαγαζί με το κινητό δείγμα για να δω πώς σερφάρει το μηχάνημα!!!), να το αποκτήσω και μετά να διαβάσω τις οδηγίες χρήσης (κάτι που κάνω επιμελώς με οτιδήποτε αγοράζω).
    Αντιλαμβάνομαι ότι το Linux δεν είναι κινητό τηλέφωνο, ότι είναι μια προσπάθεια και μια φιλοσοφία που ουδεμία σχέση έχει με το εμπορικό λογισμικό, τα εταιρικά κέρδη κ.ο.κ. και ότι η προσωπική ενεργή συμμετοχή (είτε σε επίπεδο εξέλιξης/ανάπτυξης είτε σε επίπεδο χρήστη) είναι εκ των ων ουκ άνευ προκειμένου να λειτουργήσει η όλη υπόθεση. Εσείς που έχετε τον χρόνο να τα κάνετε όλα αυτά, αντιλαμβάνεστε ότι υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να συμμετάσχουν, απλά έχουμε λίγο χρόνο να κάνουμε αυτά που κάναμε στα 20 μας, οπότε ότι μας διευκολύνει και μας εξοικονομεί χρόνο το θεωρουμε θετικό. Κάνω και πάλι την ερώτηση: Πόση ώρα υπολογίζετε ότι χρειάζεται ένας μέσος/έμπειρος χρήστης windows που κατέχει τα βασικά του Linux (πέντε δέκα εντολές στην κονσόλα, χρήση synaptic και συναφών εφαρμογών) για να φέρει την επίσημη διανομή Ubuntu στα επίπεδα λειτουργικότητας και εξελληνισμένου περιβάλλοντος που παρέχει η τροποποιημένη διανομή του μονομάχου;

  5. #230
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Έτσι όπως τα βάζεις konos τα windows είναι άπειρες φορές δυσκολότερα

    Με το που τα εγκαθιστάς άμεσα πρέπει να ψάξεις για drivers, ενημερώσεις συστήματος διαφορετικά μπορεί να μην υπάρχει καν λειτουργικότητα. Ειδικά αν μιλάμε για εγκατάσταση win XP σε σημερινό σύστημα.
    Επίσης κάτι που ξεχνάς. Ούτε στα windows έρχονται εγκατεστημένοι τα πακέτα για την αναπαραγωγή audio / video και dvd. Μάλιστα στην περίπτωση των windows οι περισσότεροι χρήστες εγκαθιστούν κάτι σαβουροπακέτα all in one codec packs που πιθανά μπορεί να είναι προβληματικά. Πρόσθεσε και σε αυτή την εικόνα τα διάφορα προγράμματα που βρίσκουν και εγκαθιστούν σπασμένα από αριστερά και δεξιά και αυτό το κάνει η πλειοψηφία των win χρηστών, είναι στην φιλοσοφία τους. Και πες μου αν είναι ευκολότερα ή όχι

    Αν το δει πιο ψύχραιμα σε ξένισε η εγκατάσταση γιατί ήταν η πρώτη σου φορά, όλοι περάσαμε από αυτό το στάδιο. Αλλά μην το θεωρητικοποιούμε κιόλας

  6. #231
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ξέρω αν ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ θα δώσει κίνητρο σε κάποιους να μπουν στο κόσμο του Linux χωρίς να τους τρομάζουν τα Αγγλικά όπως λογικά ελπίζει ο(-οι) δημιουργός(-οί) του ή/και αν θα διαρκέσει ως project σε βάθος χρόνου, όμως είναι απορίας άξιο η επίθεση που δέχεται ένα οποιοδήποτε project που για να δημιουργηθεί σίγουρα θυσιάστηκε χρόνος, με κόπο και μεράκι.

    Πραγματικά λυπάμαι όσους κατακρίνουν projects τόσο άσχημα, όταν υποτίθεται ότι και αυτοί υποστηρίζουν την κοινότητα ανοιχτού λογισμικού, μόνο και μόνο για να δείξουν την ξεροκεφαλιά τους, την γνώση τους και την δήθεν εξυπνάδα τους. Για μένα, αποτελούν ντροπή στην διάδοση του Linux και καλά θα κάνουν να σκέφτονται και λίγο περισσότερο ποιους και γιατί τους κατακρίνουν.


    Κάτι που προσωπικά με προβλημάτισε λιγάκι είναι ότι στα screenshots έχει video player με γνωστές hollywoodιανές ταινίες. Μήπως κανένας θερμοκέφαλος διώκτης της πειρατείας νομίζει ότι το εν λόγω λειτουργικό ή ο δημιουργός του προωθεί την πειρατεία; Μια ανησυχία απλώς που μπορεί να είναι και λανθασμένη αφού στα screenshots δεν φαίνεται κάποιο release ή κάτι.

    Κατά τ'άλλα θεωρώ πως είναι μια καλή προσπάθεια για να βάλει κάποιον στο πειρασμό να μη διστάσει να δοκιμάσει ένα Linux λειτουργικό. Το αν στη πορεία θα προτιμήσει να μεταβεί σε μια καθαρόαιμη διανομή (όπως θα έκανα εγώ) είναι άλλο θέμα. Ακόμα και έτσι, το στόχο του θα τον έχει πετύχει με το παραπάνω. Όπως και να έχει, εύγε για το χρόνο που αφιερώθηκε
    Προσωπικα εχω μεγαλο κολημα με τις Ελληνικες μεταφρασεις...Ισως φταιει οτι καποτε ειχα δει τα απιστευτα στο mandrake/fedora/windows 2000...
    Πχ γιατι να μου μεταφρασει το qui σε διεπαφη?
    Ειναι standard Αγγλικες/ξενοφερτες εννοιες...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι όπως τα βάζεις konos τα windows είναι άπειρες φορές δυσκολότερα

    Με το που τα εγκαθιστάς άμεσα πρέπει να ψάξεις για drivers, ενημερώσεις συστήματος διαφορετικά μπορεί να μην υπάρχει καν λειτουργικότητα. Ειδικά αν μιλάμε για εγκατάσταση win XP σε σημερινό σύστημα.
    Επίσης κάτι που ξεχνάς. Ούτε στα windows έρχονται εγκατεστημένοι τα πακέτα για την αναπαραγωγή audio / video και dvd. Μάλιστα στην περίπτωση των windows οι περισσότεροι χρήστες εγκαθιστούν κάτι σαβουροπακέτα all in one codec packs που πιθανά μπορεί να είναι προβληματικά. Πρόσθεσε και σε αυτή την εικόνα τα διάφορα προγράμματα που βρίσκουν και εγκαθιστούν σπασμένα από αριστερά και δεξιά και αυτό το κάνει η πλειοψηφία των win χρηστών, είναι στην φιλοσοφία τους. Και πες μου αν είναι ευκολότερα ή όχι

    Αν το δει πιο ψύχραιμα σε ξένισε η εγκατάσταση γιατί ήταν η πρώτη σου φορά, όλοι περάσαμε από αυτό το στάδιο. Αλλά μην το θεωρητικοποιούμε κιόλας
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  7. #232
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Εντυπώσεις: Σε HP NC6000 που τα δοκίμασα, αναγνώρισε όλες τις συσκευές με τη μία. Απογοητεύτηκα ελαφρώς γιατί πίστευα ότι τα 512 MB μνήμης θα ήταν αρκετά, αλλά παρατήρησα καθυστερήσεις στο Media center και μία γενική αργοπορία (όχι υπερβολική πάντως). Το θεωρώ μία καλή αρχή για κάποιον που μπαίνει τώρα στον κόσμο του Linux και θέλει ένα λειτουργικό που να μην έχει πρόβλημα με τη γλώσα μας και ταυτόχρονα να έχει όλα τα εργαλεία για τις καθημερινές εργασίες.
    Υπογραφή

  8. #233
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus_Asusrouter
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι όπως τα βάζεις konos τα windows είναι άπειρες φορές δυσκολότερα

    Με το που τα εγκαθιστάς άμεσα πρέπει να ψάξεις για drivers, ενημερώσεις συστήματος διαφορετικά μπορεί να μην υπάρχει καν λειτουργικότητα. Ειδικά αν μιλάμε για εγκατάσταση win XP σε σημερινό σύστημα.
    Επίσης κάτι που ξεχνάς. Ούτε στα windows έρχονται εγκατεστημένοι τα πακέτα για την αναπαραγωγή audio / video και dvd. Μάλιστα στην περίπτωση των windows οι περισσότεροι χρήστες εγκαθιστούν κάτι σαβουροπακέτα all in one codec packs που πιθανά μπορεί να είναι προβληματικά. Πρόσθεσε και σε αυτή την εικόνα τα διάφορα προγράμματα που βρίσκουν και εγκαθιστούν σπασμένα από αριστερά και δεξιά και αυτό το κάνει η πλειοψηφία των win χρηστών, είναι στην φιλοσοφία τους. Και πες μου αν είναι ευκολότερα ή όχι

    Αν το δει πιο ψύχραιμα σε ξένισε η εγκατάσταση γιατί ήταν η πρώτη σου φορά, όλοι περάσαμε από αυτό το στάδιο. Αλλά μην το θεωρητικοποιούμε κιόλας
    Εγκατάσταση winxp σε σημερινό σύστημα σημαίνει ότι αποδέχεσαι το ρίσκο για εγκατάσταση λογισμικού οκταετίας σε σημερινό υλικό.

    Αγόρασα πριν ένα μήνα έναν φορητό HP με όλους τους οδηγούς και το λειτουργικό προεγκατεστημένα, καθώς και δυο τρία χρήσιμα προγράμματα (αναπαραγωγή DVD και γραφτήρι). Εγκατέστησα το vlc, το Open Office, συνδέθηκα αυτόματα (μόνο κωδικό πέρασα) στο ασύρματο δίκτυο του σπιτιού μου και άρχισα να δουλεύω, να μιλάω στο Skype, κτλ.

    Δοκίμασα τη ubuntu 8.10 στο μηχανάκι. Ούτε ασύρματο, ούτε web camera, ούτε πλήρη υποστήριξη του touchpad. Κατανοώ ότι δεν μπορεί μια ελεύθερη διανομή να ανταγωνιστεί την κατά παραγγελία διαμόρφωση του λειτουργικού (Vista Home) και συγγραφή οδηγών που μπορεί να προσφέρει μια εταιρεία του μεγέθους της HP, αλλά το μηχανάκι με 1 GB επιπλέον μνήμη και απενεργοποίηση κάποιων υπηρεσιών (μισή ώρα δουλειά συνολικά) πάει μια χαρά.

    Αντιθέτως η 8.10 στον παλιό μου φορητό (2002 έτος κατασκευής) του έδωσε νέα πνοή και αέρα, όλα λειτούργησαν αμέσως και το ασύρματο δίκτυο καλύτερα από ότι με τους οδηγούς της Sagem για win. Εννοείται συνεπώς ότι η εμπειρία και οι εντυπώσεις μου για το Linux είναι πολύ καλύτερες για τον παλιό μου φορητό από ότι για τον καινούργιο.

    Κατανοώ επίσης ότι το Linux ΔΕΝ είναι να τρέχεις στα διάφορα fora και να αναζητάς βοήθεια για οδηγούς και εγκατάσταση περιφερειακών (ο σαρωτής που έχω δεν υποστηρίζεται ρητά και κατηγορηματικά). Αυτά τα πέρασα από το 1995 μέχρι την πλήρη ωρίμανση των ΧΡ και πλέον των Vista. Θέλω να μάθω την κονσόλα για να παραμετροποιώ το σύστημα και να αντιμετωπίζω όποιο πρόβλημα ανακύψει και όχι για να κυνηγάω περίεργες ρυθμίσες για περιφερειακά και άλλα υποσυστήματα, τα οποία χρησιμοποιώ ανεμπόδιστα και χωρίςι πρόβλημα στα win.

    Μακάρι να είχα τον χρόνο για να μάθω πώς να παρακάμπτω τις κακοτοπιές και τα περίεργα που συνοδεύουν ένα νέο για μένα λειτουργικό (Linux). Αν κάποιος μου δώσει μια διανομή Linux, η οποία εγγυημένα τρέχει στον φορητό μου (για τον επιτραπέζιο δεν το συζητώ λόγω της κρίσιμης φύσης κάποιων αρχείων και κάποιων εξειδικευμένων εφαρμογών που τρέχω) με όλα τα υποσυστήματα να λειτουργούν άψογα, τότε να είσαι βέβαιος ότι θα βρω τον χρόνο να ψάξω την υπόθεση και να την πάω λίγο παραπέρα, αντί να τρέχω από forum σε forum παρακαλώντας για βοήθεια προκειμένου να δουλέψει το ασύρματο.

  9. #234
    Εγγραφή
    12-01-2008
    Περιοχή
    Στον Αστερισμό Των Πλειάδων
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2.407
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    [QUOTE=konos;2795446 Κάνω και πάλι την ερώτηση: Πόση ώρα υπολογίζετε ότι χρειάζεται ένας μέσος/έμπειρος χρήστης windows που κατέχει τα βασικά του Linux (πέντε δέκα εντολές στην κονσόλα, χρήση synaptic και συναφών εφαρμογών) για να φέρει την επίσημη διανομή Ubuntu στα επίπεδα λειτουργικότητας και εξελληνισμένου περιβάλλοντος που παρέχει η τροποποιημένη διανομή του μονομάχου;[/QUOTE]

    Όχι περισσότερο από ένα φορμάτ σε windows, δηλαδή γύρω στα 15' , είναι πολύ εύκολο πραγματικά, μην σου κάνει εντύπωση. Κατεβάσεις τον vlc, flash plugin, ms fonts και τυχόν κλειστούς drivers με μία απλούσταστη εντολή και είσαι έτοιμος.
    Και μαθαίνεις και δύο απλά πραγματάκια για να μπορείς να συντηρείς αργότερα και το σύστημά σου. Κατάλαβες τώρα γιατί λέιε o Wan πως δεν προσφέρει τίποτα? Μιλάμε για 15'λεπτά διαφορά και τίποτε άλλο και όχι άλλο ένα έτοιμο σύστημα τύπου win και στην πρώτη στραβή, επειδή ο χρήστης δεν γνωρίζει δύο απλά πραγματάκια να το παρατήσει στην άκρη γιατί δεν δουλεύει ας πούμε μετά απο αναβάθμιση kernel ο network manager.

  10. #235
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    konos τι μου συγκρίνεις;
    το έτοιμο σύστημα win που αγόρασες και που κάποιος άλλος έσπασε τα @@@@ να τα εγκαταστήσει με την δικιά σου προσπάθεια εγκατάστασης του ubuntu;

  11. #236
    Το avatar του μέλους tolis_01
    tolis_01 Guest
    konos: Εγώ κάθε φορά που εγκαθιστώ το ubuntu, απλά βαζω:
    - Flash player (μου τον εγκαθιστά αυτόματα ο firefox με ένα κλικ)
    - Smplayer και vlc (με ένα κλικ και τα δυο, και παίζουν όλα τα αρχεία ήχου και βίντεο).
    Άρα το θέμα με τους codecs λύνεται πανεύκολα

    no_logo: Αν είναι να βάλεις xp σε σημερινό σύστημα και να δεις πόσο εύκολα μπαίνουν, αντίστοιχα σε ubuntu βάλε κάτι σε έκδοση 4-5, όχι την 9.04

  12. #237
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Πολλοί συνεχίζουν να τα χρησιμοποιούν και η ms να τα υποστηρίζει παρά την έλευση των vista.

  13. #238
    Το avatar του μέλους tolis_01
    tolis_01 Guest
    Ναι, αλλά δεν παύουν να είναι λειτουργικό του 2001. Είναι σαν να χρησιμοποιείς ακόμα μια διανομή linux 10 εκδόσεις πίσω επειδή απλά ακόμα κάνει την δουλειά της.

  14. #239
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Δεν είναι το ίδιο πράγμα γιατί το Linux είναι πολύ διαφορετικό από τα Windows.
    Στα Windows οι drivers μπαίνουν «από πάνω» ενώ στο Linux είναι ενσωματωμένοι στο λειτουργικό το οποίο αναβαθμίζεται κάθε τρεις μήνες.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  15. #240
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolis_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αλλά δεν παύουν να είναι λειτουργικό του 2001. Είναι σαν να χρησιμοποιείς ακόμα μια διανομή linux 10 εκδόσεις πίσω επειδή απλά ακόμα κάνει την δουλειά της.

    Βρε δίκιο έχεις
    Αλλά μήπως κι αυτό δεν είναι πρόβλημα της ms
    Τα vista βγήκαν αν δεν κάνω λάθος το 2006 και τότε τα xp ήταν αρχαιολογία όπως κι σήμερα

    ........Auto merged post: no_logo πρόσθεσε 6 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι το ίδιο πράγμα γιατί το Linux είναι πολύ διαφορετικό από τα Windows.
    Στα Windows οι drivers μπαίνουν «από πάνω» ενώ στο Linux είναι ενσωματωμένοι στο λειτουργικό το οποίο αναβαθμίζεται κάθε τρεις μήνες.
    Σε αυτό έχει δίκιο ο mrsaccess
    για παράδειγμα μπορείς να πάρεις ένα base installation cd μιας διανομής που δεν λειτουργεί με 6μηνα release κι αναβαθμίζοντας απλά τον kernel στο σήμερα να έχεις όλες τις δυνατότητες που θα έπρεπε να έχεις.
    Ο μόνος περιορισμός θα ήταν στην εγκατάσταση η δημιουργία ext 4 partitions και αυτό γιατί δεν μπορείς να αναβαθμίσεις τον installer
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος no_logo : 03-05-09 στις 13:20. Αιτία: auto merged post

Σελ. 16 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 61114151617182126 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Symbian OS (Mobile operating system)
    Από hellenicsun στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-09, 03:46
  2. Operating System x64 ?
    Από geogo στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-07, 14:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας